Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie majątkowe - jak ochronić majątek?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie majątkowe możesz wykupić dla wszystkich części nieruchomości, od mury po zwierzęta domowe. Dzięki temu, gdy w wyniku nagłego zdarzenia twoje mienie zostanie zniszczone lub skradzione, ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ubezpieczenia majątkowe – czym są?

Warto wiedzieć, że przy ubezpieczeniach obowiązuje podział na ubezpieczenia osobowe i ubezpieczenia majątkowe – te dwa rodzaje ubezpieczeń znacznie się od siebie różnią.

Ubezpieczenia osobowe dotyczą zdrowia oraz życia człowieka. Z kolei ubezpieczenia majątkowe obejmują mienie oraz zabezpieczają od odpowiedzialności cywilnej. 

Różnice pomiędzy ubezpieczeniem osobowym a majątkowym

Ubezpieczenie osobowe

Ubezpieczenie majątkowe

ochrona obejmuje uszkodzenie lub utratę mienia

ochrona obejmuje życie lub zdrowie człowieka

mogą je wykupić tylko osoby indywidualne

mogą je wykupić zarówno osoby indywidualne,
jak i przedsiębiorstwa

to ubezpieczenia komunikacyjne (OC i AC),
ubezpieczenie nieruchomości,
ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ,
ubezpieczenie turystyczne,
dla rolników,
dla przedsiębiorstw przemysłowych

to ubezpieczenia na życie, zdrowie
i polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków

Oprac. na podstawie allianz.pl.

 

Co obejmuje ubezpieczenie majątkowe?

Ubezpieczenie majątkowe dla nieruchomości: domu, mieszkania lub innej budowli, może obejmować tylko mury i stale elementy, ale możesz także objąć ochroną niemal wszystko to, co w nieruchomości się znajduje. Wszystko zależy od zakresu ochrony.

Ubezpieczenie majątkowe dla domu

Podstawowe ubezpieczenie majątkowe dla domu chroni ściany (nośne i działowe) oraz stałe elementy (okna, drzwi, podłogi, armaturę sanitarną, glazurę, meble w zabudowie).

Podstawowe ubezpieczenie majątkowe dla domu obejmuje pakiet zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie, wybuch, dym i sadza, uderzenie pojazdu, upadek drzewa, pękanie mrozowe itp. – zwykle ok. 20 zdarzeń.

Rozszerzone ubezpieczenie majątkowe dla domu obejmuje ochroną wyposażenie (meble wolnostojące, sprzęt RTV, komputery, telefony komórkowe, dywany, ozdoby, a nawet zwierzęta domowe) oraz mienie, które znajduje się na posesji domu, w garażu i w piwnicy.

Zarówno stałe elementy, jak i wyposażenie mogą być chronione w ramach ubezpieczenia majątkowego od kradzieży, przepięcia, wandalizmu czy stłuczenia – te ryzyka dostępne są w formie dodatków do ubezpieczenia domu.

Ubezpieczenie majątkowe dla domu może też obejmować szkody wyrządzone osobom trzecim (OC w życiu prywatnym), pakiet NNW, pakiet Home Assistance.

Dla tych, którzy lubią kompleksowe rozwiązania ubezpieczyciele oferują też wariant All Risk. Takie ubezpieczenie majątkowe dla domu obejmuje niemal wszystkie możliwe ryzyka, także te, które trudno przewidzieć i nazwać – prócz kilku szczególnych zdarzeń, które zostały wyłączone z ochrony.

Ubezpieczenie majątkowe dla mieszkania

Ubezpieczenie majątkowe dla mieszkania polega na tych samych zasadach, co ubezpieczenie dla domu. Tu również możesz wybrać pomiędzy ubezpieczeniem majątkowym podstawowym a rozszerzonym.

Dodatkowe ryzyka oraz wariant All Risk także jest dostępny przy ubezpieczeniu majątkowym dla mieszkania. Polisa mieszkaniowa może zatem mieć różne formy – można ją dopasować do indywidualnych potrzeb i charakteru nieruchomości.

Ubezpieczenie majątkowe – budynek w budowie

Ubezpieczenie majątkowe możesz też wykupić dla budynku w budowie. Zakres takiego ubezpieczenia jest zwykle dużo mniejszy niż dla gotowego mieszkania i domu, ale warto to rozważyć, aby przez przypadkowe zdarzenie nie stracić na inwestycji.

Jeśli prowadzisz w domu prace remontowe, które dotyczą ścian nośnych, wówczas, jeśli chcesz chronić swoją nieruchomość w czasie tych prac, również konieczne jest wykupienie ubezpieczenia majątkowego dla domu w budowie. 

To, od jakich ryzyk można ubezpieczyć dom w budowie zależy od etapu, na jakim jest budowa. Już od momentu wylania fundamentów, budowla może być ubezpieczona na wypadek zdarzeń losowych, tj. pożar, powódź, huragan itp. Lecz aby ubezpieczyć cenne przedmioty w domu w budowie, obiekt musi być na etapie co najmniej surowym zamkniętym, tzn. posiadać dach, okna i drzwi zamykane na zamek. Jeśli twój dom w budowie jest na takim etapie, możesz ubezpieczyć mienie w nim przechowywane w ramach dodatku do polisy, ale tylko takie jak narzędzia, maszyny i sprzęty budowlane.

Ubezpieczenie majątkowe – nieruchomość na kredyt

W ramach ubezpieczenia majątkowego można ubezpieczyć też nieruchomość na kredyt. Ubezpieczenie nieruchomości na kredyt jest obowiązkowe – taki obowiązek narzuca bank. W ten sposób instytucja finansowa, która pożycza ci pieniądze na nieruchomość, zabezpiecza się na wypadek ewentualnej straty nieruchomości, np. w wyniku pożaru.

Banki zwykle oferują, wraz z kredytem, polisy dla domu czy mieszkania od TU, z którym współpracują, ale nie musisz decydować się właśnie na tę ofertę. Masz prawo poszukać dobrego ubezpieczenia nieruchomości na kredyt samodzielnie – i tym samym spróbować zaoszczędzić na składkach. 

Możesz też wykupić rozszerzoną wersję ubezpieczenia nieruchomości na kredyt, jeśli uznasz, że taka polisa bardziej ci się przyda niż jej podstawowa wersja oferowana przez bank.

 

Od czego zależy koszt ubezpieczenia majątkowego?

Cena ubezpieczenie majątkowego zależy od wielu różnych czynników i będzie różna dla poszczególnych nieruchomości.
 
Koszt ubezpieczenia majątkowego dla domu lub mieszkania zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości oraz zakresu ochrony.
 
Na cenę ubezpieczenia majątkowego ma wpływ także:
 • lokalizacja nieruchomości;
 • rodzaj budownictwa;
 • piętro, na którym ulokowana jest nieruchomość;
 • liczba szkód, które miały miejsce w ostatnich latach;
 • liczba i wiek osób zamieszkujących nieruchomości;
 • zabezpieczenia własne (przy ubezpieczenia od kradzieży za zabezpieczenia własne, tj. alarm czy okiennice antywłamaniowe, TU przyznają zniżki);
 • stopień palności konstrukcji i poszycia dachowego (ubezpieczenie majątkowe dla domu drewnianego zwykle jest droższe).
Koszt ubezpieczenia majątkowego dla domu czy mieszkania można łatwo sprawdzić przez Internet – za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie majątkowe?

W kalkulatorze polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie majątkowe dla mieszkania w Warszawie.
 
Założyliśmy, że nieruchomość ma 40m2, zamieszkiwana jest przez 1 osobę dorosłą, ulokowana jest na piętrze pośrednim, w poprzednich latach nie wystąpiły w niej żadne szkody.
 
Ceny za ubezpieczenie majątkowe dla tego mieszkania rozpoczynają się od 313 zł za rok – to oferta Proamy. W tej cenie dodatkowo pakiet Home Assistance oraz ubezpieczenie od dewastacji. Nieco wyższą cenę zaproponowało TU Generali – 371 zł za rok, ale tu otrzymujemy dodatkowo nie tylko Home Assistance i Dewastację, ale także Pakiet Medyczny. Kolejne oferty są już coraz droższe, choć zakres ochrony ubezpieczenia mieszkania nie jest znacznie większy, a przy niektórych polisach nawet jest dużo mniejszy. To wyraźnie dowodzi temu, jak ważne jest porównanie przynajmniej kilku ofert przed zakupem ubezpieczenia majątkowego. 
 
Jeśli chcemy kupić podstawowe ubezpieczenie majątkowe dla domu czy mieszkania, warto sprawdzić w kalkulatorze ceny także za ubezpieczenie rozszerzone. Może się okazać, ze polisa, która chroni też wyposażenie nieruchomości kosztuje niemal tyle samo i warto ją wykupić
– Leszek Drozdalski, specjalista w ubezpieczeniaonline.pl.
 

Roczny koszt ubezpieczenia majątkowego dla mieszkania

TU

Cena za rok

Dodatkowo w cenie

Proama

313 zł

Home Assistance

Dewastacja

Generali

371 zł

Home Assistance

Dewastacja

Pakiet medyczny

Proama

484 zł

Home Assistance

Przedmioty szklane

Dewastacja

Generali

526 zł

Home Assistance

Przedmioty szklane

Dewastacja

Pakiet medyczny

Benefia

549 zł

Home Assistance

Weiner

618 zł

Home Assistance

Dewastacja

Benefia

659 zł

Home Assistance

Przedmioty szklane

Wiener

852 zł

Home Assistance

Powódź

Przedmioty szklane

Dewastacja

 
Oprac. na podstawie kalkulacji ubezpieczeniaonline.pl z 19.04.2023 r.
 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Kiedy ubezpieczenie majątkowe nie działa?

Ubezpieczenia majątkowe, tak jak inne ubezpieczenia, nie działają zawsze – istnieją sytuacje, w których pomimo wystąpienia szkody na majątku nie otrzymasz odszkodowania z polisy.
 
Ubezpieczenia majątkowe dla nieruchomości nie obejmują zwykle następujących szkód:
 • powstałe przez ewidentne zaniedbanie właściciela nieruchomości;
 • spowodowane przez właściciela nieruchomości lub domowników pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
 • za które zgodnie z prawem odpowiedzialna jest administracja budynku (przy ubezpieczenia mieszkania);
 • na mieniu, które zostało wyłączone z ochrony, np. utrata danych przechowywanych na nośniku, uszkodzenie trofeów myśliwskich, przedmiotów kolekcjonerskich itp;
 • na mieniu posiadanym nielegalnie,
 • utrata lub uszkodzenie przedmiotów, które przechowywane były w nieruchomości, ale wykorzystywane były do prowadzenia dzielności gospodarczej.
Sytuacje te to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” – w każdym TU mogą być one nieco inne i warto je sprawdzić jeszcze przed zakupem ubezpieczenia majątkowego. Wyłączenia odpowiedzialności zapisane są zawsze w dokumencie OWU. 

 

Gdzie ubezpieczę majątek?

Ubezpieczenie nieruchomości najlepiej jest kupić online za pomocą kalkulatora, który umożliwia porównanie ze sobą różnych ofert. W ten sposób zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Zakup ubezpieczenia majątkowego przez kalkulator online, to tylko kilka prostych kroków:
 
1. Uzupełnij formularz
Wpisz podstawowe dane dotyczące ubezpieczanej nieruchomości, tj. rodzaj (dom/mieszkanie/dom w budowie), adres, metraż, rodzaj budownictwa, kondygnację, wartość rynkową itp.
 
2. Wybierz zakres polisy
Ustal na wypadek jakich zdarzeń ubezpieczenie ma chronić Twoją nieruchomość i zaznacz wybrane opcje.
 
3. Wybierz polisę dla siebie
Spośród ofert, które pokazał kalkulator, wybierz opcję najlepszą dla siebie i kliknij „Kup online”. Przy wyborze kieruj się nie tylko ceną, ale i zakresem ochrony oraz zasadami działania ubezpieczenia.
 
4. Wybierz opcję płatności za polisę
Masz do wyboru kilka metod płatności online (BLIK, przelew online, PayPo, karta debetowa lub kredytowa, Google Pay). Wybierz tę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.
 
5. Zaczekaj na potwierdzenie zakupu i dokumenty
Wszelkie niezbędne dokumenty do ubezpieczenia majątkowego dla swojej nieruchomości otrzymasz na adres e-mail. 
 
Ubezpieczenia majątkowe kupione online działają najwcześniej już od następnego dnia po zaksięgowaniu wpłaty. Chyba że za start ochrony wybierzesz późniejszy termin.
To warto wiedzieć o ubezpieczeniu majątkowym:

1. Ubezpieczenie majątkowe obejmuje: ubezpieczenie mieszkania i domu, ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenia dla rolników oraz ubezpieczenie turystyczne

2. Przy zakupie ubezpieczenia majątkowego dla domu lub mieszkania bardzo ważne jest prawidłowe ustalenie sumy ubezpieczenia, czyli wartości ubezpieczanego mienia – od niej zależy wysokość odszkodowania za straty

3. Istnieją sytuacje, za które przy ubezpieczeniu majątkowym nie otrzymamy odszkodowania – tzw. wyłączenia odpowiedzialności

4. W ramach ubezpieczenia majątkowego możesz ubezpieczyć nieruchomość na kredyt – możesz to zrobić w ramach polisy oferowanej przez bank lub poszukać ubezpieczenia na własną rękę

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie majątkowe

 1. Co to są ubezpieczenia majątkowe?

  Ubezpieczenia majątkowe obejmują mienie oraz zabezpieczają od odpowiedzialności cywilnej. Mogą je wykupić zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorstwa.

 2. Jakie są rodzaje ubezpieczeń majątkowych?

  Do ubezpieczeń majątkowych zalicza się: ubezpieczenia komunikacyjne (OC i AC), ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenia dla rolników i ubezpieczenia dla przedsiębiorstw przemysłowych.

 3. Co daje nam ubezpieczenie majątkowe?

  Ubezpieczenie majątkowe obejmuje uszkodzenia lub utratę mienia oraz szkody nieumyślnie spowodowane osobom trzecim – jeśli dojdzie, do którejś z tych szkód, TU wypłaci nam odszkodowanie, które pozwoli pokryć nagłe wydatki.

 4. Jakie są ubezpieczenia majątkowe obowiązkowe?

  Ubezpieczenia majątkowe obowiązkowe to: ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów, ubezpieczenie dla rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie majątkowe budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych. Obowiązkowe jest także podstawowe ubezpieczenie nieruchomości na kredyt – taki obowiązek nakłada na kredytobiorcę bank.

 5. Czy ubezpieczenie majątku jest obowiązkowe?

  Tak, ale tylko w wyżej wymienionych przypadkach. Zwykła osoba fizyczna nie ma obowiązku zakupu ubezpieczenia majątkowego dla domu czy mieszkania (z wyjątkiem nieruchomości na kredyt) czy też ubezpieczenia turystycznego.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia