Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Co to jest assistance krótkoterminowe pojazdu?

Nie zawsze assistance jest potrzebny na cały rok. Czasem tylko podczas wyjazdów wakacyjnych kierowcy udają się w dalsze podróże i wtedy szukają ochrony u ubezpieczyciela. Podpowiemy, jak go wykupić i jaki może mieć zakres.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują assistance, który można wykupić dodatkowo bez dołączania go do OC. Warto przed wyjazdem sprawdzić zakres ubezpieczenia i wybrać najlepszą opcję. Czasem towarzystwa oferują krótkoterminowy assistance do OC. Warto sprawdzić różne oferty.

Porównaj polisy OC/AC

Czym jest i jak działa assistance krótkoterminowy?

Dzięki assistance w przypadku awarii samochodu można liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Pomoc drogowa może na miejscu naprawić samochód. W przypadku, gdy jest to niemożliwe można liczyć na holowanie, a potem nawet samochód zastępczy. Wszystko zależy od wariantu ubezpieczenia. Wybierając się w dalszą podróż, assistance jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie wszyscy kierowcy decydują się na zakup assistance razem z OC, a pomysł zakupu pojawia się dopiero w perspektywie dalekiej podróży. Ubezpieczyciele wyszli naprzeciw i umożliwili zakup krótkoterminowego assistance na 7, 15 lub 30 dni.

Kiedy warto wykupić assistance krótkoterminowy pojazdu?

Najczęściej assistance krótkoterminowy przydaje się w okresie wakacyjnym, kiedy kierowcy wybierają się w dalsze podróże w Polskę lub nawet za granicę. Można wykupić assistance na określony czas i dla określonego terytorium. Niektórzy wykupują także assistance krótkoterminowe, gdy zmienią pracę i wiążę się to z codziennymi dalszymi podróżami.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowy?

Cena krótkoterminowego assistance zależy od zakresu ubezpieczenia, ale także wieku pojazdu. W przypadku samochodów starszych niż 15 lat może okazać się, że trudno będzie znaleźć ofertę z dobrym zakresem ubezpieczenia. Dla pojazdów młodszych niż 15 lat cena polisy zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Generali oferuje takie warianty na 7 dni z zakresem terytorialnym w Europie:

 • Komfort – holowanie do 250 km – 104 zł
 • Prestiż – holowanie do 500 km – 139 zł.

Natomiast w przypadku dłuższej podróży na 30 dni ceny przedstawiają się następująco:

 • Komfort – holowanie do 250 km – 174 zł
 • Prestiż – holowanie do 500 km – 232 zł.

Starsze samochody także mogą liczyć na ochronę, jednak nie tak szeroką jak młodsze. Auta, które mają ponad 15 lat mogą mieć assistance na 7 dni w Europie za 57 zł, jednak bez holowania w wyniku awarii. Z holowaniem przy awarii trzeba zapłacić składkę 104 zł. 

Gdzie kupić krótkoterminowy assistance?

Najpierw warto sprawdzić czy assistance krótkoterminowy oferuje ubezpieczyciel, u którego jest wykupione aktualne ubezpieczenie OC. Np. Warta oferuje wariant assistance o nazwie Podróżnik. Jest on dostępny na 15 dni. Ubezpieczyciel świadczy ochronę w przypadku awarii, kradzieży, wypadku. Limit holowania jest od 100 km do 400 km. Zakres terytorialny obejmuje Europę oraz Maroko, Tunezję i Izrael. 

Jeżeli twój ubezpieczyciel nie oferuje krótkoterminowego assistance, warto poszukać oferty w Internecie. Polisę możesz zawrzeć wszędzie z każdego miejsca i o dowolnej porze. 

Firmy które oferują assistance krótkoterminowy to m.in. Uniqa, Generali, Link4.

Jaki jest zakres krótkoterminowego assistance?

Porównajmy oferty ubezpieczenia krótkoterminowego assistance:

Generali – polisę można wykupić na 7,15 lub 30 dni. Nie ma okresu karencji. Warto jednak pamiętać, że odpowiedzialność najwcześniej można ustawić za dwa dni, a nie z dnia na dzień. Zakres ubezpieczenia zależy od wieku samochodu. W najlepszym wariancie ubezpieczyciel odpowiada za zdarzenia wynikające z awarii, wypadku i kradzieży pojazdu. Limit holowania to 250 km lub 500 km. Ubezpieczenie działa w Polsce oraz w Europie.

Uniqa – polisę można wykupić na 7, 15 lub 30 dni. Okres eksploatacji samochodu nie może przekroczyć 15 lat. Ubezpieczyciel pomoże przy zdarzeniach związanych z awarią, wypadkiem i kradzieżą. Najniższy pakiet zawiera holowanie do 100 km, najwyższy do 350 km. Zakres terytorialny to Polska oraz kraje europejskie, jednak z wyłączeniem państw byłego ZSRR, za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii. 

Link4 – polisę można wykupić tylko razem z ubezpieczeniem podróżnym na koszty leczenia za granicą. Okres ubezpieczenia jest dowolny – taki sam jak ubezpieczenia podróżnego. Ubezpieczyciel świadczy ochronę przy awarii, wypadku, kradzieży a nawet wandalizmie i uszkodzeniu auta. Limit holowania to 200 km. Ubezpieczenie nie działa w Polsce, tylko w Europie oraz krajach basenu Morza Śródziemnego.  

Czy assistance można dokupić w trakcie trwania ochrony OC?

Niektóre towarzystwa umożliwiają rozszerzenie polisy OC o assistance. Jednak takie wnioski rozpatrywane są indywidualnie. Np. PZU oferuje takie rozwiązanie. Nie jest to typowy assistance krótkoterminowy, ponieważ zawiera się go do końca trwania umowy OC, a nie na maksymalnie 30 dni, jak to jest w innych towarzystwach.

Porównaj polisy OC/AC

Co wchodzi w zakres krótkoterminowego assistance?

Kierowcom, którzy udają się w dalekie podróże zależy głównie na holowaniu pojazdu w razie awarii. Assistance zawiera także inne przydatne rozwiązania. Sprawdźmy, jakie:

 • możliwość naprawy samochodu na miejscu zdarzenia,
 • dowóz paliwa,
 • pomoc przy zatankowaniu niewłaściwego paliwa,
 • wymiana uszkodzonych opon,
 • pomoc przy rozładowanym akumulatorze,
 • samochód zastępczy na czas naprawy auta,
 • kontynuację podróży i nocleg,
 • pomoc medyczna dla kierowcy i pasażerów,
 • pomoc informacyjna.

Czym różni się assistance krótkoterminowy od całorocznego?

Najczęściej różnicą jest zakres ubezpieczenia. Maksymalny limit holowania w przypadku assistance krótkoterminowego to 500 km. W całorocznych assistance limit holowania może wynosić w Europie nawet 1500 km. Różnica jest więc ogromna. Wynika to także z wysokości składki. Całoroczny assistance dla nowego samochodu z najszerszym limitem holowania to koszt około 400 zł. Natomiast najdroższy assistance krótkoterminowy kosztuje około 230 zł. 

Co się bardziej opłaca assistance krótkoterminowy czy całoroczny?

Jeżeli częściej niż raz w roku podróżujesz za granicę swoim samochodem to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykupie assistance razem z OC. Będziesz mieć większy zakres ubezpieczenia, a płacąc składkę raz w roku możesz liczyć na ochronę przez 365 dni. Jednak, gdy nie planujesz dalszych wycieczek, nie musisz kupować assistance na cały rok na Europę. Gdy niespodziewanie trafi się taki wyjazd, zawsze możesz wykupić polisę krótkoterminową.

Czy w ramach OC możesz liczyć na assistance?

Czasem niektórzy ubezpieczyciele do samego OC oferują ubezpieczenie mini assistance. Warto sprawdzić, co jest w zakresie, ponieważ niektórzy kierowcy nie wiedzą, a mają dodatkową ochronę. Najkorzystniejszy darmowy wariant assistance do OC oferuje Uniqa. Assistance nazywa się Midi i w zakresie ma holowanie do 75 km nawet w razie awarii. Oprócz tego Uniqa zapewnia też naprawę na miejscu, jeżeli jest możliwa, transport kierowcy i pasażerów po wypadku, samochód zastępczy po wypadku, awarii lub kradzieży do 2 dób, przewóz, opieka i leczenie zwierzęcia domowego. Warto wiedzieć, że Midi Assistance działa tylko na terenie Polski. 

Od czego zależy cena assistance?

Ubezpieczenie OC zależy głównie od historii ubezpieczenia kierowcy – liczby szkód i liczby lat, w których ubezpieczał samochód. Ważne są też parametry pojazdu – marka, model, rok produkcji. W przypadku assistance historia szkodowa kierowcy nie ma znaczenia. Niektóre towarzystwa mają z góry ustalone stawki na assistance niezależnie nawet od wieku pojazdu. W innych cena zależy właśnie od rodzaju pojazdu i jego wieku. Najwyższe warianty ubezpieczenia nie są dostępne dla starszych samochodów. 

Ile kosztuje całoroczna polisa OC i assistance?

Jeżeli wykupisz całoroczny assistance do OC, nie będziesz musiał przed wyjazdem szukać krótkoterminowej ochrony. Sprawdźmy, ile może kosztować OC razem z assistance dla przykładowego kierowcy. Pan Zdzisław z Częstochowy ma Seata Ibizę z 2008 roku z silnikiem 1.6 benzyna. Oto, jakie oferty otrzymał z porównywarki:

Towarzystwo ubezpieczeniowe OC OC + assistance Zakres assistance
Link4 351 zł 460 zł Holowanie w Polsce do 200 km, brak pojazdu zastępczego
Compensa 511 zł 712 zł Holowanie do 200 km, samochód zastępczy do 3 dni
PZU 498 zł 765 zł Holowanie bez limitu w RP, samochód zastępczy po awarii do 5 dni
Generali 550 zł 750 zł Holowanie w Polsce do 500 km, samochód zastępczy do 5 dni
Mtu.24 347 zł 422 zł Holowanie do 150 km, brak pojazdu zastępczego
HDI 370 zł 570 zł Holowanie bez limitu w RP, samochód zastępczy do 5 dni

Jak można zauważyć składki są różne w każdym towarzystwie. Warto zwracać uwagę także na zakres assistance, ponieważ w niektórych towarzystwach nie ma pojazdu zastępczego, a limity holowania nie są satysfakcjonujące. O ile samo OC można wybierać kierując się tylko ceną, to wybór całorocznego assistance musi być bardzie przemyślany. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zakres terytorialny. Może okazać się bowiem, że assistance na całą Polskę będzie wykupiony na cały rok, ale nie będzie działał on za granicą i trzeba będzie dokupić krótkoterminowy na Europę.

PrzykładPani Magdalena wykupiła samo OC dla swojego samochodu. Swoją Toyotą RAV4 dojeżdża tylko do pracy 20 km. Przy wybieraniu oferty OC zastanawiała się nad assistance, jednak uznała, że nie jest jej potrzebny. W razie awarii będzie mogła liczyć na pomoc męża czy brata. Po kilku miesiącach od zawarcia polisy OC Pani Magdalenie niespodziewanie trafił się służbowy wyjazd do Niemiec. Pani Magdalena postanowiła jechać swoim samochodem, jednak była to dość daleka podróż i obawiała się przykrej niespodzianki w postaci awarii. Zaczęła poszukiwania krótkoterminowego assistance. Jej Toyota miała 8 lat, więc pani Magdalena wybrała lepszy wariant z holowaniem do 500 km za 139 zł. Zakupiła polisę z czasem ochrony 7 dni, bowiem jej podróż miała trwać tylko 3 dni. Dzięki polisie spokojnie mogła udać się w delegację.
Podsumowanie
 • Assistance krótkoterminowe jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wyjeżdżają raz na jakiś czas w dalsze trasy. 
 • Przed zakupem polisy warto sprawdzić zakres ubezpieczenia, limity holowania.
 • Assistance krótkoterminowe oferują tylko niektóre firmy np. Uniqa, Generali, Link4.
 • Assistance krótkoterminowe dla starszych samochodów ma zazwyczaj mniejszy zakres niż warianty oferowane młodszym pojazdom.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
4
4
2
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia