Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

OC najemcy nieruchomości - jak działa, ile kosztuje?

Ubezpieczenie OC najemcy chroni lokatora przed stratami powstałymi z jego winy. Kiedy zostanie uszkodzone mienie wynajmującego lub sąsiadów, to ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty. Sprawdziliśmy, jak działa OC najemcy oraz ile kosztuje.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie mieszkania powinni wykupić nie tylko właściciele wynajmowanej nieruchomości, ale także lokatorzy – dla nich towarzystwa oferują polisę OC najemcy. Taka polisa zapewnia lokatorom odszkodowanie w razie strat spowodowanych w najmowanym w mieszkaniu, które pokryje roszczenia finansowe osób trzecich.


Co obejmuje ubezpieczenie najemcy?


Ubezpieczenie najemcy chroni go w sytuacjach, w  których z jego winy w nieruchomości doszło do szkody.

Zagrożeń, które mogą zniszczyć wynajmowaną nieruchomość oraz lokale sąsiadów, jest dużo. Lokator, który na podstawie umowy najmu wynajmuje nieruchomość, może być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za straty.

Ubezpieczenie najemcy chroni zwykle w sytuacjach, w których do szkody doszło nieumyślnie. Jednak w niektórych towarzystwach możliwe jest wykupienie rozszerzeń do ubezpieczenia najemcy, które zabezpieczą nas także na wypadek naszego ewidentnego zaniedbania, np. pozostawienia otwartego okna w czasie burzy.

W rozszerzeniu ubezpieczenia najemcy można też wykupić dodatek do polisy, który ochroni wyposażenie najmowanego mieszkania lub domu, np. sprzęt RTV i AGD, meble, mienie, którego jesteśmy właścicielami, przechowywane zarówno w najmowanym lokalu, jak i w należącej do niego w piwnicy.

W ramach dodatków do ubezpieczenia najemcy możemy wykupić także ubezpieczenie przedmiotów szklanych oraz Home Assistance – bezpłatną pomoc fachowców w razie wystąpienia awarii w mieszkaniu.

Szczegółowe sytuacje, na wypadek których zwykle chroni ubezpieczenie najemcy, przedstawia poniższa tabela.
 

Ryzyka w polisie mieszkaniowej dla najemcy

OC w życiu prywatnym Kradzież z włamaniem Przedmioty szklane Home Assistance
Spowodowanie pożaru
Kradzież sprzętu elektronicznego (komputer, telefon, głośniki itp.)
 
Stłuczenie szyby w oknie Bezpłatna pomoc fachowców w razie awarii w mieszkaniu: hydraulika, elektryka, szklarza, ślusarza, informatyka itp.
Zalanie najmowanej nieruchomości
Kradzież urządzeń AGD (kuchenka, mikrofalówka, zmywarka itp.)
 
Stłuczenie szklanej kabiny prysznicowej Pokrycie strat wyrządzonych przez zwierzęta domowe najemcy
Zalanie lokalu sąsiada
Kradzież instrumentów muzycznych
 
Stłuczenie lustra Wymiana uszkodzonego zamka w drzwiach
Awaria w łazience, np. stłuczona umywalka Kradzież ubrań
Stłuczenie drzwi tarasowych
 
 
 
 
W przypadku szkody, która uniemożliwia przebywanie w najmowanym lokalu – lokal zastępczy

Uszkodzenie sprzętu elektronicznego w wyniku przepięcia, np. podczas burzy
 
Kradzież książek  
 Stłuczenie akwarium właściciela nieruchomości
Potrącenie pieszego rowerem Kradzież biżuterii, kosmetyków i rzeczy osobistych

Przypadkowe zarysowanie zaparkowanego samochodu
 
Kradzież gotówki  Stłuczenie szklanego stołu
Pogryzienie przechodnia przez psa najemcy
Szkody wyrządzone w nieruchomości przez włamywaczy, np. wybite okno, wyłamany zamek w drzwiach
 
Kontuzjowanie gracza podczas gier sportowych, np. podczas meczu piłki nożnej

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniaonline.pl


To tylko niektóre sytuacje, jakie wpisują się w zakres ubezpieczenia najemcy – ich dokładną listę można zawsze znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 


Kiedy najemcy przyda się OC najemcy w życiu prywatnym?


OC najemcy w życiu prywatnym przyda się, gdy w najmowanym mieszkaniu zalejemy lokal sąsiada z dołu, gdy nasze dziecko wybije szybę podczas zabaw na podwórku, a także wtedy, gdy nasz pies pogryzie przechodnia.

Ubezpieczenie OC najemcy w życiu prywatnym daje możliwość uzyskania odszkodowania, które pokryje koszty naprawy szkód osób trzecich – zarówno te materialne, jak te zdrowotne, np. koszty leczenia czy rehabilitacji. 
 
Dodatkowo ubezpieczenie najemcy może obejmować nie tylko wypłatę odszkodowania niezbędnego do pokrycia wyrządzonych szkód, ale także pomoc przy szkodzie, np. usługi fachowców w razie rozmaitych awarii w mieszkaniu czy organizację lokalu zastępczego, np. po pożarze.


W jakich sytuacjach odszkodowanie trafi do wynajmującego?


Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są dwie opcje polisy OC w życiu prywatnym – OC najemcy oraz OC właściciela mieszkania.

OC najemcy zapewni odszkodowanie lokatorowi w sytuacjach, w których doszło do szkody z jego winy. Z takiej polisy mogą być pokryte zarówno koszty właściciela lokalu, jak i rekompensata należna sąsiadowi czy też administracji budynku.

Odpowiedzialność za szkody spoczywa na najemcy, m. in. w przypadku ewidentnego zaniedbania, np. pozostawienie włączonego żelazka. Jednak odszkodowanie z OC najemcy nieruchomości w takich sytuacjach może, ale nie musi być wypłacone – to zależy od szczegółowych zasad polisy, które są różne w poszczególnych TU.

OC właściciela obejmuje szkody w nieruchomości, które nie powstały z winy najemcy. W zakres takiej polisy wpisują się zarówno szkody wyrządzone osobom trzecim, jak i lokatorowi (np. zniszczenie należących do niego rzeczy przechowywanych w mieszkaniu).

Za szkody powstałe w nieruchomości ponosi odpowiedzialność właściciel, jeśli powodem szkody był, np. brak wymaganych przeglądów i konserwacji. Odpowiedzialność spoczywa po stronie właściciela lokalu także wtedy, gdy  straty w nieruchomości spowodowane są błędami na etapie budowy czy remontu. Przy niektórych tego typu sytuacjach, poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe stosują tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”, czyli nie wypłacają odszkodowania.

W mieszkaniu może wystąpić też szkoda, za którą nie będzie ponosić odpowiedzialności ani lokator, ani właściciel – obowiązek pokrycia strat będzie spoczywać na spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej.Tak jest, np. przy zalaniu mieszkania w wyniku pękniętej rury – za rury biegnące w ścianie budynku, czyli w tzw. pionie odpowiada zarządca nieruchomości. W gestii właściciela nieruchomości są tylko rury biegnące poziomo. Z kolei jeśli wynajmowana nieruchomość zostanie zalana przez sąsiada – to na nim spoczywa obowiązek pokrycia strat. 


Ile kosztuje polisa mieszkaniowa dla najemcy?


Sprawdziliśmy, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości, ile kosztuje polisa mieszkaniowa dla najemcy na wypadek: zdarzeń losowych (pożar, zalanie, huragan, ulewny deszcz itp.), kradzieży z włamaniem, wraz z OC w życiu prywatnym.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest najmowana kawalerka w Krakowie:

  • o wielkości 30m2,
  • wartość elementów stałych: 60 000 zł,
  • wartość mienia ruchomego: 20 000 zł.

Przy analizie ofert polis mieszkaniowych dla najemcy, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę samej polisy, ale także na wysokość sumy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, czyli na maksymalne odszkodowanie, jakie możemy uzyskać z tego tytułu.

Najtańsze ubezpieczenie najemcy zaproponowała Proama – 201 zł za rok ochrony. W tym SU na kwotę 60 tys. zł. W Link4 zapłacilibyśmy za polisę nieco więcej – 224 zł za rok ochrony, a jednocześnie SU OC w życiu prywatnym jest tu niższa – 50 tys. zł.

W towarzystwie EuropaUbezpieczenia, w Generali oraz w Mtu24.pl możemy zakupić polisę OC w życiu prywatnym na SU 100 tys. zł – ceny są różne – w kolejności: 295 zł, 296 zł i 367 zł za rok ochrony.

Generali przedstawiło również ofertę polisy, w  której odszkodowanie z OC w życiu prywatnym wypłacane jest aż do 200 tys. zł – w cenie 316 zł.

Najdroższe w tym zestawieniu okazało się Inter Polska – 535 zł za rok ochrony, a w tym SU OC w życiu prywatnym – 50 tys. zł. 

W większości TU obowiązuje zasada – im wyższa SU ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, tym wyższa cena za polisę.

Ubezpieczenie najemcy w poszczególnych towarzystwach może różnić się nie tylko ceną, ale także zakresem ochrony oraz zasadami działania polisy – szczególną uwagę należy zwrócić na wyłączenia odpowiedzialności oraz limity, które zapisane są zawsze w dokumencie OWU.
 

Przykładowy roczny koszt ubezpieczenia najemcy w budynku

Towarzystwo Cena za rok ochrony
Suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym
 
Proama 201 zł
60 000 zł
 
Link4 224 zł
50 000 zł
 
Europa 251 zł
50 000 zł
 
Generali 294 zł
50 000 zł
 
Europa 295 zł
100 000 zł
 
Generali 296 zł
100 000 zł
 
Generali 316 zł
200 000 zł
 
Mtu24.pl 352 zł
50 000 zł
 
Mtu24.pl 367 zł
100 000 zł
 
Inter Polska 535 zł
50 000 zł
 

Tabela 2. Kalkulacja z 20.07.2021 r. na ubezpieczeniaonline.pl, zawiera m.in. kradzież z włamaniem i
OC w życiu prywatnym.


Wyłączenia odpowiedzialności, czyli kiedy ubezpieczenie aparatu nie zadziała?


Każde towarzystwo ubezpieczeniowe dokładnie określa sytuacje, w których nie weźmie odpowiedzialności za szkody. Są to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” zamieszczone w OWU.

Ubezpieczenie aparatu w polisie mieszkaniowe w większości TU nie zadziała, jeśli sprzęt ulegnie awarii w wyniku naturalnego zużycia.

Ubezpieczyciele nie biorą też odpowiedzialności za straty na mieniu wywołane przez nas pod wpływem środków odurzających lub w wyniku ewidentnego zaniedbania, np. jeśli pozostawimy aparat na parapecie otwartego okna i zostanie zalany podczas ulewy.

W większości przypadków polisa nie zadziała także poza miejscem zamieszkania, np. jeśli aparat zostanie nam skradziony w parku. Wyjątkiem jest ubezpieczenie od rabunku i ubezpieczenie w wariancie All Risk.

Wyłączenia odpowiedzialności dobrze jest sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy – u każdego ubezpieczyciela mogą być one nieco inne.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie mieszkania powinien rozważyć nie tylko właściciel nieruchomości, ale także najemca. Na rynku ubezpieczeniowym dostępne jest specjalne ubezpieczenie dla lokatorów – OC najemcy nieruchomości. Do takiej polisy można też dobrać wiele dodatków i zwiększyć zakres ochrony, np. Home Assistance. Ceny za ubezpieczenie najemcy warto sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowych, który szybko pokaże oferty najpopularniejszych towarzystw. W kilka minut porównasz w nim polisy nawet kilkunastu ubezpieczycieli i  w jednym miejscu znajdziesz ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb.

To warto wiedzieć
1. Niemca nieruchomości może być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za różne szkody w lokalu
 
2. OC najemcy w życiu prywatnym może pokryć koszty naprawy szkód osób trzecich – zarówno te materialne, jak zdrowotne
 
3. OC najemcy w życiu prywatnym przyda się, np. gdy w najmowanym mieszkaniu zalejemy lokal sąsiada z dołu lub gdy nasze dziecko wybije szybę podczas zabaw na podwórku
 
4. Porównując oferty ubezpieczeń najemcy w różnych towarzystwach, warto kierować się nie tylko ceną, ale też wysokością sumy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy