Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych - co obejmuje?

Osoba bezrobotna ma możliwość uzyskania ubezpieczenia przez rejestrację w Urzędzie Pracy czy zakup prywatnej polisy zdrowotnej. Ceny za miesiąc rozpoczynają się już od około 30 złotych i zapewniają naprawdę szeroki zakres ochrony.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Każdy, kto nie pracuje i nie posiada prawa do ubezpieczenia, może zarejestrować się w Urzędzie Pracy i otrzymać ubezpieczenie w ramach NFZ. To podstawowa ochrona, zapewniająca dostęp do opieki medycznej. Jednak czy to się opłaca? Czy może lepszym rozwiązaniem jest wykupienie prywatnej polisy zdrowotnej? Czym charakteryzują się poszczególne ubezpieczenia? Jakie są ceny? Sprawdź!


Co zapewnia NFZ osobom bezrobotnym?


Osoba bezrobotna podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego — takiego samego jak osoby zatrudnione. Posiada więc dostęp do opieki medycznej. Ma prawo do konsultacji lekarskich, badań laboratoryjnych, opieki szpitalnej czy rehabilitacji. Musi jednak zgłosić się do Urzędu Pracy. 
 
Ubezpieczenie zdrowotne ZUS dla niepracujących zapewnia podstawową opiekę, ale może wiązać się z długimi kolejkami do lekarzy specjalistów czy odległymi terminami badań — warto wziąć to pod uwagę. Wizyta u lekarza bez ubezpieczenia będzie się wiązać z kolei z kosztami, które nie każda osoba bezrobotna może pokryć. 
 
Dodatkowo warto zaznaczyć, że status osoby bezrobotnej to nie tylko korzyści związane ze wspomnianym ubezpieczeniem, ale także i pewne obowiązki. Mowa tu m.in. o konsultacjach związanych z poszukiwaniem pracy, spotkaniach i wezwaniach. Wszystko to ma na celu pomóc w znalezieniu zatrudnienia. 


Jak ubezpieczyć się nie pracując?


Będąc osobą bezrobotną, wystarczy zarejestrować się w Urzędzie Pracy — wówczas takiej osobie przysługuje prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Należy zgłosić się zgodnie ze stałym lub tymczasowym zameldowaniem. Status bezrobotnego oraz brak innych tytułów do ubezpieczeń (renta czy emerytura) to jedyne wymagania, jakie musi spełnić osoba bezrobotna, by być ubezpieczoną. 
 
Czy możliwe jest ubezpieczenie zdrowotne bez rejestracji w Urzędzie Pracy? Tak. Osoba bezrobotna może zostać również zgłoszona przez członka rodziny, o ile prowadzi z nim wspólne gospodarstwo domowe. Może to być zarówno ubezpieczenie zdrowotne niepracującego dorosłego dziecka, jak i rodzica, dziadka, babci czy małżonka.
 
Kolejną dostępną dla bezrobotnych opcją jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Wystarczy złożyć stosowny wniosek w oddziale wojewódzkiego NFZ. Wówczas koszt wynosi 9% podstawy wymiaru ubezpieczenia zdrowotnego — przykładowo, w 2020 roku składka za cały miesiąc wynosiła około 480 zł. Ceny te mogą być dla każdego inne — z tego względu warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Dobrowolne ubezpieczenie jest dość powszechne — często decydują się na nie np. osoby zatrudnione na umowę o dzieło, która nie zapewnia obowiązkowego ubezpieczenia. 
 
Ostatnią opcją, z której może skorzystać osoba bezrobotna, jest wykupienie indywidualnej polisy zdrowotnej i polisy na życie. Ta ostatnia nie obejmuje pobytu w szpitalu, a daje tylko możliwość otrzymania świadczenia za sam pobyt. Wówczas w przypadku zasłabnięcia czy jakiegokolwiek wypadku, za pobyt i ewentualne działania — trzeba będzie zapłacić najpierw z własnej kieszeni. Warto więc wybrać taką polisę, która zapewnia ochronę również w przypadku wypadków i innych nagłych sytuacji. 
 
Z kolei polisa zdrowotna daje możliwość szybkiego umówienia się do specjalisty czy badanie medyczne.


Czy trzeba wyrejestrować się z ubezpieczenia po znalezieniu pracy?


Osoba, która przestaje spełniać warunki niezbędne do utrzymania statusu bezrobotnego, czyli np. podejmuje zatrudnienie — zobowiązana jest do złożenia wniosku o wyrejestrowanie z Urzędu Pracy. Do takiego wniosku należy również dołączyć przyczynę rezygnacji ze statusu bezrobotnego. W tym przypadku może to być np. podpisana umowa o pracę bądź wniosek o wpis do CEIDG, jeśli dana osoba zdecyduje się założyć własną działalność. 

 
Warto również dodać, że po wyrejestrowaniu się możliwa jest kolejna rejestracja — wówczas nie potrzeba już tak wielu dokumentów, o ile nie doszło do zmiany danych. Wystarczy przedstawić w urzędzie dokument potwierdzający tożsamość. 


Czy utrata pracy oznacza koniec ubezpieczenia zdrowotnego?


Utrata pracy nie jest jednoznaczna z utratą ubezpieczenia zdrowotnego. Od dnia ustania zatrudnienia, ubezpieczenie jest jeszcze ważne przez 30 dni i można z niego korzystać. Dopiero po upływie miesiąca wygasa — mówi nam o tym artykuł 67. ust. 4 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Aby nie utracić ubezpieczenia, należy zarejestrować się w Urzędzie Pracy, wykupić prywatną polisę lub dobrowolne ubezpieczenie w NFZ.
 
Jeśli mamy w pracy polisę firmową, to w chwili rozwiązania umowy z pracodawcą kończy się także ochrona z polisy. Chyba że zdecydujemy się na kontynuowanie w ramach polisy indywidualnej na życie. Ta zasada nie dotyczy polisy zdrowotnej.


Kiedy przydaje się polisa zdrowotna?


Polisa zdrowotna to świetna propozycja dla osób bezrobotnych — zapewnia komfortowy dostęp do opieki medycznej w stosunkowo niskiej cenie, zwłaszcza w porównaniu do dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ. Jednak czy tylko osoby bezrobotne powinny zwrócić uwagę na tego typu polisę? 

 
Prywatne ubezpieczenie to propozycja dla wszystkich, którym zależy na swobodnym dostępie do specjalistów, a także wszelkich badań czy zabiegów. Wykupując taką polisę, nie musisz martwić się o kolejki i skierowania. W przypadku ubezpieczenia z NFZ, oczekiwanie na wizytę u specjalisty może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Oprócz tego prywatne ubezpieczenie jest tańszą propozycją niż np. wizyty w prywatnych gabinetach. Prywatna wizyta u specjalisty to koszt najczęściej od 100 do 200 złotych.  W tej cenie bez problemu znajdziemy prywatne ubezpieczenie na miesiąc, a nawet i dwa czy trzy, w zależności od jego zakresu. Będzie to mieć szczególne znaczenie, jeśli chodzimy regularnie do poszczególnych specjalistów czy też planujemy wykonać jakiś zabieg. 


Ile kosztuje najtańsza polisa zdrowotna?


Najtańsze polisy zdrowotne rozpoczynają się już od około 30 złotych za miesiąc. Za przykład może tutaj posłużyć POLISA ZDROWIE w wariancie podstawowym w firmie TUzdrowie. Składka za miesiąc rozpoczyna się już od 32 złotych. Wówczas w ramach polisy otrzymujemy dostęp do 199 bezpłatnych badań i 16 specjalistów. Droższą, lecz równie ciekawą ofertę posiada Signal Iduna. Oprócz badań i dostępu do specjalistów oferuje również 2 domowe wizyty pediatry w ciągu roku polisowym.


Przykładowe oferty polis zdrowotnych poszczególnych TU


Towarzystwo
 
Składka
od
Wiek Liczba
lekarzy
Liczba
badań

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie
wariant Basic
 
32 zł do 70 lat 16 199

Signal Iduna
Polmed
wariant podstawowy
 
62 zł do 60 lat 15 110

Inter Risk
Antidotum Plus
wariant podstawowy
 
65 zł do 65 lat 18 89

Uniqa
Ochrona z Plusem
wariant podstawowy
 
68 zł do 69 lat 9 33

Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Osoba bezrobotna również może być ubezpieczona — do wyboru ma kilka rozwiązań, w tym rejestrację w Urzędzie Pracy, zakup ubezpieczenia dobrowolnego z NFZ lub zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ostatnia propozycja wydaje się być najciekawsza. Wybór polisy prywatnej nie jest jednak prostym zadaniem, bowiem rynek przepełniony jest ciekawymi ofertami. Aby uniknąć przepłacania, warto skorzystać z narzędzia, które porównuje oferty różnych TU. Ułatwia to wybór konkretnego ubezpieczenia!
To warto wiedzieć
1. Osoba bezrobotna również może być ubezpieczona — wystarczy, że zarejestruje się w Urzędzie Pracy
 
2. Możliwe jest wykupienie ubezpieczenia dobrowolnego z NFZ
 
3. Po znalezieniu pracy osoba bezrobotna zobowiązana jest do wyrejestrowania się z Urzędu Pracy oraz podania przyczyny, dla której to robi
 
4. Ceny najtańszych polis zdrowotnych rozpoczynają się już od około 30 złotych za miesiąc i zapewniają dostęp do kilkunastu lekarzy i kilkudziesięciu lub nawet kilkuset badań
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia