Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

10 sposobów, aby zaoszczędzić na OC/AC

Średnia ocena: 3.40

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów poruszających się po drogach publicznych, a jego zakres reguluje ustawa – podstawowym kryterium przy jego wyborze jest więc wysokość składki.

Przy ubezpieczeniu AC czynników decydujących jest więcej – ale cena wciąż pozostaje nad wyraz istotna. Jak uzyskać najniższą składkę, zapewniając jednocześnie sobie i swojemu pojazdowi maksymalny zakres ochrony?

Porównaj ubezpieczenia OC/AC


Metody na obniżenie składki możemy podzielić na dwie grupy – te dostępne dla każdego i te, które stają się możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków. Wyliczenie zaczniemy od tych drugich:
 

 1. Jeździj bezpiecznie. Długa i czysta historia prowadzenia pojazdu sprawia, że w oczach Towarzystwa Ubezpieczeniowego ryzyko związane z ubezpieczeniem nas jest niższe – a więc można obniżyć składkę.

  Niestety – obniżka możliwa jest dla starszych i już doświadczonych kierowców, którzy na dodatek mieli na drodze trochę szczęścia.
   
 2. Skorzystaj ze zniżki za bezpieczną jazdę osoby z najbliższej rodziny lub partnera – rozwiązanie to wymaga odrobiny dyplomacji i dużej ilości dobrej woli, ponieważ osoba ta staje się wówczas współwłaścicielem samochodu, ryzykując przy tym utratą wypracowanych dotychczas zniżek.

  Osoby, które nie mają spełniających te wymagania bliskich z opcji tej nie skorzystają.
   
 3. Rozważ wybór pakietu dealerskiego – kompleksowe ubezpieczenie często oferowane jest na etapie zakupu nowego samochodu, a jego cena często waha się w zakresie 1-3% wartości samochodu. Jest to oferta atrakcyjna zwłaszcza dla osób młodych lub z bogatą historią kolizji i usterek na drodze, pozbawionych innego rodzaju zniżek.

  Pakiety takie ograniczone są tylko do zakupu nowego auta, co mocno ogranicza ich dostępność.
   
 4. Skorzystaj z oferowanych przez niektóre Towarzystwa pakietów lojalnościowych. Długoletni klienci mogą dzięki nim skorzystać z mniej lub bardziej atrakcyjnych zniżek za czas ubezpieczenia – i to bez uwzględnienia dotychczasowej szkodowości.

  Niestety – jest opcja dostępna dopiero po wielu latach.
   
 5. W wypadku mocno podwyższonej w wyniku dotychczasowej historii ubezpieczeniowej składki korzystniejsza od kontynuacji może okazać się zmiana ubezpieczyciela – niektóre TU łagodniej od innych traktują takich klientów. Nawet, jeżeli satysfakcjonują Cię dotychczasowe warunki – rozejrzenie się po rynku ubezpieczeń nic nie kosztuje.

Na szczęście istnieją sposoby na obniżenie składki, z których skorzystać może każdy (lub prawie każdy) z nas:

 1. Poświęć trochę czasu na analizę własnych potrzeb i wymagań, biorąc pod uwagę codzienną eksploatację samochodu. Zupełnie inaczej wygląda na przykład kwestia ryzyka kradzieży samochodu nowego, na co dzień parkowanego przy ulicy – a inaczej dla garażowanego auta liczącego kilka lub kilkanaście lat. Dzięki takiej analizie możesz znacząco ograniczyć wysokość składki, nie popadając przy tym w nadmierne ryzyko.
   
 2. Dokładnie zapoznaj się z ofertami poszczególnych TU i porównaj warunki, wykluczenia oraz wysokość składki. Bardzo wygodnym narzędziem, które porównanie takie przyspiesza i ułatwia, są kalkulatory ubezpieczeń online. Mając odpowiednią wiedzę będziesz w stanie wybrać ofertę najkorzystniejszą – i najtańszą.
   
 3. Wybierz ubezpieczenie OC/AC przez internet – często oferty tam prezentowane zawierają specjalny rabat, a świadome łatwości porównania ofert firmy muszą oferować polisy, które zapewnią im przewagę nad konkurencją.
   
 4. Połącz ubezpieczenie komunikacyjne z posiadanymi już ubezpieczeniami – jeżeli w tym samym TU posiadasz już ubezpieczenie mieszkania czy polisę na życie – możesz oczekiwać atrakcyjnej zniżki. Podobnie wygląda sprawa z pakietami ubezpieczeń stricte komunikacyjnych – w większości przypadków OC, AC i Assistance będą tańsze łącznie niż w przypadki oddzielnego zawierania umów.
   
 5. Nie bój się negocjacji z agentem – zawsze dysponuje on możliwością uzyskania dodatkowych zniżek, a konkurencja na rynku powoduje, że korzystniejsze dla niego jest obniżenie własnego zysku niż utrata klienta. Jeżeli rozmowę poprowadzimy spokojnie i rozważnie, wykazując się przy tym znajomością oferty konkurencji – z dużym prawdopodobieństwem uzyskamy warunki lepsze niż standardowe.
   
Ponieważ ubezpieczenia komunikacyjne stanowią zazwyczaj istotną część naszych wydatków – każda zniżka, jaką możemy uzyskać ma dobroczynny wpływ na naszą sytuację finansową. Nie bójmy się więc czasu i wysiłku, jaki może wiązać się ze zdobyciem niezbędnych informacji – na dłuższą metę będzie to bowiem bardzo opłacalne.

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
457104
5
1
3
1
7
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy