Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Ubezpieczenie zdrowotne wynikające z umowy o pracę to często zderzenie z niewydolnością Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego wiele osób szuka alternatywnego dostępu do lekarza w ramach prywatnej polisy. Taka metoda wcale nie jest kosztowna.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Bezpłatne leczenie z NFZ to mit, podobnie jak bezpłatna edukacja. Ochrona zdrowotna nie działa w kilku przypadkach - z powodu zatrudnienia w oparciu o umowę o dzieło lub po prostu z braku zatrudnienia i zarejestrowania w Urzędzie Pracy. Ci, którzy mają pełnoprawny dostęp do publicznej służby zdrowia wybierają prywane wizyty, za które dodatkowo płacą, ale dzięki temu omijają kolejki.


Dla kogo darmowa opieka zdrowotna?


Darmowe ubezpieczenie zdrowotne przysługuje wyłącznie osobom bezrobotnym zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy, osobom niepełnoletnim do ukończenia 18. roku życia oraz kobietom w ciąży oraz czasie połogu tj. do 42 dni po porodzie.

Pozostałe osoby, zatrudnione na umowę o pracę – podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, co oznacza, że każdego miesiąca z ich pensji pobierana jest składka w wysokości 9% ich wynagrodzenia na poczet ubezpieczenia zdrowotnego. Wysokość takiej składki w 2019 roku to 319,94 zł.

Jest to dość wysoka stawka, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę długość kolejek, z jaką musimy się zmierzyć, gdy potrzebujemy udać się na zwolnienie lekarskie lub potrzebujemy recepty na leki. W przypadku prywatnych polis zdrowotnych – w podobnej kwocie moglibyśmy sobie zapewnić maksymalny zakres usług medycznych. Stawki ubezpieczeń prywatnych zaczynają się od około 38 zł miesięcznie. 


Rezonans magnetyczny – prywatnie od ręki, z NFZ za miesiąc


W przypadku podejrzenia poważniejszych problemów zdrowotnych kluczowe jest, by rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia nastąpiły jak najszybciej. Niestety – w takiej sytuacji wymagamy wykonania wielu badań, które diagnozę odwlekają w czasie przede wszystkim z powodu kolejek, jakie panują w NFZ.

PRZYKŁAD
We Wrocławiu w 2019 roku najkrótszy czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym to miesiąc, najdłuższy termin z kolei przewiduje ponad rok (15 miesięcy).

W przypadku rehabilitacji neurologicznej – termin najbliższy przewidywany jest na 2021 r., pozostałe z kolei przypadają na rok 2024. Z kolei sama fizjoterapia – przypada najprędzej za około 5 miesięcy. W takiej sytuacji zarówno badanie, jak i leczenie w NFZ nie ma najmniejszego sensu i zwykle stawiamy na prywatną praktykę lekarską, która jest dostępna od ręki, wymaga jednak od nas sporych nakładów finansowych.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Prywatnie zamiast NFZ od 32 zł miesięcznie

 


Polisa zdrowotna umożliwia darmowe wizyty u specjalistów oraz darmowe badania diagnostyczne i specjalistyczne w ramach składki. Posiadając polisę zdrowotną nie spotkamy się z czasem oczekiwania dłuższym niż kilka dni roboczych, a większość wizyt lub badań wykonać możemy tego samego lub następnego dnia. Dotyczy to również tych bardziej kosztownych badań, jak np. rezonans magnetyczny, za który prywatnie przyjdzie nam zapłacić zwykle kilkaset złotych.

Polisy zdrowotne umożliwiają również darmowe szczepienia– najczęściej przeciw grypie, lecz znaleźć możemy również pakiety, które gwarantują szczepienia na odrę, różyczkę, świnkę czy choroby tropikalne.

Musimy pamiętać o tym, by porównywać oferty przed zakupem, ponieważ bardzo często zdarza się, że nawet jedno towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w swojej ofercie kilka zupełnie różnych opcji do wyboru. Zastanówmy się zatem z jakich specjalizacji lekarskich najczęściej korzystaliśmy dotychczas, jakie badania mogą nam być potrzebne w najbliższym czasie i tym kierujmy się podczas wyboru polisy.
 

Przykładowe oferty polis zdrowotnych


Towarzystwo ubezpieczeniowe
 
Minimalna składka miesięczna Liczba specjalizacji lekarskich Liczba badań Rehabilitacja Szczepienia

TU Zdrowie – wariant podstawowy
 
32 zł 16 199 - grypa
TU Zdrowie – wariant rozszerzony 168 zł 40 478 nielimitowane Grypa, WZW typu A i B, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu, odra, różyczka, świnka

Signal Iduna – wariant Direct podstawowy
 
41 zł 6 110 - Grypa

Signal Iduna – wariant POLMED podstawowy
 
62 zł 15 110 - Grypa

InterRisk – wariant podstawowy
 
65 zł 18 89 - Grypa

InterRisk – wariant rozszerzony
 
125 zł 65 135 Do 10 zabiegów w ramach jednego leczenia Grypa

Tabela 1. Opracowanie na podstawie rankingu rankomat.pl/ubezpieczenia-zdrowotne.


NASZ KOMENTARZ:Nawet droższe warianty rozszerzone wciąż będą tańszym rozwiązaniem niż składka, która przeznaczana jest na niewydolny system publicznej opieki zdrowotnej.

Przy porównywaniu ofert warto zwrócić uwagę na to, które polisy gwarantują te najdroższe badania, jak np. rezonans magnetyczny (TU Zdrowie, wariant rozszerzony, INTER Ubezpieczenia, AXA wariant rozszerzony), czy właśnie rehabilitacje (warianty rozszerzone w TU Zdrowie oraz InterRisk). Część ofert zapewnia również wizyty domowe, na co również warto zwrócić uwagę.

Warto również przeanalizować – w jakiej jesteśmy aktualnie kondycji, jakie mamy obciążenie genetyczne, które choroby możemy dziedziczyć, czy dbamy o aktywność fizyczną i zdrową dietę. Część z nas posiada już konkretne problemy zdrowotne wymagające regularnych wizyt np. u okulisty, co również warto uwzględnić. Sprawdźmy zatem, jeśli wymagamy ginekologa, czy dermatologa – czy oferta uwzględnia również tego specjalistę. Jeśli posiadamy dzieci – przydać się może lekarz pediatra. 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Darmowe ubezpieczenie zdrowotne przysługuje jedynie dzieciom do lat 18, kobietom w ciąży oraz osobom zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy

2. Chcąc uniknąć kolejek do lekarza z NFZ, wybieramy wizyty prywatne, które kosztują co najmniej 50 zł

3. Czas oczekiwania na badania specjalistyczne w ramach NFZ może wynosić od kilku miesięcy do nawet kilku lat

4. W ramach polisy zdrowotnej możemy uzyskać wizyty u specjalisty bez kolejek i darmowe badania diagnostyczne
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Jarosinska

2020-06-24 11:17:35

Witam potrzebuje zrobić w NFZ ubezpieczenie tylko zdrowotne na UE .Ile to kosztuje

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia