Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Co to jest assistance krótkoterminowe pojazdu?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Nie zawsze assistance jest potrzebny na cały rok. Czasem tylko podczas wyjazdów wakacyjnych kierowcy udają się w dalsze podróże i wtedy szukają ochrony u ubezpieczyciela. Podpowiemy, jak go wykupić i jaki może mieć zakres.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują assistance, który można wykupić dodatkowo bez dołączania go do OC. Warto przed wyjazdem sprawdzić zakres ubezpieczenia i wybrać najlepszą opcję. Czasem towarzystwa oferują krótkoterminowy assistance do OC. Warto sprawdzić różne oferty, ponieważ mogą się one różnić pod wieloma względami.

Zmiennych, o których warto pamiętać, jest dużo. Z poniższego tekstu dowiesz się, które mogą być dla Ciebie ważne, a także jak wybrać odpowiednie do potrzeb assistance. Wymaga to odpowiedniej analizy, a także podstawowej wiedzy z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych.

Porównaj polisy OC/AC

Czym jest i jak działa assistance krótkoterminowy?

Dzięki assistance w przypadku awarii samochodu można liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Pomoc drogowa może na miejscu naprawić samochód. W przypadku, gdy jest to niemożliwe można liczyć na holowanie, a potem nawet samochód zastępczy. Wszystko zależy od wariantu ubezpieczenia. Wybierając się w dalszą podróż, assistance jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie wszyscy kierowcy decydują się na zakup assistance razem z OC, a pomysł zakupu pojawia się dopiero w perspektywie dalekiej podróży. Ubezpieczyciele wyszli naprzeciw i umożliwili zakup krótkoterminowego assistance na 7, 15 lub 30 dni.

Kiedy warto wykupić assistance krótkoterminowy pojazdu?

Najczęściej assistance krótkoterminowy przydaje się w okresie wakacyjnym, kiedy kierowcy wybierają się w dalsze podróże w Polskę lub nawet za granicę. Można wykupić assistance na określony czas i dla określonego terytorium. Niektórzy wykupują także assistance krótkoterminowe, gdy zmienią pracę i wiążę się to z codziennymi dalszymi podróżami.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowy?

Cena krótkoterminowego assistance zależy od zakresu ubezpieczenia, ale także wieku pojazdu. W przypadku samochodów starszych niż 15 lat może okazać się, że trudno będzie znaleźć ofertę z dobrym zakresem ubezpieczenia. Łatwiej jest oczywiście z pojazdami młodszymi.

Przykładowo firma Generali daje możliwość zakupu asistance krótkoterminowego na 15 lub 30 dni. Poniższa kalkulacja dotyczy Opla Astry Sedan z 2017 roku z silnikiem 1.3:

 • Oferta na 15 dni – holowanie w Polsce po wypadku bez limitu, po awarii w Polsce i Europie do 500 km, samochód zastępczy do 5 dni – 345 zł.
 • Oferta na 30 dni – holowanie w Polsce po wypadku bez limitu, po awarii w Polsce i Europie do 500 km, samochód zastępczy do 5 dni – 397 zł.

Nieco inaczej mają się sprawy, jeśli chodzi o starsze pojazdy. Firmy ubezpieczeniowe mniej chętnie przyjmują zlecenie na polisy assistance. Wiąże się to oczywiście z większą szansą na awarię. Oczywiście nie jest tak, że posiadacze samochodów starszych niż 15 lat nie mogą liczyć na żadną ciekawą ofertę. Jest ich po prostu mniej, ale oczywiście ich znalezienie jest możliwe. Warto korzystać z porównywarek ubezpieczeń, które dostępne są w Internecie.

Zobacz też: Assistance – w czym może Ci pomóc i gdzie obowiązuje?

Gdzie kupić krótkoterminowy assistance?

Najpierw warto sprawdzić czy assistance krótkoterminowy oferuje ubezpieczyciel, u którego jest wykupione aktualne ubezpieczenie OC. Np. Warta oferuje wariant assistance o nazwie Podróżnik. Jest on dostępny na 15 dni. Ubezpieczyciel świadczy ochronę w przypadku awarii, kradzieży, wypadku. Limit holowania jest od 100 km do 400 km. Zakres terytorialny obejmuje Europę oraz Maroko, Tunezję i Izrael. 

Jeżeli twój ubezpieczyciel nie oferuje krótkoterminowego assistance, warto poszukać oferty w Internecie. Polisę możesz zawrzeć wszędzie z każdego miejsca i o dowolnej porze. 

Firmy które oferują assistance krótkoterminowy to m.in. Uniqa, Generali, Link4.

Jaki jest zakres krótkoterminowego assistance?

Porównajmy oferty ubezpieczenia krótkoterminowego assistance:

Generali

Polisę można wykupić na 7,15 lub 30 dni. Nie ma okresu karencji. Warto jednak pamiętać, że odpowiedzialność najwcześniej można ustawić za dwa dni, a nie z dnia na dzień. Zakres ubezpieczenia zależy od wieku samochodu. W najlepszym wariancie ubezpieczyciel odpowiada za zdarzenia wynikające z awarii, wypadku i kradzieży pojazdu. Limit holowania to 250 km lub 500 km. Ubezpieczenie działa w Polsce oraz w Europie.

Uniqa

Polisę można wykupić na 7, 15 lub 30 dni. Okres eksploatacji samochodu nie może przekroczyć 15 lat. Ubezpieczyciel pomoże przy zdarzeniach związanych z awarią, wypadkiem i kradzieżą. Najniższy pakiet zawiera holowanie do 100 km, najwyższy do 350 km. Zakres terytorialny to Polska oraz kraje europejskie, jednak z wyłączeniem państw byłego ZSRR, za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii. 

Link4

Polisę można wykupić tylko razem z ubezpieczeniem podróżnym na koszty leczenia za granicą. Okres ubezpieczenia jest dowolny – taki sam jak ubezpieczenia podróżnego. Ubezpieczyciel świadczy ochronę przy awarii, wypadku, kradzieży a nawet wandalizmie i uszkodzeniu auta. Limit holowania to 200 km. Ubezpieczenie nie działa w Polsce, tylko w Europie oraz krajach basenu Morza Śródziemnego.  

Czy assistance można dokupić w trakcie trwania ochrony OC?

Niektóre towarzystwa umożliwiają rozszerzenie polisy OC o assistance. Jednak takie wnioski rozpatrywane są indywidualnie. Wiele zależy od określonej sytuacji, a także polityki samej firmy. Złożenie wniosku często jest możliwe niezależnie od okoliczności, ale niekoniecznie musi on być rozpatrzony pozytywnie.

Brane pod uwagę są różne dane, w tym te związane z historią ubezpieczenia. Ciekawym przykładem jest PZU, gdzie możliwe jest dokupienie assistance w trakcie trwania umowy, ale nie w opcji krótkoterminowej, a do końca trwania ubezpieczenia OC. Stawka jest ponownie kalkulowana, a posiadacz zobligowany jest do zapłacenia różnicy. Nie jest to na pewno rozwiązanie idealne, ale nie brakuje towarzystw ubezpieczeniowych, które w ogóle nie pozwalają na zmianę w trwającej umowie – nawet, jeśli chcemy poszerzyć zakres usług.  

Porównaj polisy OC/AC

Co wchodzi w zakres krótkoterminowego assistance?

Kierowcom, którzy udają się w dalekie podróże zależy głównie na holowaniu pojazdu w razie awarii. Assistance zawiera także inne przydatne rozwiązania. Sprawdźmy, jakie:

 • możliwość naprawy samochodu na miejscu zdarzenia,
 • dowóz paliwa,
 • pomoc przy zatankowaniu niewłaściwego paliwa,
 • wymiana uszkodzonych opon,
 • pomoc przy rozładowanym akumulatorze,
 • samochód zastępczy na czas naprawy auta,
 • kontynuację podróży i nocleg,
 • pomoc medyczna dla kierowcy i pasażerów,
 • pomoc informacyjna.

Czym różni się assistance krótkoterminowy od całorocznego?

Najczęściej różnicą jest zakres ubezpieczenia. Maksymalny limit holowania w przypadku assistance krótkoterminowego to 500 km. W całorocznych assistance limit holowania może wynosić w Europie nawet 1500 km. Różnica jest więc ogromna.

Wynika to także z wysokości składki.Co oczywiste, różnica jest również w cenie. Assistance krótkoterminowy to zwykle relatywnie mniejszy wydatek, ale to często jedynie pozorna korzyść – płacimy bowiem za kilkanaście dni, a stawka może wynosić kilkaset złotych.

Assistance długoterminowy obowiązuje kilkukrotnie dłużej, a jego cena może wynosić 150-200% stawki ubezpieczenia krótkoterminowego. Ekonomicznej jest więc wybrać opcję dłuższą, ale oczywiście kluczowe są oczekiwania. Jeśli polisa faktycznie ma służyć jedynie przez krótki czas, a następnie ma być niepotrzebna, lepiej postawić na krótsze rozwiązanie. Każdą sytuację najlepiej rozpatrywać indywidualnie.  

Co się bardziej opłaca assistance krótkoterminowy czy całoroczny?

Jeżeli częściej niż raz w roku podróżujesz za granicę swoim samochodem to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykupie assistance razem z OC. Będziesz mieć większy zakres ubezpieczenia, a płacąc składkę raz w roku możesz liczyć na ochronę przez 365 dni. Jednak, gdy nie planujesz dalszych wycieczek, nie musisz kupować assistance na cały rok na Europę. Gdy niespodziewanie trafi się taki wyjazd, zawsze możesz wykupić polisę krótkoterminową.

Czy w ramach OC możesz liczyć na assistance?

Czasem niektórzy ubezpieczyciele do samego OC oferują ubezpieczenie mini assistance. Warto sprawdzić, co jest w zakresie, ponieważ niektórzy kierowcy nie wiedzą, a mają dodatkową ochronę. Najkorzystniejszy darmowy wariant assistance do OC oferuje Uniqa. Assistance nazywa się Midi i w zakresie ma holowanie do 75 km nawet w razie awarii. Oprócz tego Uniqa zapewnia też naprawę na miejscu, jeżeli jest możliwa, transport kierowcy i pasażerów po wypadku, samochód zastępczy po wypadku, awarii lub kradzieży do 2 dób, przewóz, opieka i leczenie zwierzęcia domowego. Warto wiedzieć, że Midi Assistance działa tylko na terenie Polski. 

Od czego zależy cena assistance?

Ubezpieczenie OC zależy głównie od historii ubezpieczenia kierowcy – liczby szkód i liczby lat, w których ubezpieczał samochód. Ważne są też parametry pojazdu – marka, model, rok produkcji. W przypadku assistance historia szkodowa kierowcy nie ma znaczenia. Niektóre towarzystwa mają z góry ustalone stawki na assistance niezależnie nawet od wieku pojazdu. W innych cena zależy właśnie od rodzaju pojazdu i jego wieku. Najwyższe warianty ubezpieczenia nie są dostępne dla starszych samochodów. 

Na co zwrócić uwagę, kupując assistance krótkoterminowe?

Wiesz już, czym dokładnie jest assistance, jak go szukać oraz które związane z nim zagadnienia są kluczowe. Poniżej znajdziesz więc praktyczne podsumowanie tych informacji, z których dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas kupowania assistance:

Okres karencji

To czas od momentu zakupu ubezpieczenia do faktycznego jego obowiązywania. Może wpłynąć na zakres ochrony podczas podróży. Warto zauważyć, że jeśli zdecydujesz się na zakup pomocy drogowej w ostatniej chwili, a okres karencji wynosi kilka dni, istnieje ryzyko, że przez część swojego wyjazdu nie będziesz objęty ochroną.

Ograniczenia dotyczące kilometrów holowania

Mogą one wpływać na skuteczność pomocy. Na przykład, jeśli planujesz podróż na większą odległość, a limit holowania wynosi 200 km, istnieje ryzyko, że nie będziesz mógł skorzystać z pomocy lub będziesz musiał dodatkowo uiścić opłatę.

Dostępność za granicą

Warto także sprawdzić, w których krajach obowiązuje ochrona oferowana przez ubezpieczenie krótkoterminowe. Często tego typu assistance działa tylko w państwach Unii Europejskiej, nie obejmując np. Turcji czy niektórych krajów byłego ZSRR.

Ograniczenie wieku pojazdu, który chcesz ubezpieczyć

Wiele firm nie oferuje assistance dla samochodów starszych niż 15 lat, a niektóre obniżają ten limit do 10 lat.

Inne ważne aspekty to choćby limit dni, przez które ubezpieczyciel pokryje koszty wynajmu samochodu zastępczego w przypadku szkody. To zależy od konkretnego wariantu ubezpieczenia oraz rodzaju szkody. Ważny jest także limit dni noclegu dla podróżnych, który zazwyczaj wynosi kilka dób, jednak może się różnić w zależności od zakresu i warunków ubezpieczenia.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Mając assistance jako dodatek do ubezpieczenia OC nie musisz się martwić o holowanie czy samochód zastępczy – zarówno w Polsce, jak i krajach europejskich. Problem pojawia się jednak, gdy musisz wyjechać, a Twoje ubezpieczenie nie obejmuje tych usług. Wiesz już jednak, że możliwe jest dokupienie assistance na krótki okres czasu. Zobaczmy, jak jego ceny wyglądają na przykładzie.

Przykład: Pan Marek ma BMW Serii 4 z 2015 roku i interesuje go assistance na 16 dni (ubezpieczenie ma obowiązywać w Polsce i Europie). Ceny i zakres usług wyglądają następująco.

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe CENA Zakres assistance
Axa 126,50 zł
 • holowanie: do 300 km,
 • samochód zastępczy: 2 dni
 • napawa na miejscu
Europ Assistance 189 zł
 • holowanie: do 500 km
 • samochód zastępczy: 6 dni
 • naprawa na miejscu: do 1000 zł
Axa 198 zł
 • holowanie: do 500 km
 • samochód zastępczy: 5 dni
 • naprawa na miejscu
Europ Assistance 299 zł
 • holowanie: do 750 km
 • samochód zastępczy: 8 dni
 • naprawa na miejscu: do 800 zł
Axa 377,30 zł
 • holowanie: do 1000 km
 • samochód zastępczy: 5 dni
 • naprawa na miejscu

OC i assistance – przemyślany wybór

Jak można zauważyć składki są różne w każdym towarzystwie. Warto zwracać uwagę także na zakres assistance, ponieważ w niektórych towarzystwach nie ma pojazdu zastępczego, a limity holowania nie są satysfakcjonujące. O ile samo OC można wybierać kierując się tylko ceną, to wybór całorocznego assistance musi być bardzie przemyślany. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zakres terytorialny. Może okazać się bowiem, że assistance na całą Polskę będzie wykupiony na cały rok, ale nie będzie działał on za granicą i trzeba będzie dokupić krótkoterminowy na Europę.

PrzykładPani Magdalena wykupiła samo OC dla swojego samochodu. Swoją Toyotą RAV4 dojeżdża tylko do pracy 20 km. Przy wybieraniu oferty OC zastanawiała się nad assistance, jednak uznała, że nie jest jej potrzebny. W razie awarii będzie mogła liczyć na pomoc męża czy brata. Po kilku miesiącach od zawarcia polisy OC Pani Magdalenie niespodziewanie trafił się służbowy wyjazd do Niemiec. Pani Magdalena postanowiła jechać swoim samochodem, jednak była to dość daleka podróż i obawiała się przykrej niespodzianki w postaci awarii. Zaczęła poszukiwania krótkoterminowego assistance. Jej Toyota miała 8 lat, więc pani Magdalena wybrała lepszy wariant z holowaniem do 500 km za 139 zł. Zakupiła polisę z czasem ochrony 7 dni, bowiem jej podróż miała trwać tylko 3 dni. Dzięki polisie spokojnie mogła udać się w delegację.

Zakup OC z assistance – porównanie ofert

Zakup assistance krótkoterminowego jest wygodny, ale nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dla osób, które wolą mieć zawsze dostęp do holowania czy samochodu zastępczego lepszym rozwiązaniem będzie assistance długoterminowe. Najlepiej kupić je jednocześnie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Porównywarki i kalkulatory OC pozwalają na wygodne wskazanie najkorzystniejszej oferty. Są wygodne i całkowicie bezpieczne. Pozwalają na załatwienie kwestii ubezpieczenia w kilkanaście minut i bez wychodzenia z domu.

Przygotowaliśmy przykładową kalkulację pakietu OC z assistance dla Mazdy CX-5 z 2020 roku, diesel 2.2. Samochód garażowany, przebieg 89 tys. km.. Właścicielem jest 44-letni mężczyzna, mieszkaniec dużego miasta, ze zniżkami za bezszkodową jazdę.

 

FIRMA OC AC ASS NNW CENA
mtu24.pl x - x - 503 zł
Wiener x - x - 649 zł
Balcia x - x - 657 zł
BeeSafe x - x - 718,53 zł

 

Jak widać, jest w czym wybierać, a wysokość składki za ochronę o tym samym zakresie może się różnić o kilkaset złotych. Zajrzyj do kalkulatora OC i AC i sprawdź, ile ty zaoszczędzisz na porównaniu cen online  i to bez wychodzenia z domu!

Podsumowanie
 • Assistance krótkoterminowe jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wyjeżdżają raz na jakiś czas w dalsze trasy. 
 • Przed zakupem polisy warto sprawdzić zakres ubezpieczenia, limity holowania.
 • Assistance krótkoterminowe oferują tylko niektóre firmy np. Uniqa, Generali, Link4.
 • Assistance krótkoterminowe dla starszych samochodów ma zazwyczaj mniejszy zakres niż warianty oferowane młodszym pojazdom.
 • Zanim podejmiesz decyzję o zakupie OC, zastanów się, czy nie chcesz od razu dopłacić do assistance. W takiej sytuacji będzie to korzystniejsze, niż kupowanie tej formy ubezpieczenia osobno lub krótkoterminowo.
 • Korzystaj z możliwości, które dają porównywaki oraz kalkulatory ubezpieczenia – tam nie tylko sprawdzisz stawkę, ale również szybko i sprawnie wybierzesz formę ubezpieczenia, która będzie dla Ciebie najlepsza.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe

 1. Kiedy assistance krótkoterminowe jest dobrym rozwiązaniem?

  Przede wszystkim w momencie, gdy potrzebujesz mieć zabezpieczenie w formie holowania po awarii czy otrzymania samochodu zastępczego. Może być dobrym rozwiązaniem na zagraniczny wyjazd własnym autem – na przykład służbowy lub wakacyjny.

 2. Czy możliwe jest dokupienie assistance do zawartej już umowy na polisę OC?

  Nie zawsze. To zależy od możliwości, jakie daje konkretna firma ubezpieczeniowa. Jedne pozwalają na dokupienie usługi, inne natomiast nie pozwalają na ingerowanie w zawartą już umowę. Po szczegóły udaj się do swojego ubezpieczyciela.

 3. Czy assistance jest niezbędne podczas wyprawy do krajów europejskich?

  Nie jest niezbędne, a jedynie opcjonalne. Wielu kierowców decyduje się na krótkoterminowe assistance podczas wyjazdów zagranicznych, żeby mieć w razie czego możliwość skorzystania z holowania lub samochodu zastępczego.

 4. Gdzie najlepiej szukać ofert na ubezpieczenie assistance?

  Najwygodniej skorzystać ze stron internetowych, które pozwalają na porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. To najwygodniejsza forma, która pozwala na wybranie najkorzystniejszej oferty. I to bez wychodzenia z domu.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia