Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie zdrowotne bez karencji - czy takie istnieje?

W polisie zdrowotnej jest kilka czynników, które decydują o jakości ubezpieczenia. Dla kupujących kluczowa jest cena czy lista chorób w zakresie ochrony. Ważna jest także jak najmniejsza liczba wyłączeń odpowiedzialności, w tym brak karencji.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Ideałem byłoby ubezpieczenie zdrowotne pozbawionego okresu karencji. Wtedy już pierwszego dnia ważności polisy ubezpieczyciel ponosi finansową odpowiedzialność za wszystkie zdarzenia, które wykupiliśmy. Niestety, część przypadków posiada stałą karencję. Typowym przykładem jest samobójstwo ubezpieczonego. Jeśli dojdzie do jego popełnienia (lub próby) w terminie krótszym niż 24 miesiące od zawarcia umowy, towarzystwo ma prawo odmówić wypłaty świadczenia. Ale o tym i innych rodzajach karencji informuje wcześniej w dokumencie OWU.


Karencja w ubezpieczeniu zdrowotnym – co to jest?


Karencja, czyli czasowe wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, bywa często wyznacznikiem, który decyduje o zakupie konkretnej polisy zdrowotnej. Jest to czas pomiędzy podpisaniem umowy a faktycznym rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej.

Karencja może trwać miesiąc, pół roku czy nawet dwa lata. Jest to rodzaj zabezpieczenia dla ubezpieczyciela przed masowymi przypadkami wypłaty świadczenia, np. po zdiagnozowaniu ciężkiej choroby, by otrzymać wysokie odszkodowanie.


PAMIĘTAJ!
Każdy produkt ubezpieczeniowy ma inny okres karencji w zależności od umowy dodatkowej, której dotyczy – poważnego zachorowania, leczenia szpitalnego czy wypadku komunikacyjnego.


Ubezpieczenia bez karencji, o czym należy pamiętać, to zazwyczaj oferty o niskiej sumie ubezpieczenia oraz węższym zakresie działania. W praktyce oznacza to, że ewentualne świadczenie, które należy się w sytuacji objętej umowną ochroną, będzie zdecydowanie niższe. Różnice są spore, dlatego warto się zastanowić czy taki rodzaj ubezpieczenia na pewno jest niezbędny.
 
 

Przykłady karencji w polisie zdrowotnej


Krótka karencja lub nawet jej brak jest domeną grupowych polis zdrowotnych, gdzie ubezpieczyciel rozkłada to samo ryzyko na wielu klientów. W indywidualnym ubezpieczeniu zdrowotnym porównujemy ofertę 3 towarzystw – AXA, InterRisk oraz PZU, aby sprawdzić czy występuje karencja, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Za karencję nie będziemy uznawać zdarzeń, w których zwyczajowo ona występuje, np. pobyt w szpitalu. Tu świadczenie jest przyznawane dopiero od 2,3 lub 4-tego dnia przebywania w placówce medycznej. Karencja dotyczy również górnej granicy czasowej – to najczęściej 180 dni. Jeśli więc pobyt w szpitalu przedłuża się do ponad pół roku, ubezpieczony otrzyma świadczenie jedynie do wyznaczonego limitu.
 

Karencja w indywidualnej polisie zdrowotnej

TU Czego dotyczy karencja? Limit
InterRisk
Antidotum Plus
 
wiek ubezpieczonego 65 lat
 
 
AXA
Ochrona z Plusem
wiek ubezpieczonego 69 lat
wypadek karencja pełna, jeśli zdarzenie nie było nieszczęśliwym wypadkiem
 
zmiana zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia w trakcie trwania umowy
 
PZU
Plan na zdrowie
 
wiek ubezpieczonego 65 lat
 
konsultacje lekarskie 10 w okresie 2 miesięcy
konsultacje z psychologiem 6 w okresie 2 miesięcy
realizacja świadczeń zdrowotnych do 30 dni

Tabela 1. Oprac. własne na podstawie OWU.Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! Karencja w publicznym ubezpieczeniu zdrowotnym też jest


Osoby, które posiadają umowę o pracę – pracodawca ma obowiązek odprowadzać 9% wynagrodzenia na poczet ubezpieczenia publicznego zdrowotnego. Przy obecnej najniższej płacy minimalnej brutto 2100 zł składka wynosi 163,09 zł. Nie jest to zatem mały koszt, a jak powszechnie wiadomo – leczenie w publicznych przychodniach bywa niezwykle trudne i skomplikowane.

Posiadanie ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia pozwala na:
 • darmowe leczenie,
 • rehabilitację,
 • opiekę szpitalną,
 • zabiegi chirurgiczne,
 • transport medyczny,
 • akcje ratownicze oraz wiele innych.
Ideałem byłoby jednak, gdyby system funkcjonował bez zarzutów, tak niestety nie jest. Wystarczy, by rozpoczął się sezon jesienny – pełen przeziębień oraz zachorowań i zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu staje się mocno utrudniona. W sytuacji, gdy potrzebna jest wizyta u specjalisty – na wizytę można czekać miesiącami.

Właśnie dlatego tak wielu ludzi decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki niemu można skorzystać z pomocy lekarza bez kolejek, ubezpieczyć się na wypadek poważnych zachorowań czy zapewnić sobie możliwość badań, które prywatnie kosztowałyby majątek. Ubezpieczenie zdrowotne prywatne nie musi być wcale dużym kosztem - ceny ubezpieczeń zdrowotnych zaczynają się od kwoty 40 zł (Prudential) czy 50 zł (AXA). Oznacza to, że w niskiej cenie można już zdobyć dodatkową ochronę na wypadek zachorowań i konieczności skorzystania z pomocy specjalisty. 

 

Gdzie szukać dobrego ubezpieczenia zdrowotnego?


Dobrym miejscem na znalezienie solidnego ubezpieczenia zdrowotnego będzie strona z rankingiem ubezpieczeniowym. Pozwala ona porównać ze sobą kilka ofert, sprawdzić ceny, rozeznać się w zakresie oferowanym przez różne firmy.

Ranking ubezpieczeniowy tworzony jest przez specjalistów i ocenia poszczególne polisy, dostępne na rynku ubezpieczeniowym, w kilku ważnych punktach, do których należą m.in.:
 • cena ubezpieczenia;
 • zakres ubezpieczenia;
 • możliwość modyfikacji umowy w trakcie jej trwania;
 • możliwość zawieszenia umowy;
 • ilość umów dodatkowych.
Na stronie z rankingiem znaleźć można więcej informacji o produkcie niż na stronie konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Firmy opisują jedynie własne produkty, przedstawiając je w samych superlatywach, trudno zatem dowiedzieć się o słabszych stronach ubezpieczenia, jak również nie da się porównać kilku ofert.


Polisa zdrowotna u agenta - o co zapytać na spotkaniu?


W celu zakupu ubezpieczenia możemy skorzystać z pomocy agenta. Spotkanie można umówić w dowolnie wybranym miejscu, może to być zarówno własne mieszkanie jak i kawiarnia w pobliżu domu lub miejsca pracy.

Agent, jako osoba wyspecjalizowana w dziedzinie ubezpieczeń. Posiada ogromną wiedzę, którą warto wykorzystać podczas spotkania. To jego warto zapytać o wszystkie kwestie dotyczące wybranej polisy, które wzbudzają pewne wątpliwości. Bywa, że agent po krótkiej rozmowie jest w stanie ocenić czy oferta jest na pewno dobrym wyborem, może również zasugerować inne rozwiązanie.

Warto dowiedzieć się przede wszystkim o minimalny czas karencji, ale również o wyłączenia odpowiedzialności, możliwość zawieszenia składki czy zmiany umowy oraz umowy dodatkowe, które zwiększą zakres ochrony. 

Są to informacje, które nie zawsze znaleźć można na stronach internetowych, a warto o nich wiedzieć. W polisach zdrowotnych umowa podpisywana jest zazwyczaj na 12 lub 24 miesiące, dlatego warto, by była to dobra i przemyślana decyzja.

 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Karencja w polisie zdrowotnej jest zjawiskiem naturalnym

2. Stała karencja dotyczy m.in. samobójstwa czy leczenia szpitalnego

3. Zjawisko karencji jest obecne także w publicznym ubezpieczeniu zdrowotnym - to wydłużony czas oczekiwania na wizytę u specjalisty

4. Każde towarzystwo indywidualnie ustala długość trwania karencji w zależności od zawartej umowy
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia