Testy alergiczne w ramach polisy zdrowotnej i z NFZ

Zarówno same testy, jak i wizyty u alergologa są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawdzamy, jak długo trzeba czekać na tego typu badania i z jakimi kosztami wiąże się wykonanie testu prywatnie.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Alergia to istotny problem, który dotyczy wielu Polaków.Jak wynika z danych GUS, alergie w 2019 roku dotyczyły aż 7,5% osób w grupie wieku 40-49 lat oraz 9,1% osób w wieku do 29 lat. Test alergiczny będzie więc dotyczył prawie co 10 młodą osobę. Można do wykonać na 3 sposoby – z NFZ, prywatnie lub z polisy zdrowotnej.


Czym są testy alergiczne?


Testy alergiczne to jedna z metod diagnostycznych, która pozwala zidentyfikować substancje alergizujące u pacjenta. Najczęściej spotykane objawy alergii to m.in. katar, kaszel, duszności czy świąd nosa spowodowane alergiami wziewnymi. Zmiany skórne również nie są wcale rzadko spotykane. Mogą być wywołane również alergenami wziewnymi, ale i pokarmowymi lub bezpośrednim kontaktem z substancją uczulającą.
 
Aby móc skutecznie zidentyfikować substancje alergizujące, ważne jest dobranie odpowiednich testów. 


Jakie są rodzaje testów alergicznych?


Testy alergiczne możemy podzielić na kilka rodzajów. Wyróżnia się przede wszystkim:

 • testy skórne — zdecydowanie najczęściej wykonywane, m.in. przy alergiach wziewnych, a także alergiach pokarmowych,
 • testy naskórkowe płatkowe — stosuje się przy alergiach kontaktowych, które objawiają się występowaniem świądy czy wysypki,
 • próby prowokacyjne — badania, które sprawdzają odpowiedź konkretnych narządów na działanie alergenów, najczęściej próba prowokacyjna polega na odstawieniu produktu potencjalnie uczulającego oraz jego ponowne wprowadzenie, mające na celu zaobserwowanie reakcji,
 • testy z krwi — wykonuje się je m.in. w panelach pokarmowych, pediatrycznych i wziewnych, mają na celu ustalić istnienie przeciwciał, które są reakcją na alergeny.


Jak długo trwa wykonanie testu alergicznego?


Wykonanie testów alergicznych trwa najczęściej od kilku do kilkunastu minut. Przykładowo, testy alergiczne z krwi obejmują jedynie pobranie próbki krwi z żyły łokciowej, co nie zajmuje więcej niż kilka minut. Czas oczekiwania na wyniki zależy od konkretnej przychodni. Zazwyczaj jest to od 24 do 72 godzin.
 
Testy skórne również trwają kilka minut, jednak po ich przeprowadzeniu należy odczekać około 15 minut, aby zobaczyć reakcje skóry na konkretne alergeny. Wówczas wyniki są widoczne od razu. Podobnie jest z testami naskórkowymi, jednak ich wyniki można odczytać dopiero po 48 i 72 godzinach od przeprowadzenia badania. 


Kiedy można wykonać test alergiczny?


Wykonanie testów alergicznych jest możliwe o każdej porze roku, jednak zaleca się ich przeprowadzenie w okresie, w którym nie pojawiają się żadne objawy. W przypadku podejrzenia alergii na pyłki testy należy wykonać w okresie od października do grudnia. Jeśli chodzi o termin wykonania testów, uzależniony jest on od lekarza. 


Jak przygotować się do wykonania testu alergicznego?


Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej to rodzaj umowy dodatkowej, którą można odnaleźć zarówno w ubezpieczeniu indywidualnym, jak i grupowym. W przypadku „grupówki” trzeba pamiętać, że niższe stawki oznaczają niższą sumę ubezpieczenia, więc w razie przebycia operacji wypłacone świadczenie może być niskie.


Kto może wykonać test alergiczny?


Oferuje Ubezpieczonym dwa warianty ochronne: operację chirurgiczną i świadczenie rekonwalescencyjne. Określane jest ono ryczałtowo za każdy dzień pobytu w szpitalu po operacji, pod warunkiem, że było to nie więcej niż 10 dni. Uniqa wyróżnia 3 klasy operacji chirurgicznych i oferuje następujące świadczenia: grupa I - 50% SU, grupa II - 20% SU, grupa III - 10% SU. Wysokość składki zaczyna się już od 68 zł miesięcznie.


Testy alergiczne z NFZ — wady i zalety


Testy alergiczne, które wykonamy w ramach NFZ, zależą od konkretnej placówki, jednak w większości za darmo wykonamy:

 • testy skórne,
 • testy naskórkowe płatkowe,
 • testy z krwi.

Czas oczekiwania na wykonanie testów alergicznych różni się w zależności od województwa, a także placówki i jej liczy pacjentów.
 
Przykładowo, średni czas oczekiwania na testy w województwie świętokrzyskim wynosi 32 dni, z kolei w województwie mazowieckim — aż 131 dni. Różnica jest więc spora.

Średni czas oczekiwania na wykonanie testów w zależności od województwa

WOJEWÓDZTWO CZAS
Świętokrzyskie 32 dni
Lubelskie 38 dni
Zachodniopomorskie 44 dni
Wielkopolskie 45 dni
Dolnośląskie 46 dni
Podlaskie 57 dni
Łódzkie 60 dni
Podkarpackie 68 dni
Lubuskie 71 dni
Śląskie 76 dni
Małopolskie 96 dni
Kujawsko-Pomorskie 96 dni
Pomorskie 108 dni
Warmińsko-Mazurskie 109 dni
Opolskie 112 dni
Mazowieckie 131 dni

Opracowanie własne na podstawie danych swiatprzychodni.pl w dniu 02.06.2021 r.


Jaki koszt wykonania testów alergicznych prywatnie?


Koszt wykonania testów alergicznych zależny jest od konkretnej firmy, a także rodzaju badań. Przykładowo, firma Medistore oferuje pacjentom:

 • testy alergiczne pokarmowe dla dzieci i dorosłych (20 alergenów) + morfologia — 213 złotych,
 • testy alergii wziewnej (20 alergenów) + morfologia — 201 złotych,
 • panel atopowy (20 alergenów) — 170 złotych.

Oprócz tego Medistore umożliwia również wykonanie pojedynczych testów na konkretne alergeny, w tym m.in.:

 • test alergiczny z krwi na pomidory — 31 złotych,
 • test alergiczny na truskawki — 31 złotych,
 • test alergiczny na bylicę pospolitą — 31 złotych,
 • test alergiczny na kota — 31 złotych.

W innych placówkach średnie ceny prezentują się następująco:

 • testy skórne punktowe — około 150-200 złotych,
 • testy alergiczne z krwi — około 120-220 złotych,
 • testy skórne płatkowe — około 120-350 złotych.


Która polisa zdrowotna oferuje testy alergiczne?


Towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują m.in. testy alergiczne — jest sporo. Są to m.in. firmy PZU, UNIQA, InterRisk czy Signal Iduna. Umożliwiają wykonanie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset badań oraz dostęp do maksymalnie kilkudziesięciu lekarzy specjalistów. Składki rozpoczynają się od około 40 złotych.

Zakres ochrony polisy zdrowotnej obejmujący testy alergiczne i konsultacje u alergologa

TOWARZYSTWO CENA LICZBA SPECJALISTÓW LICZBA BADAŃ
UNIQA (Ochrona z Plusem) od 68 zł 9 33
InterRisk (Antidotum Plus) od 65 zł 18 89
TU Zdrowie (Polisa Zdrowie) 169 zł 40 466

Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl

Ciekawą ofertę posiada PZU — oferuje ubezpieczenie W Trosce o Ciebie. Zakres ogólny obejmuje nielimitowany dostęp do 8 lekarzy (nie ma wśród nich alergologa), z kolei zakres rozszerzony — do 23 lekarzy, a zakres kompleksowy — obejmujący dostęp do lekarzy 27 specjalizacji, w tym ginekologa, alergologa, pulmonologa, onkologa, chirurga ogólnego czy okulisty. Oprócz tego polisa ta obejmuje:

 • 44 badań RTG,
 • 38 badań USG,
 • 5 badań endoskopowych,
 • 13 badań czynnościowe,
 • 48 tomografii komputerowych i rezonansów magnetycznych,
 • 180 badań laboratoryjnych,
 • 13 badań specjalistycznych — w tym testy alergiczne skórne: panel mieszany, panel pokarmowy, panel wziewny, testy alergiczne skórne metodą nakłuć oraz testy skórne płatkowe,
 • 31 zabiegów ambulatoryjnych, w tym odczulanie i serię iniekcji odczulających bez kosztu leku.

 
Ceny za ubezpieczenie W Trosce o Ciebie w PZU rozpoczynają się od około 60 złotych. 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Ubezpieczenie zdrowotne oferuje nieograniczony dostęp do wielu lekarzy, w tym również alergologa. Wybór konkretnej polisy jest kwestią indywidualną — zależy m.in. od naszych potrzeb, zarobków czy liczby specjalistów, do których chcemy mieć stały dostęp. Aby móc swobodnie porównać oferty poszczególnych firm oraz wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada — warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej, nie pominiemy żadnej ciekawej oferty.
To warto wiedzieć
1. Testy alergiczne umożliwiają identyfikację substancji alergizujących

2. Wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów testów alergicznych, w tym testy skórne, naskórkowe płatkowe, prowokacyjne oraz testy z krwi

3. Test alergiczny może wykonać każdy, niezależnie od wieku. Nie wymaga to również specjalnego przygotowania, poza koniecznością odstawienia niektórych leków

4. Na wizytę u alergologa i wykonanie testów możemy wybrać się prywatnie lub z NFZ — czas oczekiwania w przypadku prywatnych placówek to najczęściej kilka dni, z kolei z NFZ kilka miesięcy
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia