Podwójna polisa OC - zasady, o których musimy pamiętać...
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
- Dlaczego ubezpieczyciel wystawia drugą polisę OC?
- Złóż pisemne wypowiedzenie ubezpieczenia OC
- Upewnij się, że wypowiedzenie dotarło
- Polisa OC a zakup używanego pojazdu
- Problemy z przesyłką
- Brak własnoręcznego podpisu
- Co robić, gdy masz podwójne ubezpieczenie?
- Koszt podwójnego ubezpieczenia
- Czy mogę wypowiedzieć OC przez Internet?
Na wstępie najważniejsza rzecz – każda całoroczna umowa OC (którą zawarłeś osobiście) odnawia się automatycznie. Jeśli więc jej nie wypowiesz, to może trwać niemal w nieskończoność! Dlatego pamiętaj – jeśli chcesz zrezygnować z OC, musisz wypowiedzieć OC najpóźniej dzień przed końcem okresu ochrony.
Dlaczego ubezpieczyciel wystawia drugą polisę OC?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - bo musi. Zmusza go do tego Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a konkretnie jej 28. artykuł.
Zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy. Tak więc w sytuacji, kiedy ubezpieczony posiadacz nie złoży wypowiedzenia najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy, ulega ona automatycznemu wznowieniu na okres kolejnych 12 miesięcy u tego samego ubezpieczyciela. Przy czym warunkiem dodatkowym aby nastąpiło automatyczne wznowienie takiej umowy jest to, aby składka za mijający okres 12 miesięcy została zapłacona w całości (art. 28 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).
- powiedział Bartłomiej Matuszczak, główny specjalista Biura Rzecznika Finansowego.
Takie regulacje prawne mają na celu zabezpieczenie interesu osób pokrzywdzonych w wypadkach spowodowanych przez sprawców bez ważnej polisy OC, oraz interesu państwa, które za pośrednictwem UFG musi wypłacić odszkodowanie. Owszem, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawi potem regres ubezpieczeniowy sprawcy i zażąda zwrotu pieniędzy, ale ze ściągalnością zobowiązań bywa różnie.
Co zatem można zrobić, żeby nie dostać drugiej polisy OC? Jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia? To też jest bardzo proste - wystarczy w odpowiedni sposób dać znać ubezpieczycielowi, że nie chcesz kontynuować polisy OC.
Złóż pisemne wypowiedzenie ubezpieczenia OC
Zgodnie z postanowieniami Ustawy, aby zakład ubezpieczeń mógł uznać wypowiedzenie OC za skuteczne, na dokumencie muszą się znaleźć następujące informacje:
- dane posiadacza pojazdu imię i nazwisko lub nazwa posiadacza pojazdu,
- dane pojazdu marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN,
- nazwa zakładu ubezpieczeń,
- numer aktualnej polisy OC,
- odręczny podpis ubezpieczonego,
- podstawa prawna wypowiedzenia,
- nazwa zakładu ubezpieczeń i numer nowej polisy (dla art. 28a),
- dokument potwierdzający przeniesienie własności (dla art. 31).
Istnieją trzy podstawy prawne do wypowiedzenia polisy OC:
- art. 28 ust. 1 - na koniec okresu ubezpieczenia,
- art. 28a ust. 1 - wypowiedzenie podwójnego OC,
- art. 31 - wypowiedzenie umowy OC dotychczasowego właściciela pojazdu.
Jeśli masz podwójne OC, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe dosłało Ci polisę automatycznie wznowioną, podstawą prawną dla wypowiedzenia będzie art. 28a. Do wypowiedzenia musisz dołączyć w takim
Czytaj więcej: Jak wypowiedzieć OC u swojego ubezpieczyciela?
Upewnij się, że wypowiedzenie dotarło
Niezależnie od formy złożenia wypowiedzenia, żądaj potwierdzenia przyjęcia dyspozycji.
Forma zgłoszenia | Rodzaj potwierdzenia |
Osobiście w placówce | Opieczętowana adnotacja agenta ubezpieczeniowego danego towarzystwa wraz z datą przyjęcia |
Przez e-mail | Zwrotne potwierdzenie przyjęcia i wykonania dyspozycji |
Pocztą tradycyjną | Wyślij wypowiedzenie za pomocą przesyłki poleconej z potwierdzeniem odbioru |
Przez formularz | Po wypełnieniu formularza przyjdzie Ci potwierdzenie złożenia wypowiedzenia na maila. Jeśli nie przyjdzie, udaj się do działu obsługi klienta ubezpieczyciela i upomnij o potwierdzenie. |
Jeśli składasz wypowiedzenie ubezpieczenia OC za pomocą środków komunikacji elektronicznej, to na Tobie spoczywa obowiązek upewnienia się, że wypowiedzenie OC dotarło do ubezpieczyciela. Jeśli wypowiedzenie nie dotarło, a Ty zignorujesz ten fakt, sam będziesz sobie winny.
Polisa OC a zakup używanego pojazdu
To rzadka sytuacja, ale możliwa. Gdy kupujesz samochód używany, aktualna polisa OC przechodzi na Ciebie. Sprzedający ma obowiązek Ci ją przekazać. Możesz ją kontynuować albo wypowiedzieć. Możesz też przez pomyłkę kupić OC na siebie. Dojdzie do tego np. w sytuacji, gdy Twoje zrzeczenie się dotychczasowego OC nie dotrze do zakładu ubezpieczeń.
Polisę OC zbywcy możesz wypowiedzieć w każdym momencie i wypowiedzenie staje się skuteczne z dniem przyjęcia przez zakład ubezpieczeń. Jednak za okres, w którym zakład ubezpieczeń świadczył ochronę, czyli od dnia zakupu pojazdu do dnia wypowiedzenia, masz obowiązek zapłaty składki.
Problemy z przesyłką
Zdarza się, że poczta elektroniczna złapie zadyszkę, i Twój mail nie dotrze do adresata. Kiedy chodzi o sprawy błahe, to nie problem. Wysyłasz maila jeszcze raz. Kiedy jednak chodzi o ubezpieczenie pojazdu, ubezpieczyciel może przedłużyć Ci OC.
Podobnie ma to miejsce w przypadku składania wypowiedzenia pocztą. Poczta, jaka jest, każdy widzi. To, że po drodze coś zginie, albo nie dojdzie na czas, to raczej powszechność, niż wyjątek od reguły.
Brak własnoręcznego podpisu
Kiedy chcesz wypowiedzieć obowiązkowe ubezpieczenie Twojego samochodu, dokument musisz opatrzyć własnoręcznym podpisem. Wypowiedzenie umowy OC złożone dowolną formą komunikacji będzie nieskuteczne bez własnoręcznego podpisu.
Co robić, gdy masz podwójne ubezpieczenie?
W tej sytuacji należy wypowiedzieć jedną z polis. Ale uwaga! Można wypowiedzieć tylko tę polisę, która została przedłużona automatycznie lub którą zakupiło się wraz z nabyciem używanego pojazdu.
Jest jeszcze jeden przypadek, w którym możesz wypowiedzieć polisę OC i dotyczy on także ubezpieczeń nowo zawartych. A mianowicie – jeśli kupiłeś polisę na odległość (tzn. przez internet, telefonicznie lub korespondencyjnie), to w ciągu 30 dni od dnia nabycia możesz z niej zrezygnować.
Koszt podwójnego ubezpieczenia
Niestety, posiadanie podwójnego OC pociąga za sobą dodatkowe koszty, ale jeśli szybko połapiesz się, że posiadasz dwie polisy, wówczas opłata nie powinna mocno uderzyć po kieszeni. Wszystko dlatego, że płacimy dokładnie za taki okres, przez jaki polisa obowiązywała.
Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty kilku towarzystw w jednym miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą propozycjęubezpieczenia.
Czy mogę wypowiedzieć OC przez Internet?
Tak, tak długo jak na wypowiedzeniu OC znajdzie się Twój odręczny podpis. Niektóre umowy prawa cywilnego można zawrzeć lub rozwiązać bez względu na formę. Inne, jak porozumienie o przekazaniu praw autorskich czy też właśnie wypowiedzenie umowy OC wymagają formy pisemnej. O ile porozumienie o przekazaniu praw autorskich można podpisać elektronicznym podpisem kwalifikowanym, o tyle dla wypowiedzenia ubezpieczenia OC taka forma jeszcze nie jest możliwa.
1. Podwójne ubezpieczenie OC może powstać po zakupie używanego auta lub zmianie ubezpieczyciela.
2. Możemy wypowiedzieć tylko polisę, którą otrzymalismy od zbywcy lub odnowiioną automatycznie.
3. Wypowiedzenie można złożyć w placówce towarzystwa, tradycyjną pocztą lub przez internet.
4. Musimy płacić za każdy dzień obowiązywania podwójnej polisy, do czasu, gdy OC nie zostanie wypowiedziane.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o podwójną polisę OC
-
Jak mogę sprawdzić, czy mam podwójne OC?
Takie informacje znajdziesz przede wszystkim w bazie UFG dostępnej w sieci. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu. Dane o zawartej polisie lub polisach będą też widoczne na Twoim koncie w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).
-
Czy można mieć dwie polisy OC na ten sam samochód?
Nie ma to większego sensu. Druga polisa OC nie zwiększa zakresu ani poziomu ochrony. Nie wzrasta również wysokość sum gwarancyjnych, a każda polisa kosztuje. Jeśli zorientujesz się, że masz podwójne OC, najlepiej jak najszybciej złóż wypowiedzenie umowy OC, które przedłużyło się automatycznie na kolejny rok.
-
Czy po otrzymaniu OC od poprzedniego właściciela samochodu trzeba opłacić składkę?
Znacznie ma to, czy poprzedni właściciel pojazdu opłacał polisę OC w ratach. Jeśli któraś z nich nie została uregulowana, to na Ciebie spadnie ten obowiązek jako nowego właściciela. Możliwa jest również rekalkulacja składki ze strony TU z uwzględnieniem Twoich danych. W efekcie wysokość składki ulegnie zmianie, nie zawsze korzystnej dla Ciebie.