Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Istnieje kilka uregulowanych prawnie przypadków, w których można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC pojazdu. Sprawdź, czy taka polisa może być odpowiednia dla Ciebie.

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu. Chociaż standardowe OC wykupuje się na 12 miesięcy, istnieje kilka przypadków, w których okres obowiązywania umowy może być krótszy. Działanie OC krótkoterminowego jest uregulowane tymi samymi przepisami, a także zapewnia taki sam zakres ochrony, jak ubezpieczenie roczne. Dowiedz się, kiedy można z niego korzystać i w jaki sposób je kupić.

Porównaj polisy OC/AC


W jakich przypadkach można skorzystać z OC krótkoterminowego?

1. Pojazd zarejestrowany czasowo

Ubezpieczenie krótkoterminowe przydaje się, gdy rejestrujesz samochód czasowo. Okres ochrony ubezpieczeniowej nie może być w tym przypadku krótszy niż okres rejestracji pojazdu. Należy jednak zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o rejestrację tymczasową, która poprzedza moment uzyskania stałego dowodu rejestracyjnego. Z polisy krótkoterminowej mogą skorzystać kierowcy, którzy planują przetransportować swoje auto za granicę lub potrzebują dokumentów pozwalających na przejazd określonego dystansu (np. dojazd do warsztatu lub stacji kontroli pojazdów)
 

2. Samochód sprowadzony z zagranicy 

Gdy sprowadzamy auto z zagranicy, przed przekroczeniem granicy możemy wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne (na okres co najmniej 30 dni). Umowę możemy również zawrzeć podczas pobytu na terytorium Polski, gdy wygaśnie okres ważności Zielonej Karty.

Pamiętaj, że polisę krótkoterminową na samochód sprowadzony z zagranicy możesz kupić tylko jeden raz. Kolejna umowa powinna obejmować okres 12 miesięcy.

3. Pojazdy historyczne

Zgodnie z ustawą, pojazd zabytkowy jest to „pojazd, który […] został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów […]” (Prawo o ruchu drogowym, art 2 pkt 39). W praktyce mianem pojazdów zabytkowych lub historycznych określa się samochody, które są starsze niż 40 lub 25 lat i zostały uznane przez rzeczoznawcę lub biegłego za unikatowe. W ich przypadku długość polisy krótkoterminowej musi wynosić co najmniej 30 dni, lecz umowa ubezpieczeniowa może zostać zawarta kilkukrotnie w ciągu roku.

Ponieważ pojazdy historyczne nie uczestniczą w ruchu drogowym regularnie, nie istnieje konieczność zachowywania ciągłości ich ochrony ubezpieczeniowej (właścicielom samochodów nie grożą w tym przypadku żadne kary).

4. Pojazdy wolnobieżne

Pojazd wolnobieżny jest to „pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego” (art. 2 pkt KRD). Pojazdami wolnobieżnymi są wszelkiego rodzaju maszyny budowlane, leśne lub transportowe. Minimalny okres OC krótkoterminowego wynosi w ich przypadku 3 miesiące, a więc jest nieco dłuższy. Podobnie jak w przypadku pojazdów historycznych, pojazdy wolnobieżne nie wymagają ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.

Maszyny rolnicze stanowią wyjątek od powyższych zasad. Jeżeli są regularnie wykorzystywane w gospodarstwie rolnym, podlegają normalnemu ubezpieczeniu i muszą być ubezpieczone na cały rok.

5. Samochody sprzedawane w komisach

Ponieważ wszystkie pojazdy, które są wystawione na sprzedaż w komisie, muszą posiadać ważną polisę OC, podmioty prawne prowadzące działalność gospodarczą związaną z handlem samochodami chętnie korzystają z ubezpieczenia krótkoterminowego. Dzięki temu spełniają wymogi prawne, a przy tym nie muszą kupować polisy na cały rok.

Jeżeli kupujesz samochód w komisie, prawdopodobnie jest on ubezpieczony jedynie na miesiąc. Koniecznie pamiętaj, aby przed końcem polisy wykupić OC na 12 miesięcy. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość, aby wraz z kupnem używanego samochodu przejąć ubezpieczenie jego dotychczasowego właściciela.


Gdzie można kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?


Zakup ubezpieczenia rocznego nie stanowi problemu. Umowę może zostać zawarta nie tylko w biurze ubezpieczeniowym, lecz również przez Internet lub telefon. W przypadku polisy krótkoterminowej dwie ostatnie opcje zakupu zwykle są niedostępne. Kierowca planujący podpisać taką umowę musi najczęściej odwiedzić siedzibę towarzystwa ubezpieczeniowego lub skontaktować się bezpośrednio z jego agentem.

Wyjątkiem od powyższej reguły są oferty skierowane do przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą lub pośrednictwem w sprzedaży pojazdów. Właściciele komisów oraz niezależni handlarze samochodowi mają możliwość nabywania ubezpieczeń krótkoterminowych w Internecie, bez konieczności podpisywania umów w oddziałach stacjonarnych.

Uwaga! Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują polisę krótkoterminową. Zanim zdecydujemy się z niej skorzystać, powinniśmy sprawdzić, u którego ubezpieczyciela będzie to możliwe.

Koszt ubezpieczenia krótkoterminowego dla auta osobowego wynosi około kilkudziesięciu złotych.

Warto pamiętać, że OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie. Jeżeli przed końcem obowiązywania polisy nie wykupimy ubezpieczenia rocznego, okres ochrony wygaśnie, a my narazimy się na karę za brak OC, nakładaną przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Po zakończeniu ubezpieczenia krótkoterminowego nie istnieje możliwość, aby nabyć taką polisę ponownie (ta zasada nie dotyczy jedynie właścicieli pojazdów historycznych).


Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Polisę OC można wykupić na krótszy okres niż pełne 12 miesięcy tylko w szczególnych przypadkach.

2. Ubezpieczenia krótkoterminowe zapewniają identyczny zakres ochrony jak ubezpieczenia roczne.

3. Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują klientom polisy krótkoterminowe.

4. Polisy krótkoterminowe nie odnawiają się automatycznie i wygasają wraz z końcem okresu ochrony.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
4
6
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy