Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Średnia ocena: 3.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych zazwyczaj jest zawierane na okres 12 miesięcy. Tylko w szczególnych okolicznościach można wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe, zazwyczaj na miesiąc.

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy można wykupić OC na miesiąc, powinny zapoznać się z pięcioma przypadkami, które na taką opcję pozwalają.

Porównaj polisy OC/AC

 
1. Pojazd zarejestrowany czasowo


Wbrew pozorom nie chodzi o przejściową rejestrację (oczekiwanie na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego), ale przede wszystkim o sytuacje, kiedy właściciel zamierza wywieźć swój pojazd za granicę, bądź dokument ubezpieczenia OC jest mu niezbędny na przejazd w celu dokonania przeglądu albo naprawy. W tych przypadkach możemy kupić polisę OC na 30 dni, czyli na okres identyczny, jak dla rejestracji czasowej.  

2. Pojazd na zagranicznych rejestracjach


Osoba, która kupuje samochód za granicą bez ważnej polisy i przewozi go na terytorium naszego kraju, jest zobligowana do wykupienia ubezpieczenia OC na miesiąc, a więc czas konieczny do załatwienia wszelkich formalności związanych z rejestracją auta. Co ważne, po upływie terminu trzydziestodniowego polisa nie odnowi się automatycznie. Nie ma możliwości, aby ją przedłużyć bądź kupić kolejne ubezpieczenie OC na miesiąc. Wtedy należy już zawrzeć standardową, roczną umowę z ubezpieczycielem. 

3. Pojazd wolnobieżny


Pojazdy wolnobieżne to takie, które nie przekraczają prędkości 25 km/h. Chodzi tutaj o różnego rodzaju maszyny leśne, budowlane bądź transportowe. Warto jednak pamiętać, że maszyny rolnicze wykorzystywane w gospodarstwie do prac stanowią wyjątek i podlegają normalnemu ubezpieczeniu. Tylko w przypadku pojazdów nieużytkowanych aktualnie w gospodarstwie jest możliwość zakupienia polisy krótkoterminowej. Okres ubezpieczenia wynosi wówczas minimum 3 miesiące. 

4. Pojazd historyczny


Pojazdy zabytkowe muszą mieć co najmniej 40 lat albo minimum 25 lat, o ile zostały uznane przez biegłego rzeczoznawcę samochodowego za unikatowe bądź mające istotne znaczenie dla historii motoryzacji. Długość ubezpieczenia krótkoterminowego powinna wynosić co najmniej 30 dni. Podobnie, jak w przypadku pojazdów wolnobieżnych, również pojazdy historyczne nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia OC, ponieważ nie poruszają się regularnie po drogach. 

5. Pojazd w komisach


Ubezpieczenie OC na miesiąc jest niezwykle korzystną opcją dla właścicieli komisów i handlarzy samochodami. W związku z tym, że obowiązkowo pojazdy wystawione w komisie muszą być ubezpieczone, to zakup polisy krótkoterminowej okazuje się bardziej opłacalny. 

Porównaj polisy OC/AC

  

W jaki sposób wykupić OC krótkoterminowe?


Właściciele komisów i pośrednicy w sprzedaży samochodów nie powinni mieć z tym żadnego problemu, ponieważ umowę ubezpieczenia OC na miesiąc można kupić nawet przez internet. To bardzo wygodny, szybki i prosty sposób. Pozostałe osoby, które są zainteresowane zakupem polisy krótkoterminowej, powinny skontaktować się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym (z agentem stacjonarnym lub telefonicznie, np. z Link4). Warto dodać, iż koszt polisy krótkoterminowej nie jest wysoki i dla samochodu osobowego wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
534450
5
9
0
5
1
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy