Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak oszacować wartość mieszkania?

W momencie wykupywania ubezpieczenia warto wiedzieć, jakie przywileje, ale i pułapki czekają nas w przypadku wypłaty świadczenia za szkodę. Dlatego tak ważne jest prawidłowe oszacowanie wartości mieszkania.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Aby dostać wystarczające odszkodowania, trzeba najpierw ustalić sumę ubezpieczenia. Bez tego za ewentualną szkodę otrzymamy zbyt mało środków albo zwyczajnie przepłacimy za polisę.

 

Zakres ochrony - co powinna obejmować polisa? 


Polisa mieszkaniowa może obejmować różne elementy nieruchomości – ściany, stale elementy i ruchomości. W razie pożaru zniszczone będą wszystkie te części budynku, dlatego warto je włączyć do wyceny mieszkania.

Kluczowe jest wybranie także określonych ryzyk, jak stłuczenia, wandalizmu, przepięcia czy powodzi. Poniżej kilka przykładowych ryzyk i obiektów, których mogą dotyczyć:

 • piwnica – nie zawsze dołączona jest do mieszkania w momencie zakupu. Miejsce to jest bardzo narażone na kradzieże czy zalanie;
 • ruchomości – mogą stać się celem potencjalnego złodzieja lub pożaru. Ruchomością jest wszystko to, co uda się przenieść przy użyciu tylko i wyłącznie siły fizycznej, jak biżuteria, elektronika lub ozdoby;
 • stałe elementy mieszkania, na przykład okna, drzwi lub meblościanka. Dla tego typu elementów największym zagrożeniem może być pożar i powódź.

Oszacowanie wartości mieszkania - przykłady


Pojęcie szacowania jest bardzo przydatne w kwestii każdego rodzaju ubezpieczeń. W przypadku mieszkań oraz nieruchomości oszacowanie pozwala określić przybliżoną wartość obiektu, oraz kwotę, którą należy wypłacić w momencie wystąpienia szkody. Aby wyliczyć wartość mieszkania, wystarczy przemnożyć średni koszt metra kwadratowego. W zależności od lokalizacji (duże miasto - małe miasto)te kwoty mogą okazać się różne.

Szacunkowe ceny mieszkań za m2 w Warszawie:

 • do 35m2 - 8981,01 zł
 • 50-60m2 - 7820,52 zł
 • 70-80m- 8066,57 zł
 • od 100m- 9032,85 zł

Szacunkowe ceny mieszkań za m2 w Poznaniu:

 • do 35m2 - 6676,91 zł
 • 50-60m2 - 6481,45 zł
 • 70-80m- 6109,26 zł
 • od 100m- 5201,00 zł

Szacunkowe ceny mieszkań za m2 w mniejszych miastach:

 • Wołomin (woj. Mazowieckie)  - 4450,00 zł
 • Szamotuły (woj. Wielkopolskie)  - 3150,00 zł
 • Śrem (woj. Wielkopolskie)  - 2753,00 zł
 • Wałcz (woj. Zachodniopomorskie)   - 2705,00 zł
 • Nysa (woj. Opolskie)  - 2700,00 zł

 
Istotna jest przede wszystkim suma ubezpieczenia znana również, jako suma gwarancyjna. Pojęcie to oznacza maksymalną wartość ubezpieczenia, którą można otrzymać w wyniku niekorzystnych zdarzeń losowych.
 

PAMIĘTAJ!
Suma ubezpieczenia powinna być identyczna jak wartość nieruchomości. W wycenie warto uwzględnić także koszt ruchomości domowych.


Sumę gwarancyjną określa osoba, która wnioskuje o przyznanie ubezpieczenia. Osoba, która szacuje wartość mieszkania, powinna w tym przypadku brać pod uwagę przede wszystkim realną wartość mieszkania wraz z wszystkimi ruchomościami, które znajdują się na wyposażeniu.


Czym grozi niewłaściwe oszacowanie wartości mieszkania?


Osoby rozpoczynające swoją przygodę z ubezpieczeniami powinny wiedzieć o dwóch pułapkach związanych z szacowaniem wartości: nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie.
 

Pierwszą pułapką jest NADUBEZPIECZENIE

Oznacza zawyżenie wartości mieszkania, które ubezpieczamy. Skutkiem tego są wyższe składki ubezpieczeniowe, które są naliczane w zależności od zadeklarowanej wartości mieszkania. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają nam na korekty tego typu błędu. W tej sytuacji nasze składki zostaną obniżone, a wartość nadpłaty zwrócona w jak najszybszym czasie.
 

Drugą pułapką jest NIEDOUBEZPIECZENIE

Polega na objęciu tylko części swojego majątku ubezpieczeniem. W przeciwieństwie do pierwszego błędu ta pomyłka może być bardzo niekorzystna dla osoby ubezpieczającej swój majątek, ponieważ zakład ubezpieczeniowy zobowiązany jest do wypłacenia odszkodowania zgodnie z zasadą proporcji, która działa w większości przypadków bardzo niekorzystnie dla osób korzystających z polis mieszkaniowych.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Jak ułatwić otrzymanie odszkodowania?

 
Wszystkie szkody, które wystąpiły, należy niezwłocznie zgłosić do swojego towarzystwa ubezpieczeń.  W momencie składania wniosku należy obowiązkowo dołączyć protokół powypadkowy, który otrzymamy od jednostek zajmujących się naszym zdarzeniem losowym. Dokument ten jest podstawą do wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Kolejną rzeczą, którą warto załączyć wraz z protokołem powypadkowym, jest dokumentacja mienia, które uległo szkodzie. Najlepiej, aby takowa dokumentacja zawierała przede wszystkim czytelne i oryginalne faktury, gwarancje, paragony, rachunki lub nawet instrukcje obsługi. Obszerna dokumentacja pozwoli nam w uwiarygodnieniu faktu posiadania ruchomości, które zostały stracone w momencie wystąpienia niekorzystnego zdarzenia losowego. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, aby przed rozpoczęciem porządków naszego mieszkania wykonać szereg dokładnych zdjęć dokumentujących zniszczone lub skradzione mienie.

Warto również zaznaczyć, że jeśli w wyniku szkody posiadaliśmy ruchomości o szczególnej wartości, to będziemy musieli dostarczyć specjalną listę zatwierdzoną przez rzeczoznawcę, którą powinniśmy posiadać od momentu podpisania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.


Jak zwiększyć szansę na wyższe odszkodowanie?

 
Czasami może się zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania z powodu niespełnienia warunków umowy. Można się przed tym uchronić poprzez wykup jak największej liczby rozszerzeń.

Popularnym rozwiązaniem jest wybór zakresu od wszystkich ryzyk. Ubezpieczenie w formule All Risk występuje jednak tylko w wybranych ofertach. Tonajwygodniejsza opcja dla klientów indywidualnych, ponieważ ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za praktycznie wszystkie niekorzystne zdarzenia losowe, które nie zostały bezpośrednio wyłączone z umowy.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Oszacowanie wartości mieszkania jest ważne przy wykupie ubezpieczenia

2. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości mieszkania - najlepiej z uwzględnieniem stałych elementów i wyposażenia

3. Nieprawidłowe określenie SU grozi nadubezpieczeniem lub niedoubezpieczeniem

4. Oszacowanie wartości mieszkania można przeprowadzić w oparciu o aktualne ceny na rynku nieruchomości z uwzględnieniem lokalizacji mieszkania
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy