Dlaczego warto kupić prywatną polisę zdrowotną?

Szybszy dostęp do lekarzy, badań i zabiegów na najwyższym poziomie, oszczędność czasu – powodów do zakupu prywatnej polisy zdrowotnej jest więcej. Dla tych, którzy wciąż się wahają, podpowiadamy, ile takie ubezpieczenie kosztuje i co zawiera.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Aby korzystać z usług publicznej służby zdrowia, trzeba mieć dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z prywatnych placówek medycznych - taką drogę leczenia wybiera coraz więcej osób. A zapewniają one m.in.:
 • pobyt w szpitalu w komfortowych warunkach,
 • brak kolejek do badań i do lekarzy,
 • lepszą opiekę zdrowotna w czasie ciąży.
 • oszczędność pieniędzy – płatność za polisę, a nie za każdą wizytę u specjalisty,
 • dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego.


Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?


Z polisy zdrowotnej może skorzystać praktycznie każdy. To rozwiązanie jest dostępne dla osób w przedziale między 18 a 65 rokiem życie. Szczegółowe warunki dotyczące wieku reguluje dokument OWU dołączony do ubezpieczenia.
 
Polisa zdrowotna ma zastosowanie na terenie Polski, chyba że zostało wykupione rozszerzenie zawierające możliwość leczenia poza granicami kraju.

Za 30, 60 czy 120 zł miesięcznie ubezpieczony zyskuje dostęp do lekarzy specjalistów i wielu badań dla siebie, współmałżonka i dziecka.
 
Umowa jest zawierana przeważnie na okres 12 miesięcy. Umowa będzie automatycznie kontynuowana, o ile 30 dni przed końcem nie zostanie pisemnie wypowiedziana przez ubezpieczonego. Możliwa jest także zmiana warunków umowy. Należy tylko poinformować ubezpieczyciela od 30 do 45 dni przed każdą rocznicą polisy.
 
Polisa zdrowotna często jest mylona z polisą na życie. W ubezpieczeniu zdrowotnym najczęściej wykupujemy dostęp do konsultacji lekarskich, specjalistycznych, profesorskich, badań laboratoryjnych, szczepień i zabiegów rehabilitacyjnych. W ubezpieczeniu życiowym otrzymujemy świadczenie pieniężne, np. za zdiagnozowanie poważnej choroby czy pokrycie kosztów leczenia.

 

Co znajdziemy w polisie zdrowotnej?


Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to przede wszystkim badania medyczne i lekarze specjaliści. Jednak większość ofert uwzględnia także inne usługi medyczne, w tym rehabilitację czy szczepienia. Na przykładzie TU Zdrowie Prestige sprawdziliśmy, co rzeczywiście zawiera takie ubezpieczenia:
 
 • lekarz (opieka podstawowa)– choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, pediatra, zabiegi pielęgniarskie;
   
 • lekarz (opieka specjalistyczna)– chirurg, chirurg onkolog, laryngolog, neurolog, okulista, onkolog, pulmonolog, urolog, alergolog, anestezjolog, chirurg naczyniowy, dermatolog, hematolog, kardiolog, ortopeda, proktologa, reumatologa, choroby zakaźne, diabetologa, endokrynolog, gastroenterolog, nefrolog, neurochirurg, ginekolog;
   
 • badania (obrazowe, wybrane)– RTG, USG, badania czynnościowe, endoskopia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny;
   
 • badania (laboratoryjne, wybrane) - hematologia, biochemia, markery nowotworowe, badanie moczu, diagnostyka cukrzycy, hormony, serologia, mikrobiologia;
   
 • assistance medyczne –wizyty lekarskie i pielęgniarskie w domu ubezpieczonego;
   
 • szczepienia– przeciw grypie WZW typu A i WZW typu B, odrze, różyczce, śwince, odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu;
   
 • profilaktyka– dla kobiet – cytologia, USG piersi/mammografia, dla mężczyzn – kardiolog, lipidogram, ECHO serca/test wysiłkowy;
   
 • rehabilitacja – zabiegi po złamaniach i zwichnięciach.
 
Na niektóre zdarzenia w zakresie ochrony mogą być stosowane  limity. Dotyczy to szczególnie wizyt lekarskich, szczepień czy zabiegów rehabilitacyjnych.


Kiedy prywatna polisa zdrowotna nie zadziała?


W przypadku polis zdrowotnych także istnieją sytuacje, w których nie można liczyć na dostęp do świadczeń. Najczęściej chodzi o sytuacje szczegółowo wymienione w dokumencie OWU danej polisy. Są to:
 • samookaleczenie lub okaleczenie na własną prośbę,
 • zatajenie choroby,
 • niestosowanie się do zaleceń lekarza,
 • spożycie alkoholu i narkotyków,
 • zdarzenia spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem,
 • zabiegi zmiany płci,
 • wady wrodzone,
 • kuracja odwykowa,
 • aborcja,
 • eksperymenty medyczne.
Przykładowo polisa zdrowotna InterRisk Antidotum nie obejmuje świadczeniem kosztów na zakup leków i środków medycznych, chyba że te były użyte w nagłych przypadkach dla ratowania życia. Z ochrony finansowej zwolnione są te zabiegi rehabilitacyjne, które mają związek z chorobami przewlekłymi lub wadami wrodzonymi. InterRisk ma w ofercie pobyt w szpitalu, jednak to zdarzenia nie obejmuje pobytu w zakładach opiekuńczo-leczniczych i w uzdrowisku.

Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą też niektórych chorób, jak wirus HIV, zespół AIDS, gruźlica, zawał serca, niewydolność krążenia, udar, nowotwór złośliwy, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, Alzheimer. W takim przypadku najczęściej pojawia się karencja, czyli czasowe wyłączenia odpowiedzialności. To oznacza, że w pierwszych 24 miesiącach świadczenia na żadną z powyższych chorób nie będzie realizowane. 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Cena polisy zdrowotnej zależy od paru elementów. Jednym z nich jest zakres ochrony. Dlatego większość towarzystw, które posiadają w swojej ofercie ten rodzaj polisy, proponuje 2-3 warianty. Oczywiście, im więcej zdarzeń w danym wariancie, tym wyższa składka miesięczna.

Sprawdziliśmy ceny na podstawie rankingu polis zdrowotnych na rankomat.pl w wariancie podstawowym i rozszerzonym. Okazuje się, że najtańsza polisa zaczyna się od 32 zł miesięcznie. Jest to oferta TU Zdrowie, gdzie w podanej cenie mamy zarazem najwięcej badań, bo aż 190, ale nieco gorzej wygląda liczba dostępnych lekarzy specjalistów. Więcej ma Inter Polska (64), ale ta polisa jest jednocześnie najdroższa.

Średni miesięczny koszt polisy zdrowotnej w wariancie podstawowym to nieco ponad 70 zł.

Ile kosztuje polisa zdrowotna w wariancie podstawowym?

TU Liczba badań
Liczba lekarzy specjalistów
 
Miesięczna składka

Zdrowie
 
190 16 od 32 zł

Signal Iduna
 
110 15 od 62 zł

InterRisk
 
89 18 od 65 zł

AXA
 
33 9 od 68 zł

Inter Polska
 
173 64 od 125 zł

Tabela 1. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl.

W ofertach rozszerzonych zwiększa się liczba lekarzy i badań, ale i składka miesięczna. Najtańsza rozszerzona kosztuje tyle, co najdroższa w wariancie podstawowym, czyli minimum 125 zł miesięcznie. Za 168 zł miesięcznie możemy uzyskać dostęp do prawie pół tysiąca badań – tak jest w TU Zdrowie. Z kolei największą liczbą lekarzy specjalistów dysponują oferty InterRisk i Inter Polska.

Średni miesięczny koszt polisy zdrowotnej w wariancie podstawowym to 167 zł.

Ile kosztuje polisa zdrowotna w wariancie rozszerzonym?

TU Liczba badań
Liczba lekarzy specjalistów
 
Miesięczna składka

InterRisk
 
135 65 od 125 zł

AXA
 
176 24 od 130 zł

Zdrowie
 
466 40 od 168 zł

Inter Polska
 
175 65 od 245 zł

Tabela 2. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl.

Warto pamiętać, że zakres ochrony to nie wszystko. Pod uwagę ubezpieczyciele biorą także ocenę ryzyka, więc składka ostateczna może się nieco różnić od minimalnej. Na ryzyko wpływ mają stan zdrowia przyszłego ubezpieczonego, styl życia, nałogi i wykonywany zawód.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Ubezpieczenie zdrowotne oznacza w praktyce pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto w pierwszej kolejności porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Polisa zdrowotna jest niedrogą alternatywą dla publicznej służby zdrowia w ramach NFZ

2. Miesięczny koszt takiej polisy to od 30 do ponad 200 zł w zależności od wybranego wariantu

3. Prywatne ubezpieczenia zapewnia dostęp do kilkudziesięciu lekarzy specjalistów i nawet kilkuset badań medycznych

4. Posiadając ubezpieczenie zdrowotne omijamy wielkomiesięczne kolejki, jakie ustawiają się do publicznych świadczeń
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Halina

2019-09-16 19:58:17

Czy PZU ubezpiecza zdrowotne po 50+ bez chorób ?

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia