Polisa zdrowotna - dlaczego warto ją wykupić?

Pomimo tego, że większość Polaków posiada możliwość korzystania z darmowej opieki zdrowotnej – leczenie najczęściej opłaca z własnej kieszeni. Publiczna służba zdrowia niestety nie spełnia oczekiwań i zawodzi na wielu płaszczyznach.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Główny Urząd Statystyczny podaje, że Polacy wydają średnio 82,36 zł rocznie na prywatną opiekę medyczną. Jeśli dodamy do tego koszty związane z prywatną opieką stomatologiczną – kwota rośnie do 539 zł rocznie na osobę. Z uwagi na liczbę posiadających uprawnienia do korzystania z darmowej opieki medycznej – to bardzo dużo. Według raportu GUS aż 38% Polaków korzysta z prywatnej opieki medycznej.


Główne powody leczenia prywatnego wśród Polaków


Według najnowszych badań, które przeprowadził Główny Urząd Statystyczny – coraz częściej decydujemy się na prywatną praktykę lekarską, co oznacza, że z własnych pieniędzy opłacamy nie tylko wizyty, ale również leczenie czy nawet operacje. Dlaczego Polacy decydują się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Powód 1: długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty i operację

Czyli biurokracja, która ten czas wydłuża. W zależności od specjalisty – musimy czekać od kilku tygodni do nawet kilku lat na wizytę lub operację. W przypadku drobnych problemów zdrowotnych – czas oczekiwania w wysokości kilku miesięcy może być akceptowalny, jednak gdy dotknie nas poważna choroba – musimy rozpocząć leczenie najszybciej, jak jest to możliwe. Wizytę w ciągu kilku dni roboczych u lekarza specjalisty umożliwia właśnie polisa zdrowotna.

Powód 2: cena polisy

Za prywatne ubezpieczenie możemy zapłacić miesięcznie około 30-200 zł. Przy przewlekłych, poważnych problemach zdrowotnych to zdecydowanie nieduży wydatek. Średni koszt jednorazowej wizyty w prywatnym gabinecie lekarskim to około 150-300 zł, dodatkowe koszty leków – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Polisa zdrowotna, która zapewni nam darmowe wizyty u wybranych specjalistów oraz wykonanie darmowych badań znacznie obniża koszty leczenia.

Powód 3: szeroki zakres polisy

Umożliwia nam szybkie terminy u lekarza, możliwości umówienia wizyty online, szeroki wybór specjalistów oraz badań diagnostycznych. Do wyboru mamy od 9 do 65 lekarzy różnych specjalizacji. W przypadku badań diagnostycznych – wykonać możemy ich nawet 466. Polisa zdrowotna dodatkowo umożliwia wykonanie droższych badań – jak np. rezonansu magnetycznego, na który czas oczekiwania to zwykle około kilku miesięcy.

Powód 4: usługi, które nie oferuje NFZ

To przede wszystkim darmowe szczepienia np. na grypę, choroby tropikalne, WZW typu A i B oraz wiele innych, możliwość skorzystania z pomocy specjalisty bez skierowania, wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki, badania, które nie są objęte refundacją czy domowy pakiet assistance czyli całodobowa infolinia medyczna lub transport medyczny.

 

Jak wygląda leczenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia?


Załóżmy, że pojawiają się u nas objawy wskazujące na chorą tarczycę. Zapisujemy się w przychodni do lekarza pierwszego kontaktu – mamy szczęście, jeśli wizyta odbędzie się następnego dnia. Następnego dnia z kolei spędzamy długie godziny w oczekiwaniu na swoją kolej – ponieważ z braku szybszych terminów kilka osób dostało się bez kolejki z powodu poważniejszych dolegliwości.

Zanim dostaniemy skierowanie do endokrynologa – lekarz pierwszego kontaktu skieruje nas na rutynowe badania krwi i moczu oraz poziomu TSH, fT3, fT4, anty-TPO. Badania zleca wykonać następnego dnia – zatem z wynikami dopiero kolejnego dnia uda nam się otrzymać skierowanie do endokrynologa. Na wizytę jednak musimy poczekać średnio około 3 miesięcy. Endokrynolog z kolei zleci nam wykonanie ponowne wykonanie badań oraz USG tarczycy.

Zanim zostanie postawiona diagnoza – może minąć wiele miesięcy. O ile w przypadku tarczycy – możemy jakoś ten czas znieść, w przypadku innych problemów zdrowotnych nie możemy tyle czekać. I tutaj zwykle decydujemy się na prywatną praktykę lekarską.

 

Plusy posiadania polisy zdrowotnej


Prywatnie wybieramy wielu specjalistów – endokrynologa, ginekologa, kardiologa, stomatologa czyokulistę.Bardzo często kierujemy się tytułem naukowym, który zapewnia nam poczucie, że możemy zaufać lekarzowi. Za wizytę u profesora nauk medycznych zapłacimy średnio 300 zł. Nie jest to duży wydatek, jeśli problem jest chwilowy i możliwe jest szybkie wyleczenie, jeśli z kolei problem ma bardziej złożony charakter i pojawia się choroba przewlekła – regularne wydatki mogą być naprawdę zbyt dużym obciążeniem.

Polisa zdrowotna umożliwia nam korzystanie z darmowej opieki medycznej – zarówno u lekarza pierwszego kontaktu, jak i specjalistów oraz darmowe wykonanie potrzebnych badań. Ceną, jaką ponosimy – jest miesięczny abonament, który uprawnia nas do korzystania z prywatnych placówek.

 

Jakie są koszty polisy zdrowotnej?


Wysokość abonamentu uzależniona jest o zakresu ochrony, jaki wybierzemy. Opcja podstawowa zapewnia nam mniejszą liczbę specjalistów, jak i badań, a opcja rozszerzona – lekarzy większości specjalizacji, kilkaset badań diagnostycznych, jak opcje dodatkowe w postaci szczepień, wizyt domowych czy badań bardziej specjalistycznych jak np. rezonans magnetyczny. Możemy zatem zapłacić za ubezpieczenie zdrowotne zarówno 30 zł miesięcznie, jak 200 zł.

Polisa na zdrowie - przykładowy zakres ochrony

Produkt Cena składki miesięcznej Liczba lekarzy specjalistów Liczba badań

Wariant podstawowy
 

AXA
 Ochrona z Plusem
 
68 zł 9 33

Signal Iduna
Polmed
 
62 zł 15 110

Inter Polska
Inter Vision
 
125 zł 64 173

Signal Iduna
Direct
 
41 zł 5 116

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie
 
32 zł 16 190

Signal Iduna
Start+
 
99 zł 15 110

InterRisk
Antidotum Plus
 
65 zł 18 89

Wariant rozszerzony
 

Inter Polska
Inter Vision
 
245 zł 65 175

AXA
Ochrona z Plusem
 
130 zł 24 176

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie
 
168 zł 40 466

InterRisk
Antidotum Plus
 
125 zł 65 135

Tabela opracowana na podstawie rankingu polis zdrowotnych na rankomat.pl.

 

Jak wybrać dobrą polisę zdrowotną?


Wybierając polisę zdrowotną warto zastanowić się nad swoją kondycją, dotychczasowymi problemami zdrowotnymi oraz predyspozycjami do pewnych chorób, które możemy dziedziczyć po naszych bliskich. Ważne jest również to, ile mamy lat oraz jak dbamy o zdrowie.

Zupełnie innej polisy będzie zatem potrzebować młoda kobieta, która choruje na tarczycę i regularnie uprawia sport – innej z kolei mężczyzna w średnim wieku, który pali papierosy, ma sporą nadwagę, nie dba o dietę i pracuje na dwa etaty. Różnice wydają się być zrozumiałe, jednak przeglądając oferty często zapominamy o tym, co naprawdę będzie nam potrzebne.

Najprościej oczywiście byłoby się zdecydować na wariant rozszerzony, który zaoferuje nam maksymalne wsparcie medyczne. Czy jednak każdemu z nas będzie to potrzebne? Niekoniecznie. Warto zatem zastanowić się – jakie badania oraz lekarze jakich specjalizacji będą nam potrzebni w najbliższym czasie.

 

Ubezpieczenie zdrowotne – ważne szczegóły


Umowę zawieramy z ubezpieczycielem na 12 miesięcy. Jest to czas, po którym mamy możliwość kontynuowania ubezpieczenia, w przypadku jednak – jeśli zakres ochrony nam nie odpowiadał – możemy wybrać inną lub zrezygnować.

Przed zakupem ubezpieczenia pamiętajmy o sprawdzeniu umowy i nie chodzi tutaj wyłącznie o cenę. Z umowy dowiemy się przede wszystkim o karencji oraz wyłączeniach odpowiedzialności. Towarzystwa ubezpieczeniowe chronią się w ten sposób przed nieuczciwymi klientami.

Karencja określa moment rozpoczęcia ochrony w danym zakresie. Oznacza to, że z pełnego zakresu usług możemy skorzystać dopiero po upływie 1 lub 3 miesięcy. Warto o tym wiedzieć wcześniej.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
Co warto wiedzieć?
1, Polacy coraz częściej korzystają z prywatnej opieki lekarskiej

2. Darmowa służba zdrowia oferuje zbyt długi czas oczekiwania, by w przypadku poważniejszych problemów móc tyle czekać

3. Polisa zdrowotna oferuje opiekę lekarską na wysokim poziomie za niewielką cenę

4. Przed zakupem polisy zdrowotnej sprawdźmy w umowie zapis o karencji i wyłączeniu odpowiedzialności
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia