Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego – co warto wiedzieć?

Aparat fotograficzny to cenny sprzęt, który może być wykorzystywany hobbistycznie lub zawodowo. Istnieje wiele zagrożeń, w wyniku których aparat może zostać poważnie uszkodzony lub bezpowrotnie utracony.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie aparatu zapewni nam odszkodowanie, które pozwoli na bezpłatną i szybką naprawę, wymianę sprzętu na nowy lub uzyskanie rekompensaty za stratę. Sprawdziliśmy, w jaki sposób można ubezpieczyć aparat fotograficzny. 


Jak ubezpieczyć aparat fotograficzny?


Ubezpieczenie aparatu możliwe jest na trzy różne sposoby.Jedną z nich jest ubezpieczenie aparatu od razu podczas zakupu w sklepie z elektroniką.

Sprzedawcy zwykle, w ramach umowy podpisanej z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, proponują tzw. „przedłużoną gwarancję”. Standardowa gwarancja na sprzęt elektroniczny wynosi najczęściej 2 lata, możemy więc ją przedłużyć nawet na 5 lat.

Cena takiego ubezpieczenia aparatu zależy przede wszystkim od wartości sprzętu, ale w dużej mierze również od oferty danego sklepu. Minusem przedłużonej gwarancji jest fakt, że możemy ją wykupić tylko na nowy aparat fotograficzny – sprzedawcy nie ubezpieczają w ten sposób używanego towaru.

Kolejnym ze sposobów na ubezpieczenie aparatu jest ochrona w polisie mieszkaniowej. Jeśli aparat służy nam do celów prywatnych i przechowujemy go w mieszkaniu możemy ubezpieczyć go w ramach tzw. „ruchomości domowych”.

Jeżeli aparatu fotograficznego używany przy prowadzeniu działalności gospodarczej możemy ubezpieczyć go w ramach polisy firmowej dedykowanej przedsiębiorcom. Takie ubezpieczenie oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Zakres ochrony polisy firmowej obejmuje zwykle kradzież włamaniem, pomoc przy awariach i ochronę na wypadek zdarzeń losowych, ale w niektórych TU zdarzają się także specjalne dodatki, np. ubezpieczenie aparatu na wypadek zniszczenia przez pracowników. 


Ubezpieczenie aparatu w ramach prowadzenia firmy


Jeśli aparat fotograficzny to sprzęt, którego używamy przy pracy, z całą pewnością warto go ubezpieczyć. Nagły wypadek, w wyniku którego dojdzie do uszkodzenia lub kradzieży sprzętu, może przecież zniweczyć plany zawodowe.

Ubezpieczenie aparatu w ramach firmy może obejmować nie tylko zdarzenia losowe, tj. pożar, wybuch, dym i sadza, zalanie, huragan czy intensywne opady deszczu, ale także kradzież z włamaniem, a nawet uszkodzenie sprzętu w wyniku błędów pracowników.

Taką opcję proponuje m.in. PZU. W tym towarzystwie możemy liczyć także na ubezpieczenie aparatu w razie wad produkcyjnych wykrytych po okresie gwarancji. Dużą zaletą tej oferty jest również pomoc ubezpieczyciela w razie utraty danych z aparatu – towarzystwo zorganizuje specjalistę, który odzyska dane i pokryje koszty z tym związane.

Ubezpieczenie aparatu możemy zwykle rozszerzyć także od dodatkowe ryzyka (np. ochronę sprzętu poza siedzibą firmy) – zależnie od swoich potrzeb.


Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w ramach polisy mieszkaniowej


Wiele osób sądzi, że polisa mieszkaniowa dotyczy tylko ochrony ścian, drzwi i podłóg w nieruchomości – nic bardzie mylnego. Do ubezpieczenia możemy włączyć także niemal wszystko co przechowujemy w mieszkaniu, w tym także aparat fotograficzny.

Aby ubezpieczyć aparat fotograficzny w polisie mieszkaniowej, należy wykupić ubezpieczenie wraz z tzw. „ruchomościami domowymi”, czyli z wyposażeniem nieprzytwierdzonym na stałe.

Do takiego ubezpieczenia możemy włączyć nie tylko aparat, ale także telewizor, telefony komórkowe, konsolę do gier, głośniki, a ponadto: meble, dywany, elementy wystroju wnętrz, książki, instrumenty muzyczne, a nawet rzeczy osobiste (ubrania, kosmetyki) i gotówkę.

Zakres takiej polisy może być bardzo różny – od podstawowego, który obejmuje wiele zdarzeń losowych (pożar, zalanie, huragan itp.) oraz kradzież włamaniem, po wiele różnych dodatków, które możemy dobrać samodzielnie, zależnie od swoich potrzeb (np. Home Assistance – pomoc serwisu w razie awarii).


Od czego można ubezpieczyć aparat?


Ubezpieczenie aparatu w ramach polisy mieszkaniowej zwykle wykupuje się na wypadek takich sytuacji jak:

 •  zdarzenia losowe (np. pożar, wybuch, huragan, ulewny deszcz, grad),
 •  kradzież z włamaniem,
 •  rabunek (kradzież poza miejscem zamieszkania),
 • przepięcia,
 • Home Assistance.

Niektóre z tych  ryzyk występują jednak dość często w formie dodatków do polisy, za które trzeba dopłacić, np. ryzyko przepięć. Zakres ochrony może być różny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych, warto go sprawdzić już na etapie weryfikacji cen za ubezpieczenie aparatu. Informacje na ten temat znajdują się zawsze w OWU.

Odszkodowanie z polisy mieszkaniowej za aparat fotograficzny, wypłacane jest według jednej z dwóch wartości:

 • odtworzeniowej, czyli zgodnie z wartością aparatu w dniu zakupu;
 • rzeczywistej, czyli zgodnie z wartością aparatu w momencie zdarzenia.

Dokładne informacje, w jaki sposób będzie wypłacane odszkodowanie, jeśli dojdzie do szkody, znajdują się zawsze w OWU.


Wyłączenia odpowiedzialności, czyli kiedy ubezpieczenie aparatu nie zadziała?


Każde towarzystwo ubezpieczeniowe dokładnie określa sytuacje, w których nie weźmie odpowiedzialności za szkody. Są to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” zamieszczone w OWU.

Ubezpieczenie aparatu w polisie mieszkaniowe w większości TU nie zadziała, jeśli sprzęt ulegnie awarii w wyniku naturalnego zużycia.

Ubezpieczyciele nie biorą też odpowiedzialności za straty na mieniu wywołane przez nas pod wpływem środków odurzających lub w wyniku ewidentnego zaniedbania, np. jeśli pozostawimy aparat na parapecie otwartego okna i zostanie zalany podczas ulewy.

W większości przypadków polisa nie zadziała także poza miejscem zamieszkania, np. jeśli aparat zostanie nam skradziony w parku. Wyjątkiem jest ubezpieczenie od rabunku i ubezpieczenie w wariancie All Risk.

Wyłączenia odpowiedzialności dobrze jest sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy – u każdego ubezpieczyciela mogą być one nieco inne.


Od czego zależy cena ubezpieczenia aparatu?


Ceny ubezpieczeń aparatu fotograficznego w polisie mieszkaniowej mogą być różne w poszczególnych TU. Dużo zależy od rodzaju nieruchomości, w której przechowujemy mienie, ale także od oferty ubezpieczyciela.

Ubezpieczyciele indywidualnie oceniają ryzyka, jakie wiążą się z ubezpieczeniem, pod uwagę biorą zazwyczaj:

 •  rodzaj nieruchomości,
 • wartość ubezpieczanego mienia,
 •  zakresu ochrony polisy,
 •  czasu trwania umowy.

Ceny za ubezpieczenie aparatu w polisie mieszkaniowej najlepiej sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowych – w chwilę można porównać w nim oferty różnych TU. 


Ubezpieczenie aparatu w podróży – cenne informacje dla turystów


Aparat fotograficzny możemy ubezpieczyć także w polisie turystycznej, jeśli wybieramy się w podróż służbową lub prywatną.

Aparat można ubezpieczyć w podróży w ramach polisy na bagaż – to rozszerzanie do ubezpieczenia turystycznego. Jeśli dojdzie do kradzieży, zgubienia czy uszkodzenia bagażu, otrzymamy odszkodowanie za cenne przedmioty, które się w nim znajdowały.

Ubezpieczenie aparatu w ramach polisy turystycznej możemy wykupić samodzielnie lub w ramach oferty biura podróży, w którym kupujemy wycieczkę.


Ile kosztuje ubezpieczenie aparatu?


Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenia aparatu w polisie mieszkaniowej. Do tego celu użyliśmy kalkulatora polis mieszkaniowych, który szybko pokazał nam różne oferty.
Założyliśmy, że aparat przechowywany będzie w 30-metrowej kawalerce zlokalizowanej w Warszawie. Wartość mienia ruchomego ustaliliśmy na 20 tys. zł. W zakresie ochrony uwzględniliśmy zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem oraz Home Assistance – pomoc fachowców w razie awarii sprzętu.

Okazuje się, ze ubezpieczenie aparatu w polisie mieszkaniowej możemy nabyć już za 100 zł za rok ochrony – w Generali. 

Generali proponuje w tej cenie bardzo szeroki zakres ochrony. Prócz ochrony na wypadek pożaru czy zalania, kradzieży z włamaniem czy przepięcia, możemy tu liczyć także na odszkodowanie w razie wandalizmu i dewastacji, na pomoc w ramach Home Assistance, a nawet na Pakiet Medyczny, w ramach, którego ubezpieczyciel pokryje koszty naszego leczenia, jeśli (np. w wyniku pożaru) doznamy uszczerbku na zdrowiu.

Pozostałem oferty są nieco droższe: 117 zł w Proamie, 156 zł w Link4 i 166 zł za rok ochrony w InterPolska. Zakres ubezpieczenia jest w tych towarzystwach podobny, ale być może w niektórych korzystniejsze są warunki umowy, warto więc sprawdzić jeszcze OWU.


Roczny koszt ochrony aparatu z polisy mieszkaniowej

TU
Zakres
 
Cena za rok
Generali
zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, dewastacja, wandalizm, przepięcia, Home Assistance, Pakiet Medyczny
 
100 zł
Proama
zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, dewastacja, wandalizm, przepięcia, przedmioty szklane
 
117 zł
Link4 zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, dewastacja, wandalizm, przepięcia, Home Assistance 156 zł
Inter Polska
zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, dewastacja, wandalizm, przepięcia, Home Assistance
 
166 zł

Tabela 1. Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 14.04.2021r. 


Ubezpieczenie mieszkania może chronić nie tylko nieruchomość, ale także to, co w niej przechowujemy, np. aparat fotograficzny. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne warianty ochrony, które możemy dopasować do swoich potrzeb. Do wyboru jest wiele dodatków do polisy, np. Home Assistance lub ubezpieczenie od rabunku. Ceny są jednak zróżnicowane – warto skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowychW kilka minut porównasz w nim oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i w jednym miejscu znajdziesz dla siebie najlepsze ubezpieczenie.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie aparatu możliwe jest na trzy różne sposoby: w ramach przedłużonej gwarancji w sklepie, w polisie mieszkaniowej oraz w polisie firmowej

2. Jeśli aparatu fotograficznego używamy do prowadzenia działalności gospodarczej możemy skorzystać z ubezpieczenia dla przedsiębiorców – oferuje je wiele towarzystw

3. Ubezpieczając aparat fotograficzny w polisie mieszkaniowej, możemy chronić nie tylko ten sprzęt, ale także wiele innych urządzeń: telewizor, telefon, konsolę do gier, a nawet meble i ubrania.

4. Decydując się na ubezpieczenie aparatu wraz z mieszkaniem, warto dokładnie przeczytać OWU – tam znajdują się wszelkie zasady, na podstawie których polisa będzie działać
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy