Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Podwójna polisa OC - zasady, o których musimy pamiętać...

Właśnie dowiedziałeś się, że zamiast jednej polisy OC, posiadasz dwie? Nie ma powodów do paniki, ale lepiej od razu weź się do działania. Poniżej wyjaśniamy kiedy powstaje podwójne ubezpieczenie OC, jak rozwiązać problem i ile to będzie kosztowało.

Na wstępie najważniejsza rzecz – każda całoroczna umowa OC (którą zawarłeś osobiście) odnawia się automatycznie. Jeśli więc jej nie wypowiesz, to może trwać niemal w nieskończoność! Dlatego pamiętaj – jeśli chcesz zrezygnować z OC, musisz wypowiedzieć OC najpóźniej dzień przed końcem okresu ochrony.

Porównaj polisy OC/AC


Oto kilka najczęstszych sytuacji, w których dochodzi do obowiązku opłacania dwóch polis OC:
 

Brak wypowiedzenia

Pan Adam zerknął w dokumenty i zauważył, że 31 grudnia wygasa jego polisa OC. Wcześniej zapoznał się więc z innymi ofertami, podpisał umowę z innym towarzystwem, ale nie wiedział, że musi wypowiedzieć starą polisę i w efekcie przedłużyła się ona automatycznie, przez co pan Adam musi płacić za dwa OC.
 

Polisa OC a zakup używanego pojazdu

Pani Marta kupiła używany samochód. W internecie przeczytała, że każde auto musi być ubezpieczone, więc jeszcze tego samego dnia wykupiła OC. Pani Marta nie wiedziała jednak, że pojazd kupiła wraz z polisą poprzedniego właściciela i w taki właśnie sposób stała się właścicielką dwóch polis.
 

Problemy z przesyłką

Pan Michał znalazł korzystną ofertę nowego OC i doskonale wiedział, że w tej sytuacji musi zrezygnować ze starej, by nie przedłużyła się automatycznie. Wysłał więc email z wypowiedzeniem umowy, ale bardzo się zdziwił, gdy okazało się, że mimo to musi opłacić dwie polisy. Powód? Email nie dotarł do towarzystwa ubezpieczeniowego, a pan Michał nie miał żadnego dowodu na to, że go wysłał.
 

Brak własnoręcznego podpisu

Pani Maria też wiedziała, że należy wysłać wypowiedzenie starego OC i przezornie zrobiła to za pośrednictwem listu poleconego, by mieć potwierdzenie nadania. Popełniła jednak jeden błąd – zapomniała, że wypowiedzenie należy własnoręcznie podpisać. A że tego nie zrobiła, wypowiedzenie było nieważne i polisa automatycznie została odnowiona.
 

Co robić, gdy masz podwójne ubezpieczenie?

Spokojnie, nie ma powodów do paniki, ponieważ sprawę można w łatwy sposób załatwić. A mianowicie – należy wypowiedzieć jedną z polis. Ale uwaga! Można wypowiedzieć tylko tę polisę, która została przedłużona automatycznie lub którą zakupiło się wraz z nabyciem używanego pojazdu.

Jest jeszcze jeden przypadek, w którym możesz wypowiedzieć polisę OC i dotyczy on także ubezpieczeń nowo zawartych. A mianowicie – jeśli kupiłeś polisę na odległość (tzn. przez internet, telefonicznie lub korespondencyjnie), to w ciągu 30 dni od dnia nabycia możesz z niej zrezygnować.
 

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Wniosek powinien zawierać nasze dane, numer polisy, dzień zakończenia umowy, a także przepis, na który się powołujemy. Wnioski można składać w placówkach towarzystw ubezpieczeniowych lub szukać odpowiednich wniosków na ich stronach internetowych, a następnie wysłać je pocztą lub drogą elektroniczną.

Najłatwiej jednak skorzystać z generatora wypowiedzeń umów OC (https://wypowiadamoc.pl/generator-wypowiedzenia), który przez całą procedurę poprowadzi nas krok po kroku.
 

Koszt podwójnego ubezpieczenia

Niestety, posiadanie podwójnego OC pociąga za sobą dodatkowe koszty, ale jeśli szybko połapiesz się, że posiadasz dwie polisy, wówczas opłata nie powinna mocno uderzyć po kieszeni. Wszystko dlatego, że płacimy dokładnie za taki okres, przez jaki polisa obowiązywała.

Przykład: 1 stycznia polisa pani Marty odnowiła się automatycznie i rocznie kosztuje 465 zł. Pani Marta zadziałała jednak błyskawicznie i wypowiedziała umowę już 2 stycznia, więc za polisę zapłaci tylko kilka złotych. Gdyby zrobiła to później, koszt ubezpieczenia podniósłby się do kilkudziesięciu lub kilkuset złotych.

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Podwójne ubezpieczenie OC może powstać po zakupie używanego auta lub zmianie ubezpieczyciela. 

2. Możemy wypowiedzieć tylko polisę, którą otrzymalismy od zbywcy lub odnowiioną automatycznie.

3. Wypowiedzenie można złożyć w placówce towarzystwa, tradycyjną pocztą lub przez internet.

4. Musimy płacić za każdy dzień obowiązywania podwójnej polisy, do czasu, gdy OC nie zostanie wypowiedziane.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (9)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Aro

2018-04-10 21:03:41

Mam wykupione dwie nowe polisy oc na jeden samochód co mam zrobić teraz.czy ktoś mi pomoże wyplontsc się z tego problemu.

Jacek

2019-02-28 22:04:47

Nie ma w artkule informacji o takich przypadkach jak podwojne oc u jednego ubezpieczyciela. W tym wypadku ubezpieczyciel nie może sie domagac zapłaty. Ust 28art pkt 3.

adam51

2019-03-09 18:39:38

Szanowni państwo 27.12.2018r wychodziła mi polisa OC w Compensa i wczesniej zwróciłem sie do paru ubezpieczycieli o kalkulację ubezpieczenia OC,miedzy innymi do PZU,Link4,AXA,ale ze polisa w Compensa była najkorzystniejsza to ją przedłużyłem i zapłaciłem.29.01.2019r otrzymuje z PZU upomnienie ze nie zapłaciłem za polise której kalkulacje robiłem w połowie grudnia,więc napisałem wyjasnienie,że chodziło mi o kalkulacje a nie o polise pani Obsługi Klienta kazała mi napisac rezygnacje z tej polsy i podpisac i przesłac do PZU,i tak zrobiłem uważałem sprawe za załatwiona,gdy 7.03.2019r przychodzi mi znów upomnienie że mam niezałaconą polisę, nie pomaga tłumaczenie że z PZU nie zawierałem żadnej polisy tylko kalkulację OC przez stronę internetową Rankomat.Prosze o pomoc jak wybrnąć z tej sytuacji by nie płacic za drugą polise OC..

Ewa

2019-04-08 16:30:28

Do Pana adam51 Jestem w tej samej sytuacji, również rankomat, ale dot Compensy. Polisy u nich nie wybrałam, bo dotychczasowa okazała się korzystniejsza i ją przedłużyłam. Również przeprowadziłam rozmowę z Compensą, i również kazano mi napisać do Obsługi klienta z wyjaśnieniem. Po miesiącu dostałam odp. ,w której Compensa twierdzi że przesłała mi polisę i podaje jakiś adres elektroniczny, którego w ogóle nie znam. Już domagają się drugiej raty. W piśmie twierdzą, ze zaznaczyłam wszystkie zgody i doprowadziłam kalkulację do końca. Może ktoś nam tu poradzi co zrobić. Przecież to jest zwykłe wyłudzenie. Wybieram się do rzecznika konsumenta. Zobaczymy co powie.Gdyby Pan się czegoś dowiedział proszę napisać - spartakella@gmail.com. Pozdrawiam

anonim

2020-03-26 16:35:50

"Pani Maria też wiedziała, że należy wysłać wypowiedzenie starego OC i przezornie zrobiła to za pośrednictwem listu poleconego, by mieć potwierdzenie nadania. Popełniła jednak jeden błąd – zapomniała, że wypowiedzenie należy własnoręcznie podpisać. A że tego nie zrobiła, wypowiedzenie było nieważne i polisa automatycznie została odnowiona." Tak, ale telefonicznie można kupić polisę bez podpisu i wszystko jest zgodne z prawem. Ot cała polska hipokryzja.

ergoshestia

2020-03-31 13:37:34

mi firma erego hestia naliczyła składke za3 miesiace na 1600 zł fajny ubezpieczyciel nie

nixon

2020-05-30 21:04:53

*** z warty naliczyły mi opłatę pomimo, że miałem wykupione ubezpieczenie. Pomimo mojej prośby że nie wiedziałem o tym chorym prawie. *** ich w ***. *** im w ***!!

Marcin

2020-06-24 13:05:51

Witam, zamówiłem ubezpieczenie samochodu w Link4 przez internet. Dzień później zakupiłem ubezpieczenie od mojego agenta w innym towarzystwie. Nie opłaciłem tego z Link 4 bo uważałem, że jeśli nie opłacę, to po prostu przestanie działać. Tak było przynajmniej w innych towarzystwach. Jednak po upływie miesiąca zacząłem dostawać maile i sms-y o nieopłaceniu składki. Mogą ściągnąć ode mnie tą składkę? Muszę wypowiadać umowę?

Michał

2020-10-29 20:23:44

Wykupiłem ubezpieczenie AC i OC dla nowo nabytego samochodu w Avivie. Po kilku dniach zadzwonili do mnie z link4 przedstawili duzo korzystniejsze warunki, więc opłacilem druga polise. W miedzyczasie wypowiedzialem umowe w avivie. Aviva odpisala ze nie na prawidlowy artykuł sie powołałem przy wypowiedzeniu. Teraz juz jest ze dwa miesiace od czasu zawarcia polis. Czy moge zrezygnowac z jednej i żądać zwrotu opłaconych pieniędzy?

Powrót do listy
3
8
4
2
8
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy