Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie rzeczy osobistych - ile kosztuje i co obejmuje?

Ubezpieczenie rzeczy osobistych dotyczy przedmiotów w nieruchomości i poza nią. Możesz ubezpieczyć laptop, telefon, aparat fotograficzny, instrumenty muzyczne, biżuterię i wiele innych. Sprawdź, jak chronić rzeczy osobiste z polisy mieszkaniowej.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


O zakupie ubezpieczenia rzeczy osobistych powinien pomyśleć każdy, kto posiada cenne przedmioty, które w każdej chwili może bezpowrotnie stracić. Laptop, smartfon, tablet, biżuteria, pieniądze, karty płatnicze – łącznie mogą opiewać na 10 000 - 20 000 zł. Zniszczenie czy kradzież cennego mienia to poważny uszczerbek na domowym budżecie.

 

Czym są dla ubezpieczyciela rzeczy osobiste?

Ubezpieczenie rzeczy osobistych dostępne jest tylko w ramach polisy na dom lub mieszkanie.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe nieco inaczej definiuje rzeczy osobiste.

Pełna lista tych przedmiotów znajduje się zawsze w OWU. Sprawdziliśmy, jak definiuje rzeczy osobiste jeden z popularnych ubezpieczycieli – Proama. W OWU, przy polisie mieszkaniowej „Proama Dom”, na liście rzeczy włączonych w ochronę znajdują się następujące rzeczy osobiste:

 • pieniądze;
 • portfel, dokumenty tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny;
 • etui na dokumenty, okresowe bilety komunikacji miejskiej;
 • plecak, torebka, aktówka, walizka, teczka, neseser;
 • klucze do auta;
 • klucze do mieszkania;
 • telefon komórkowy;
 • sprzęt komputerowy, fotograficzny, audiowizualny, elektroniczny;
 • przenośne urządzenia do odtwarzania obrazu i dźwięku;
 • biżuteria i zegarki;
 • instrumenty muzyczne;
 • aparat słuchowy;
 • rower;
 • hulajnoga;
 • sprzęt sportowy;
 • wózek dziecięcy;
 • wózek inwalidzki;
 • sprzęt rehabilitacyjny;
 • okulary optyczne i przeciwsłoneczne;
 • kosmetyki;
 • parasol;
 • papierośnica i zapalniczka;
 • odzież;
 • przybory do pisania.

Niektóre TU za rzeczy osobiste uznają również zwierzęta domowe. Tak jest m.in. w Warcie i w PZU.

PAMIĘTAJ!
To, jakie przedmioty znajdują się w spisie rzeczy osobistych danego ubezpieczyciela, jest podstawą do wypłaty odszkodowania. Jeżeli zostanie nam skradziony przedmiot, którego nie będzie na liście, nie otrzymamy rekompensaty, pomimo wykupionej polisy.

 

Kiedy przyda się ochrona rzeczy osobistych?

Ubezpieczenie rzeczy osobistych przyda się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Cenne przedmioty przechowywane w nieruchomości można ubezpieczyć, wykupując rozszerzoną polisę mieszkaniową – wraz z ochroną mienia ruchomego.

W ten sposób zabezpieczysz rzeczy wartościowe na wypadek ok. 20 zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie, wybuch, dym i sadza, huragan itp. W ramach takiego ubezpieczenia rzeczy osobistych chroniona jest także sama nieruchomość. A zatem, jeśli w twoim mieszkaniu czy domu dojdzie, np. do pożaru, w wyniku którego stracisz majątek, ubezpieczyciel wypłacić ci odszkodowanie, które pokryje straty. 

Poza miejscem zamieszkania także możesz ubezpieczyć rzeczy osobiste w ramach polisy mieszkaniowej. Wystarczy wykupić dodatek Rabunek, który zapewni ci odszkodowanie za stracone rzeczy osobiste, jeśli np. na ulicy, zostaną ci one odebrane siłą lub groźbą. Ubezpieczenie rzeczy osobistych od Rabunku może obowiązywać na terenie Polski, Europy lub całego świata. 

Ubezpieczenie rzeczy osobistych od rabunku szczególnie warto wykupić, jeśli często nosisz przy sobie cenne przedmioty. Np. jeśli jesteś posiadaczem iPhone’a, w wyniku rabunku możesz w jednej chwili stracić mienie o wartości 2-6 tys. zł.

 

Jakich rzeczy osobistych nie można ubezpieczyć?

W polisie na wypadek rabunku oprócz przedmiotów objętych ochroną TU wymieniają dokładnie także te rzeczy, których ubezpieczenie nie dotyczy.

W większości TU od rabunku nie ubezpieczymy:

 • przedmiotów służących do prowadzenia działalności gospodarczej;
 • dzieł sztuki, antyków, porcelany unikatowej;
 • broni wszelkiego rodzaju, trofeów myśliwskich, znaczków pocztowych, monet, medali, zbiorów kolekcjonerskich; eksponatów;
 • wyrobów alkoholowych;
 • perfum;
 • akt, dokumentów, planów konstrukcyjnych, rękopisów, prototypów, wzorów;
 • programów komputerowych, danych zgromadzonych na nośnikach danych;
 • papierów wartościowych;
 • złota, srebra i platyny w złomie i w sztabach, nieoprawionych kamieni szlachetnych, półszlachetnych i syntetycznych, nieoprawionych szlachetnych substancji organicznych;

W niektórych TU na liście rzeczy nieobjętych ochroną na wypadek rabunku znajduje się także rower. Tak jest np. w Warcie. Tymczasem w Generali, Proamie i w PZU bez trudu ubezpieczymy go na wypadek takiego zdarzenia. Różnice tego typu sprawiają, że przed ostatecznym wyborem ubezpieczenia, najlepiej sprawdzić co najmniej kilka ofert.

 

Porównanie ubezpieczenia rzeczy osobistych w 6 TU

Ubezpieczenie rzeczy osobistych w poszczególnych TU może wyglądać nieco inaczej. Różna może być lista przedmiotów włączonych do ubezpieczenia oraz różne mogą być warunki ubezpieczenia. Sprawdziliśmy, jak wygląda ubezpieczenie rzeczy osobistych w 6 najpopularniejszych TU.

 

Ubezpieczenie rzeczy osobistych Generali

Ubezpieczenie rzeczy osobistych w Generali możesz wykupić w dwóch wariantach: dla ryzyk nazwanych i wszystkich ryzyk (All Risk). Wariant All Risk zabezpieczy twoje cenne mienie na wypadek niemal wszystkich możliwych zdarzeń, w tym także tych, które trudno przewidzieć i nazwać. Taki rodzaj ubezpieczenia rzeczy osobistych chroni także rzeczy gości przebywających w twoim domu lub mieszkania. Limit na poszczególne ubezpieczenie rzeczy osobistych w Generali to 5000 zł.

 

Ubezpieczenie rzeczy osobistych Proama

Ubezpieczenie rzeczy osobistych w Proama możesz wykupić w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej, czyli tak jak w większości TU. Proama oferuje przy ubezpieczeniu rzeczy osobistych dwa bardzo przydatne dodatki do zakresu ochrony: kradzież z włamaniem oraz rabunek. Zakres terytorialny ubezpieczenia rzeczy osobistych od rabunku w Proamie może objąć cały świat. Ten ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za rzeczy osobiste w oparciu o wartość odtworzeniową mienia.

W Proama, tak jak w innych TU, obowiązują limity przy ubezpieczeniu rzeczy osobistych. Za zegarek, biżuterię i pieniądze, możesz otrzymać w ramach odszkodowania maksymalnie 5000 zł  (w tym 1000 zł za utracone pieniądze),  za rower maksymalnie 2000 zł, a za sprzęt muzyczny maksymalnie 50% sumy ubezpieczenia wszystkich ruchomości (np. 20 000 zł, jeśli SU wynosi 40 000 zł).

 

Ubezpieczenie rzeczy osobistych Link4

Ubezpieczenie rzeczy osobistych Link4 można dodatkowo wzbogacić o Home Assistance i ochronę na wypadek wandalizmu. Dodatkowo można też wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i w ten sposób zabezpieczyć się także na wypadek przypadkowego zniszczenia mienia lub zdrowia osób trzecich. Maksymalna suma ubezpieczenia przy OC w życiu prywatnym w Link4 to 50 000 zł.

 

Ubezpieczenie rzeczy osobistych mtu24.pl

Ubezpieczenie rzeczy osobistych w mtu24.pl można wykupić wraz z ochroną na wypadek wandalizmu oraz powodzi już w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej.

Jeśli chcesz wykupić w mtu24.pl także ubezpieczenie OC w zbyciu prywatnym, warto wiedzieć, że cena za takie ubezpieczenie rośnie wraz z wyższą sumą ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie rzeczy osobistych PZU

W OWU polisy mieszkaniowej w PZU rzeczy osobiste traktowane są tak samo, jak wszystkie inne ruchomości domowe, czyli wyposażenie, które nie jest przytwierdzone na stałe i można je łatwo wynieść z nieruchomości.

W PZU polisa mieszkaniowa dostępna jest w trzech wariantach: Uniwersalnym, Standardowym i Od Ryzyk Wszystkich). Do każdego z tych wariantów możesz dokupić ryzyko Rabunek. W PZU limit odpowiedzialności dla rzeczy osobistych, które mogą zostać zrabowane poza miejscem zamieszkania to 10% sumy ubezpieczenia ruchomości i jednocześnie nie więcej niż 10 000 zł. Ubezpieczenie rzeczy osobistych od rabunku w PZU nie dotyczy mienia przechowywanego w domku letniskowym.

 

Ubezpieczenie rzeczy osobistych Warta

Ubezpieczenie rzeczy osobistych w Warcie dostępne jest w dwóch opcjach polisy mieszkaniowej: Warta Dom i Warta Dom Komfort.
Przy ubezpieczeniu rzeczy osobistych od rabunku Warta wypłaca odszkodowanie w wysokości 10% SU ruchomości domowych, ale nie więcej niż 2000 zł. Ten ubezpieczyciel ustalił osobny limit odpowiedzialności przy ubezpieczeniu gotówki – 5% SU ruchomości i jednocześnie maksymalnie 500 zł.

W większości TU w ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć także zwierzęta domowe – traktowane są na tych samych zasadach, co mienie ruchome. W Warcie jednak ten zakres jest większy, bo zwierzęta domowe włączone są także rzeczy osobistych – zatem można ubezpieczyć je także od rabunku. W tym towarzystwie ubezpieczenie roweru nie jest dostępne w ramach ubezpieczenia rzeczy osobistych. Można jednak chronić rower w ramach specjalnego dodatku.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie rzeczy osobistych?

To, ile kosztuje ubezpieczenie rzeczy osobistych w polisie mieszkaniowej najlepiej jest sprawdzić w kalkulatorze online. To narzędzie, które w jednym miejscu pokaże ci oferty różnych TU, wraz z cenami.

Przeprowadziliśmy taką przykładową kalkulację. Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • kawalerka w Warszawie,
 • o wielkości 35 m2,
 • o wartości 350 tys. zł,
 • z elementami stałymi o wartości 55 tys. zł,
 • z mieniem ruchomym o wartości 50 tys. zł.

Sprawdziliśmy ceny za ubezpieczenie rzeczy osobistych wraz z dodatkiem Rabunek. 

Najtańsze ubezpieczenie rzeczy osobisty w polisie mieszkaniowej zaoferowało TU Europa – 268 zł za rok. W tym dodatkowo Home Assistance oraz Dewastacja. Taki sam zakres ochrony zaproponowała Proama, ale tu cena jest już wyższa – 276 zł za rok. Warto rozważyć ofertę Generali – 279 zł za rok, w tym nie tylko Home Assistance oraz Dewastacja, ale także pakiet medyczny. Pozostałe oferty poszczególnych TU mają już wyższe ceny, choć zakres ochrony wydaje się być taki sam.

Przy wyborze ubezpieczenia rzeczy osobistych nie warto kierować się tylko ceną. Ważne są także zasady ubezpieczenia zapisane w OWU. Dobrze jest szczegółowo je sprawdzić, aby w razie szkody uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek 

– Leszek Drozdalski, ekspert polis mieszkaniowych portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Koszt ubezpieczenia rzeczy osobistych – porównanie

TU

Cena za rok

Dodatkowo w cenie

Europa

268 zł

Home Assistance

Dewastacja 

Proama

276 zł

Wiener

Generali

279 zł

Home Assistance

Dewastacja

Pakiet medyczny

Link4

325 zł

Home Assistance

Dewastacja

Benefia

471 zł

Mtu24.pl

490 zł

Inter Polska

589 zł

Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl, Dane z dnia: 21.04.2023 r.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Kiedy za rzeczy osobiste nie będzie odszkodowania?

Przy ubezpieczeniu rzeczy osobistych, tak jak i przy każdym innym ubezpieczeniu, obowiązują tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”, czyli sytuacje, za które TU nie biorą odpowiedzialności i za które nie otrzymamy odszkodowania. 

Lista wyłączeń odpowiedzialności może być nieco inna w poszczególnych towarzystwach. Najczęściej jednak TU umieszczają tam takie rzeczy osobiste jak:

 • przedmioty o charakterze unikatowym,
 • dane cyfrowe,
 • papiery wartościowe;
 • dokumenty, akty i plany,
 • rękopisy,
 • rzeczy osobiste pozostawione na balkonie lub tarasie,
 • rzeczy osobiste przechowywane w pomieszczeniach przynależnych lub budynkach gospodarczych.

W niektórych TU niemożliwe jest także ubezpieczenie rzeczy osobistych o wyjątkowej wartości. W innych jest to możliwe, ale wiąże się z dodatkową opłatą oraz wykazaniem ich wartości za pomocą wyceny od rzeczoznawcy.

 

Gdzie ubezpieczę rzeczy osobiste?

Ubezpieczenie nieruchomości i rzeczy osobistych w polisie mieszkaniowej najlepiej kupić przez Internet. Można to łatwo zrobić w kalkulatorze polis mieszkaniowych, w którym wcześniej porównasz oferty różnych TU.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zalety zakupu ubezpieczenia mieszkania w kalkulatorze online to:

 • łatwość porównania nawet kilkudzieciesięciu ofert różnych TU w jednym miejscu,
 • prosta obsługa,
 • oszczędność czasu,
 • dostęp do bezpiecznych płatności online,
 • dostęp do darmowej pomocy prawnej RankoPomoc,

Ubezpieczenie nieruchomości zakupione online zwykle działa już od następnego dnia – po zaksięgowaniu wpłaty za składkę.

To warto wiedzieć

1. Rzeczy osobiste przechowywane w nieruchomości można ubezpieczyć w ramach ochrony wyposażenia mieszkania (mienia ruchomego)

2. Poza mieszkaniem też można ubezpieczyć rzeczy osobiste w ramach polisy mieszkaniowej – wystarczy dokupić dodatek Rabunek  

3. Nie wszystkie rzeczy osobiste można ubezpieczyć – TU stosują tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”, nie ubezpieczysz m.in. danych zapisanych w formie cyfrowej

4. Ubezpieczenie rzeczy osobistych możliwe jest tylko w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej

FAQ Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie rzeczy osobistych

 1. Czy ubezpieczę rzeczy osobiste należące do moich gości?

  Tak, w niektórych TU można ubezpieczyć także rzeczy osobiste osób chwilowo przebywających w twojej nieruchomości – taka opcja dostępna jest w ramach polisy All Risk.

 2. Czy ubezpieczenia rzeczy osobistych obejmuje także rzeczy najemcy?

  Ubezpieczenie rzeczy osobistych w polisie mieszkaniowej obejmuje tylko przedmioty będące własnością właściciela nieruchomości oraz członków rodziny zamieszkujących nieruchomości. Najemca może jednak samodzielnie ubezpieczyć swoje rzeczy osobiste – TU oferują specjalne polisy mieszkaniowe dla najemców.

 3. Na jakie odszkodowanie mogę liczyć za utracone rzeczy osobiste?

  Przy szkodzie całkowitej odszkodowanie za stratę rzeczy osobistych będzie miało równowartość SU, jaką wpisałeś w ubezpieczeniu. Jednak przy ubezpieczeniu rzeczy osobistych TU określają także pieniężne limity odpowiedzialności dla poszczególnych przedmiotów, np. przy straconej gotówce limity ten może wynosić 1000 zł.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
4
4
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia