Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

10 sposobów, aby zaoszczędzić na OC/AC

Średnia ocena: 3.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów poruszających się po drogach publicznych, a jego zakres reguluje ustawa – podstawowym kryterium przy jego wyborze jest więc wysokość składki.

Przy ubezpieczeniu AC czynników decydujących jest więcej – ale cena wciąż pozostaje nad wyraz istotna. Jak uzyskać najniższą składkę, zapewniając jednocześnie sobie i swojemu pojazdowi maksymalny zakres ochrony?

Porównaj ubezpieczenia OC/AC


Metody na obniżenie składki możemy podzielić na dwie grupy – te dostępne dla każdego i te, które stają się możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków. Wyliczenie zaczniemy od tych drugich:
 

 1. Jeździj bezpiecznie. Długa i czysta historia prowadzenia pojazdu sprawia, że w oczach Towarzystwa Ubezpieczeniowego ryzyko związane z ubezpieczeniem nas jest niższe – a więc można obniżyć składkę.

  Niestety – obniżka możliwa jest dla starszych i już doświadczonych kierowców, którzy na dodatek mieli na drodze trochę szczęścia.
   
 2. Skorzystaj ze zniżki za bezpieczną jazdę osoby z najbliższej rodziny lub partnera – rozwiązanie to wymaga odrobiny dyplomacji i dużej ilości dobrej woli, ponieważ osoba ta staje się wówczas współwłaścicielem samochodu, ryzykując przy tym utratą wypracowanych dotychczas zniżek.

  Osoby, które nie mają spełniających te wymagania bliskich z opcji tej nie skorzystają.
   
 3. Rozważ wybór pakietu dealerskiego – kompleksowe ubezpieczenie często oferowane jest na etapie zakupu nowego samochodu, a jego cena często waha się w zakresie 1-3% wartości samochodu. Jest to oferta atrakcyjna zwłaszcza dla osób młodych lub z bogatą historią kolizji i usterek na drodze, pozbawionych innego rodzaju zniżek.

  Pakiety takie ograniczone są tylko do zakupu nowego auta, co mocno ogranicza ich dostępność.
   
 4. Skorzystaj z oferowanych przez niektóre Towarzystwa pakietów lojalnościowych. Długoletni klienci mogą dzięki nim skorzystać z mniej lub bardziej atrakcyjnych zniżek za czas ubezpieczenia – i to bez uwzględnienia dotychczasowej szkodowości.

  Niestety – jest opcja dostępna dopiero po wielu latach.
   
 5. W wypadku mocno podwyższonej w wyniku dotychczasowej historii ubezpieczeniowej składki korzystniejsza od kontynuacji może okazać się zmiana ubezpieczyciela – niektóre TU łagodniej od innych traktują takich klientów. Nawet, jeżeli satysfakcjonują Cię dotychczasowe warunki – rozejrzenie się po rynku ubezpieczeń nic nie kosztuje.

Na szczęście istnieją sposoby na obniżenie składki, z których skorzystać może każdy (lub prawie każdy) z nas:

 1. Poświęć trochę czasu na analizę własnych potrzeb i wymagań, biorąc pod uwagę codzienną eksploatację samochodu. Zupełnie inaczej wygląda na przykład kwestia ryzyka kradzieży samochodu nowego, na co dzień parkowanego przy ulicy – a inaczej dla garażowanego auta liczącego kilka lub kilkanaście lat. Dzięki takiej analizie możesz znacząco ograniczyć wysokość składki, nie popadając przy tym w nadmierne ryzyko.
   
 2. Dokładnie zapoznaj się z ofertami poszczególnych TU i porównaj warunki, wykluczenia oraz wysokość składki. Bardzo wygodnym narzędziem, które porównanie takie przyspiesza i ułatwia, są kalkulatory ubezpieczeń online. Mając odpowiednią wiedzę będziesz w stanie wybrać ofertę najkorzystniejszą – i najtańszą.
   
 3. Wybierz ubezpieczenie OC/AC przez internet – często oferty tam prezentowane zawierają specjalny rabat, a świadome łatwości porównania ofert firmy muszą oferować polisy, które zapewnią im przewagę nad konkurencją.
   
 4. Połącz ubezpieczenie komunikacyjne z posiadanymi już ubezpieczeniami – jeżeli w tym samym TU posiadasz już ubezpieczenie mieszkania czy polisę na życie – możesz oczekiwać atrakcyjnej zniżki. Podobnie wygląda sprawa z pakietami ubezpieczeń stricte komunikacyjnych – w większości przypadków OC, AC i Assistance będą tańsze łącznie niż w przypadki oddzielnego zawierania umów.
   
 5. Nie bój się negocjacji z agentem – zawsze dysponuje on możliwością uzyskania dodatkowych zniżek, a konkurencja na rynku powoduje, że korzystniejsze dla niego jest obniżenie własnego zysku niż utrata klienta. Jeżeli rozmowę poprowadzimy spokojnie i rozważnie, wykazując się przy tym znajomością oferty konkurencji – z dużym prawdopodobieństwem uzyskamy warunki lepsze niż standardowe.
   
Ponieważ ubezpieczenia komunikacyjne stanowią zazwyczaj istotną część naszych wydatków – każda zniżka, jaką możemy uzyskać ma dobroczynny wpływ na naszą sytuację finansową. Nie bójmy się więc czasu i wysiłku, jaki może wiązać się ze zdobyciem niezbędnych informacji – na dłuższą metę będzie to bowiem bardzo opłacalne.

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
566783
6
2
2
8
5
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy