Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne na miesiąc - ile kosztuje?

Zdarzają się takie sytuacje w życiu, kiedy nie możemy liczyć na ubezpieczenie zdrowotne, np. gdy po studiach zaczynamy staż, praktyki czy pracę w oparciu o umowę śmieciową. Kiedy stracimy pracę i nie rejestrujemy się w Urzędzie Pracy jako bezrobotni.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Zwykłe niedopatrzenie może spowodować poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Nikt oczywiście nie planuje, że podczas 3-miesięcznych praktyk, po których liczymy na stałe zatrudnienie – przytrafi nam się złamanie ręki lub pobyt w szpitalu. Nie warto ryzykować – ubezpieczenie zdrowotne nie kosztuje wiele, a możemy znacznie poprawić swoją sytuację.


Po co nam ubezpieczenie zdrowotne?


Darmowe korzystanie z opieki medycznej zarezerwowane jest dla osób ubezpieczonych. W innej sytuacji pozostaje prywatna opieka medyczna, jednak ta sporo może kosztować.

Życie lubi zaskakiwać, jednak na pewne sytuacje możemy się dobrze przygotować. Zbliża się jesień? Może nam się przytrafić przeziębienie, grypa lub zapalenie oskrzeli. Zima? Wystarczy poślizgnąć się na oblodzonej powierzchni i złamanie gotowe. Wiosną również zwiększa się liczba przeziębień i chorób układu oddechowego. Lato sprzyja kontuzjom, udarom słonecznym, pogryzieniom przez kleszcze.

W sytuacji, gdy nie decydujemy się na ubezpieczenie zdrowotne, sami sobie generujemy problemy finansowe. I w konsekwencji zmuszeni jesteśmy do korzystania z odpłatnej pomocy medycznej, a ta może kosztować około 200 zł za zwykłą konsultacje lekarską, 30-500 zł za wykonanie koniecznych badań, nie mówiąc już o pobycie w szpitalu. W zależności od liczby spędzonych tam dni rachunek może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli zatem z jakiś przyczyn nie posiadamy publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, warto wykupić je prywatnie. Możemy w ten sposób naprawdę sporo zaoszczędzić.

Ubezpieczenie zdrowotne jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które nie są ubezpieczone w ramach umowy o pracę– ubezpieczyć się może każdy. Głównie po to, by uniknąć kolejek, jakie oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia. W sezonie największych zachorowań tj. jesienią lub zimą, nawet wizyta u lekarza pierwszego kontaktu bywa niemożliwa tego samego dnia. 
 
 

Ile miesięcznie kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?


Przede wszystkim należy wiedzieć ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne, gdy posiadamy umowę o pracę. Pracodawca odciąga z naszej wypłaty na rzecz ubezpieczenia 9% naszej pensji. Przy płacy minimalnej w 2018 roku to kwota 2100 zł brutto, więc obowiązkowa składka wynosi nie mniej niż 319,94 zł. Jest to znaczna część wypłaty, mając oczywiście na uwadze najniższe wynagrodzenie. W przypadku osób zarabiających więcej – składka będzie adekwatnie większa.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie musi kosztować aż tyle, dzięki czemu nasz budżet nie odczuje znacznego obciążenia. To od nas samych zależy, na jakie ubezpieczenie konkretnie się zdecydujemy, jak szeroki wariant wybierzemy oraz jak długo ubezpieczenie będziemy opłacać.

Dla przykładu porównujemy miesięczne składki za ubezpieczenie zdrowotne w firmie Lux-Med. W dwóch wariantach cenowych dla pacjentów w zależności od wieku. Jeden z wariantów obejmuje zniżki, które otrzymamy korzystając z ubezpieczenia zawartego w miejscu pracy. Ubezpieczenie Indywidualne Zdrowotne Magnolia oferowane w ramach placówki LUX MED uwzględnia zniżkę w wysokości 5% przy płatności półrocznej oraz 10% przy płatności rocznej.
 

Koszt miesięcznego ubezpieczenia zdrowotnego – bez zniżek


Wiek ubezpieczonego
 
Składka miesięczna

0-3 lat
 
255 zł

4-7 lat
 
195 zł

8-18 lat
 
163 zł
najniższa składka

19-40 lat
 
256 zł

41-50 lat
 
227 zł

51-55 lat
 
248 zł

56-60 lat
 
290 zł

61-70 lat
 
355 zł
najwyższa składka

Tabela 1. Na podstawie stawek LUX MED z dnia 31.10.2018.

 
KOMENTARZ: Najwięcej za ubezpieczenie prywatne zapłacą osoby najstarsze z uwagi na podwyższone ryzyko zachorowania. Spory wydatek czeka też rodziców dzieci do 7. roku życia, ale już za dziecko w wieku 8-18 lat składka okazuje się najniższa spośród wszystkich przedziałów wiekowych.
Tabela wskazuje, że składka ubezpieczenia prywatnego nie przekracza składki minimalnej, jaką odciąga pracodawca z tytułu zatrudnienia na umowie o pracę.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


 
Ubezpieczenie zdrowotne możemy jednak nabyć również poprzez miejsce zatrudnienia. Składka preferencyjna (dla osób posiadających abonament z ramienia pracodawcy) wygląda następująco:
 

Koszt miesięcznego ubezpieczenia zdrowotnego – ze zniżką


Wiek ubezpieczonego
 
Składka miesięczna

0-3 lat
 
132 zł

4-7 lat
 
109 zł

8-18 lat
 
99 zł
najniższa składka

19-40 lat
 
143 zł

41-50 lat
 
124 zł

51-55 lat
 
139 zł

56-60 lat
 
151 zł

61-70 lat
 
185 zł
najwyższa składka

Tabela 2. Na podstawie stawek LUX MED. Z dnia 31.10.2018.

 
KOMENTARZ: Tu najniższa składka wynosi niej niż 100 zł miesięcznie, ale dotyczy tylko osób z wybranej grupy wiekowej. W pozostałych przypadkach prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla zatrudnionych nie przekracza 150 zł miesięcznie, poza najstarszymi w wieku 61-70 lat.


Dodatkowe ubezpieczenie pozwala na więcej


Osoby, które posiadają już ubezpieczenie, np. z tytułu zatrudnienia o  umowę o pracę – mogą dodatkowo zakupić ubezpieczenie prywatnie. Oczywiście są to dodatkowe koszty, jednak w nagłych sytuacjach pomoc z NFZ-u może być znacznie utrudniona.

Każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z długim czasem oczekiwania na wizytę u lekarza. W sytuacji, gdy potrzebna jest wizyta u specjalisty lub szybkie konsultacje – nie warto czekać, skoro można skorzystać z prywatnego programu ochronnego.

Ubezpieczenie zdrowotne możemy wykupić także wtedy, gdy posiadamy już grupową polisę na życie w miejscu pracy. Wtedy za to samo zdarzenie każdy z ubezpieczycieli wypłaci nam świadczenie. W niektórych przypadkach posiadanie polisy zdrowotnej będzie uzupełnieniem tych zdarzeń, których nie obejmuje posiadana już polisa życiowa. 
 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Koszt polisy zdrowotnej zależy m.in. od wieku osoby ubezpieczonej - więcej kosztuje ubezpieczenie małych dzieci i dorosłych w podeszłym wieku

2. Miesięczny koszt prywatnej polisy zdrowotnej to wydatek ok. 100 zł

3. Bez ubezpieczenia koszty leczenia w Polsce są kilkukrotnie wyższe niż miesięczna składka za polisę

4. Wysokość składki można obniżyć korzystając z porównania ofert online
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (3)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Klaudia

2021-02-26 15:12:44

Witam.Czy mogę wykupić ubezpieczenie tylko na jeden miesiąc?

Dawid

2021-05-09 22:03:01

Klaudia, dobre pytanie, szkoda że zostało zignorowane przez moderatorów

Karolina

2021-07-03 16:07:10

Witam.Czy mogę wykupić ubezpieczenie tylko na jeden miesiąc?

Odpowiedź Redakcji

2021-07-05 15:11:33

Obecnie wszystkie oferty dostępne w naszej porównywarce polis zdrowotnych mają 12-miesięczny okres trwania umowy.

Powrót do listy
3
9
6
2
4
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy