Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne Szwajcaria - praktyczne porady

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Szwajcaria - kraj 1500 jezior, niezwykle górzysty, z krystalicznie czystą wodą, którą można pić nawet z rzeki. Wybierając się tam nie można zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym, ponieważ to jedno z najdroższych państw w Europie.

Szwajcaria słynie z niezawodnych scyzoryków, doskonałego sera i czekolady. Jako jedno z dwóch krajów na świecie ma kwadratową, a nie prostokątną flagę. Obowiązują w nim 4 języki urzędowe, a za to brak oficjalnej stolicy kraju. Od noclegów, po restauracje, a na służbie zdrowia skończywszy – ceny w tym państwie robią wrażenie. Podpowiadamy, jak wybrać optymalne ubezpieczenie turystyczne do Kraju Helwetów.

    Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego


Czy do Szwajcarii wystarczy EKUZ?


Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale należy do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Z przynależności do EFTA wynika akceptacja Europejskiej Karty Ubezpieczenia Turystycznego na terenie Szwajcarii.

A więc, wyjeżdżając do Szwajcarii – tak, warto wyrobić i wziąć ze sobą EKUZ. Czy karta wystarczy? Zdecydowanie nie. Szwajcaria to jeden z najdroższych krajów w całej Europie. Szwajcarzy zarabiają naprawdę dobrze (średnia krajowa to 18 tys. złotych), ale w tym kraju jest również bardzo drogo.

Przed każdym wyjazdem zagranicznym, także do Szwajcarii, należy pamiętać, że EKUZ obowiązuje w takim zakresie, jak zapewnia to swoim obywatelom dany kraj. Usługa bezpłatna w Polsce, za granicą może być horrendalnie droga i nierefundowana. Posiadanie karty EKUZ na nic się w takim przypadku zda. Jednym ratunkiem dla portfela będzie ubezpieczenie turystyczne.

Dlatego pierwszym krokiem przy planowaniu wyjazdów zagranicznych powinno być zapoznanie się z refundacją usług medycznych w danym kraju (jeśli chce się polegać tylko na karcie EKUZ), a najprościej wykupić polisę turystyczną i mieć poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Koszt usług medycznych w Szwajcarii – lepiej tu nie chorować albo się ubezpieczyć


W Szwajcarii każdy obywatel podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Służba zdrowia teoretycznie ma charakter państwowy, ale w praktyce bardziej przypomina sektor prywatny.
Inaczej niż w Polsce, gdzie kwotę na ZUS potrąca się z pensji, w Szwajcarii każdy obywatel sam zapisuje się do jednej z prywatnych kas chorych. Dodatkowo zobowiązani są do opłacenia rocznej franszyzy, która ma pokryć koszty leczenia. Za dodatkowe usługi – np. salę jednoosobową w szpitalu albo leczenie przez zagranicznego specjalistę – obowiązuje dopłata.

Ile konkretnie kosztują usługi medyczne w Szwajcarii?

  • Konsultacja z lekarzem ogólnym lub specjalistą (z kartą EKUZ) – 120 zł dla dzieci do 18 lat i 310 zł dla dorosłych powyżej 18 r. ż..
  • Hospitalizacja – dopłata wynosi ok. 61 zł/dzień (osoba dorosła).
  • Akcje poszukiwawcze są w pełni płatne a ich koszt może wynosić w zależności od skomplikowania akcji nawet 100-200 tys. zł.
  • Transport medyczny do Polski to koszt – w zależności od warunków, sytuacji poszkodowanego - nawet 200 tys. zł. Cały koszt pokrywa poszkodowany.
  • Koszt transportu karetką jest w 50% pokrywany przez poszkodowanego,
 

Szwajcaria: ubezpieczenie – czego nie może w nim zabraknąć?


Szwajcarskie Alpy to częsty wybór narciarzy. Tutejsze stoki należą do jednych z najlepszych w Europie – liczne 4-tysięczniki i nawet 100-km trasy. O ubezpieczeniu turystycznym w Szwajcarii powinni więc pamiętać przede wszystkim narciarze.
Złamana noga podczas zjazdu, konieczność ściągnięcia poszkodowanego ze stoku, transport medyczny, hospitalizacja – bez ubezpieczenia wypadek na stoku to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wybierając polisę na narty, warto zadbać przede wszystkim o wysoką sumę ubezpieczenia – co najmniej 600 tys. zł. Koniecznie powinna obejmować usługę ratownictwa. Najlepiej w podobnej kwocie. Warto wybierać takie polisy turystyczne, które zawierają także OC sportowe, które zabezpieczy dodatkowo obok OC tradycyjnego.

OC sportowe zwykle obejmuje nawet 100 rodzajów sportów i zapewnia ubezpieczenie sprzętu. Dzięki temu – w razie kolizji dwóch narciarzy na stoku - ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za sprzęt nie tylko osobie poszkodowanej, ale też zwróci pieniądze za uszkodzony sprzęt sprawcy kolizji.

Nie tylko wyjazd na narty wymaga ubezpieczenia. Z uwagi na horrendalnie wysokie koszty leczenia, najlepszym rozwiązaniem jest tu posiadanie ubezpieczenia turystycznego w każdej sytuacji, nawet w przypadku wyjazdu turystycznego nastawionego wyłącznie na zwiedzanie.

Szwajcaria: ubezpieczenie – ile kosztuje?


Ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii warto rozdzielić na dwie okoliczności: wyjazd na narty i wyjazd turystyczny. Inne bowiem aspekty w polisie będą brane pod uwagę.

Porównanie 3 ofert ubezpieczenia turystycznego do Szwajcarii

Zakres ochrony Najtańsza oferta  - 3,70  zł/dzień (AXA Assistance) Najdroższa oferta – 50,56 zł/dzień (AXA więcej niż standard) Optymalna oferta
46,36 zł/dzień(AXA Assistance)
Suma ubezpieczenia 200 000 zł 214 127,40 zł 600 000 zł
Ratownictwo 200 000 zł 21 412,74 zł 600 000 zł
Stomatolog 900 zł 1 070,64 zł 1600 zł
Assistance usługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej usługi assistance w ramach kosztów leczenia, zakres rozszerzony usługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefoniczne
Bagaż – suma ubezpieczenia 1 719,29 zł 1 713,02 zł 1 500 zł
OC - 214 127,40 zł 150 000 zł
NNW 20 000 zł 17 130,19 zł 50 000 zł
OC sportowe - 42 825,48 zł 150 000 zł
Opóźnienie lotu - o 5 h – suma ubezpieczenia 200 euro
 
-
Ubezpieczenie
mieszkania
- - -
Assistance samochodowy - - 19 271,47 zł (+holowanie i samochód zastępczy)
Źródło: rankomat.pl

Co ciekawe – jak pokazuje powyższe zestawienie – oferta najdroższa wcale nie jest najbardziej korzystna dla narciarza wyjeżdżającego do Szwajcarii. Natomiast oferta wybrana jako optymalna nie zawiera najwyższych kwot w każdej możliwej usłudze.
W przypadku polisy turystycznej dla narciarzy mniejsze znaczenie ma ubezpieczenie mieszkania, zwrot kosztów za stomatologa czy zgubiony bagaż, a dużo większe – koszty leczenia i ratownictwa oraz OC sportowe. Narciarz powinien patrzeć przede wszystkim na te dwie-trzy pozycje, bo to one mają dla niego największe znaczenie.

Porównanie 3 ubezpieczeń narciarskich do Szwajcarii

Zakres ochrony Najtańsza oferta  - 2,81  zł/dzień (Signal Iduna) Najdroższa oferta – 51 zł/dzień (ERV) Optymalna oferta
20 zł/dzień (AXA Assistance)
Suma ubezpieczenia 85 650,96 zł 1 284 764,39 zł 256 952,88 zł
Ratownictwo 25 695,29 zł 21 412,74 zł 34 260,38 zł
Stomatolog 1 070,64 zł 1 070,64 zł 856,51 zł
Assistance usługi assistance w ramach kosztów leczenia, wariant standard usługi assistance pełne Assistance podstawowy
Bagaż – suma ubezpieczenia - 4 000 zł 3 000 zł
OC - 856 509,60 zł 214 127,40 zł
NNW 15 000 zł 50 000 zł 20 000 zł
OC sportowe - - -
Opóźnienie lotu O 5h – 2250 euro o 5 h – suma ubezpieczenia 200 euro
 
O 4h – suma ubezpieczenia 150 euro
Ubezpieczenie
mieszkania
- - -
Assistance samochodowy - - -
Źródło: rankomat.pl

Tu warto zauważyć, że żadna z opcji nie posiada ubezpieczenia sportowego, skupiono się natomiast na bardziej istotnych usługach z punktu widzenia turysty, który przyjechał do Szwajcarii zwiedzać i wypoczywać, np. sumie leczenia, ubezpieczeniu bagażu czy opóźnieniu lotu.

Dlatego zawsze najlepiej sprawdzić różne polisy turystyczne i wybrać tę, najlepiej dopasowaną pod indywidualne potrzeby. Rynek usług turystycznych jest tak duży, że klienci mają szeroki wachlarz wariantów polis. Poszczególne opcje można sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

Szwajcaria to kraj zdecydowanie wart odwiedzenia. Wysokie ceny, jakie zastają turystę na miejscu, mogą odstraszać. Jednak dla pomysłowych osób znajdzie się rada i na to. Można skorzystać z tańszych noclegów, znalezionych na portalach typu booking.com czy airbnb.pl. Kreatywne, tanie gotowanie zamiast codziennego stołowania się w restauracjach to także jakiś pomysł na oszczędne zwiedzanie Szwajcarii. Elementem oszczędzania będzie też zakup polisy – bez niej, w razie problemów zdrowotnych, koszt wyjazdu może urosnąć do niebotycznych rozmiarów.

    Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Co warto wiedzieć?
  1. Szwajcaria jest jednym z najdroższych krajów w Europie.
  2. EKUZ działa na terenie Szwajcarii chociaż nie jest członkiem UE.
  3. Za akcje poszukiwawcze w górach w Szwajcarii poszkodowany płaci z własnej kieszeni.
  4. Najtańsza polisa turystyczna do Szwajcarii kosztuje 3,70 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Adam Widomskl

2020-08-14 17:37:18

OK

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia