Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Stomatolog na NFZ - czy warto czekać?

Bez względu na starania leczenie stomatologiczne dotyczy każdego z nas i jest nieuniknione. Publiczna służba zdrowia niestety nie ułatwia leczenia, bo na wizytę do stomatologa możemy czekać miesiącami, a i tak refundowana jest tylko część zabiegów.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Mamy zatem do wyboru – opłacać leczenie stomatologiczne prywatnie, co bardzo często wymaga wysokich nakładów finansowych lub wykupić polisę zdrowotną, która te koszty znacznie obniży. Sprawdźmy zatem tę drugą możliwość dokładniej.
 

Ile wynosi czas oczekiwania na stomatologa z NFZ?


Na leczenie dentystyczne czeka się w Polsce miesiącami, a w najlepszym wypadku jest to kilka tygodni. Czy bolący ząb pozwala czekać? Nie. Właśnie dlatego bardzo często decydujemy się wybrać prywatny gabinet, który przyjmie nas od razu i rozwiąże bolący problem.

Na wizytę u dentysty czekamy średnio około 8 miesięcy, tak przedstawiają się wyniki podane przez Watch Health Center, co stawia stomatologię na trzecim miejscu pod względem długości czasu oczekiwania na wizytę (endokrynologia – 11,6 miesiąca, ortopedia i traumatologia narządu ruchu – 10,9 miesiąca).

Około miesiąca musimy czekać w przypadku leczenia próchnicy, z kolei wizyta u ortodonty wymaga już prawie roku – około 10-11 miesięcy.

Czas oczekiwania na dentystę


zabieg
 
zakres czasu oczekiwania w dniach

leczenie aparatem ortodontycznym
 
210 – 350

wizyta u ortodonty
 
285 – 355

proteza akrylowa
 
190 – 290

leczenie stomatologiczne pod narkozą
 
30 – 100

leczenie próchnicy
 
12 – 40

Oprac. własne na podstawie Watch Health Center. Dane uwzględniają wybrane okresy z przedziału 2017-2019 r.

 

Od czego zależy kolejka do stomatologa w NFZ?


Kolejki, jakie spotykamy w systemie Narodowego Funduszu Zdrowia są spowodowane wielkością miasta (stosunek liczby mieszkańców do liczby stomatologów), zbyt małą liczbą stomatologów w placówkach NFZ oraz ich krótkimi dyżurami.
Spora część lekarzy stomatologów decyduje się na prywatne gabinety, co zapewnia im lepsze warunki zarobkowe. Przez to – w publicznej przychodni w ramach leczenia na NFZ – dentysta przyjmuje raz lub dwa razy w tygodniu. W przeliczeniu na liczbę pacjentów – to zdecydowanie za mało.

Stomatolog to również lekarz, który wymaga od pacjentów dużego zaufania. W związku z tym dobra opinia o dentyście będzie generować długie kolejki do niego, co dodatkowo wydłuża czas oczekiwania na wizytę.

 

Jak długo czeka się na wizytę z polisy zdrowotnej?


Polisa zdrowotna zapewnia wizyty u specjalistów od kilku do kilkunastu dni roboczych. Dzięki temu wizytę możemy bardzo często umówić dosłownie z dnia na dzień – a to najlepszy sposób, chociażby z uwagi na nagły, bolesny problem.

Polisy zdrowotne pozwalają na korzystanie z usług prywatnych sieci medycznych typu Medicover, Lux Med czy Polmed, gdzie zatrudnia się sporą liczbę specjalistów, co skraca czas oczekiwania na wizytę.

 

Jakie leczenie dentystyczne obejmuje polisa zdrowotna?


Przed zakupem polisy warto sprawdzić, co dokładnie oferuje znalezione ubezpieczenie. Istotne jest również porównanie ofert, dzięki któremu znaleźć możemy bardziej korzystne rozwiązanie. Ułatwi nam to skorzystanie z pomocy rankingu ubezpieczeń.

Bez względu na kondycję uzębienia – każdy z nas powinien raz w roku poddać się kontroli stomatologicznej. Taką opcje oferuje wiele polis zdrowotnych.

 

AXA Ochrona z Plusem – z limitem 2 wizyt w roku


Grupa ubezpieczeniowa AXA oferuje w wariancie rozszerzonym – profilaktyczny przegląd stomatologiczny, indywidualne zalecenia profilaktyki stomatologicznej – 2 razy w roku oraz wykonanie zdjęcia RTG zęba.


Inter Polska Inter Vision – pakiet zabiegów


Ten pakiet oferuje bardzo duże zniżki na korzystanie z usług stomatologicznych. Zabiegi, za które w prywatnym gabinecie zapłacilibyśmy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – będą nas kosztować znacznie mniej.
Polisa oferuje m.in. zdjęcie RTG zęba, pantomogram, znieczulenie, wypełnienie zęba, ekstrakcje zęba mlecznego, leczenie endodontyczne, chirurgiczne usunięcie zęba, szycie rany, usunięcie ropnia lub torbieli, leczenie zgorzeli oraz wiele innych. Pojedyncza kwota za zabieg nie powinna przekraczać więcej niż 30 zł – oczywiście, jeśli zabiegi się łączą (np. znieczulenie i wypełnienie), koszt będzie adekwatnie większy.


InterRisk Antidotum – zniżka 10%


Towarzystwo ubezpieczeniowe InterRisk w swojej ofercie zapewnia zniżki na usługi dentystyczne wynoszące 10% kosztów zabiegu. Zabiegi wykonywane są w placówkach Partnera Medycznego.

Polisa zapewnia darmowy przegląd stomatologa oraz stomatologa dziecięcego, natomiast profilaktyka zachowawcza oraz chirurgia stomatologiczna będą kosztować nas 10% mniej.

 

Ile kosztuje dostęp do stomatologa z polisy zdrowotnej?


To, co niezwykle ważne w polisie zdrowotnej to fakt, że na wizytę u specjalisty nie musimy długo czekać, jak również to, że mamy bardzo duży wybór wśród specjalistów.
Publiczna przychodnia oferuje zazwyczaj dwóch lub trzech stomatologów, a w przypadku placówek współpracujących z ubezpieczycielem – mamy do wyboru od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dentystów.

Koszt, jaki poniesiemy – zależy od ceny polisy, zniżek, jakie na stomatologię przewiduje ubezpieczyciel oraz ilości zabiegów, jakich będziemy wymagać.

 

Ile kosztują usługi dentystyczne prywatnie bez polisy?


Koszty leczenia stomatologicznego w prywatnych gabinetach medycznych są naprawdę wysokie. Sam przegląd kosztuje zwykle 40-50 zł. Koszty zależą jednak od stanu naszego uzębienia.

Minimalne ceny za zabiegi stomatologiczne wykonane prywatnie:
 • 2500 zł – implant,
 • 1800 zł – korona porcelanowa na implancie,
 • 1200 zł – licówki porcelanowe,
 • 1000 zł – laserowe wybielanie,
 • 700 zł – korona porcelanowa metalu,
 • 360-240 zł – endodoncja,
 • 240-170 zł - wypełnienie światłoutwardzalne,
 • 200 zł- śruba gojąca dziąsło,
 • 200-120 zł - usunięcie zęba stałego,
 • 140 zł– piaskowanie zębów,
 • 50-40 zł– konsultacja stomatologiczna i przegląd,
 • 20 zł– znieczulenie.
Regularne wizyty mogą zatem pochłonąć spore kwoty. Wszystko jednak zależy od tego, jakiej pomocy potrzebujemy.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
Co warto wiedzieć?
1. Na wizytę u stomatologa w ramach NFZ musimy czekać średnio 8 miesięcy

2. Kolejki do dentysty uzależnione są od liczby zatrudnionych stomatologów w publicznej przychodni oraz wielkości miasta

3. Polisa zdrowotna może zapewnić darmowe wizyty przeglądowe, konsultacje oraz zniżki na leczenie stomatologiczne

4. Koszt leczenia stomatologicznego prywatnie może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy