Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak sprawdzić zniżki w OC i kiedy można je stracić?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, otrzymują najtańsze propozycje OC. Po kilku latach kontynuacji ubezpieczenia, większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje im zniżki w wysokości 60 procent.

Zazwyczaj, na maksymalne zniżki trzeba pracować przez 6 lat, bo za każdy rok bezszkodowy otrzymuje się 10% bonus. Są i takie firmy, które już po 3 latach udzielają maksymalnych zniżek. Na rynku ubezpieczeń zdarzają się także oferty OC ze zniżkami 70% lub 80%. Musimy jednak pamiętać, że nie są one udzielane bezterminowo.

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy można stracić zniżki na OC?


Utrata zniżek w OC związana jest ze spowodowaniem stłuczki lub wypadku na drodze lub przerwą w historii ubezpieczenia. Najczęściej, za jedną szkodę odejmuje się 10 do 20% z dotychczasowej puli. A więc np. po dwóch niewielkich kolizjach z naszej winy, możemy stracić nawet 40%. Niektóre towarzystwa są bardziej surowe dla “szkodowych” kierowców i mogą im ostatecznie odebrać wszystkie zgromadzone zniżki (przesunięcie o dwa poziomy w tabeli bonus-malus). 

Utrata zniżek może nastąpić również w wyniku przerwy ubezpieczeniowej. Na przykład, po sprzedaży samochodu i zakupie kolejnego po kilku latach. Jeżeli przerwa dotyczy okresu powyżej dwóch lat, w najbardziej restrykcyjnych firmach możemy stracić wszystkie zniżki. Warto jednak pamiętać, że nie jest to regułą. W przypadku przerwy w ubezpieczeniu, każde towarzystwo indywidualnie traktuje klienta. Są takie firmy, w których dopiero po 5 latach wypracowane zniżki przepadają. Z kolei inne, za każdy rok odejmują tylko 10%. Odzyskanie zniżek w OC nie musi więc trwać kilka lat. 
 

Jak sprawdzić zniżki w OC?


Nie zawsze (a nawet bardzo rzadko) na obecnej polisie znajdziemy informację o posiadanych zniżkach w OC. Ich wysokość możemy jednak obliczyć samodzielnie, na podstawie zaświadczenia o przebiegu historii ubezpieczenia, otrzymanego od:
ubezpieczyciela: wnioskujemy o tzw. zaświadczenie ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego lub prosimy o informację telefonicznie, 
UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Sami generujemy odpowiedni dokument (otrzymamy historię ubezpieczenia z ostatnich 5 lat) ze strony internetowej UFG. Najpierw musimy się jednak zarejestrować i uwierzytelnić konto.

Porównaj polisy OC/AC

Powrót do listy
441600
4
9
7
6
6
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy