Tomografia komputerowa prywatnie – jaki jest jej koszt?

Tomografia komputerowa badaniem, na którego wykonanie na NFZ trzeba czekać nawet miesiącami. Możliwe jest oczywiście wykonanie jej prywatnie, ale to koszt, który może wynosić aż 800 zł. Pomóc może polisa zdrowotna.

Kluczem do długiego i zdrowego życia jest nie tylko wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych, ale również profilaktyka zdrowotna, w tym wykonywanie badań, takich jak chociażby tomografia komputerowa głowy. Pozwala to na wykrycie wielu schorzeń we wczesnym stadium i zwiększa szanse  na ich wyleczenie. Z tego względu, coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie tomografii komputerowej bez wyraźnych medycznych przesłanek, ale w celach profilaktycznych.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Na czym polega tomografia komputerowa?


Tomografia komputerowa jest bezinwazyjnym badaniem specjalistycznym, które polega na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Uwidacznia ono narządy wewnętrzne. W trakcie badania specjalna lampa obraca się wzdłuż ciała pacjenta, a promieniowanie przenika przez ciało i jest przetwarzane na obrazy[1]. Badanie to służy do wykrywania nawet najmniejszych zmian w ludzkim organizmie i pozwala na wczesne wykrywanie wielu różnych chorób. Zaletą tomografii komputerowej jest bez wątpienia fakt, że może ona dotyczyć tylko konkretnej części ciała, np. głowy, jamy brzusznej czy klatki piersiowej. Możliwe jest również podanie pacjentowi środka kontrastowego, który zmienia skalę pochłanianych promieni rentgenowskich.
 
Jak już wcześniej wspominaliśmy, tomografia jest badaniem, które pozwala na wczesne zdiagnozowanie wielu chorób. Dzięki wykonaniu tomografii komputerowej możliwe jest zdiagnozowanie m.in.:
 • udaru naczyniowego,
 • urazów czaszkowo-mózgowych,
 • choroby Alzheimera,
 • nowotworów,
 • tętniaków,
 • zapalenia trzustki,
 • zakrzepicy żył wątrobowych. 


Jak wygląda takie badanie?


Tomografia komputerowa jest badaniem wykonywanym w pozycji leżącej w specjalnym urządzeniu o szerokim otworze, do którego wsuwany jest pacjent. Samo badanie trwa od kilku sekund do maksymalnie kilkunastu minut, a wszystko zależy od tego, jaki obszar jest badany. Tomografia nie jest badaniem nieprzyjemnym lub powodującym dyskomfort pacjenta, jednak, aby mogła ona zostać właściwie przeprowadzona i uzyskane wyniki były wiarygodne, należy zastosować się do kilku zasad.

 
Po pierwsze, w trakcie badania powinno się być na czczo – ostatni posiłek powinniśmy zjeść najpóźniej na 6 godzin przed badaniem. Potem możliwe jest już tylko picie wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu również jest czynnikiem, o który powinniśmy zadbać. Najlepiej, aby była to woda niegazowana. Tomografia komputerowa nie wymaga ściągania z siebie odzieży, warto jednak pamiętać o tym, żeby nie zawierała ona elementów metalowych – guzików, zatrzasków. Przeprowadzający badanie może wymagać od pacjenta wyjęcia kolczyków, np. z uszu czy z nosa. Aby wyniki uzyskane podczas badania były jak najbardziej wiarygodne, nie jest zalecane poruszanie się. Może się zdarzyć, że osoba przeprowadzająca badanie poprosi o zmianę pozycji.
 
Czas oczekiwania na wyniki tomografii komputerowej jest uzależniony od placówki, w której wykonujemy badanie. Najczęściej odbiór wyników możliwy jest jeszcze tego samego dnia.
 

Jak długo trzeba czekać na tomografię komputerową?


Średni czas oczekiwania na tomografię komputerową ze skierowaniem to 31 dni – wynika z danych portalu kolejkoskop.pl. Nie jest to jednak standardem. Najdłużej na badanie czeka się w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Aby wykonać tam tomografię komputerową po uzyskaniu skierowania od lekarza, trzeba czekać aż 246 dni (stan na 07.09.2021r.). Niewiele krócej, bo 215 dni, na badanie czeka się w poznańskim Wielkopolskim Centrum Onkologii.
 
Jak widać, długie oczekiwanie na badanie nie jest problemem małych miasteczek, ale dużych miast. Wiąże się to z faktem, że mniejsze szpitale powiatowe mogą nie mieć dostępu do specjalistycznej aparatury i wyszkolonych specjalistów, co uniemożliwia im wykonywanie tomografii komputerowej i pacjenci są zmuszeni szukać pomocy w większych placówkach.
 
Tomografia komputerowa w ramach NFZ jest darmowa, ale uzyskanie skierowania na badanie wcale nie jest takie proste. Z racji tego, że tomografia sama w sobie jest drogim badaniem, na lekarzy nałożone są ograniczenia co do liczby skierowań, które mogą wypisywać. Poza tym należy pamiętać, że skierowanie na tomografię komputerową należy uzyskać od lekarza specjalisty. Skierowanie uzyskane od lekarza pierwszego kontaktu może okazać się niewystarczające do wykonania badania.
 
Skierowanie na tomografię komputerową musi być uzasadnione podejrzeniem konkretnego schorzenia, a badanie ma pomóc w potwierdzeniu diagnozy. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie tomografii komputerowej bez konkretnych objawów, a jedynie w celach profilaktycznych. Wówczas nie uzyskamy skierowania na badanie i konieczne jest wykonanie go prywatnie.
 

Ile kosztuje tomografia prywatnie?


Wiele osób decyduje się na wykonanie tomografii komputerowej prywatnie nie tylko ze względów profilaktycznych, ale również z uwagi na długi czas oczekiwania na badanie finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. W sytuacji, kiedy lekarza podejrzewa u nas poważne schorzenie, konieczne jest postawienie szybkiej i trafnej diagnozy, więc pacjent nie może sobie pozwolić na to, aby czekać miesiąc, zanim zostanie wykonane badanie. Wówczas konieczne jest wykonanie tomografii prywatnie.
 
Koszt badania jest zależny od miejsca jego wykonywania, ale przyjmuje się, że tomografia może kosztować od 200 zł do nawet 800 zł. Jak widać, nie jest to tanie badanie. Oprócz niego należy jeszcze liczyć się z kosztami prywatnej wizyty u lekarza specjalisty – to nawet 350 zł. Ile kosztuje tomografia głowy? Badanie głowy jest jednym z najczęściej wykonywanych i pozwala wykluczyć wiele schorzeń neurologicznych. Tomografia głowy prywatnie to około 150-500 zł. Najdroższym badaniem tomografii komputerowej jest jednak wirtualna koronografia. Jak podaje portal klinikaserca.pl, w tym przypadku trzeba się liczyć z wydaniem na badanie około 800 zł.
 
Nie jest oczywiście tak, że we wszystkich placówkach obowiązuje jeden cennik. Cena tomografii komputerowej uzależniona jest od miejsca jej wykonywania oraz od obszaru ciała, który jest badany. Podanie środka kontrastowego również powoduje wzrost ceny za badanie.
 

Tomografia komputerowa w polisie zdrowotnej


W przypadku tomografii komputerowej świetnym rozwiązaniem jest wykonanie jej w ramach prywatnej polisy zdrowotnej.Większość pakietów rozszerzonych oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe posiada taką możliwość.
 

Polisa zdrowotna PZU W Trosce o Ciebie

  Zakres podstawowy Zakres rozszerzony Zakres kompleksowy
Tomografia komputerowa
(i rezonans magnetyczny)
NIE TAK
16 badań – bez limitu
TAK
48 badań – bez limitu

Opracowanie własne na podstawie OWU PZU W Trosce o Ciebie

Tylko jedna polisa w wersji podstawowej zawiera w pakiecie możliwość wykonania tomografii komputerowej.Jest to polisa Vision oferowana przez grupę Inter Polska. Jednocześnie jest ona najdroższą polisą zdrowotną – jej koszt to 125 zł miesięcznie. Przypominając sobie, ile kosztuje tomografia głowy prywatnie, okazuje się, że nie jest to duża kwota. Ubezpieczony uzyskuje również dostęp do 64 lekarzy specjalistów i możliwość wykonania 173 badań.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy zdrowotne, posiada w wariantach rozszerzonych możliwość wykonania tomografii komputerowej. Takie polisy można wykupić chociażby w InterRisk, AXA oraz Inter Polska. Różnica pomiędzy tymi polisami nie polega tylko na wysokości składki, lecz także na liczbie dostępnym specjalistów oraz liczbie badań specjalistycznych. 

Tomografia komputerowa w rozszerzonej polisie zdrowotnej

  Wysokość składki miesięcznej Liczba badań Liczba lekarzy Tomografia komputerowa
InterRisk
Antidotum Plus
125 zł 135 65 TAK
AXA
Ochrona z plusem
130 zł 176 24 TAK
Inter Polska
Vision
245 zł 175 65 TAK

Opracowanie własne na podstawie porównywarki polis zdrowotnych rankomat.pl

 
Do ubezpieczenia zdrowotnego mogą przystąpić osoby pełnoletnie. Jednak nie tylko one mogą potrzebować specjalistycznego badania. Tomografia komputerowa zawiera się również w ubezpieczeniu indywidualnym dziecka w Nationale Nederlanden. Oprócz opieki powypadkowej dziecko może m.in. odbyć konsultacje medyczne oraz zostać przebadane rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym.
 
Tomografia jest ważnym badaniem w diagnostyce powypadkowej, ponieważ dzięki niej można zdiagnozować obrażenia wewnętrzne. Dlatego też dostęp do tomografii komputerowej mają również ubezpieczeni, którzy wykupią Powypadkowy Pakiet Medyczny w MetLife.
 
Kluczem do wyboru odpowiedniej polisy zdrowotnej jest porównanie ofert. Wiele polis zdrowotnych, oprócz dostępu do tomografii komputerowej, oferuje także możliwość wykonania rezonansu magnetycznego, równie ważnego badania, na którego wykonanie na NFZ też długo się czeka. Dlatego tak istotne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętajmy, aby wybrane ubezpieczenie było jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.
 
Wiele schorzeń można wykluczyć, wykonując tomografię komputerową. Niestety uzyskanie skierowania na badanie jest trudne, a czas oczekiwania w kolejkach długi. Z tego względu warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Gwarantuje ono wsparcie finansowe w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz pomoc najlepszych lekarzy specjalistów.  Wybór ubezpieczenia jest sprawą indywidualną. Warto jednak użyć narzędzia, które porównuje oferty różnych TU. Dzięki temu zainteresowany może wybrać najlepszą spośród dostępnych opcji.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Ubezpieczenie zdrowotne oferuje nieograniczony dostęp do wielu lekarzy, w tym również alergologa. Wybór konkretnej polisy jest kwestią indywidualną — zależy m.in. od naszych potrzeb, zarobków czy liczby specjalistów, do których chcemy mieć stały dostęp. Aby móc swobodnie porównać oferty poszczególnych firm oraz wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada — warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej, nie pominiemy żadnej ciekawej oferty.
Ramka - tytuł (max. 200 znaków) To warto wiedzieć Ramka - treść (max. 100000 znaków) Źródło dokumentu StylStylFormatFormatCzcionkaCzcionkaRozmiarRozmiar 2021 © Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.
To warto wiedzieć
 1. Aby wykonać tomografię komputerową na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty, a średni czas oczekiwania na badanie to 31 dni
   
 2. Wykonanie tomografii prywatnie może kosztować nawet 800 zł
   
 3. Większość polis zdrowotnych w pakiecie rozszerzonym umożliwia wykonanie tomografii komputerowej
   
 4. Polisa zdrowotna powinna być jak najlepiej dopasowana do potrzeb ubezpieczonego
   
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia