Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Wypowiedzenie umowy OC w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jeżeli kierowca chce zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, powinien pamiętać o złożeniu wypowiedzenia umowy OC. Dokument musi zostać dostarczony do ubezpieczyciela w formie pisemnej. Kiedy to zrobić?

Zasady wypowiadania polis OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Pamiętajmy, że właściciele pojazdów mogą złożyć wypowiedzenie umowy OC tylko w określonych sytuacjach. Obowiązują ich również stałe zasady dotyczące terminów złożenia dokumentu.

Porównaj polisy OC/AC

Jak napisać wypowiedzenie OC?
 

Wzór rezygnacji z ubezpieczenia można pobrać ze stron towarzystw ubezpieczeniowych lub witryn internetowych, z szablonami dokumentów. Następnie należy go dokładnie wypełnić i czytelnie, własnoręcznie podpisać. Pismo może być również sporządzone odręcznie. Najważniejsze, aby uwzględnić w nim:
– dane ubezpieczonego (imię, nazwisko, adres),
– markę oraz numer rejestracyjny pojazdu,
– nazwę towarzystwa,
– okres, na jaki została zawarta polisa,
– serię i numer polisy,
– klauzulę zawierającą podstawę prawną (np. art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – w przypadku wypowiedzenia polisy całorocznej),
- własnoręczny podpis.
 

Kiedy złożyć wypowiedzenie OC?
 

Jeżeli korzystaliśmy z polisy OC przez 12-miesięcy (własna polisa OC), pismo musi trafić do ubezpieczalni najpóźniej jeden dzień przed zakończeniem okresu umowy. 
 
Nieco inaczej sytuacja wygląda wypowiedzenie OC, jeżeli ubezpieczenie zostało przedłużone automatycznie. Polisę można wówczas wypowiedzieć w każdej chwili, najpierw jednak zawierając umowę OC w innym towarzystwie (nie może być przerwy w ubezpieczeniu).
 
Kupując samochód używany, można wystosować wypowiedzenie umowy OC w każdej chwili. Należy mieć na uwadze, że taka polisa nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Trzeba więc pamiętać o terminie zakończenia umowy i zawrzeć nową, zanim obowiązująca wygaśnie.
 
Jeżeli umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym została zawarta się przez telefon czy internet, mamy możliwość jej wypowiedzenia do 30 dni od daty jej zawarcia.

Rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem następuje również wtedy, kiedy auto zostało wyrejestrowane, np. po oddaniu samochodu do stacji demontażu, kradzieży, udokumentowanej stracie czy wywiezieniu auta za granicę. Nie trzeba wówczas składać dokumentu wypowiedzenia umowy OC. Zazwyczaj wystarczy zgłoszenie faktu wyrejestrowania auta do towarzystwa ubezpieczeniowego.
 

Jak dostarczyć wypowiedzenie OC?
 

Czy dokument należy dostarczyć firmie ubezpieczeniowej osobiście? Niekoniecznie, jednak jeśli zbliża się koniec okresu, na jaki została zawarta polisa, to warto pofatygować się do placówki lub spotkać się z dotychczasowym agentem. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie również wysłanie pisma pocztą (koniecznie Pocztą Polską), listem poleconym. Nie musimy obawiać się, że dokument dotrze do ubezpieczyciela zbyt późno, ponieważ liczy się data nadania listu (a nie otrzymania). Skan dokumentu można wysłać również na adres e-mail, podany zwykle na stronie firmy.

Porównaj polisy OC/AC

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Olo

2018-03-06 16:32:56

Jakim prwem przepisuje się czyjeś zobowiązania na kogoś innego bez jego uprzedniego poinformowania?Dlaczego mam wypowiadać umowę, której nie zawierałem?

Powrót do listy
604939
6
6
1
0
0
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy