Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych

Zbyt długie kolejki do specjalistów oraz, bardzo często, słaba jakość usług medycznych, w przypadku nieodpłatnych świadczeń, skłaniają nas do korzystania z prywatnej opieki medycznej. Dlatego coraz częściej decydujemy się na zakup polisy zdrowotnej.

Spis treści artykułu:

Jakie rodzaje ubezpieczeń są dostępne na naszym ryku ubezpieczeń?

Ofertę rynkową można ogólnie podzielić na te gwarantujące:

 • tzw. leczenie ambulatoryjne,
 • oraz te zapewniające leczenie szpitalne

Leczenie ambulatoryjne

To dostęp do prywatnej opieki medycznej, które nie wymaga przebywania chorego w danej placówce ponad 24 godziny. Jest to najbardziej popularny rodzaj ubezpieczenia.

Najczęściej tego typu polisy obejmują:
 • konsultacje u lekarzy specjalistów,
 • leczenie, zabiegi, badania i testy diagnostyczne,
 • szczepienia,
 • wizyty domowe,
 • prywatne pogotowie ratunkowe.
Zazwyczaj ubezpieczyciel wskazuje klientowi miejsce, gdzie może się leczyć – przychodnie/ kliniki, z którymi ma podpisane umowy na bezgotówkowe korzystanie z usług przez ubezpieczonych. Niektóre oferty obejmują także wolny wybór lekarza, czyli możliwość udania się do dowolnie wybranego lekarza – ubezpieczyciel odda pieniądze na podstawie imiennego rachunku za usługę medyczną. Korzystanie z porad, badań i innych usług (zgodnie z tym, co Towarzystwo  oferuje w wybranym wariancie) jest możliwe po okazaniu karty pacjenta.

Do ubezpieczenia ambulatoryjnego często możemy dokupić (lub ubezpieczyciel sam dokłada w ramach składki podstawowej) opcje dodatkowe, związane np. z leczeniem szpitalnym.

Leczenie szpitalne

Na polskim rynku ubezpieczeń tego typu polisy bardzo często różnią się zakresem. Dlatego zawsze należy sprawdzać, co obejmuje ubezpieczenie wykupione u wybranego przez nas ubezpieczyciela.
 • Zasiłek szpitalny

 • Komfortowe warunki hospitalizacji - to pokój o podwyższonym standardzie (1- lub 2-osobowy), wybór lekarza prowadzącego, indywidualne dyżury pielęgniarskie lub obecność osoby towarzyszącej.
   
 • Organizacja i pokrycie kosztów operacji - gwarantuje klientom szybkie i profesjonalne przeprowadzenie usług diagnostycznych i chirurgicznych w szpitalach współpracujących z ubezpieczycielem; oprócz samej operacji/zabiegu ubezpieczenie obejmuje również konsultację medyczną i diagnostykę przed zabiegiem/operacją, przeprowadzenie, opiekę podczas pobytu w szpitalu po zabiegu/operacji (hospitalizacja odbywa się w pokoju o podwyższonym standardzie) oraz w razie konieczności transport medyczny pomiędzy szpitalem a miejscem zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego.
   
 • Całkowite pokrycie krycie kosztów hospitalizacji - na polskim rynku należy do rzadkości.
   
 • Zasiłek operacyjny - jednorazowe świadczenie ryczałtowe wypłacane z tytułu wykonania operacji; wysokość świadczenia jest określona w warunkach ubezpieczenia; zwykle za różne operacje ubezpieczyciel wypłaci od 2 do 10 tysięcy złotych w zależności od stopnia ich skomplikowania.
   
 • Ubezpieczenie poważnych zachorowań - gwarantuje ubezpieczonemu wypłatę określonej kwoty po zdiagnozowaniu u niego jednego z poważnych zachorowań; choroby, za które należy się świadczenie określone są w warunkach ubezpieczenia.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
0
9
5
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy