Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 41 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

OC mieszkaniowe - na czym polega i ile kosztuje polisa?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie OC mieszkaniowe zabezpieczy nas, gdy przez przypadek wyrządzimy szkodę osobie trzeciej i będziemy musieli zapłacić jej odszkodowanie. Sprawdzamy, gdzie kupić najtańsze OC mieszkania i doradzamy, na co zwrócić uwagę.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie OC mieszkaniowe przydać się może w wielu życiowych sytuacjach, np. gdy nasze dziecko podczas gry w piłkę nieumyślnie wybije szybę w oknie sąsiada. Jeśli poszkodowana osoba będzie domagała się zadośćuczynienia, to ubezpieczyciel pokryje koszty, a my unikniemy nie tylko nagłych wydatków, ale i stresu.

 

Czym jest OC mieszkaniowe?

OC mieszkaniowe, inaczej OC w życiu prywatnym, to dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa zapewni nam odszkodowanie dla osób, którym my lub nasi bliscy (w tym także zwierzęta domowe) nieumyślnie wyrządzimy szkodę. OC mieszkaniowe pokryje szkody wyrządzone zarówno w domu, jak i poza nim. OC w życiu prywatnym dostępne jest jako rozszerzenie do polisy mieszkaniowej. Można je wykupić niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Co obejmuje ubezpieczenie OC mieszkaniowe?

OC mieszkaniowe zazwyczaj można nabyć już jako dodatek do podstawowej polisy mieszkaniowej (ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych). OC w życiu prywatnym może nas chronić nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju.

OC mieszkaniowe obejmuje zazwyczaj zarówno szkody rzeczowe (np. uszkodzenie mieszkania sąsiada), jak osobowe (np. uszkodzenie ciała osoby trzeciej).

OC w życiu prywatnym może się przydać, gdy:

 • nieumyślne zalejemy mieszkania sąsiada, np. z powodu pękniętego wężyka od pralki;
 • przypadkowo zarysujemy zaparkowany samochód;
 • potrącimy pieszego na rowerze, rolkach lub hulajnodze;
 • nasz pies pogryzie przechodnia;
 • przechodzień przewróci się na śliskim chodniku przynależącym do naszej nieruchomości;
 • dziecko uszkodzi mienie w domu kolegi;
 • przypadkowo zniszczymy mienie hotelowe;
 • uszkodzimy mienie należące do osoby trzeciej podczas użytkowania drona;
 • spowodujemy kontuzję innego zawodnika podczas rekreacyjnej gry w piłkę.

Zakres OC mieszkaniowego może być podstawowy lub rozszerzony. Wiele towarzystw proponuje do wyboru różne pakiety OC mieszkaniowego, np. w Alianz mamy do wyboru pakiet Komfort, Plus i Max. Ubezpieczenie OC mieszkaniowe możemy też rozszerzać o dodatkowe ryzyka, np. w Benefia w ramach rozszerzeń możemy wybrać m.in. ochronę mienia powierzonego, szkody spowodowane podczas jazdy konnej, a nawet powstałe w wyniku posiadania i użytkowania legalnej broni.

Pamiętajmy, że w zakres OC mieszkaniowego wpisują się tylko te sytuacje, w których szkody na mieniu lub zdrowiu osób trzecich spowodowane są nieumyślnie. Celowe działania lub ewidentne zaniedbania nie podlegają odszkodowaniu z polisy OC w życiu prywatnym.

Jak ustalić wysokość odszkodowania w OC mieszkaniowym?

Wysokość odszkodowania w OC mieszkaniowym zależy przede wszystkim od rozmiaru szkody oraz sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia OC mieszkaniowego to maksymalna kwota, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić osobie przez nas poszkodowanej. Suma OC mieszkaniowego jest zazwyczaj redukcyjna, co oznacza, że maleje po każdym wypłaconym odszkodowaniu.

Warto zatem wybrać OC w życiu prywatnym z wyższą sumą ubezpieczenia, będziemy mieli wówczas większą pewność, że wystarczy ona na pokrycie spowodowanych szkód.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują często ubezpieczenia OC mieszkaniowe z różnymi zakresami sumy ubezpieczenia. Możemy więc wybrać takie, które odpowiada naszym potrzebom.

Wysokość sumy ubezpieczenia OC mieszkaniowego w popularnych TU

TU

Sumy ubezpieczenie OC mieszkaniowego

mtu24.pl

50 000 zł, 100 000 zł, 200 000 zł, 300 000 zł

Benefia

50 000 zł, 100 000 zł

Proama

60 000 zł, 100 000 zł, 200 000 zł

Link4

50 000 zł, 75 000 zł, 100 000 zł

Generali

100 000 zł, 200 000 zł, 400 000 zł

Tabela 1. Oprac. własne.

 

Ile kosztuje OC mieszkaniowe?

To, ile kosztuje OC mieszkaniowe, zależy od tego, jaką nieruchomość ubezpieczamy w ramach podstawowej polisy mieszkaniowej, ile osób zamieszkuje tę nieruchomość oraz na jaką sumę ubezpieczenia się zdecydujemy.

Ceny za OC mieszkaniowe w poszczególnych TU są dość zróżnicowane, jednocześnie za takie same lub bardzo podobne produkty wielu ubezpieczycieli podaje inne kwoty – nierzadko różnica to nawet 100-200 zł. Warto więc przed zakupem porównać ceny OC mieszkaniowego w kalkulatorze polis mieszkaniowych.

Za pomocą takiego właśnie narzędzia sprawdziliśmy, ile kosztuje podstawowa polisa mieszkaniowa z OC w życiu prywatnym dla:

 • mieszkania 45 m2,
 • ulokowanego w Warszawie,
 • o wartości 400 000 zł.
 • zamieszkiwanego przez 2 osoby.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania z OC mieszkaniowym zaproponowało mtu24.pl – 193 zł za rok. W tej cenie zawarta jest suma ubezpieczenia na kwotę 50 000 zł oraz w zakresie ochrony dodatkowo Powódź.

Atrakcyjna wydaje się być oferta towarzystwa Europa – 214 zł za rok ochrony, a w tym suma ubezpieczeń o wartości 100 000 zł, dodatkowo w pakiecie ochrona od dewastacji i Home Assistance.

Najdroższe ubezpieczenie mieszkania z OC mieszkaniowym zaproponowało Inter Polska – 338 zł za rok, w tym suma ubezpieczeń 50 000 zł, a dodatkowo Home Assistance i Dewastacja. Być może jednak, w tej cenie, Inter Polska zawarło wyjątkowo korzystne zasady działania polisy – warto je sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Z reguły im wyższa suma ubezpieczenia, tym cena za OC mieszkaniowe będzie wyższa. Jeśli OC mieszkaniowe ma zabezpieczać nas nie tylko w Polsce, ale np. w całej Europie, dobrze jest wykupić ubezpieczenie z sumą min. 50 000 zł. A jeśli OC w życiu prywatnym ma działać na całym świecie suma nie powinna być niższa niż 100 000 zł

- Leszek Drozdalski, ekspert polis mieszkaniowych na ubezpieczeniaonline.pl
 

Ceny podstawowego ubezpieczenie mieszkania z OC mieszkaniowym

TU Wysokość sumy ubezpieczenia

Dodatkowo w zakresie ochrony

Cena za rok ochrony

mtu24.pl

50 000 zł powódź 193 zł

Europa

100 000 zł Home Assistance, dewastacja 214 zł

Benefia

50 000 zł 231 zł

Proama

60 000 zł 247 zł

Link4

50 000 zł 258 zł

Generali

200 000 zł Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny 286 zł

Inter Polska

50 000 zł Home Assistance, dewastacja 338 zł

Tabela 2. Opracowanie na podstawie kalkulacji ubezpieczeniaonline.pl 12.05.2022 r.

 

Kiedy OC mieszkaniowe nie działa?

Jak każda polisa, tak i OC mieszkaniowe określa sytuacje, których nie obejmuje zakres ochrony i w których nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie. Takie ograniczenia w polisach mieszkaniowych nazywane są przez ubezpieczycieli włączeniami odpowiedzialności.

Zwykle w OC mieszkaniowym pojawiają się następujące wyłączenia odpowiedzialności:

 • szkody powstałe w wyniku korzystania z materiałów wybuchowych i broni palnej;
 • szkody spowodowane pod wpływem używek;
 • szkody spowodowane przez agresywne rasy psów i zwierzęta egzotyczne;
 • szkody powstałe w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej;
 • szkody powstałe w wyniku profesjonalnego uprawiania sportu (na zawodach sportowych itp.).

Lista włączeń w OC mieszkaniowym w każdym TU może być nieco inna. Znajdziemy ją zawsze w dokumencie OWU dołączanym do polisy – warto ją sprawdzić jeszcze przed zakupem ubezpieczenia mieszkania.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to popularny dodatek do polisy mieszkaniowej – znajdziemy go praktycznie w ofercie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ofert na rynku jest bardzo dużo i aby nie przepłacać, najlepiej jest porównać ceny i zakres ochrony w kalkulatorze polis mieszkaniowych.

Z poziomu kalkulatora ubezpieczeń możemy też bezpośrednio dokonać zakupu – wygodnie i bezpiecznie online. Za polisę mieszkaniową z OC w życiu prywatnym zapłacimy wówczas przelewem internetowym, a wszelkie niezbędne dokumenty otrzymamy na skrzynkę mailową. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

OC mieszkania - To warto wiedzieć

1. OC mieszkaniowe to dodatek do polisy mieszkaniowej, który zabezpieczy nas przed stratami finansowymi, gdy wyrządzimy szkodę osobie trzeciej 

2. W ramach OC w życiu prywatnym ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie, która z naszej winy doznała straty na mieniu lub uszczerbku na zdrowiu

3. OC mieszkaniowe chroni nas nie tylko w mieszkaniu, ale i poza domem, może zabezpieczać nas nie tylko w Polsce, ale i w Europie lub nawet na całym świecie

4. Przy wyborze OC mieszkaniowego warto zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczeń – od niej zależy wysokość odszkodowania

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC mieszkania

 1. Do kogo skierowane jest ubezpieczenie OC mieszkania?

  Ubezpieczenie OC mieszkaniowe skierowane jest to wszystkich, którzy chcą zabezpieczyć się finansowo na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim. Przyda się z pewnością tym, którzy wynajmują mieszkanie, osobom, które posiadają zwierzęta domowe lub dzieci, użytkownikom hulajnóg elektrycznych, a także tym, którzy podróżują.

 2. Jak zgłosić szkodę w ramach OC mieszkania?

  Zgłoszenia szkody powinniśmy dokonać zgodnie z obowiązkami zapisanymi w OWU polisy mieszkaniowej. Zwykle mamy na to 3 dni od momentu zdarzenia. Zgłoszenia można dokonać na kilka sposobów: telefonicznie, mailowo lub za pomocą formularza internetowego na stronie ubezpieczyciela.

 3. Czy OC mieszkaniowe sprawdzi się podczas remontu?

  Tak, OC mieszkaniowe zabezpieczy nas finansowo na wypadek zniszczeń spowodowanych nieumyślnie także podczas remontu, zarówno na mieniu, jak i zdrowiu osób trzecich. Zadziała, np. gdy podczas remontu łazienki zalejemy mieszkania sąsiada czy uszkodzimy schody na klatce podczas przenoszenia mebli.

 4. Co to jest rażące niedbalstwo w OC mieszkania?

  Rażące niedbalstwo to jedno z wyłączeń odpowiedzialności w OC mieszkania, czyli sytuacja, w której nie przysługuje nam odszkodowanie z polisy mieszkaniowej. Z rażącym niedbalstwem mamy do czynienia, np. gdy nie wyłączymy żelazka i dojdzie do pożaru, choć niektórzy ubezpieczyciele (PZU) proponują też polisy, które działają również w tego typu sytuacjach.

 5. Na czym polega OC najemcy?

  OC najemcy to dodatek do polisy mieszkaniowej, który zapewnia odszkodowanie dla lokatora w sytuacjach, w których z jego winy dojdzie do szkody. OC najemcy może pokryć zarówno straty na mieniu właściciela lokalu, szkody spowodowane w lokalach sąsiadów, jak i koszty należne administracji za szkody w budynku.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia