Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie od burzy

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Warszawa notuje corocznie nawet 30 dni z burzą. Nie tylko mieszkańcy stolicy powinni mieć ubezpieczenie domu i mieszkania od burzy, bo w razie uderzenia pioruna polisa pokryje koszty remontu, zakupu nowego sprzętu, jak również nowej nieruchomości.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Z biegiem lat w Polsce gwałtowne niszczycielskie burze są coraz częstsze. Wyładowaniom towarzyszy zwykle bardzo silny wiatr, intensywny deszcz, a także grad. W takich chwilach nasze nieruchomości, a nawet całe gospodarstwa, są poważnie zagrożone. Ubezpieczenie od burzy, czy też ubezpieczenie nieruchomości od pioruna, to ochrona już od 90 zł rocznie.

 

Burza w polisie mieszkaniowej – czym jest?

Jeśli zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia od burzy dla domu lub mieszkania, zanim jeszcze podpiszemy umowę, koniecznie zapoznajmy się z dokumentem Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), dołączanym do każdej polisy mieszkaniowej.

W OWU znajdziemy m.in. rozdział, w którym opisany jest zakres ochrony ubezpieczenia domu i mieszkania od burzy. Na rynku ubezpieczeń raczej nie znajdziemy ubezpieczenia mieszkania od burzy, czy też ubezpieczenia mieszkania od pioruna, bo to zdarzenie ubezpieczyciele zawierają w pakiecie zdarzeń losowych, gdzie znajduję się także m.in.:

 • ulewny deszcz,
 • silny wiatr,
 • uderzenie pioruna,
 • gradobicie,
 • silne opady śniegu.

Jeśli ubezpieczenie nieruchomości od burzy/ubezpieczenie nieruchomości od pioruna będzie zawierało wszystkie powyższe ryzyka, to w razie wystąpienia któregoś z nich i uszkodzenia domu lub mieszkania, będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie za straty.

 

Przed czym chroni ubezpieczenie od burzy?

Ubezpieczenie od burzy, które w swoim zakresie zawiera wyżej wymienione ryzyka, zabezpieczy naszą nieruchomości nie tylko na wypadek tych kilku zdarzeń, ale także wielu innych.

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania chroni mury oraz stałe elementy nieruchomości na wypadek około 20 różnych zdarzeń, m.in.:

 • pożar,
 • dym i sadza,
 • wybuch,
 • zalanie,
 • upadek drzew i masztów,
 • pękanie mrozowe,
 • osuwanie i zapadanie się ziemi,
 • uderzenie pojazdu,
 • upadek maszyny powietrznej itp.

Jeśli chcemy ubezpieczyć dom i mieszkanie od burzy w szerszym zakresie, możemy wykupić rozszerzoną polisę mieszkaniową i włączyć do ochrony także wyposażenie – tzw. ruchomości domowe.

W ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej ubezpieczenie domu od burzy/ubezpieczenie domu od uderzenia pioruna może obejmować także mienie, które znajduje się na posesji:

 • garaż wolnostojący,
 • budynki gospodarcze (np. szopę, warsztat itp.),
 • altany oraz inne obiekty małe architektury,
 • ogrodzenie ( w tym bramy i furtki),
 • boiska, chodniki oraz podjazdy,
 • instalacje fotowoltaiczne i solarne.
 • baseny i oczka wodne,
 • plac zabaw dla dzieci,
 • murowany grill,
 • rośliny w ogrodzie.

Ubezpieczenie od burzy może obejmować niemal wszystkie zabudowania znajdujące się na posesji, warunkiem jest jednak ich trwałe przymocowanie do gruntu. 

W niektórych TU możemy wykupić ubezpieczenie od burzy dla mienia znajdującego się poza posesją, np. ubezpieczenie domu letniskowego lub nagrobka.

 

Czego nie ubezpieczymy przed burzą?

Zakres ubezpieczenia nieruchomości do burzy w każdym TU może być nieco inny – warto porównać kilka ofert przed ostatecznym wyborem. Poszczególne przedmioty czy ryzyka mogą też znaleźć się w wyłączeniach odpowiedzialności.

Ubezpieczenie domu od burzy może okazać się droższe nawet o 100 proc., jeśli nieruchomość ma konstrukcję palną, np. to dom drewniany lub dach domu pokryty jest drewnianym gontem lub słomą.

W takich przypadkach ryzyko pożaru znacznie wzrasta i niektórzy ubezpieczycieli nie chcą brać na siebie takiej odpowiedzialności finansowej, inni zgadzają się, ale stosownie podwyższają składkę na ubezpieczenie domu od burzy/pożaru.

Poza tym większość ubezpieczycieli nie ubezpiecza od burzy elementów znajdujących się na posesji domu, które nie są na stałe przymocowane do gruntu. Raczej nie uda nam się ubezpieczyć od burzy blaszanych garaży oraz namiotów foliowych. 

Ubezpieczenie domu od burzy nie będzie chroniło także budynków przeznaczonych do rozbiórki oraz takich, które zostały wybudowane niezgodnie z prawem. Z ochrony ubezpieczeniowej może być też wyłączone mienie, które na czas burzy zostało niewłaściwie zabezpieczone.

 

Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Samo ubezpieczenie domu od burzy to nie wszystko, nieruchomość warto też samodzielne zabezpieczyć, stosując różne techniczne rozwiązania. 

Aby zminimalizować ryzyko strat w wyniku burzy w domu, przede wszystkim należy uważnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Z balkonów, tarasów oraz z posesji domu zabierzmy wszystkie przedmioty, które może przewrócić lub porwać wiatr.

Bardzo ważne są także regularne konserwacje dachu. Zniszczenie dachu podczas burzy przez wiatr, ulewny deszcz czy pożar w wyniku uderzenia pioruna, może się wiązać z wyjątkowo dużym wydatkiem finansowym.

Choć ubezpieczenie od burzy obejmuje ubezpieczenia od uderzenia pioruna, warto też samodzielnie zadbać o zabezpieczenia przeciw piorunowe. Możemy zatasować takie rozwiązania jak instalacja odgromowa lub ograniczniki przepięć. Ważne, aby do ich montażu zatrudnić specjalistę, wówczas będziemy mieli pewność, że podczas burzy instalacja odgromowa spełni swoje zadanie. 

W domu lub mieszkaniu na wypadek burzy warto zainstalować także ograniczniki przepięć do ochrony urządzeń. W razie wzrostu napięcia w sieci, urządzenia tego typu przechwytują je i przekazują ładunek do gruntu. Najtańszymi ogranicznikami przepięć są listwy antyprzepięciowe, lecz można zamontować ograniczniki także bezpośrednio w rozdzielnicy głównej lub w złączu budynku. Ograniczniki przepięciowe podczas burzy zabezpieczą przed przepięciem różne urządzenia podłączone do prądu: komputer, telewizor czy głośniki. Jeśli ich zabraknie, w razie szkód, ubezpieczenie domu od uderzenia pioruna może nie zadziałać.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu przed burzą?

To, ile kosztuje ubezpieczenie domu od burzy, zależy przede wszystkim od rodzaju nieruchomości, jaką ubezpieczamy (przede wszystkim od jej wartości) oraz od zakresu polisy mieszkaniowej – im jest on większy, tym wyższa może być cena ubezpieczenia od burzy.

Koszt ubezpieczenia domu i mieszkania od burzy najlepiej sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Kalkulator w kilka chwil pokaże nam oferty od różnych ubezpieczycieli.

Aby sprawdzić, ile będzie kosztowało podstawowe ubezpieczenie od burzy, w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości przeprowadziliśmy kalkulację.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest dom 120 m2 w Wałbrzychu, o wartości 400 000 zł, zamieszkały przez 2 osoby dorosłe.

Najtańsze ubezpieczenie domu od burzy możemy, w tym przypadku, nabyć w Benefii – 251 zł za rok ochrony. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo pakiet Home Assistance oraz ochronę na wypadek dewastacji. Proama Link4 oraz Wiener zaoferowały takie same dodatki do ubezpieczenia domu od burzy: Home Assistance i Dewastacja, ale zupełnie różne ceny. Najdroższe ubezpieczenie nieruchomości od burzy zaproponowało towarzystwo Proama – 772 zł za rok ochrony – w tej cenie otrzymujemy 3 dodatki: pakiet Home Assistance, ochronę na wypadek dewastacji i ubezpieczenie przedmiotów szklanych.

W kalkulatorze polis mieszkaniowych wyraźnie możemy zobaczyć, że bez porównywania ofert, łatwo przepłacić za ubezpieczenie domu od burzy. Wiele TU oferuje bowiem dość drogie polisy o wąskim zakresie ochrony, gdy tymczasem w innym TU otrzymujemy większy (lub ewentualnie taki sam) zakres ochrony za niższą cenę

– Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Ubezpieczenie nieruchomości od burzy – przykładowe oferty

TU Cena za rok

Polisa zawiera dodatkowo

Benefia

251 zł

Home Assistance, Dewastacja

Inter Polska

276 zł Home Assistance

Link4

305 zł Home Assistance, Dewastacja

Europa

317 zł Home Assistance, Dewastacja, Powódź

Benefia

339 zł Home Assistance, Przedmioty Szklane

Inter Polska

353 zł Home Assistance, Dewastacja

mtu24.pl

374 zł Home Assistance

Proama

442 zł Home Assistance, Dewastacja

Link4

476 zł Home Assistance, Dewastacja

Wiener

502 zł Home Assistance, Dewastacja

Generali

551 zł

Home Assistance, Dewastacja, Pakiet Medyczny

Proama 772 zł

Home Assistance, Dewastacja, Przedmioty Szklane

Oprac. na podstawie ubezpieczeniaonline.pl, dane na dzień: 22.07.2022 r.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Jakie odszkodowanie za zniszczenia przez burzę?

To, jakie odszkodowanie z ubezpieczenia od burzy otrzymamy od TU, zależy od strat, jakie poniesiemy oraz od tego, jakie ubezpieczenie od burzy posiadamy. 

Podczas bardzo silnych burz zdarzają się przypadki całkowitego zniszczenia nieruchomości, np. w wyniku huraganu lub pożaru wywołanego uderzeniem pioruna, wówczas ubezpieczyciel orzeka szkodę całkowitą i z polisy mieszkaniowej wypłaca nam odszkodowanie równe całkowitej wartości mienia. 

Jednak maksymalna wysokość odszkodowania z polisy mieszkaniowej nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia podanej w dokumencie OWU.

Suma ubezpieczenia to wartość całego ubezpieczanego mienia, którą każdy właściciel nieruchomości musi samodzielnie oszacować, wykupując ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Suma ubezpieczenia powinna być realnym odzwierciedleniem wartości majątku. Jeśli ją zaniżymy, możemy otrzymać niższe odszkodowanie za zniszczenia przez burzę, które nie starczy na pokrycie wszystkich strat. Z kolei jeśli ją zawyżymy, zapłacimy zawyżoną składkę ubezpieczeniową, ale nasze odszkodowanie za straty nie będzie wyższe, bo TU przyślę rzeczoznawcę, który oceni realną wartość zniszczeń. 

TU określają także, jak maksymalnie wysoka może być suma ubezpieczenia, np. niektórzy ubezpieczyciele mogą nie ubezpieczać od burzy mienia ruchomego na kwotę wyższą niż 300 tys. zł. Tego typu informacje zawsze podane są w OWU.

 

Kiedy bez odszkodowania za skutki burzy?

Ubezpieczenie domu i mieszkania od burzy w niektórych sytuacjach może nie zadziałać i nie otrzymamy z niego odszkodowania, pomimo poniesionych strat i regularnie opłacanych składek na polisę mieszkaniową.

Każda polisa mieszkaniowa posiada pewne ograniczenia, tzw. wyłączenia odpowiedzialności, są to sytuacje, za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności. 

Wyłączenia odpowiedzialności, z którymi możemy się spotkać podczas poszukiwań dobrego ubezpieczenia od burzy, to m.in:

 • rażące niedbalstwo – np. pozostawienie otwartych okien na czas burzy;
 • brak obowiązkowych przeglądów technicznych w domu lub mieszkaniu;
 • zaniedbanie prac konserwatorskich lub ich niewłaściwe wykonywanie;
 • nieprawidłowe podłączenie urządzeń do sieci elektrycznej, np. podłączenie komputera bezpośrednio do kontaktu, zamiast do listwy antyprzepięciowej;
 • nieprawidłowe przechowywanie mienia, np. telewizora na tarasie.

Lista wyłączeń odpowiedzialności znajduje się zawsze w OWU i w każdym TU może być trochę inna – warto ją sprawdzić jeszcze przed zakupem ubezpieczenia od burzy.

 

Gdzie kupię ubezpieczenie od burzy?

Ubezpieczenie mieszkania od burzy najlepiej kupić przez Internet, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości.

Wystarczy wypełnić krótki formularz z danymi nieruchomości, a kalkulator pokaże nam ok. 20 różnych ofert od rożnych TU.

Zakup ubezpieczenia od burzy w kalkulatorze polis mieszkaniowych, to tylko kilka kroków.

1. Uzupełnij  formularz
Wpisz rodzaj nieruchomości, jej wielkość, rok budowy i adres.

2. Podaj podstawowe dane
Zaznacz rodzaj własności, wiek ubezpieczającego, liczbę szkód z przeszłości oraz wskaż czas, w którym ubezpieczenie nieruchomości ma zacząć działać. 

3. Wybierz zakres ochrony
Do wyboru jest zakres podstawowy (mury i stałe elementy nieruchomości ) lub rozszerzony (ochrona wraz z wyposażeniem), następnie wybierz ryzka, które mają wejść w zakres ochrony polisy mieszkaniowej: kradzież z włamaniem, powódź, stłuczenie przedmiotów szklanych czy OC w życiu prywatnym.

4. Określ wartość nieruchomości
Maksymalna wartość domu lub mieszkania to 2 mln zł. Osobno należy podać też wartość elementów stałych – do 500 tys. zł oraz wyposażenia – do 500 tys. zł.

5. Wskaż zabezpieczenia własne zainstalowane w nieruchomości
Przy ubezpieczeniu nieruchomości na wypadek kradzieży z włamaniem, kalkulator poprosi nas o wpisanie liczby (oraz rodzaju) zamków w drzwiach, a także o znaczenie, czy nieruchomość posiada domofon, monitoring, alarm lub inne tego typu zabezpieczenia.

6. Podaj adres email (opcjonalnie)
Może też podać (nie musisz) swój adres e-mail – dzięki temu wyniki przeprowadzonej kalkulacji zostaną automatycznie zapisane i przesłane na skrzynkę pocztową. 

7. Dokonaj wyboru polisy mieszkaniowej
Wybierz jedną z pokazanych ofert konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, np. ubezpieczenia od burzy od Generali, Proamie czy w Link4.

8. Zapłać za ubezpieczenia nieruchomości
Uzupełnij zamówienie ubezpieczenia nieruchomości o brakujące dane osobowe i wybierz jedną z kilku oferowanych metodę płatności: przelew online, BLIK, karta płatnicza debetowa/kredytowa, Google Pay lub PayPo.

9. Poczekaj na e-mail z dokumentami do polisy mieszkaniowej
Wszystkie niezbędne dokumenty do polisy mieszkaniowej zostaną przesłane na skrzynkę mailową, wystarczy zapisać je na dysku – gotowe.
Polisa mieszkaniowa zwykle działa już następnego dnia – po zaksięgowaniu wpłaty (chyba, że wybraliśmy inny termin rozpoczęcia ubezpieczenia nieruchomości).

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie domu i mieszkania od burzy zabezpieczy nas nie tylko przed zjawiskami, które towarzyszą burzy, jak silny wiatr, uderzenie pioruna czy ulewny deszcz, ale także pożarem, zalaniem, upadkiem drzew i masztów czy pękaniem mrozowym

2. Polisę na wypadek burzy możemy wykupić w ramach podstawowego ubezpieczenie, które zabezpieczy mury i stałe elementy nieruchomości lub w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej, która ochroni także wyposażenie

3. Ubezpieczenie od burzy, jak każda inna polisa, zawiera pewne ograniczenia, czyli sytuacje, za które nie otrzymamy odszkodowania, pomimo poniesionych strat i regularnie opłacanych składek

4. Cenę za ubezpieczenie domu i mieszkania od burzy najlepiej wyliczyć indywidualnie w kalkulatorze polis mieszkaniowych

FAQ Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie od burzy

 1. Czy polisa od burzy chroni też od skutków przepięcia?

  Dla większości TU ubezpieczenie nieruchomości od uderzenie pioruna niekoniecznie musi oznaczać też ubezpieczenie od przepięcia – najczęściej to dwa osobne ryzyka. To pierwsze dostępne jest zwykle w podstawowej polisie mieszkaniowej, drugie zaś zwykle występuje jako dodatkowo płatne rozszerzenie. Niektórzy ubezpieczyciele rozróżniają też dwa rodzaje przepięcia: przepięcie spowodowane uderzeniem pioruna oraz przepięcie z innych przyczyn.

 2. Czy burza występuje w polisie All Risk?

  Tak, ale warto sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności zamieszczone w dokumencie OWU pod kątem burzy i strat, jakie może spowodować.

 3. Ile czeka się na odszkodowanie na zniszczenia przez burzę?

  Odszkodowanie za burzę (a także za inne zniszczenia w nieruchomości) zawsze przysługuje tej osobie, której mienie zostało zniszczone, o ile polisa mieszkaniowa została odpowiednio skonstruowana. Jeśli nieruchomość jest wynajmowana, można wykupić dwa ubezpieczenia – jedno dla właściciela i jedno, które będzie chroniło mienie lokatora. Wówczas, jeśli burza wyrządzi szkody zarówno w mieniu właściciela, jak i lokatora, obie osoby otrzymają odszkodowanie.

 4. Czy mogę ubezpieczyć nieruchomość wyłącznie od burzy?

  Nie, na rynku ubezpieczeń nie ma osobnej polisy, która ubezpieczy nieruchomość tylko od burzy. Podstawowe ubezpieczenia, czyli najprostsze ubezpieczenie nieruchomości, chroni dom i mieszkanie nie tylko przed zjawiskami, które towarzyszą burzy, ale także przed kilkunastoma innymi zdarzeniami losowymi.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia