Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak sprawdzić zniżki w OC i kiedy można je stracić?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, otrzymują najtańsze propozycje OC. Po kilku latach kontynuacji ubezpieczenia, większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje im zniżki w wysokości 60 procent.

Zazwyczaj, na maksymalne zniżki trzeba pracować przez 6 lat, bo za każdy rok bezszkodowy otrzymuje się 10% bonus. Są i takie firmy, które już po 3 latach udzielają maksymalnych zniżek. Na rynku ubezpieczeń zdarzają się także oferty OC ze zniżkami 70% lub 80%. Musimy jednak pamiętać, że nie są one udzielane bezterminowo.

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy można stracić zniżki na OC?


Utrata zniżek w OC związana jest ze spowodowaniem stłuczki lub wypadku na drodze lub przerwą w historii ubezpieczenia. Najczęściej, za jedną szkodę odejmuje się 10 do 20% z dotychczasowej puli. A więc np. po dwóch niewielkich kolizjach z naszej winy, możemy stracić nawet 40%. Niektóre towarzystwa są bardziej surowe dla “szkodowych” kierowców i mogą im ostatecznie odebrać wszystkie zgromadzone zniżki (przesunięcie o dwa poziomy w tabeli bonus-malus). 

Utrata zniżek może nastąpić również w wyniku przerwy ubezpieczeniowej. Na przykład, po sprzedaży samochodu i zakupie kolejnego po kilku latach. Jeżeli przerwa dotyczy okresu powyżej dwóch lat, w najbardziej restrykcyjnych firmach możemy stracić wszystkie zniżki. Warto jednak pamiętać, że nie jest to regułą. W przypadku przerwy w ubezpieczeniu, każde towarzystwo indywidualnie traktuje klienta. Są takie firmy, w których dopiero po 5 latach wypracowane zniżki przepadają. Z kolei inne, za każdy rok odejmują tylko 10%. Odzyskanie zniżek w OC nie musi więc trwać kilka lat. 
 

Jak sprawdzić zniżki w OC?


Nie zawsze (a nawet bardzo rzadko) na obecnej polisie znajdziemy informację o posiadanych zniżkach w OC. Ich wysokość możemy jednak obliczyć samodzielnie, na podstawie zaświadczenia o przebiegu historii ubezpieczenia, otrzymanego od:
ubezpieczyciela: wnioskujemy o tzw. zaświadczenie ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego lub prosimy o informację telefonicznie, 
UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Sami generujemy odpowiedni dokument (otrzymamy historię ubezpieczenia z ostatnich 5 lat) ze strony internetowej UFG. Najpierw musimy się jednak zarejestrować i uwierzytelnić konto.

Porównaj polisy OC/AC

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
616618
6
7
2
6
8
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy