Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie od koronawirusa COVID-19

Koronawirus dotarł już wszędzie i zmienił codzienne życie wielu ludzi. Sprawdziliśmy, jak na pandemię zareagowały firmy ubezpieczeniowe w polisach na życie, zdrowie i turystycznych.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

W obliczu pandemii COVID-19 na rynku pojawiły się nawet produkty dedykowane. Poniżej pokazujemy, jak się ubezpieczyć od koronawirusa oraz komu i w jakich sytuacjach przysługuje świadczenie.


Jak ubezpieczyciele traktują koronawirusa COVID-19?


W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wielu firm ubezpieczających możemy przeczytać, że epidemia należy do generalnych wyłączeń odpowiedzialności. Jeśli w danym państwie zostanie ogłoszony stan epidemii, ubezpieczyciel nie musi pokrywać kosztów leczenia związanych z zakażeniem wirusem. Firma ubezpieczająca nie musi także wypłacać stosownego odszkodowania z tytułu następstw nieszczęśliwego wypadku (NNW).

Większość firm ubezpieczających w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zaliczała do generalnych wyłączeń odpowiedzialności zarówno epidemię, jak i pandemię. Obecna sytuacja sprawiła jednak, że oferty firm ubezpieczeniowych uległy zmianie. W większości przypadków ubezpieczony może liczyć na pokrycie kosztów leczenia w związku z nagłym zachorowaniem na COVID-19.

Jednak nie wszystkie firmy uznają epidemię, pandemię oraz stan epidemii za to samo. Można zaobserwować także duże różnice w oferowanym wsparciu na czas kwarantanny.

 

Koronawirus a polisa na życie i zdrowie


W przypadku ubezpieczenia na życie polisa obejmuje m.in. zgon ubezpieczonego z powodu koronawirusa i na wypadek pobytu w szpitalu, jeśli pobyt był spowodowany przez COVID-19.
 
Firmy ubezpieczeniowe nie wypłacają odszkodowanie za koronawirusa jako zdiagnozowaną chorobę.
 
W ubezpieczeniu na życie AXA osoba, u której podejrzewa się zakażenie lub u której zakażenie zostało potwierdzone, przebywająca w szpitalu (nie na kwarantannie), może liczyć na wypłatę świadczenia. 
 
Ochrona obejmuje także przypadki śmiertelne. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia na życie PZU, obejmuje ono ochroną także w przypadku następstw choroby COVID-19. Świadczenia są wypłacane za pobyt w szpitalu oraz z tytułu śmierci na skutek zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
 
Grupowe Ubezpieczenie COVID-19 Generali pozwala na ochronę pracowników na wypadek zarażenia się wirusem SARS-CoV-2. Polisa obejmuje sytuacje, w których u pracownika zdiagnozowano COVID-19 i może liczyć na sfinansowanie pobytu w szpitalu lub OIT wskutek zachorowania. W ramach polisy Generali zapewnia także praktyczne usługi assistance po hospitalizacji, takie jak np. opieka nad dzieckiem, czy transport medyczny.


Koronawirus a ubezpieczenie NNW


Na obecną sytuację szybko zareagowała firma ubezpieczeniowa Generali, wprowadzając dodatkowe formy ochrony w Ubezpieczeniu NNW Szkolnym. Dedykowana dla dzieci i młodzieży od 7 do 25 roku życia polisa obejmuje także poważne zachorowanie Ubezpieczonego, w tym pobyt Ubezpieczonego w szpitalu wskutek choroby COVID-19. W przypadku pobytu w szpitalu trwającego minimum 5 dni świadczenie jest wypłacane jednorazowo, można z niego skorzystać maksymalnie 2 razy w roku. W ofercie znajdziemy także dodatkowe świadczenie przysługujące wtedy, gdy z powodu COVID-19 Ubezpieczony znalazł się na OIOM-ie.


Koronawirus a polisa turystyczna


Sporo ubezpieczycieli (AXA, Generali, Nationale-Nederlanden, Proama, PZU, Wiener, Warta) zapewnia ochronę w razie zachorowania na koronawirusa za granicą, zasady ubezpieczania mogą się jednak zmieniać wraz z rozwojem sytuacji. 

Ubezpieczeni w AXA zmuszeni do wydłużenia pobytu za granicą mogą skorzystać z nadzwyczajnego trybu przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej. Aby polisa zaczęła obowiązywać od następnego dnia, ubezpieczony musi wskazać, że przebywa w Polsce (mimo że faktycznie znajduje się za granicą). AXA uzna to za rozszerzenie ubezpieczenia. Obecnie wszystkie polisy turystyczne AXA zapewniają ochronę w przypadku zakażenia się koronawirusem. Dotyczy to zarówno miejsc, w których do tej pory nie było COVID-19, jak i tych, w których ogłoszono stan epidemii. Ubezpieczyciel pokrywa koszty skutków nagłego zachorowania w podróży.
 
PZU gwarantuje ochronę wtedy, gdy epidemia została oficjalnie ogłoszona oraz gdy pobyt ubezpieczonego za granicą trwa do 30 dni. Z kolei TU Europa oferuje ubezpieczenie turystyczne dla osób, które zachorują na COVID-19 poza terenem Chin. 
 
Nationale-Nederlanden pokrywa koszty leczenia, polisa turystyczna nie obejmuje jednak kosztów związanych z pobytem na kwarantannie w innym kraju, a także sytuacji, w których ubezpieczony działał wbrew miejscowemu prawu oraz zaleceniom władz lokalnych.
 
W przypadku ubezpieczenia turystycznego Aviva w warunkach ubezpieczenia przeczytamy, że polisa nie obejmuje ochrony w zakresie kosztów leczenia i assistance w podróży krajowej lub zagranicznej w następstwie epidemii (w tym COVID-19). Ubezpieczyciel nie pokrywa także kosztów rezygnacji z wyjazdu ani kosztów pobytu na kwarantannie.

 

Koronawirus a ubezpieczenie od kosztów rezygnacji


Poza wymienionymi wariantami dostępne jest także ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, czyli polisa obowiązująca, gdy doszło do anulowania podróży, biletów, noclegów lub innych wydarzeń.

Ubezpieczenie obowiązuje w razie ogłoszenia stanu epidemii. W przypadku AXA polisa zadziała, gdy do zachorowania na koronawirusa doszło w Polsce, natomiast nie obowiązuje ona, gdy zrezygnowano z wyjazdu z powodu obaw przed zachorowaniem. Tymczasem Nationale-Nederlanded oferuje ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, ale sprzedaż polis została wstrzymana na czas pandemii COVID-19.


Ubezpieczenie od COVID-19 w wybranych firmach ubezpieczeniowych

Aviva Ubezpieczenie turystyczne chroni w razie pandemii, pokrywając koszty pobytu Ubezpieczonego w szpitalu. Polisa nie obejmuje ochrony w zakresie kosztów leczenia i assistance w podróży krajowej lub zagranicznej, nie pokrywa także kosztów rezygnacji z wyjazdu ani kosztów pobytu na kwarantannie.
Nationale-Nederlanden Ubezpieczenie obejmuje koszty pobytu w szpitalu w związku z zachorowaniem wywołanym wiusem COVID-19.
Generali Ubezpieczenie obejmuje zasiłek szpitalny oraz Assistance, w tym także pomoc domową oraz transport medyczny). Ubezpieczenie NNW dla dzieci i młodzieży obejmuje poważne zachorowanie Ubezpieczonego, polisa przysługuje, gdy chory przebywa w szpitalu wskutek choroby COVID-19. Dostępne jest także Grupowe Ubezpieczenie COVID-19 dla pracowników.
AXA Ubezpieczenie na życie Ochrona z Plusem – Pakiet Ochronny, Wariant Życie z Plusem obejmuje kilka wariantów ochronnych, takich jak pobyt w szpitalu w związku z COVID-19, pobyt na OIOM/OIT, rekonwalescencja, sanatorium czy śmierć ubezpieczonego.
Warta Poszczególne warianty ubezpieczenia chronią ubezpieczonego oraz jego rodzinę na wypadek, gdyby w wyniku zachorowania na COVID-19 trafił on do szpitala. Zachorowania w związku z koronawirusem są także objęte ochroną w ramach ubezpieczenia turystycznego.
PZU Ubezpieczenie na życie PZU Życie SA obejmuje ochroną także w przypadku epidemii lub pandemii. Polisa na życie dotyczy osób, u których wystąpiły następstwa choroby COVID-19. Świadczenia są wypłacane za pobyt w szpitalu oraz z tytułu śmierci będącej skutkiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Źródło: opracowanie własne.

 

Jak ubezpieczyć się od zachorowania na COVID-19?


W polisach życiowych i zdrowotnych warto zwrócić uwagę na zakres ochrony, szczególnie przypadku pobytu w szpitalu czy leczenia szpitalnego (te pojęcia są używane zamiennie). A także wysokość świadczenia, bo za każdy dzień leczenia w placówce medycznej z powodu COVID-19 można otrzymać nawet 500 zł.

W polisach turystycznych najlepiej wybrać polisę o wysokich kosztach leczenia i szerokim zakresie usług Assistance. Dzięki temu w przypadku zarażenia ubezpieczony będzie mógł liczyć na pomoc finansową, organizację transportu powrotnego do kraju, organizację transportu zwłok lub pogrzebu za granicą, a nawet przekazywanie pilnych informacji rodzinie. Cena takiego ubezpieczenia wynosi kilka złotych dziennie – na terenie Europy jest to od 2,30 zł/dzień, a w innych krajach świata – od 4,30 zł dziennie.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Polisa zdrowotna ma zagwarantować nam wsparcie finansowe w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, także w obliczu koronawirusa COVID-19. Istotna jest cena takiego ubezpieczenia, dlatego, aby nie doszło przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania w przypadku wykrycia u ubezpieczonego COVID-19
 
2. Ubezpieczony może liczyć na świadczenia związane ze skutkami choroby, np. pobytem w szpitalu
 
3. W ramach polisy turystycznej w większości przypadków można uzyskać pokrycie kosztów koszty skutków nagłego zachorowania w podróży
 
4. Niektóre polisy nie obejmują kosztów związanych z pobytem na kwarantannie w innym kraju 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
7
7
7
6
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy