Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie psa

Pies oznacza wydatki na karmę, wizyty u weterynarza, leki czy ewentualne szkody, jakie wyrządzi, łącznie z pogryzieniem, za które przecież ponosimy odpowiedzialność. W takich sytuacjach przydatne może okazać się ubezpieczenie psa.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Psy to w Polsce zdecydowanie najpopularniejsze zwierzęta domowe. Szacuje się, że w naszym kraju jest ich ponad siedem i pół miliona, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców daje nam trzecie miejsce w całej Europie. 
 
Zamiłowanie Polaków do psów nie mogło ujść uwadze towarzystw ubezpieczeniowych, które od dawna umożliwiają włączenie tych zwierzaków w ochronę z polisy mieszkaniowej. Na chwilę obecną trudno o lepszą opcję ubezpieczenia czworonoga.
 


Czy można ubezpieczyć każdy gatunek psa?


Pod tym względem towarzystwa nie są zgodne. Część z nich umożliwia objęcie ochroną wszystkich ras, jednak większość wyłącza z tego grona psy zaliczane do ras agresywnych – ich listę możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku. Nie każdy ubezpieczyciel będzie również zainteresowany włączeniem w polisę mieszańców ras potencjalnie niebezpiecznych. Te kwestie są jednak zawsze opisane w OWU polisy, więc można się z nimi zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.
 
Zaznaczmy, że wyłączenie z ochrony ras agresywnych może dotyczyć pogryzienia przez psa, czyli zdarzenia, przed którego skutkami finansowymi chroni nas OC w życiu prywatnym. Śmierć lub zranienie takiego zwierzęcia np. podczas pożaru może być już jednak uwzględnione w ubezpieczeniu – mamy tu do czynienia z wyłączeniem częściowym.
 


Kiedy przyda się ubezpieczenie psa?


Ubezpieczenie psa przyda się zarówno w sytuacji, w której to nasz pupil będzie poszkodowany, jak i kiedy to on będzie winowajcą. Wśród zdarzeń, które ubezpieczyciele uwzględniają w polisach można wymienić:

 • wypadek komunikacyjny;
 • pogryzienie naszego psa przez inne zwierzę;
 • otrucie psa;
 • wypadnięcie zwierzęcia przez okno lub balkon;
 • pogryzienie przez naszego psa osoby trzeciej lub jego zwierzęcia;
 • zniszczenie mienia osoby trzeciej przez naszego psa, np. pogryzienie kabli na klatce;
 • obrażenia spowodowane zdarzeniem losowym, jak pożar, powódź czy eksplozja;
 • pokrycie kosztów leczenia po wypadku lub w trakcie choroby;
 • pokrycie kosztów uśpienia oraz pochówku zwierzęcia;
 • pokrycie kosztów zakupu nowego zwierzęcia po śmierci starego;
 • pokrycie kosztów poszukiwania zaginionego psa;
 • pokrycie kosztów opieki nad zwierzęciem, np. podczas hospitalizacji właściciela.

 
Jedna polisa mieszkaniowa chroni zwierzęta domowe w większym zakresie, a druga w mniejszym. Trudno znaleźć towarzystwo uwzględniające w ubezpieczeniu wszystkie wymienione wyżej zdarzenia, ale część ofert zapewnia naprawdę solidną ochronę czworonogów.
 

Ubezpieczenia psa w różnych polisach – porównanie 

Zdarzenie  
Dostępność w polisie
 
 
OC w życiu prywatnym zawierające szkody spowodowane przez psa;
 
 
Aviva
Ergo Hestia
Warta
PZU
Generali
 
 
uszczerbek na zdrowiu zwierzęcia wynikły ze zdarzenia losowego;
 
Aviva
Warta
Compensa
Concordia
PZU
 
 
pokrycie kosztów leczenie w trakcie choroby lub po nieszczęśliwym wypadku;
 
Compensa
Link4
Aviva,
Generali
 
 
pokrycie kosztów uśpienia, kremacji, pochówku;
 
Compensa
Aviva
PZU
Generali
 
 
pieniądze na zakup nowego psa po śmierci poprzedniego z przyczyn naturalnych lub w skutek wypadku;
 
 
Compensa
 
 
pokrycie kosztów poszukiwania zaginionego zwierzęcia;
 
 
Aviva
 
 
pokrycie kosztów opieki nad psem, kiedy właściciel jest hospitalizowany;
 
Uniqa
Allianz
Compensa
Ubezpieczenia Pocztowe
 
 
infolinia weterynaryjna.
 
 
Ubezpieczenia Pocztowe
Aviva
 

Źródło: bankier.pl.


Jak ubezpieczyć psa z polisy mieszkaniowej?


Standardowa polisa mieszkaniowa ma w podstawie ochronę murów i ewentualnie elementów stałych przed zdarzeniami losowymi. Zwierzęta domowe (przede wszystkim psy i koty) traktowane są przez ubezpieczycieli jak ruchomości domowe, a te można włączyć w zakres ochrony wykupując odpowiednie rozszerzenie. Traktowanie żywych istot podobnie, jak mebli, gotówki czy urządzeń RTV/AGD pozornie może wydawać się dość dziwne, jednak z perspektywy ubezpieczonego jest to korzystne rozwiązanie – nie musi on wykupywać kolejnego dodatku, żeby zabezpieczyć zwierzaki finansowo.
 
Ruchomości domowe ubezpiecza się na konkretną kwotę, czyli tzw. sumę ubezpieczenia, która powinna precyzyjnie odzwierciedlać ich realną wartość. Trzeba więc pamiętać, żeby przy szacowaniu łącznej wartości posiadanych przedmiotów uwzględnić również rynkową wartość posiadanych zwierząt domowych. 
 


Od jakich zdarzeń jest chroniony pies?


Jeśli wykupiona przez nas polisa uwzględnia ruchomości, a dane towarzystwo do tej kategorii zalicza również zwierzęta, to nasi pupile są chronieni od takich samych zdarzeń, jak pozostała część mienia. Przykładowo, jeśli ubezpieczenie obejmuje łącznie dwadzieścia zdarzeń losowych, to ochrona przed nimi odnosi się również do czworonogów.
 
Jak wspomnieliśmy, podstawowa polisa chroni tylko przed wybranymi zdarzeniami losowymi. Chodzi tutaj m. in. o pożar, zalanie, huragan, upadek drzew i masztów, uderzenie samochodu czy katastrofę lotniczą. Ochronę tę można dodatkowo poszerzyć, żeby bardziej kompleksowo zabezpieczyć zwierzęta domowe.
 
Dla posiadaczy psów kluczowym rozszerzeniem jest OC w życiu prywatnym, które zabezpiecza finansowo przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim, m. in. przez nasze zwierzęta domowe. Dodatek ten może się przydać np. wtedy, kiedy nasz pies pogryzie sąsiada lub przechodnia czy zniszczy należący do niego przedmiot. Co ważne, szkody na zdrowiu i mieniu osób trzecich z OC mogą być pokryte nawet do 100 000 zł.
 
Kolejnym interesującym dodatkiem jest Home Assistance. Wykupując go uzyskujemy pakiet darmowych usług, które mogą odnosić się również do psów i kotów. Chodzi tutaj o:

 • transport zwierzęcia– w miejsce wskazane przez właściciela, czyli np. do weterynarza;
 • opiekę nad psem– głównie po szkodzie, czyli np. po pożarze lub zalaniu naszego mieszkania, w którym czasowo nie da się mieszkać lub momencie, w którym właściciel psa jest hospitalizowany;
 • darmowe wizyty weterynarzaprzy zaistnieniu określonych okoliczności;
 • darmową infolinię weterynaryjną.

 
Każdy pakiet Home Assistance jest nieco inaczej skonstruowany – może zawierać różne usługi, a także ma różne limity, np. dwie darmowe wizyty weterynarza w trakcie trwania ubezpieczenia, każda do maksymalnie 300 zł. Zdarza się, że towarzystwa oferują do wyboru dwa czy nawet trzy różne pakiety assistance, od podstawowego do najbardziej rozbudowanego, a każdy z nich ma inną cenę.  
 
Występują też oferty ubezpieczeniowe zawierające dodatkowe ryzyka dedykowane właścicielom zwierząt domowych, np. ubezpieczenie NNW psa lub kota. Takie zdarzenia mogą być dostępne zarówno w podstawie, jak i w rozszerzeniu.
 


Ile kosztuje ubezpieczenie psa?


Obliczyliśmy przykładową składkę za ubezpieczenie 60-metrowego mieszkania w Bydgoszczy o wartości 400 000 zł.Przyjęliśmy, że na obszarze nieruchomości znajduje się mienie ruchome, którego łączna wartość, wraz ze zwierzętami domowymi, wynosi 50 000 zł.
 
Za zakres ochrony przyjęliśmy ubezpieczenie murów, elementów stałych i mienia ruchomego od zdarzeń losowych. Rozpatrywaliśmy tylko te oferty, które zawierają OC w życiu prywatnym i Home Assistance, czyli dodatki istotne z perspektywy posiadaczy psów.
 
Najtańszą polisę chroniącą m. in. zwierzęta domowe kupimy już za 233 zł, a najdroższa oferta opiewa na 359 zł– kwoty te dotycząc jednego roku ochrony ubezpieczeniowej. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych ubezpieczeniach SU dla OC w życiu prywatnym jest wyższe, niż w pozostałych.
 
Z polisy mieszkaniowej można zapewnić dość szeroką ochronę finansową posiadanym zwierzętom domowym i to – co pokazuje przeprowadzona kalkulacja – za naprawdę rozsądne pieniądze. 230-360 zł w skali roku może i jest zauważalnym wydatkiem, jednak nie zapominajmy, że za taką kwotę chronimy nie tylko naszego pupila, ale również mury, elementy stałe i pozostałe mienie ruchome, które łącznie kosztuje 450 000 zł

– mówi Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości.
 

Polisa mieszkaniowa dla właścicieli psów – przykładowe oferty

 
Towarzystwo
 
 OC w życiu prywatnym  Roczna składka
 
Europa
 
 50 000 zł  233 zł
 
Benefia
 
 50 000 zł  259 zł
 
Proama
 
 60 000 zł  259 zł
 Generali  50 000 zł  
281 zł
 
 
Mtu24.pl
 
 100 000 zł  332 zł
 
Link4
 
 50 000 zł  337 zł
 
Inter Polska
 
 50 000 zł  359 zł

 Źródło: ubezpieczeniaonline.pl (stan na: 27.10.2021 r.).
 

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za psa?


Każde ubezpieczenie nieruchomości zawiera pewne ograniczenia, a najważniejszymi z nich są tzw. wyłączenia odpowiedzialności. To lista szczegółowo opisanych w OWU okoliczności, przy których odszkodowanie nie przysługuje. W odniesieniu do zwierząt domowych istotne mogą okazać się m. in. takie wyłączenia:
 

 • rażące niedbalstwo, czyli np. sytuacja, w której zwierzę wydostaje się z mieszkania przez otwarte drzwi i samo doznaje uszczerbku na zdrowiu lub powoduje straty na mieniu lub zdrowiu osób trzecich;
 • uszkodzenie ciała zwierzęcia wyrządzone celowo przez ubezpieczonego lub domowników;
 • przechowywanie lub korzystanie z materiałów wybuchowych i pirotechnicznych;
 • zamieszki, stan wojenny, wojna i inne tego typu zdarzenia;
 • choroba zwierzęcia wynikająca z winy właściciela, np. nieodpowiednie karmienie zwierzęcia.

 
Liczba i charakter wyłączeń odpowiedzialności wynikają z polityki danego towarzystwa, co oznacza, że w każdej polisie są nieco inne. 

 

Gdzie można kupić ubezpieczenie dla psa?


Ubezpieczenie zwierząt domowych, w tym psa, dostępne jest w większości towarzystw. Chodzi tutaj zarówno o ochronę przed zdarzeniami losowymi dla zwierzęcia traktowanego jako ruchomość domowa, jak i o ochronę w ramach OC w życiu prywatnym. Również Home Assistance uwzględniający usługi związane ze zwierzętami jest standardowym dodatkiem do polisy mieszkaniowej.
 
Oczywiście, w jednym towarzystwie dostępna ochrona psa jest szersza, a w innych węższa. Zróżnicowanie widoczne jest również w odniesieniu do wysokości składki, o czym można się przekonać porównując ze sobą oferty poszczególnych ubezpieczycieli w kalkulatorze polis. Z poziomu kalkulatora można też przejść od razu do zakupu i nabyć ubezpieczenie bez wychodzenia z domu.  

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Zakup ubezpieczenia nieruchomości powinien rozważyć przede wszystkim lokator, który posiada psa. Na rynku ubezpieczeniowym dostępne jest specjalne dodatki pod tym kątem, np. OC w życiu prywatnym – OC najemcy nieruchomości. Ceny za ubezpieczenie psa i całej nieruchomości warto sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowych, który szybko pokaże oferty najpopularniejszych towarzystw. W kilka minut porównasz w nim polisy nawet kilkunastu ubezpieczycieli i  w jednym miejscu znajdziesz ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie psa


Jakie inne zwierzęta można ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej?

W ramach ubezpieczenia nieruchomości można standardowo ubezpieczyć psy i koty. Towarzystwa często też stwarzają możliwość włączenia w ochronę ryb akwariowych, gryzoni, żółwi czy ptaków. Zdarzają się oferty, w których można też uwzględnić konie i pszczoły (do określonej liczby uli).

Czy w ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć hodowlę psów?

Hodowli psów rozumianej jako działalność komercyjna nie można ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej. W ubezpieczeniach nieruchomości istnieją dodatki mogące chronić mienie służbowe lub przedmioty wykorzystywane do działalności gospodarczej, ale nie odnosi się to do zwierząt.

Ile psów można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej?

Towarzystwa raczej nie wyznaczają limitów zwierząt domowych, jakie mogą być chronione z polisy mieszkaniowej. Przy zakupie ubezpieczenia trzeba jednak pamiętać, żeby w SU ruchomości domowych uwzględnić również wartość posiadanych psów.

Kto ponosi odpowiedzialność za pogryzienie przez psa?

Jeśli nasz pies pogryzie przechodnia lub sąsiada, a my posiadamy polisę mieszkaniową z OC w życiu prywatnym, to nasz ubezpieczyciel finansowo odpowiada za pogryzienie. Żeby odszkodowanie zostało wypłacone, muszą być spełnione określone warunki – np. pies nie może być luźno puszczony na ulicy. OC nie działa w sytuacjach, w których zwierzę pogryzło swojego właściciela lub któregoś z domowników.

Jakie wysokie odszkodowanie uzyskamy za pogryzienie przez psa?

Rekompensatę finansową za pogryzienie przez psa może uzyskać tylko poszkodowany i nie może ona przekroczyć sumy ubezpieczenia przyporządkowanego do OC w życiu prywatnym. Przykładowo, jeśli SU wynosi 50 000 zł, to automatycznie jest to maksymalna wysokość odszkodowania, jakie można z niego uzyskać, nawet jeśli uszczerbek na zdrowiu będzie oszacowany na wyższą kwotę.

To warto wiedzieć
1. Psy, podobnie jak inne zwierzęta domowe, mogą być chronione z polisy mieszkaniowej jako ruchomości domowe

2. Ochrona mienia ruchomego dostępna jest jako rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia nieruchomości

3. Z perspektywy posiadacza psa kluczowymi dodatkami do ubezpieczenia nieruchomości są OC w życiu prywatnym oraz Home Assistance

4. Ubezpieczyciele niechętnie obejmują ochroną psy należące do ras agresywnych oraz mieszańce tych ras
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy