Ubezpieczenie zdrowotne dla emeryta i seniora – co trzeba wiedzieć?

Każda polisa posiada limit wieku, w jakim można przystąpić do zawarcia umowy. Nie każde towarzystwo posiada ubezpieczenie dla emeryta i seniora. Nic dziwnego, że osoby starsze mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej ochrony

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Celem towarzystwa ubezpieczeniowego jest nie tylko ubezpieczenie jak największej ilości osób, ale przede wszystkim zysk. Z tego względu, konstruując ofertę polisową, zwracają uwagę na dane dotyczące umieralności i zachorowań na różne choroby, np. na nowotwory. Liczby są bezwzględne – po 60. roku życia znacznie wzrasta ryzyko zachorowania oraz nagłej śmierci. To właśnie dlatego ubezpieczyciele ustalają maksymalny wiek, do którego można przystąpić do polisy zdrowotnej.


Kim jest senior dla ubezpieczyciela?


Senior to osoba narażona na większe ryzyko zachorowania lub urazu niż osoba młoda. Z tego względu ubezpieczyciele mniej zarabiają na osobach starszych niż na młodych, aktywnych fizycznie. Dlatego też znalezienie odpowiedniej polisy zdrowotnej dla osoby np. po 60. roku życia może być dość trudne.
 
Na szczęście sytuacja ta ulega zmianie, a rynek ubezpieczeń dostrzega również potrzeby osób starszych. Dzieje się tak poniekąd dlatego, że Polacy mają coraz większą świadomość tego, jak ważny jest zdrowy styl życia i dbanie o zdrowie – żyjemy dłużej i w lepszej kondycji. Sytuacja finansowa seniorów także ulega poprawie i coraz więcej osób starszych może sobie pozwolić na zakup ubezpieczenia zdrowotnego.
 
Nie możemy zapomnieć, że największy wpływ na cenę polisy ma stan zdrowia ubezpieczonego. Inną składkę będzie opłacała osoba młoda, zdrowa i aktywna fizycznie, a inną senior, o wiele bardziej narażony na różnego rodzaju choroby i urazy.


Do jakiego wieku obowiązuje polisa zdrowotna?


Najczęściej spotykaną w ubezpieczeniach zdrowotnych górną granicą wiekową przystąpienia do polisy jest 60. rok życia. Po przekroczeniu tego wieku ubezpieczonemu znacznie zmniejsza się oferta dostępnych ubezpieczeń zdrowotnych. Nie oznacza to jednak, że po skończeniu 60 lat, zakup polisy zdrowotnej jest niemożliwy.
 
Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, wydłużając wiek  przystąpienia do ubezpieczenia przed ukończeniem 65, 69, a nawet 70 roku życia.Najdłuższą ochronę oferuje swoim klientom TU Zdrowie. W pakiecie Polisa Zdrowie, towarzystwo stwarza możliwość podpisania umowy ubezpieczonym do 70. roku życia, zarówno w wariancie podstawowym, jak i rozszerzonym. Zakup ubezpieczenia w wersji podstawowej możliwy jest już od 32 zł miesięcznie.
 
Wybierając polisę zdrowotną, warto kierować się liczbą lekarzy oraz liczbą badań, które oferuje ubezpieczyciel. Najwięcej badań dostępnych jest w ubezpieczeniu TU Zdrowie w obu wariantach oraz UNIQA w pakiecie Ochrona z Plusem (176 badań). Inter Ubezpieczenia oraz InterRisk oferują z kolei największą liczbę lekarzy specjalistów, którzy są gotowi nam pomóc. 

Polisy zdrowotne – przegląd ofert

Polisa Składka miesięczna Liczba lekarzy Liczba badań Wiek ubezpieczonego
UNIQA
OCHRONA Z PLUSEM
wariant podstawowy
68 zł 9 33 Do 69 lat
SIGNAL IDUNA POLMED
wariant podstawowy
62 zł 15 110 Do 60 lat
INTER UBEZPIECZENIA
VISION
Wariant podstawowy
125 zł 64 173 Do 60 lat
SIGNAL IDUNA
DIRECT
Wariant podstawowy
41 zł 5 116 Do 60 lat
TU ZDROWIE
POLISA ZDROWIE
Wariant podstawowy
32 zł 16 190 Do 70 lat
SIGNAL IDUNA
START+
Wariant podstawowy
99 zł 15 110 Do 60 lat
InterRisk
ANTIDOTUM PLUS
Wariant podstawowy
65 zł 18 89 Do 65 lat
INTER UBEZPIECZENIA
VISION
Wariant rozszerzony
245 zł 65 175 Do 60 lat
UNIQA
OCHRONA Z PLUSEM
Wariant rozszerzony
130 zł 24 176 Do 69 lat
TU ZDROWIE
POLISA ZDROWIE
Wariant rozszerzony
168 zł 40 466 Do 70 lat
InterRisk
ANTIDOTUM PLUS
Wariant prestiż
160 zł 65 135 Do 65 lat

Źródło: rankomat.pl


Inne możliwości ubezpieczenia, czyli pakiety medyczne dla seniora


Oprócz towarzystw ubezpieczeniowych, pakiety medyczne dla seniorów oferują również prywatni operatorzy medyczni. To świetne rozwiązanie dla osób, które ze względu limitów wiekowych, nie mają już możliwości przystąpienia do polisy zdrowotnej. Postanowiliśmy porównać oferty dwóch z nich – Lux Med oraz Enel Med.
 
Lux Med stwarza możliwość wykupienia pakietu dla dwojga, a więc senior może leczyć się w ramach jednego pakietu razem ze współmałżonkiem. Pakiet Senior Max oferuje opiekę 13 lekarzy specjalistów i dostęp do 139 badań laboratoryjnych przy składce wynoszącej 179 zł miesięcznie w przypadku podpisania umowy na 12 miesięcy.Pakiet dla seniora Lux Med można wykupić od 65. roku życia (wyjątkiem jest pakiet Senior, do którego można dołączyć po ukończeniu 50 lat).
 

Roczny pakiet medyczny dla seniora Lux Med

Polisa Składka miesięczna Liczba specjalistów Liczba badań laboratoryjnych Wiek ubezpieczonego
Senior 105 zł 8 12 Od 50 lat
Senior Plus 149 zł 10 38 Od 65 lat
Senior Max 179 zł 13 139 Od 65 lat
Senior Plus dla Dwojga 269 zł 10 38 Od 65 lat
Senior Max dla Dwojga 329 zł 13 139 Od 65 lat

Źródło: opracowanie własne

Pakiet dla seniora Enel Med jest propozycją nieco droższą, ale również wartą zainteresowania. Enel Med oferuje dostęp do większej liczby lekarzy specjalistów. W przypadku wykupienia pakietu Rubin dla seniora, opłacając składkę w wysokości 281 zł miesięcznie, zyskujemy dostęp do 28 lekarzy specjalistów o ponad 100 badań laboratoryjnych.
 

Pakiet medyczny dla seniora Enel Med

Polisa Składka miesięczna Liczba specjalistów Liczba badań laboratoryjnych Wiek ubezpieczonego
Opal dla seniora 138 zł 17 Ponad 70 Od 65 do 80 lat
Szafir dla seniora 208 zł 18 Ponad 70 Od 65 do 80 lat
Rubin dla seniora 281 zł 28 Ponad 100 Od 65 do 80 lat
Szmaragd dla seniora 408 zł 31 Ponad 120 Od 65 do 80 lat
Diament dla seniora 826 zł 32 Około 120 Od 65 do 80 lat

Źródło: opracowanie własne


Jak zmienia się składka za polisę zdrowotną w zależności od wieku?


Jak wspominaliśmy wcześniej, ze względu na duże ryzyko zachorowania i nagłej śmierci, towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają maksymalny wiek, do jakiego można przystąpić do ubezpieczenia. Z tego samego względu, wraz z wiekiem ubezpieczonego wzrasta składka polisy. Przyjrzyjmy się, jak wygląda zmiana składki ubezpieczeniowej w zależności od wieku na przykładzie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Vision, sprzedawanego przez Inter Polska.
 

Zmiany w miesięcznych stawkach polisy zdrowotnej w zależności od wieku

  18-25 lat 26-30 lat 31-35 lat 36-40 lat 41-45
lat
46-50
lat
51-55
lat
55-60
lat
Vision Basic 149 zł 165 zł 177 zł 177 zł 183 zł 196
214
247
Vision Silver 198 zł 232 zł 243 zł 256 zł 263 zł 293
340
402
Vision Gold 208 zł 249 zł 274 zł 286 zł 303 zł 331
388
466
Vision Diamon 301 zł 383 zł 425 zł 448 zł 471 zł 512
586
697

Źródło: opracowanie własne

 
Jak widać, wraz z wiekiem ubezpieczonego wzrasta wysokość składki, którą będzie musiał zapłacić za ubezpieczenie. Sytuacja ta ma miejsce w przypadku każdego z pakietów – zarówno w wersji podstawowej, jak i w wersjach rozszerzonych. Porównajmy chociażby pakiet Vision Basic. W przypadku, kiedy przystępuje do niego osoba w wieku 18-25 lat, składka miesięczna wyniesie149 zł. Jeśli do tego samego ubezpieczenia postanowi dołączyć osoba w wieku 55-60 lat, będzie musiała opłacać składkę w wysokości 247 zł miesięcznie. Wzrost cen składek ma związek właśnie ze wzrostem ryzyka ubezpieczeniowego w przypadku osób starszych.


Ubezpieczenie zdrowotne – po co?


Ubezpieczenie zdrowotne jest najczęściej wykupowaną opcją ubezpieczenia w Polsce. Dzieje się tak głównie dlatego, że publiczna służba zdrowia zawodzi w przypadkach, które nie mogą czekać i dzieje się tak już od wielu lat. Wszyscy znamy problem związany z długim oczekiwaniem na wizytę u lekarzy specjalisty i kolejki w przychodniach. Innym ważnym powodem jest słabe zaangażowanie w badania samego lekarza oraz brak niezbędnego sprzętu w gabinecie, co znacznie opóźnia możliwość postawienia diagnozy.
 
Wszystkie te problemy rozwiązuje zakup odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwala ono na uzyskanie nie tylko szybkiej, ale i fachowej opieki medycznej na najwyższym poziomie. Posiadając polisę zdrowotną, nie musimy czekać na skierowanie do specjalisty, zyskujemy za to darmowe badania diagnostyczne, darmowe szczepienia, a także możliwość wizyt domowych. Osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne, ma również dostęp do całodobowej infolinii i możliwość wykonania nawet drogich badań, takich jak chociażby rezonans magnetyczny. 

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje wsparcie finansowe w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Odpowiednia polisa zdrowotna jest szczególnie istotna zwłaszcza dla seniorów, którzy statystycznie częściej potrzebują wizyt lekarskich. Wybór ubezpieczenia jest kwestią indywidualną, ale żeby uniknąć przepłacania za nie warto użyć narzędzia, które porównuje oferty różnych TU. Dzięki temu zainteresowany może porównać wiele ofert i wybrać najlepszą ze wszystkich dostępnych opcji.
To warto wiedzieć
 1. Ubezpieczenia zdrowotne dla seniora obejmują osoby do 70. roku życia
   
 2. Polisa zdrowotna pozawala na umawianie wizyt lekarskich i korzystanie z fachowej opieki medycznej, bez konieczności czekania w kolejkach do lekarzy-specjalistów
   
 3. Alternatywą dla polisy zdrowotnej są pakiety medyczne dla seniora
   
 4. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia zdrowotnego na pewno pomoże porównywarka ubezpieczeń
   
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia