Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych

Zbyt długie kolejki do specjalistów oraz, bardzo często, słaba jakość usług medycznych, w przypadku nieodpłatnych świadczeń, skłaniają nas do korzystania z prywatnej opieki medycznej. Dlatego coraz częściej decydujemy się na zakup polisy zdrowotnej.

Spis treści artykułu:

Jakie rodzaje ubezpieczeń są dostępne na naszym ryku ubezpieczeń?

Ofertę rynkową można ogólnie podzielić na te gwarantujące:

 • tzw. leczenie ambulatoryjne,
 • oraz te zapewniające leczenie szpitalne

Leczenie ambulatoryjne

To dostęp do prywatnej opieki medycznej, które nie wymaga przebywania chorego w danej placówce ponad 24 godziny. Jest to najbardziej popularny rodzaj ubezpieczenia.

Najczęściej tego typu polisy obejmują:
 • konsultacje u lekarzy specjalistów,
 • leczenie, zabiegi, badania i testy diagnostyczne,
 • szczepienia,
 • wizyty domowe,
 • prywatne pogotowie ratunkowe.
Zazwyczaj ubezpieczyciel wskazuje klientowi miejsce, gdzie może się leczyć – przychodnie/ kliniki, z którymi ma podpisane umowy na bezgotówkowe korzystanie z usług przez ubezpieczonych. Niektóre oferty obejmują także wolny wybór lekarza, czyli możliwość udania się do dowolnie wybranego lekarza – ubezpieczyciel odda pieniądze na podstawie imiennego rachunku za usługę medyczną. Korzystanie z porad, badań i innych usług (zgodnie z tym, co Towarzystwo  oferuje w wybranym wariancie) jest możliwe po okazaniu karty pacjenta.

Do ubezpieczenia ambulatoryjnego często możemy dokupić (lub ubezpieczyciel sam dokłada w ramach składki podstawowej) opcje dodatkowe, związane np. z leczeniem szpitalnym.

Leczenie szpitalne

Na polskim rynku ubezpieczeń tego typu polisy bardzo często różnią się zakresem. Dlatego zawsze należy sprawdzać, co obejmuje ubezpieczenie wykupione u wybranego przez nas ubezpieczyciela.
 • Zasiłek szpitalny

 • Komfortowe warunki hospitalizacji - to pokój o podwyższonym standardzie (1- lub 2-osobowy), wybór lekarza prowadzącego, indywidualne dyżury pielęgniarskie lub obecność osoby towarzyszącej.
   
 • Organizacja i pokrycie kosztów operacji - gwarantuje klientom szybkie i profesjonalne przeprowadzenie usług diagnostycznych i chirurgicznych w szpitalach współpracujących z ubezpieczycielem; oprócz samej operacji/zabiegu ubezpieczenie obejmuje również konsultację medyczną i diagnostykę przed zabiegiem/operacją, przeprowadzenie, opiekę podczas pobytu w szpitalu po zabiegu/operacji (hospitalizacja odbywa się w pokoju o podwyższonym standardzie) oraz w razie konieczności transport medyczny pomiędzy szpitalem a miejscem zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego.
   
 • Całkowite pokrycie krycie kosztów hospitalizacji - na polskim rynku należy do rzadkości.
   
 • Zasiłek operacyjny - jednorazowe świadczenie ryczałtowe wypłacane z tytułu wykonania operacji; wysokość świadczenia jest określona w warunkach ubezpieczenia; zwykle za różne operacje ubezpieczyciel wypłaci od 2 do 10 tysięcy złotych w zależności od stopnia ich skomplikowania.
   
 • Ubezpieczenie poważnych zachorowań - gwarantuje ubezpieczonemu wypłatę określonej kwoty po zdiagnozowaniu u niego jednego z poważnych zachorowań; choroby, za które należy się świadczenie określone są w warunkach ubezpieczenia.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia