Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jak złożyć wypowiedzenie umowy OC w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Zakup nowej polisy ubezpieczeniowej w innym towarzystwie niż obecne wiąże się ze złożeniem wypowiedzenia. Jak przygotować odpowiedni dokument i w jaki sposób najlepiej go złożyć?

Gdy nadchodzi czas zakończenia obowiązywania polisy OC na samochód, warto sprawdzić ceny OC w innych towarzystwach. Jeżeli składka będzie korzystniejsza, lepiej wypowiedzieć aktualną polisę i zawrzeć umowę w nowym towarzystwie.Jak to zrobić? Jak wypowiedzieć OC, żeby nie płacić podwójnie? Sprawdź. 
 

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy i jak złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Warunki, okoliczności i tryb składania wypowiedzenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przewidziane są trzy sytuacje, w których można wypowiedzieć umowę OC:

Art. 28 - wypowiedzenie na koniec okresu obowiązywania

To najprostszy i najpowszechniejszy sposób wypowiedzenia OC. 

OC nie jest typową umową, która wygaśnie z datą końca. Ustawodawca zadbał o to, by ubezpieczeni nie jeździli bez OC przez swoje gapiostwo. Dlatego też w Ustawie znajduje się zapis, że jeśli posiadacz polisy nie wypowie jej na piśmie najpóźniej na dzień przed końcem ochrony, to towarzystwo ubezpieczeniowe musi tę polisę przedłużyć na kolejny rok. Tak przedłużona polisa to tzw. automatyczne wznowienie. 

Aby do tego nie doszło, należy złożyć wypowiedzenie z artykułu 28 i wyrazić wolę, by towarzystwo ubezpieczeniowe nie przedłużało OC na kolejny rok. 

Wypowiedzenie na koniec okresu obowiązywania musi zawierać:

 • dane pojazdu - marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, 
 • dane właściciela - imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania lub w przypadku firmy nazwę, adres siedziby oraz NIP i REGON,
 • numer wypowiadanej polisy, 
 • okres ochrony polisy,
 • nazwę zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił,
 • oświadczenie, że wyrażasz wolę, by polisa nie przedłużała się automatycznie na koniec okresu ubezpieczenia. 
Ważne! Jeśli złożysz wypowiedzenie z art. 28, a nie wykupisz OC w innej firmie, zostaniesz bez ubezpieczenia i zapłacisz karę za brak OC. 

Art. 28a. Ust. 1 - Podwójne OC

Podwójne OC to sytuacja, w której dany pojazd ma dwie różne polisy ubezpieczeniowe w tym samym okresie.

Nie ma potrzeby, żeby kierowca posiadał dwie polisy OC na to samo auto, dlatego ustawodawca przewidział możliwość wypowiedzenia jednej z polis, jeśli posiadacz pojazdu wykupi więcej niż jedno ubezpieczenie. A może się to stać na dwa sposoby:

 • gdy nie wypowie dotychczasowego ubezpieczenia i przyjdzie mu automatyczne wznowienie OC, 
 • gdy nie zrzeknie się OC zbywcy, a wykupi OC na cały rok w innej firmie. 

Zarówno polisę wznowioną automatycznie, jak i OC zbywcy, można wypowiedzieć w dowolnym momencie, powołując się na art. 28a. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Wypowiedzenie z art. 28a musi zawierać:

 • dane pojazdu - marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, 
 • dane właściciela - imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania lub w przypadku firmy nazwę, adres siedziby oraz NIP i REGON,
 • numer wypowiadanej polisy, 
 • okres ochrony polisy,
 • nazwę zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił,
 • numer aktualnej polisy OC i nazwę zakładu, który ją wystawił.
Ważne! W przypadku wznowienia automatycznego złożenie wypowiedzenia w trakcie obowiązywania polisy automatycznie wznowionej oznacza konieczność zapłaty za okres, w którym ta polisa obowiązywała. 
Przykład. Nie zdążyłeś z wypowiedzeniem OC na koniec ochrony, więc towarzystwo ubezpieczeniowe wystawiło Ci polisę automatyczną na 730 zł. Wypowiedziałeś ją po 10 dniach obowiązywania.
730 zł / 365 = 2 zł
10 x 2 zł = 20 zł.
Musisz dopłacić 20 zł.

Czytaj więcejPodwójna polisa OC - zasady, o których musimy pamiętać...

Art. 31 - wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC zbywcy

Polisa OC właściciela samochodu przy przekazaniu własności pojazdu idzie razem z autem. Od dnia sporządzenia i podpisania umowy kupna-sprzedaży, darowizny czy faktury, polisa OC należy do nowego właściciela i ten może zadecydować, czy chce ją przepisać na siebie, czy wypowiedzieć i kupić OC na cały rok. 

Tak jak w przypadku polisy automatycznie wznowionej, kupujący może wypowiedzieć OC zbywcy w dowolnym momencie

Wypowiedzenie OC musi zawierać:

 • dane pojazdu - marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, 
 • dane właściciela - imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania lub w przypadku firmy nazwę, adres siedziby oraz NIP i REGON,
 • numer wypowiadanej polisy, 
 • nazwę zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił,
 • podstawę prawną, czyli art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Do wypowiedzenia dołącz dokument potwierdzający przeniesienie własności. Bez niego wypowiedzenie OC jest nieważne. 

Ważne! Gdy zrzekasz się OC zbywcy, upewnij się, że masz OC na cały rok w innej firmie. Wygasająca polisa zbywcy to najczęstsza przyczyna braku OC. Poza tym nie musisz się zrzekać polisy, nawet jeśli sprzedający naciska.

Pamiętaj o ciągłości ubezpieczenia

Każdy pojazd zarejestrowany w naszym kraju powinien mieć aktualne ubezpieczenie. Zawarcie umowy OC jest obowiązkowe, o czym mówi ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Za brak polisy OC grożą kary finansowe, nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kar zależy m.in od liczby dni, w których właściciel pojazdu pozostawał bez umowy OC.

Umowa ubezpieczenia OC jest zwykle zawierana na cały rok (umowy krótkoterminowe dotyczą tylko nielicznych przypadków). Aby zaoszczędzić kierowcy problemów po wygaśnięciu umowy OC (np. gdyby zapomniał o terminie zakończenia), ustawodawca przewidział jej automatyczne odnowienie, na kolejne 12 miesięcy.

Uwaga! Automatyczne wznowienie umowy OC dotyczy tylko polis całorocznych.

Jeśli właściciel pojazdu znajdzie wcześniej tańszą polisę w innej firmie, może wypowiedzieć obecną, najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu jej obowiązywania.

Jak wypowiedzieć polisę OC?

Zawarcie polisy w innej firmie niż obecna nie skutkuje rozwiązaniem aktualnej umowy. Dlatego trzeba koniecznie pamiętać o złożeniu wypowiedzenia u obecnego ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie powinno zawierać dane osoby ubezpieczonej, jej pojazdu, numer wypowiadanej polisy, nazwę towarzystwa, informację z jakiego art. ustawy jest składane oraz czytelny podpis właściciela auta (także współwłaścicieli - jeżeli są).

Dokument należy przygotować na piśmie i złożyć na nim własnoręczny podpis (właściciela i wszystkich współwłaścicieli, jeśli tacy są).

Wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC można wysłać Pocztą Polską (wtedy liczy się data stempla pocztowego) lub mailem. Pismo można również przekazać do agenta naszego towarzystwa.

Zachowaj potwierdzenie złożenia wypowiedzenia

Jeżeli wysyłasz wypowiedzenie za pośrednictwem poczty lub emaila pamiętaj, aby zachować potwierdzenie jego nadania. Jeśli składasz taki dokument w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, poproś o potwierdzenie jego przyjęcia. Może to być bardzo pomocne w sytuacji, gdyby np. doszło do pomyłki i towarzystwo upomniało się o zapłatę za polisę, którą wypowiedziałeś.

 

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

To warto wiedzieć o rezygnacji z OC:

1. Wypowiedzenie polisy OC należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy, w przeciwnym razie przedłuży się ona na kolejny rok.

2. Automatyczne wznowienie OC nie dotyczy polis krótkoterminowych oraz nieopłaconych w całości (wygasają samoistnie).

3. Wypowiedzenie można wysłać pocztą, mailem lub w złożyć w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.

4. Należy zachować potwierdzenie nadania dokumentu wypowiedzenia.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o wypowiedzenie umowy OC

 1. Jak mogę wysłać wypowiedzenie umowy OC?

  Forma wysłania wypowiedzenia OC jest dowolna, o ile zawiera informacje o zakładzie ubezpieczeń, numerze polisy, dane ubezpieczonego i dane pojazdu. Możliwości, jakie masz, to: - osobiście u agenta, - mailem na adres wskazany na stronie internetowej ubezpieczyciela, - poprzez formularz na stronie ubezpieczyciela (jeśli jest), -

 2. Kiedy nie trzeba wypowiadać umowy OC?

  Ubezpieczenie OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie, więc nie trzeba go wypowiadać. Podobnie OC krótkoterminowe. Polisa wygasa wraz z końcem okresu ochrony.

 3. Czy wypowiedzenie umowy OC można wysłać mailem?

  Tak. Jest to nawet jedna z zalecanych form składania wypowiedzenia, ponieważ wysłany mail stanowi niejako potwierdzenie złożenia dokumentu.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Olo

2018-03-06 16:32:56

Jakim prwem przepisuje się czyjeś zobowiązania na kogoś innego bez jego uprzedniego poinformowania?Dlaczego mam wypowiadać umowę, której nie zawierałem?

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia