Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca

Osoby przyjeżdżające z Ukrainy do Polski na wizę krajową muszą posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Pracowników etatowych do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza ich pracodawca. Pozostali muszą zapewnić sobie taką ochronę na własną rękę.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

W Polsce coraz więcej zatrudnianych jest naszych sąsiadów z Ukrainy. Szacuje się, że w roku 2019 r. liczba Ukraińców w Polsce przekroczy 1 250 000. Duża część z nich pracuje fizycznie i potrzebuje ubezpieczenia w razie wypadku przy pracy. Co zatem mogą zrobić obywatele Ukrainy, by zyskać ubezpieczenie zdrowotne? 


Jak wygląda ubezpieczenie dla pracownika z Ukrainy?


Ukrainiec zatrudniony w Polsce w oparciu o umowę o pracę ma możliwość skorzystania z darmowej opieki medycznej gwarantowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przy tego rodzaju umowie pracodawca zgłasza pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego, również gdy pracownik jest obywatelem Ukrainy.

Jednak wielu obywateli Ukrainy pracuje w oparciu o umowę zlecenie lub dzieło. Taka forma zatrudnienia nie wymaga zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, zatem pracownik, który chce skorzystać z pomocy zdrowotnej, musi samodzielnie nabyć ubezpieczenie zdrowotne lub korzystać z prywatnej praktyki lekarskiej.

O ile jednorazowa wizyta u lekarza nie oznacza wysokich kosztów (cena wizyty w prywatnym gabinecie to koszt zazwyczaj od 100 do 350 zł), tak już w przypadku regularnych wizyt lub leczenia szpitalnego – koszty są bardzo wysokie. W tej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest indywidualna polisa zdrowotna.


Czy Ukraińcy wnioskujący o wizę muszą mieć polisę medyczną?


Do ubezpieczenia NFZ uprawnione są osoby zatrudnione na etacie. Wówczas pracodawca ma obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego.

Obywatele Ukrainy, by ubiegać się o pobyt wizowy – mają odgórnie ustalony wymóg posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być zatem ubezpieczenie NFZ, jeśli pracują na etacie oraz prywatne ubezpieczenie, jeśli takiej umowy nie posiadają.


Ukraińcy mogą być ubezpieczeni w ramach ZUS?


W przypadku opłacania przez pracodawcę ZUS – sprawa wygląda podobnie jak w przypadku polskich pracowników. Pracodawca ma obowiązek zawrzeć z obcokrajowcem umowę o pracę pisemnie, w języku dla niego zrozumiałym lub odpowiednio mu ją przetłumaczyć.

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest zgłosić takiego pracownika do ZUS w ciągu 7 dni, opłacić składki i zaliczki na podatek dochodowy, a następnie sporządzić dokumentację pracowniczą.

Składki pracodawca powinien również rozliczać w raportach miesięcznych, takich jak ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA, a także w deklaracji rozliczeniowej DRA.

W przypadku składek ZUS przy umowie zleceniu z cudzoziemcem, odprowadzane są przez pracodawcę do zakładu właściwego dla prowadzonej działalności. Taki przedsiębiorca ma obowiązek również odprowadzać składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca – co zapewnia?


W ramach polisy zdrowotnej obywatele Ukrainy mogą uzyskać dostęp do darmowej i szybkiej opieki zdrowotnej. Ubezpieczenie zapewni im możliwość skorzystania z pomocy różnych specjalistów, darmowych badań diagnostycznych, jak również szczepień. Wizyty u lekarza również są korzystne, ponieważ czeka się na nie maksymalnie do kilku dni roboczych. W przypadku pomocy zdrowotnej w ramach NFZ – czekać na wizytę można miesiącami.

Jak w przybliżeniu wygląda pomoc oferowana przez prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Taka polisa to miesięczny koszt już od 32 zł w wariancie podstawowym i od 125 zł w wariancie rozszerzonym. Warianty i poszczególne polisy różnią się od siebie liczbą lekarzy specjalistów czy badań diagnostycznych i laboratoryjnych, ale także dostępnością innych usług, jak:
  • szczepienia,
  • zabiegi rehabilitacyjne,
  • wizyty domowe lekarza i pielęgniarki,
  • transport medyczny pacjenta,
  • transport leków.
 

Polisa zdrowotna - przykładowy zakres ochrony

Produkt
Minimalna cena składki miesięcznej
 
Liczba lekarzy specjalistów w pakiecie Liczba badań w pakiecie
TU Zdrowie – Polisa Zdrowie, wariant podstawowy 32 zł 16 190
Signal Iduna – Direct, wariant podstawowy 41 zł 5 116
Signal Iduna – Polmed, wariant podstawowy 62 zł 15 110
InterRisk – Antidotum Plus, wariant podstawowy 65 zł 18 89
AXA – Ochrona z Plusem, wariant podstawowy 68 zł 9 33
Signal Iduna – Start+, wariant podstawowy 99 zł 15 110
INTER Ubezpieczenia – Vision, wariant podstawowy 125 zł 64 173
InterRisk – Antidotum Plus, wariant rozszerzony 125 zł 65 135
AXA – Ochrona z Plusem, wariant rozszerzony 130 zł 24 176
TU Zdrowie – Polisa Zdrowie, wariant rozszerzony 168 zł 40 466
INTER Ubezpieczenia – Vision, wariant rozszerzony 245 zł 65 175

Tabela 1. Na podstawie informacji zamieszczonych na rankomat.pl/ubezpieczenia-zdrowotne.

 
Informacje dla wielu osób mogą być niewystarczające – każdą polisę trzeba osobno sprawdzić pod kątem jej zakresu ochrony. Każdy powinien dokładnie przeanalizować swój stan zdrowia i wybrać tych lekarzy, którzy są mu najbardziej potrzebni – jedni będą wymagać regularnych wizyt u pulmonologa, inni z kolei u endokrynologa i ważne jest to, by wybrana polisa uwzględniała właśnie te specjalizacje lekarskie.
  

Który wariant polisy zdrowotnej wybrać?


Różnice w cenach ubezpieczenia zdrowotnego nie są duże. W skrajnym przypadku to nieco ponad 200 zł miesięcznie. Nie zawsze jednak tania polisa oznacza korzystne rozwiązanie. Także przepłacanie za posiadanie niektórych rozszerzeń mija się z celem.

Dlatego porównaliśmy dwa warianty polisy zdrowotnej dla Ukraińca na przykładzie ubezpieczenia TU Zdrowie. Kiedy opłaca się płacić 168 zł miesięcznie, a kiedy wystarczy skromniejszy pakiet od 32 zł miesięcznej składki.

Porównanie ofert jest kluczowe przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego. Bez tego obcokrajowcy mogą wybrać najtańszą ofertę, która unormuje prawnie ich pobyt w Polsce, jednak podczas pierwszych problemów zdrowotnych może okazać się, że pomoc jest niewystarczająca, a koszty związane z leczeniem urosną z powodu konieczności korzystania z prywatnej pomocy lekarskiej.

Różnica między pakietem podstawowym a rozszerzonym w polisie zdrowotnej

Zakres Wariant BASIC – od 32 zł miesięcznie Wariant PRESTIGE – od 168 zł miesięcznie
Opieka podstawowa
choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, pediatria, zabiegi pielęgniarskie
 
choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, pediatria, zabiegi pielęgniarskie
Opieka specjalistyczna chirurgia, chirurgia onkologiczna, laryngologia, neurologia, okulistyka, onkologia, pulmonologia, urologia
chirurgia, chirurgia onkologiczna, laryngologia, neurologia, okulistyka, onkologia, pulmonologia, urologia, alergologia, anestezjologia, chirurgia naczyniowa, dermatologia, hematologia, kardiologia, ortopedia, proktologia, reumatologia, choroby zakaźne, diabetologia, endokrynologia, gastroenterologia, nefrologia, neurochirurgia, ginekologia, konsultacje profesorskie
 
Badania obrazowe RTG, USG, badania czynnościowe RTG, USG, badania czynnościowe, endoskopia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny
Badania laboratoryjne hematologia, biochemia, markery nowotworowe, badanie moczu
hematologia, biochemia, markery nowotworowe, badanie moczu, diagnostyka cukrzycy, hormony, serologia, mikrobiologia
 
Wizyty domowe lekarskie tak
Wizyty domowe pielęgniarskie tak
Szczepienia przeciw grypie przeciw grypie/inne
Profilaktyka (raz w roku)
dla kobiet – cytologia, USG piersi/mammografia
dla mężczyzn – kardiolog, lipidogram, ECHO serca/test wysiłkowy
 
dla kobiet – cytologia, USG piersi/mammografia
dla mężczyzn – kardiolog, lipidogram, ECHO serca/test wysiłkowy
Rehabilitacja (nielimitowane zabiegi po złamaniach i zwichnięciach) tak
Leczenie szpitalne (planowane zabiegi szpitalne) tak

Tabela 2. Opracowana na podstawie informacji zawartych na stronie tuzdrowie.pl.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Polisa zdrowotna gwarantuje pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia także dla obywateli innego państw. Istotna jest cena takiego ubezpieczenia, dlatego, aby nie doszło przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Pobyt wizowy dla obywateli Ukrainy wymaga posiadania ubezpieczenia zdrowotnego

2. Ukraińcy mogą posiadać ubezpieczenie w ramach NFZ, jeśli są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę

3. W przypadku umowy zlecenia pracownik powinien ubezpieczyć się prywatnie

4. Brak porównania ofert może skutkować posiadaniem polisy, która w przypadku zachorowania nie ułatwi leczenia
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia