Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Wypowiedzenie umowy OC w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym

Zakup nowej polisy ubezpieczeniowej w innym towarzystwie niż obecne wiąże się ze złożeniem wypowiedzenia. Jak przygotować odpowiedni dokument i w jaki sposób najlepiej go złożyć?

Gdy nadchodzi czas zakończenia obowiązywania polisy OC na samochód, warto sprawdzić ceny OC w innych towarzystwach. Jeżeli składka będzie korzystniejsza, lepiej wypowiedzieć aktualną polisę i zawrzeć umowę w nowym towarzystwie.

Porównaj polisy OC/AC


Pamiętaj o ciągłości ubezpieczenia


Każdy pojazd zarejestrowany w naszym kraju powinien mieć aktualne ubezpieczenie. Zawarcie umowy OC jest obowiązkowe, o czym mówi ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Za brak polisy OC grożą kary finansowe, nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kar zależy m.in od liczby dni, w których właściciel pojazdu pozostawał bez umowy OC.Umowa ubezpieczenia OC jest zwykle zawierana na cały rok (umowy krótkoterminowe dotyczą tylko nielicznych przypadków). Aby zaoszczędzić kierowcy problemów po wygaśnięciu umowy OC (np. gdyby zapomniał o terminie zakończenia), ustawodawca przewidział jej automatyczne odnowienie, na kolejne 12 miesięcy. Uwaga! Automatyczne wznowienie umowy OC dotyczy tylko polis całorocznych.

Jeśli właściciel pojazdu znajdzie wcześniej tańszą polisę w innej firmie, może wypowiedzieć obecną, najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu jej obowiązywania.


Jak wypowiedzieć polisę OC?


Zawarcie polisy w innej firmie niż obecna nie skutkuje rozwiązaniem aktualnej umowy. Dlatego trzeba koniecznie pamiętać o złożeniu wypowiedzenia u obecnego ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie powinno zawierać dane osoby ubezpieczonej, jej pojazdu, numer wypowiadanej polisy, nazwę towarzystwa, informację z jakiego art. ustawy jest składane oraz czytelny podpis właściciela auta (także współwłaścicieli - jeżeli są).

Dokument należy przygotować na piśmie i złożyć na nim własnoręczny podpis (właściciela i wszystkich współwłaścicieli, jeśli tacy są).

Wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC można wysłać Pocztą Polską (wtedy liczy się data stempla pocztowego) lub mailem. Pismo można również przekazać do agenta naszego towarzystwa.


Wypowiedzenie polisy wznowionej automatycznie


Czasami zdarza się, że właściciel pojazdu zapomni o wypowiedzeniu umowy OC u dotychczasowego ubezpieczyciela i wykupi drugą polisę w innej firmie. W takim przypadku nie musi obawiać się podwójnej opłaty za OC. Polisę automatycznie wznowioną może wypowiedzieć (na podstawie art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych) w dowolnym momencie. Warto jednak pamiętać, że za okres trwania ochrony (od pierwszego dnia umowy do dnia złożenia wypowiedzenia) towarzystwo może żądać zapłaty należnej składki.


Wypowiedzenie polisy po zbywcy


Jeżeli kupiłeś samochód i jego zbywca przekazał ci dokument ubezpieczenia, powinieneś sprawdzić czy polisa została opłacona oraz czy płatność nie jest rozłożona na raty (pamiętaj, że obowiązek zapłaty kolejnej raty przechodzi na nowego właściciela).

Umowę OC zawartą przez poprzedniego właściciela auta możesz wypowiedzieć w dowolnym dniu, na podstawie art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r.

Uwaga! Nową polisę powinieneś wykupić z taką datą, aby pomiędzy poszczególnymi okresami ochrony nie było ani jednego dnia przerwy.


Zachowaj potwierdzenie złożenia wypowiedzenia 


Jeżeli wysyłasz wypowiedzenie za pośrednictwem poczty lub emaila pamiętaj, aby zachować potwierdzenie jego nadania. Jeśli składasz taki dokument w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, poproś o potwierdzenie jego przyjęcia. Może to być bardzo pomocne w sytuacji, gdyby np. doszło do pomyłki i towarzystwo upomniało się o zapłatę za polisę, którą wypowiedziałeś.


Porównaj polisy OC/ACUbezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Wypowiedzenie polisy OC należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy, w przeciwnym razie przedłuży się ona na kolejny rok.

2. Automatyczne wznowienie OC nie dotyczy polis krótkoterminowych oraz nieopłaconych w całości (wygasają samoistnie).

3. Wypowiedzenie można wysłać pocztą, mailem lub w złożyć w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.

4. Należy zachować potwierdzenie nadania dokumentu wypowiedzenia.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Olo

2018-03-06 16:32:56

Jakim prwem przepisuje się czyjeś zobowiązania na kogoś innego bez jego uprzedniego poinformowania?Dlaczego mam wypowiadać umowę, której nie zawierałem?

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy