Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie zdrowotne dla studenta - co zawiera, gdzie kupić, jak wybrać najlepsze?

Okres studiów to ostatni etap edukacji i ostatnie tak beztroskie lata w życiu. Ochrona w tym okresie jest ważna, bo studenci często nie decydują się na zakup polisy oferowanej przez uczelnię, jak również nie są już w żaden inny sposób ubezpieczani.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Czas studiów może trwać zarówno 3 lata, 5 lat, jak i dłużej – zarówno ze względu na kontynuację nauki na studiach doktoranckich, jak i studiowanie dodatkowego kierunku – czy także zmianę kierunku w trakcie studiów. Bez względu na to, jaki czas na studia przewidujemy w swoim przypadku – warto się finansowo zabezpieczyć, ponieważ nie mamy gwarancji, że nie zdarzy się nam jakaś poważna choroba, wypadek czy złamanie. Dobrym rozwiązaniem dla studenta będzie zatem polisa zdrowotna – sprawdźmy, co mogą wybrać studenci.


Ubezpieczenie zdrowotne dla studenta – liczy się wiek


Studenci to właściwie dwie grupy wiekowe. Do pierwszej zaliczamy osoby, które rozpoczęły studia od razu po zdaniu egzaminu maturalnego – tj. 18-26 lat. W tym czasie przysługuje możliwość korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej, co w praktyce oznacza najczęściej rodziców. Należy pamiętać, że obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia – spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych.

Do drugiej grupy wiekowej należą osoby, które na naukę zdecydowały się później niż pozostali lub wybrali kilka kierunków, a czas ich nauki wybiegł poza 26 rok życia. Tak dzieje się również w przypadku osób, które decydują się na rozpoczęcie przewodu doktorskiego. Ta grupa osób już nie może liczyć na ubezpieczenie od rodziców, jak również nie przysługuje im ubezpieczenie z tytułu przyznanych alimentów lub posiadanej renty rodzinnej. Tego rodzaju świadczenia wypłacane są maksymalnie do 26. roku życia.

Osoby studiujące po ukończeniu 26. roku życia mogą korzystać z darmowej opieki medycznej w sytuacji, gdy także:
 • są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę;
 • prowadzą własną działalność gospodarczą;
 • posiadają prawo do renty lub emerytury;
 • są bezrobotne i zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Jednak nie zawsze sprawa wygląda tak prosto, a wielu studentów pracuje na tzw. umowach śmieciowych – to wygoda pracodawców, którzy chętnie zatrudniają studentów, a wówczas odprowadzają mniejsze składki. Jednak w przypadku zachorowania – studentowi nie przysługuje opieka z Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również – możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

W takiej sytuacji leczenie na własną rękę czyli korzystanie z pomocy gabinetów prywatnych – bywa bardzo kosztowne.

 

Ubezpieczenie dla studenta na uczelni – co jest do wyboru?


Studentów, którzy ukończyli 26 rok życia może ubezpieczać uczelnia. Jednak tutaj należy zaznaczyć, że najczęściej jest to ubezpieczenie NNW – czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taki rodzaj ubezpieczenia gwarantuje wsparcie finansowe w momencie poważnego zachorowania, kontuzji, urazu czy wypadku komunikacyjnego. Ubezpieczyciel nie zapewni nam jednak dostępu do lekarza czy darmowych badań.

Decydując się na zakup ubezpieczenia na uczelni, studenci muszą w oświadczeniu spełnić kilka warunków, m.in.:
 • nie podlegać ubezpieczeniu jako członek rodziny, np. rodzica lub współmałżonka,
 • nie prowadzić działalności gospodarczej,
 • nie pracować na umowę – w tym zlecenie,
 • nie pobierać świadczeń emerytalno-rentowych z ubezpieczenia społecznego,
 • nie pobierać stypendium sportowego,
 • nie pobierać renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku stałego wyrównawczego lub gwarantowanego zasiłku okresowego z pomocy społecznej,
 • nie mieć uprawnień do pobierania świadczeń alimentacyjnych,
 • nie posiadać statusu rolnika.

Przykładowa oferta ubezpieczenia - dla studentów Politechniki Wrocławskiej

Uczelnie oferują również ubezpieczenia zdrowotne, jednak warto wspomnieć, że ich główną wadą jest ściśle określony czas ochrony. Taka ochrona będzie nam towarzyszyć do momentu zakończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Przerwanie studiów będzie zatem oznaczało utratę ochrony. 

Polisa PZU dostępna jest:
 • w 3 różnych wariantach cenowych – 25 zł, 45 zł, 50 zł miesięcznie,
 • na 3 różne sumy ubezpieczenia – 15 000 zł, 25 000 zł i 30 000 zł.
 • dla studentów, doktorantów, uczestników obozów studenckich, kadry i pracowników uczelnianych.
Ubezpieczenie zdrowotne, które nabywamy prywatnie – oferuje nam zdecydowanie więcej. Mamy możliwość wyboru polisy, jej zakresu ochrony, dopasowania wysokości składki, jak i czasu trwania ochrony. Moment zakończenia studiów nie będzie wówczas oznaczał zakończenia ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie stosują również ograniczeń wiekowych, zatem nie trzeba obawiać się, że ochrona zakończy się po naszych 26 urodzinach. Część firm kieruje swoje produkty ubezpieczeniowe po prostu do określonej grupy wiekowej np. 18 – 65 lat (InterRisk) lub maksymalnie do 69. roku życia (AXA). 


PAMIĘTAJ!
Posiadanie polisy na uczelni nie wyklucza zakupu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. W sytuacji, gdy wsparcie obu polis dubluje się – np. w sytuacji pobytu w szpitalu – osoba ubezpieczona może liczyć na podwójne odszkodowanie.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Cena polisy – ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla studenta?


W przypadku cen polisy zdrowotnej mamy naprawdę spory wybór. Możemy znaleźć dobre ubezpieczenia poniżej 50 zł miesięcznie, jak również zainwestować więcej np. ok. 100 lub 200 zł, co zapewni nam większe możliwości.

Miesięczny koszt polisy zdrowotnej dla studenta

Polisa

Badania Lekarze specjaliści Składka

TU Zdrowie
 
190 16

od 32 zł


Signal Iduna
 
110 15

od 62 zł


InterRisk
 
89 18

od 65 zł


AXA
 
33 9

od 68 zł


Inter Polska
 
173 64

od 125 zł

Oprac. na podstawie rankomat.pl.


Jak widać, rozpiętość cenowa wahać się może w granicach 32 zł do nawet 245 zł miesięcznie. W ramach polisy zdrowotnej ubezpieczony student może otrzymać dostęp do kilkudziesięciu lekarzy specjalistów i kilkuset różnych badań.

 

Co zapewnia studentowi prywatne ubezpieczenie zdrowotne?


Polisa zdrowotna o nie tylko szeroki wybór cen, ale również zakresu ochrony. Możemy wybierać na podstawie liczby specjalistów, dodatkowych szczepień, rodzaju badań, które mogą być nam potrzebne. Sprawdźmy, jak wygląda przykładowa oferta plisy zdrowotnej - ubezpieczenie Inter Polska.

Firma oferuje produkt Inter Vision w czterech możliwych opcjach. We wszystkich porównywalny jest dostęp do lekarzy, m.in.: chirurga, alergologa, ginekologa, internisty, kardiologa, laryngologa, neurologa, okulisty, ortopedy, pediatry i urologa.

Inter Polska zapewnia też szereg badań (ponad 170),w tym: cholesterol, cytologię, EKG, morfologię, RTG, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.
W ramach prywatnej polisy zdrowotnej Inter Vision dostępne finansowane są również inne zdarzenia, jak:
 • szczepienia - przeciw grypie i chorobom tropikalnym,
 • wizyty domowe - 1 wizyta na zdarzenie,
 • pakiet assistance medyczny.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne można rozbudować o odpowiednie umowy dodatkowe, dzięki którym polisa będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Studenci i doktoranci w ubezpieczeniu Inter Vision mogą wybrać nie tylko wariant, ale i poszczególne zdarzenia, jak:
 • medycyna pracy,
 • NNW,
 • operacje,
 • powtórną opinię medyczną,
 • rehabilitację,
 • leczenie za granicą,
 • zabiegi protetyczne w NNW,
 • pobyt w szpitalu,
 • poważne zachorowanie,
 • dentystykę.

W związku z tym ubezpieczenie zdrowotne ma zdecydowanie bardziej szerokie zastosowanie niż polisa gwarantowana z uczelni. Co warto podkreślić - nieposiada określonego okresu ważności umowy – takie ubezpieczenie może trwać nawet do 69. roku życia, oczywiście jest to uwarunkowane regularnym opłacaniem składek.

Takie ubezpieczenie zapewni przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia czy korzystania z usług medycznych. Wyjątkiem są tylko niektóre skrajne sytuacje, jak zarażenie wirusem HIV, choroba alkoholowa, chirurgia plastyczna i zaburzenia psychiczne. Wyłączone z ochrony są również wypadki doznane podczas wyczynowego uprawiania sportu czy w wyniku prowadzenia pojazdu bez wymaganych pozwoleń.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Na uczelni studenci mają możliwość ubezpieczenia NNW, które nie ułatwia dostępu do opieki zdrowotnej

2. Można posiadać dwie polisy – NNW i  ubezpieczenie zdrowotne, które zapewniają wypłatę świadczenia nawet w razie tego samego zdarzenia

3. Polisa zdrowotna ma szeroki zakres wiekowy, dzięki czemu studenci nie muszą obawiać się ograniczenia wiekowego po ukończeniu 26. roku życia

4. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie musi być drogie i może kosztować od ok. 30 zł miesięcznie
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy