Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

10 sposobów, aby zaoszczędzić na OC/AC

Czasem prosty zabieg sprawia, że na polisie możemy zaoszczędzić nawet grubo ponad tysiąc złotych. Na co zwrócić uwagę? Jak zapewnić sobie tańszy wariant? Których rozwiązań unikać? Już tłumaczymy.

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

 

Zebraliśmy 10 najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań obniżenia składki OC/AC. Oto one:


1. Zgłoszenie współwłaściciela


Zdecydowanie wyższe OC płacą młodzi kierowcy i nie jest to widzimisię towarzystw ubezpieczeniowych, tylko wynik długoletnich obserwacji. A z nich wynika, że zdecydowanie najczęściej wypadki i kolizje powodują właśnie niedoświadczeni kierowcy.

Co w tej sytuacji ma zrobić młody posiadacz pojazdu, który chce ubezpieczyć samochód i tym samym rozpocząć zbieranie zniżek na kolejne polisy? Otóż najprostszym sposobem na niższą składkę jest zgłoszenie jako współwłaściciela doświadczonego kierowcy. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić grubo ponad tysiąc złotych. Oto przykład:

20-letnia Patrycja ma prawo jazdy od dwóch lat i chciała kupić swój pierwszy samochód - 10-letnią Hondę, którą zamierza dojeżdżać na studia. Kalkulacja ubezpieczenia OC ją jednak zmroziła, ponieważ w najtańszej opcji musiałaby zapłacić 1912 zł.

Mama Patrycji ma 44 lata i prawo jazdy od 25 lat. I co najważniejsze – od lat ubezpiecza samochód, do tego jeździ bezwypadkowo i dzięki temu ma maksymalną ilość zniżek – 60 procent. Jeśli mama pani Patrycji zostanie współwłaścicielem samochodu, składka zmaleje o ponad tysiąc złotych, aż do 838 zł.


2. Miejsce zamieszkania


Spory wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma też miejsce zamieszkania. Tu reguła jest prosta – jeśli mieszkasz w dużym mieście, za polisę zapłacisz więcej, ponieważ czyha na Ciebie więcej niebezpieczeństw, a co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo kolizji.

Dlatego – jeśli masz taką możliwość – jako adres zamieszkania podaj mniejszą miejscowość.

Oto przykład: 34-letni kierowca pięcioletniego audi, posiadający 60 proc. zniżek i mieszkający w Krakowie, najtańszą polisę mógł kupić za 616 zł. Niedawno przeprowadził się do nowo wybudowanego domu, do oddalonej o 40 km Bochni. Jeżeli zgłosi to do ubezpieczyciela (podaje wówczas zarówno adres zamieszkania jak i zameldowania), rocznie za OC zapłaci już tylko 494 zł.

Podczas wyceny składki znaczenie może mieć nie tylko wielkość miasta/wsi, ale również - statystyki wypadkowe, ukształtowanie terenu czy sieć dróg. Dlatego nawet pomiędzy największymi metropoliami występują różnice w ofertach OC.

Przykładowo, według rankomat,pl, w 2018 roku najwięcej na OC wydawali mieszkańcy Wrocławia i Gdańska, a najmniej: Rzeszowa i Opola.
3. Miejsce parkowania


Dla towarzystwa ważne jest nie tylko to, gdzie mieszkasz, ale również, gdzie parkujesz samochód. Tu również można uszczknąć kilkadziesiąt złotych, choć najczęściej oszczędność możliwa jest tylko podczas zakupu pakietu AC+OC.

Przykładowo:

Doświadczony kierowca dwuletniego Citroena za pakiet OC AC zapłaciłby 992 zł, jeśli parkuje pojazd na ulicy. Jeśli jednak samochód jest garażowany, wówczas cena spada do 953 zł.


4. Wyjazdy zagraniczne


Wpływ na cenę ubezpieczenia ma również częstotliwość poruszania się samochodem poza Polską. Dla przykładu – kierowca wymienionego wcześniej Citroena w ciągu roku za granicę wyjeżdża tylko na dwa tygodnie. Jeśli taką długość zadeklaruje podczas zawierania polisy, wówczas cena polisy OC AC będzie wynosiła 992 zł (dla auta parkowanego na ulicy). Gdyby jednak stwierdził, że poza Polską będzie użytkował samochód trzy miesiące w ciągu roku, wówczas składka podskoczy do 1040 zł. Dlatego lepiej nie wykazywać się nadgorliwością i nie zawyżać okresów korzystania z samochodu za granicą, jeśli faktycznie ich nie planujemy.


5. Bezpieczna jazda


Bez względu jednak na wszystko, najbardziej opłacalnym sposobem na tanie ubezpieczenie jest… bezpieczna jazda. Kierowcy, którzy przez lata nie spowodowali żadnego wypadku czy kolizji, na ogół mogą liczyć aż na 60 proc. zniżek (za rok bezszkodowej jazdy towarzystwa przyznają im od 10 do 20 proc.). Jeśli jednak spowodują uszkodzenie czyjegoś pojazdu, wówczas część zniżek zostanie im zabrana.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą także premiować długoletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Im dłuższy staż za kierownicą deklaruje właściciel auta, tym cena OC może być niższa.
6. Udział własny


Więcej możliwości obniżenia składki mamy w przypadku ubezpieczeń AC. Jednym z najpopularniejszych i mocno wpływających na cenę polisy elementem umowy jest wysoki udział własny, czyli część wartości szkody, którą ubezpieczający musi pokryć z własnej kieszeni. Wyraża się ona w procencie lub konkretnej kwocie. Im wyższy będzie więc nasz udział własny, tym niższą składkę zapłacimy. O ile?

Oszczędności, w zależności od wybranego towarzystwa mogą wynosić nawet kilkaset złotych.


7. Amortyzacja części


Na podobnej zasadzie działa amortyzacja części, czyli potrącenie części odszkodowania za zużywanie się niektórych elementów pojazdu. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe odlicza określony w umowie procent od ceny części nowych, które są przeznaczone do wymiany. W razie uszkodzenia pojazdu otrzymujemy więc niższą wypłatę, ale składkę również opłacimy niższą. Tu różnice także wynoszą kilkaset złotych.


8. Sposób likwidacji szkody


Istotną składową AC jest również sposób likwidacji szkody. Jeśli chcemy zaoszczędzić na polisie, to powinniśmy się zdecydować na kosztorysową likwidację szkody. Wówczas opiera się ona na kosztorysie wymiany części i naprawy pojazdu przedstawionego przez ubezpieczyciela (gotówkę otrzymujemy na konto).

Z kolei sposób podwyższający wysokość składki, to serwisowa likwidacja szkody, bo opiera się ona na wymianie części na oryginalne oraz naprawie w Autoryzowanej Stacji Obsługi (lub warsztacie partnerskim). Jakie są różnice? W przypadku trzyletniego Renault Megane, w pierwszym wariancie za polisę w AXA Direct zapłacimy 1527 zł, a w drugim 1938 zł.


9. Wartość pojazdu


Sporo wpływ na składkę AC ma również wartość pojazdu. Jeśli chcemy zapłacić mniej za polisę, wówczas możemy zadeklarować niższą wartość naszego samochodu, ale wiąże się to z ryzykiem – jeśli pojazd zostanie skradziony, wówczas nie otrzymamy ani złotówki więcej niż zadeklarowana wartość pojazdu. Niemniej warto zwracać uwagę na ten punkt, ponieważ zdarza się, że np. ubezpieczyciel, przedłużając polisę na kolejny rok, nie zmienia wartości pojazdu, podczas gdy z roku na rok samochód jest przecież mniej warty.


10. Rezygnacja z pełnego zakresu ochrony, a nawet Mini AC


Możesz uznać, że opłacalne dla Ciebie będzie pomniejszenie zakresu ochrony AC w zamian za niższą składkę. Np. ryzyko związane ze skutkami gradobicia czy aktów wandalizmu jest zdecydowanie mniejsze w przypadku kierowcy, który parkuje swój pojazd głównie w garażu, więc warto zastanowić się nad ograniczeniem zakresu ochrony (a co za tym idzie ceny) o te zapisy.

Zdecydowanie więcej zaoszczędzisz, jeśli zdecydujesz się na Mini AC, czyli mocno okrojone ubezpieczenie samochodu. Na ogół obejmuje ono tylko całkowitą utratę pojazdu w wyniku np. kradzieży, pożaru lub szkody całkowitej. W przypadku szkód częściowych (np. związanych ze spowodowaniem wypadku) z Mini AC na ogół nie dostaniemy jednak ani grosza.

Jaka jest różnica w cenie? W przypadku wyżej wymienionego Renault w AXA to blisko tysiąc złotych (561 zł za Mini AC i 1527 za pełne AC).


Porównaj ubezpieczenia OC/ACUbezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Najskuteczniejszym sposobem na obniżenie ceny polisy OC dla młodej osoby, jest ustalenie współwłasności pojazdu z innym kierowcą.

2. Cenę OC i AC obniża także zamieszkanie w mniejszym mieście, parkowanie w miejscu strzeżonym, czy rzadsze wyjazdy za granicę.

3. W przypadku AC, największe oszczędności można uzyskać dzięki amortyzacji, wysokiemu udziałowi własnemu, a także kosztorysowej likwidacji szkody.

4. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także Mini AC, ale przed jego zakupem polisy należy dokładnie sprawdzić zakres ochrony.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
2

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy