Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Rezonans magnetyczny prywatnie - gdzie i za ile?

Z polisą zdrowotną możemy liczyć na szybki kontakt z lekarzem, darmowe badania specjalistyczne oraz diagnostyczne, jak i różnego rodzaju wsparcie – nie tylko finansowe. Sprawdzamy jak taka polisa sprawdza się w przypadku rezonansu magnetycznego.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

W czasie choroby lekarz może zlecić nam wykonanie specjalistycznych badań, jak na przykład rezonans magnetyczny. Niestety w takich sytuacjach najczęściej okazuje się, że na Narodowy Fundusz Zdrowia nie możemy liczyć i musimy skorzystać z praktyki prywatnej, co może nas sporo kosztować. Co zatem zrobić, gdy lekarz zleci nam wykonanie rezonansu magnetycznego?


Rezonans magnetyczny – co to jest?


Rezonans magnetyczny jest badaniem obrazowym całego organizmu człowieka. Daje dokładny wgląd w struktury układu nerwowego, kostno-stawowego, mięśniowego oraz większość narządów wewnętrznych.

Zdarzają się sytuacje, gdy inne badania nie dają jasnej odpowiedzi na to, co dokładnie nam dolega i co jest przyczyną naszego złego samopoczucia – wówczas lekarz skieruje nas właśnie na rezonans magnetyczny.

Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, jednak należy przestrzegać kilku warunków:
 • poinformować o metalowych częściach w organizmie (np. rozrusznik serca);
 • poinformować o uczuleniu na któryś ze środków kontrastowych;
 • zgłosić dolegliwości, np. klaustrofobię;
 • zgłosić skłonność do krwawienia w przypadku podania środków kontrastowych dożylnie.

Ważnym przeciwskazaniem do badania może być posiadanie metalowych części w organizmie (płytki ortopedyczne), okres ciąży (szczególnie I trymestr) czy posiadanie wszczepionych urządzeń elektrycznych (defibrylator, rozrusznik serca).

Rezonans nie wpływa na działanie leków, zatem przed badaniem spokojnie można zażyć zalecone leki, ponadto badanie nie wpływa na późniejsze prowadzenie samochodu.

 

Jakie są wskazania do rezonansu magnetycznego?


Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego może być wykorzystane z wielu powodów. Głównym są problemy neurologiczne, kostno-stawowe czy podejrzenia pojawienia się nowotworu mózgu.

Badania wykonuje się również w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie następujących chorób:
 • stwardnienie rozsiane;
 • choroba Alzheimera;
 • udar mózgu;
 • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym;
 • guzy tkanek miękkich;
 • zapalenie opon mózgowych;
 • choroby dużych naczyń;

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


 

Rezonans magnetyczny – czas oczekiwania w NFZ


Chcąc wykonać badanie w ramach NFZ, musimy uzbroić się w cierpliwość – średni czas oczekiwania to ok. 177 dni czyli jakieś 6 miesięcy. Tutaj dużą rolę odgrywa województwo, liczba pacjentów w danym okręgu, jak również liczba placówek wykonujących badanie.

Dla przykładu, w województwie dolnośląskim czas oczekiwania w Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej to:

 • 68 dni w przypadku pilnym,
 • 324 dni w przypadku stabilnym.

 

Rezonans magnetyczny – cena badania 


W przypadku prywatnych placówek medycznych możemy skorzystać odpłatnie z badania rezonansem magnetycznym, to jednak będzie z kolei sporo kosztować.

Ceny, w zależności od placówki, jak i samego badania oscylują średnio pomiędzy 400 zł a 1200 zł. Jest to dość spory wydatek, szczególnie z uwzględnieniem tego, że najczęściej problemy zdrowotne pojawiają się nagle, w związku z czym musimy naruszyć nasze oszczędności.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji okazać się może ubezpieczenie zdrowotne, które uprawnia nas do konkretnych badań oraz zabiegów – najczęściej bez kolejek. 


 

Badanie rezonansem z polisy zdrowotnej


Niektóre firmy posiadają pakiety medyczne, które gwarantują duże zniżki na badania, jak np. rezonans magnetyczny. Dzięki temu koszt naszego badania nie przekroczy np. 100 zł, przy czym prywatne badanie kosztowałoby nas kilkaset złotych.


Pakiet medyczny, który zapewni nam dostęp do badania rezonansem to np. produkt Magnolia grupy Luxmed czy ubezpieczenie firmy AXA Assistance (cena od 51 zł rocznie).

Dzięki pakietowi medycznemu możemy skorzystać również innych badań, jak np. RTG płuc czy tomografia mózgu.

Przed zakupem warto poświęcić chwilę na sprawdzenie wszystkich dostępnych ofert i porównaniu ofert – być może dla nas istotny będzie rezonans magnetyczny, dla pozostałych z kolei – inne badania specjalistyczne. Ubezpieczenie zdrowotne musi być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych – tylko wtedy będziemy naprawdę zadowoleni z zakupu polisy.

Jeżeli mamy trudność ze znalezieniem dobrej oferty ubezpieczeniowej – możemy wspomóc się rankingiem ubezpieczeniowym. Znajdziemy tam sporo ważnych informacji o poszczególnych produktach – ich cenach, zakresie możliwości czy wyłączeniach odpowiedzialności.

Dobrze będzie przed zakupem zwrócić uwagę na okres karencji – jest to czas pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony nad osobą ubezpieczoną. Może okazać się, że ochrona na wypadek raka rozpoczyna się dopiero pół roku od podpisania umowy, z kolei świadczenie z tytułu urodzenia dziecka otrzymamy wyłącznie wtedy, że osoba ubezpieczona zaszła w ciążę nie wcześniej niż 3 miesiące po podpisaniu umowy.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć

1. Badanie rezonansem magnetycznym stosuje się w celu potwierdzenia wykrycia wielu chorób

2. Takie badanie może mieć znaczny wpływ na kondycje chorego, o ile zostanie przeprowadzone w szybkim czasie

3. Na rezonans magnetyczny w ramach NFZ pacjenci czekają nawet rok

4. Wykonanie badania prywatnie, bez posiadania polisy zdrowotnej, to koszt nawet 1200 zł

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
2
3
4
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy