Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego PC, RTV, AGD

Sprzęt elektroniczny w domu i mieszkaniu może kosztować łącznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tak wysoka wartość mienia sprawia, że warto je ubezpieczyć. Wyjaśniamy, jaką polisę najlepiej wykupić oraz ile to kosztuje.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Sprzęt elektroniczny może być chroniony w ramach polisy mieszkaniowej. Ceny za ubezpieczenie sprzętu elektronicznego zaczynają się już od ok. 100 zł za rok ochrony, ale warto przyjrzeć się bliżej ofertom ubezpieczycieli.


Co oznacza sprzęt elektroniczny dla ubezpieczyciela?


Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może nieco inaczej definiować „sprzęt elektroniczny”. Dla TU Inter Polska to urządzenia, których prawidłowe działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub obecności pól elektromagnetycznych.

Mimo, że definicje mogą brzmieć nieco inaczej u poszczególnych ubezpieczycieli, zwykle chodzi o sprzęty takie jak: telewizory, komputery, monitory, głośniki, smartfony, lodówki, zamrażarki, zmywarki itp. 
 


Sprzęt elektroniczny to ruchomości domowe czy elementy stałe?


Elementy stałe, to dla ubezpieczycieli mury, czyli sama nieruchomość (ściany, podłogi, sufit) oraz wyposażenie mieszkania, które jest na stałe zainstalowane w nieruchomości i nie można go wymontować bez użycia siły lub narzędzi. Są to więc, takie elementy jak: armatura sanitarna, kafelki, panele podłogowe, grzejniki, system zabudowanych szaf czy zabudowane sprzęty AGD.

Mienie ruchome to wszystkie przedmioty znajdujące się na wyposażeniu nieruchomości, które nie są na stałe przymocowane do ścian czy podłogi i można je swobodnie wynieść. Np. laptop, telefon, monitor, głośniki, mikrofalówka, a nawet książki i ubrania.

Zatem, sprzęt elektroniczny, który nie jest na stałe przymocowany w nieruchomości, np. komputer stacjonarny, zaliczany jest do mienia ruchomego. Z kolei wszystkie urządzenia podłączane do prądu i na stałe przytwierdzone, np. zabudowana lodówka, kuchenka i pralka, to elementy stałe nieruchomości.
 


Od czego ubezpieczyć sprzęt elektroniczny w domu?


Rozważając zakup ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, warto zastanowić, jakie zagrożenia najlepiej będzie uwzględnić w polisie mieszkaniowej. Sytuacji, w których może dojść do uszkodzenia sprzętu elektronicznego jest wiele: zalanie, kradzież, przepięcia (np. podczas burzy) czy rozmaite awarie, to najczęstsze powody uszkodzeń. Ale jest też wiele innych.

Przy ubezpieczeniu sprzętu elektronicznego w polisie mieszkaniowej, warto uwzględnić:
 • zdarzenia losowe – w polisie mieszkaniowej zwykle zawartych jest kilkanaście różnych zdarzeń losowych, które mogą uszkodzić naszą nieruchomość oraz mienie, które się w niej znajduje. Są to zdarzenia tj. pożar, eksplozja, powódź, zalanie, upadek drzew i masztów, intensywne opady deszczu, śniegu, gradu czy huragan;
   
 • przepięcie – może się zdarzyć podczas burzy lub awarii sieci elektrycznej, wówczas sprzęt elektroniczny, który będzie podłączony do prądu, może ulec poważnej awarii lub nawet zostać bezpowrotnie zniszczony;
   
 • kradzież z włamaniem – sprzęt elektroniczny nierzadko staje się łupem włamywaczy. Szczególnie dotyczy to tych urządzeń, które można szybko pochwycić i z łatwością wynieść z mieszkania, np. laptop czy smartfon. Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem zapewni nam odszkodowanie w sytuacjach, w których złodzieje wejdą do nieruchomości, zostawiając wyraźne ślady włamania, np. wyłamany zamek czy wybite okno;
   
 • kradzież zwykła – wykupując ten wariant w polisie mieszkaniowej, możemy liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy złodzieje okradną naszą nieruchomość, nie pozostawiając śladów włamania. Ta opcja nie jest jednak dostępna we wszystkich TU;
   
 • rabunek – zapewni nam odszkodowania, gdy sprzęt elektroniczny zostanie nam skradziony poza miejsce zamieszkania, przy użyciu groźby lub siły;
   
 • wandalizm – dzięki tej opcji w polisie mieszkaniowej, możemy liczyć na rekompensatę od ubezpieczyciela, jeśli ktoś umyślnie zniszczy nasze mienie;
   
 • Home Assistance – to dodatek do polisy mieszkaniowej, w ramach, którego zyskujemy bezpłatny pakiet usług w razie awarii sprzętów, np. pomoc informatyka w razie uszkodzenia komputera czy pogwarancyjna usługa naprawy pralki.
A tym, którzy chcą mieć jeszcze większą ochronę swojego mienia, ubezpieczyciele oferują wariant All Risks – w ramach tej opcji zyskujemy bardzo duży zakres ubezpieczenia nieruchomości, np. ochronę sprzętu elektronicznego pozostawianego na tarasie czy ubezpieczenie rzeczy osobistych gości. 
 


Gdzie ubezpieczyć sprzęt elektroniczny?


Sprzęt elektroniczny możemy ubezpieczyć właściwie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, które oferuje polisy mieszkaniowe, ale nie wszędzie ochrona zostanie udzielona na tych samych warunkach. 

Przed ostatecznym wyborem polisy warto zwrócić szczególną uwagę na limity odpowiedzialności (maksymalne i minimalne wysokości odszkodowania), wyłączenia odpowiedzialności (sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała) oraz na możliwe rozszerzenia w polisie.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – porównanie ofert

TU Nazwa polisy
Wybrane szczegóły
 

PZU
 
DOM Nietypowe ryzyko: ochrona sprzętu elektronicznego podczas remontu.

Allianz
 
Bezpieczny dom Nietypowe rozszerzenie: ubezpieczenie ruchomości domowych przekazanych osobie do przeróbki, konserwacji lub naprawy, poza miejscem ubezpieczenia.

Compensa
 
Rodzina II Nietypowe rozszerzenie: ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od uszkodzeń (laptop i tablet chroniony również poza miejscem ubezpieczenia).

Concordia
 
Mój dom Nietypowe rozszerzenie: rabunek sprzętu poza miejscem ubezpieczenia, limit 2000 zł.

Generali
 
Z myślą o domu Nietypowe rozszerzenie: ubezpieczenie sprzętu od rabunku poza miejscem ubezpieczenia (limit: sprzęt muzyczny do 50% SU dla ruchomości).

HDI
 
Twój dom Limit dla sprzętu elektronicznego – do 70% SU ruchomości (jako rozszerzenie możliwe zwiększenie limitu do 100.

Wiener
 
Cztery kąty Wyłączenia odpowiedzialności: ubezpieczeniu nie podlega sprzęt w pomieszczeniach przynależnych, garażu, budowlach na posesji, domu letniskowym, budynku mieszkalnym nie zamieszkałym na stałe.

InterRisk
 
Bezpieczny dom Limit dla przepięcia (elementy stałe): 50% SU lub (ruchomości) 40000 zł.

Inter Polska
 
Inter Lokum Nietypowe rozszerzenie: ochrona bagażu podróżnego dla laptopa, tabletu, aparatu fotograficznego, kamery (nie więcej niż 4000 zł); dla telefonu komórkowego/smartfona  (nie więcej niż 1000 zł).

Mtu24.pl
 
Mieszkaj z mtu24.pl Wyłączenie odpowiedzialności: sprzęt elektroniczny przechowywany w pomieszczeniach przynależnych.

Link4
 
Dom Limit odpowiedzialności: ruchomości domowe znajdujące się w pomieszczeniach przynależnych lub budynkach gospodarczych – do 5% sumy ubezpieczenia mienia ruchomego.

Warta
 
Dom Komfort Plus Wyłączenie odpowiedzialności: sprzęt elektroniczny w domach letniskowych w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Uniqa
 
Twój dom plus Nietypowe rozszerzenie: sprzęt elektroniczny poza miejscem ubezpieczenia (laptop, sprzęt fotograficzny, tablety, przenośne odtwarzacze muzyki, elektroniczne instrumenty muzyczne, elektroniczny przenośny sprzęt, medyczny, czytniki e-book, konsole do gier).

Aegon
 
Aegon dla domu Wyłączenie odpowiedzialności: sprzęt w domu letniskowym
przepięcie oddzielone od uderzenia pioruna.

TU Europa
 
My Flat Limit odpowiedzialności: sprzęt elektroniczny 60 % SU ruchomości domowych (zdarzenia losowe).

Nationale Nederlanden
 
Dom i majątek nietypowe rozszerzenie: pęknięcie szybki przenośnych urządzeń elektronicznych (telefon komórkowy, tablet, e‑czytnik, laptop).

Tabela 1. Oprac. własne na podstawie OWU popularnych towarzystw ubezpieczeniowych


Jak otrzymać odszkodowanie za zniszczony lub skradziony sprzęt elektroniczny? 


Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić w razie nagłego wypadku i zniszczenia sprzętu elektronicznego, to zabezpieczenie mienia, aby nie doszło do powiększenia szkód.

Kolejny krok, to powiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu – zwykle mamy na to 3 dni, niektóre TU zaznaczają jednak, że należy to zrobić w ciągu 12 godzin. 

Jeśli sprzęt elektroniczny zostanie nam skradziony lub zniszczony, naszym obowiązkiem jest także zgłoszenie zdarzenia na policję. Obowiązek ten nakłada na nas zarówno polskie prawo, jak i zasady określane przez ubezpieczycieli. TU zwykle wymagają także okazania protokołu spisanego przez policję. 

Oprócz protokołu policyjnego ubezpieczyciel może wymagać od nas także przedstawienia innych dokumentów, np. zaświadczeń o przeprowadzeniu obowiązkowych przeglądów.

Od momentu, gdy zgłosimy zdarzenie w towarzystwie ubezpieczeniowym, ubezpieczyciel ma 14 dni na wypłatę odszkodowania. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości, ubezpieczyciel ma kolejne 2 tygodnie na wypłatę lub odmowę wypłaty spornej części odszkodowania.
 


Odszkodowanie za sprzęt elektroniczny – na co uważać?


To, jakiej wysokości odszkodowanie otrzymamy za zniszczony sprzęt elektroniczny z polisy mieszkaniowej, zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. SU oznacza maksymalną wysokość odszkodowania.

SU powinna zawsze być równa realnej wartość ubezpieczanego mienia. Np. jeśli posiadamy sprzęty elektroniczne o wartości 20 000 zł, to dokładnie taką kwotę powinniśmy wpisać w rubryce „suma ubezpieczenia” przy umowie na polisę mieszkaniową.

Jeśli ustalimy wyższą sumę ubezpieczenia, niż realna wartość naszego mienia, będziemy tylko niepotrzebnie przepłacać za składki na ubezpieczenie – w razie szkody TU sprawdzi i wyceni wartość zniszczonych przedmiotów.  Sytuację, w której suma ubezpieczenia zostaje zawyżona TU nazywają „nadubezpieczeniem”.

Z kolei przy zaniżonej sumie ubezpieczenia, zyskujemy niższą cenę za ubezpieczenie, ale ryzykujemy wypłatę zaniżonego odszkodowania, które  prawdopodobnie nie wystarczy na pokrycie szkód. Taka sytuacja nazywana jest przez ubezpieczycieli niedoubezpieczeniem.

Na wysokość odszkodowania za sprzęty elektroniczne mogą mieć wpływ także limity odpowiedzialności ustalone w OWU. W Każdym TU limity odpowiedzialności mogą być inne. Limity mogą dotyczyć zarówno konkretnego mienia, jaki danego zdarzenia. Np. ubezpieczyciel może określać odpowiedzialność za stratę mienia w wyniku kradzieży tylko do kwoty 6 000 zł.  
 


Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za sprzęt elektroniczny?


W każdej polisie mieszkaniowej zawarte są też sytuacje, w których ubezpieczyciel może nie zapłacić za sprzęt elektroniczny, który uległ zniszczeniu. Sytuacje te, to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”.
 
Dość często w OWU polis mieszkaniowych spotyka się następujące wyłączenia odpowiedzialności:
 • uszkodzenie sprzętu, którego wiek wynosi więcej niż 5 lat;
 • zniszczenie lub kradzież sprzętu elektronicznego przechowywanego w budynkach gospodarczych i innych pomieszczeniach niemieszkalnych;
 • zniszczenia sprzętu powstałe w trakcie remontu, zarówno mechaniczne, jak i powstałe w skutek przepięcia;
 • uszkodzenie sprzętu elektronicznego w wyniku użytkowania niezgodnego z jego przeznaczeniem i instrukcją obsługi;
 • utrata danych zapisanych na urządzeniu elektronicznym w formie cyfrowej;
 • uszkodzenie sprzętu, który nadal chroniony jest w ramach gwarancji producenta;
 • zniszczenia wywołane przez działanie pola magnetycznego lub elektromagnetycznego.
W poszczególnych TU wyłączenia odpowiedzialności mogą być nieco inne. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto je sprawdzić jeszcze przed zakupem polisy.
 


Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?


Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego w polisie mieszkaniowej w kilku popularnych TU. Sprawdziliśmy ceny za ubezpieczenie rozszerzone – wraz z ochroną mienia ruchomego na wypadek zdarzeń losowych (zalanie, huragan, ulewny deszcz itp.), kradzieży z włamaniem oraz powodzi.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest dom:
 • powierzchnia: 100 m2,
 • wartość nieruchomości: 500 000 zł,
 • wartość elementów stałych: 80 000 zł.
Dla porównania, przyjęliśmy trzy różne wartości ruchomości domowych:
 • Wariant I: 30 000 zł,
 • Wariant II: 70 000 zł,
 • Wariant III: 150 000 zł.
Sprawdziliśmy, czy ta wartość ma wpływ na cenę polisy.

W wariancie I (wartość mienia ruchomego: 30 tys. zł), ceny za ubezpieczenie domu razem ze sprzętem elektronicznym rozpoczynają się od 313 zł za rok. Najtańszą ofertą okazała się TU Europa, najdroższą Mtu24.pl za 740 zł. Poszczególne towarzystwa proponują różne opcje polisy – z mniejszą lub większa liczbą dodatków. Wyraźnie widać, że im większy jest zakres ochrony, tym wyższa jest cena polisy.

Analiza cen ubezpieczenia domu wraz ze sprzętem elektronicznym pokazuje, że wartość mienia ruchomego ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej – im wyższa jest ta wartość, tym wyższa jest cena polisy.


Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego o wartości 30 000 zł

TU Cena za rok ochrony Dodatki do polisy
Europa 313 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Proama 386 zł
Powódź, Wandalizm
 
Link4 404 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Proama 413 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Generali 436 zł
Home Assistance, Powódź, Pakiet medyczny, Wandalizm
 
Proama 584 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm, Przedmioty szklane
 
Generali 644 zł
Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Wandalizm, Pakiet medyczny, NNW psa i kota
 
Mtu24.pl 695 zł
Powódź, Wandalizm
 
Mtu24.pl 740 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 

Tabela 2. Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 20.07.2021 r.

W wariancie II (wartość mienia ruchomego: 70 tys. zł), ceny za ubezpieczenie domu wraz ze sprzętem elektronicznym są wyższe. Lecz, w porównaniu z wariantem I różnica nie jest bardzo duża. Składki roczne rozpoczynają się od 408 zł – oferta Proamy, a kończą na 935 zł – oferta Mtu24.pl. Tu również wyraźnie widać, że im większy zakres ochrony domu, tym za polisę musimy zapłacić więcej.


Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego o wartości 70 000 zł

TU Cena za rok ochrony Dodatki do polisy
Proama 408 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Europa 409 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Proama 435 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Generali 461 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm, Pakiet medyczny
 
Link4 661zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Proama 663 zł
Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Wandalizm
 
Generali 688 zł
Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Wandalizm, Pakiet medyczny, NNW psa i kota
 
Mtu24.pl 890 zł
Powódź, Wandalizm
 
Mtu24.pl 935 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 

Tabela 3. Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 20.07.2021 r.


W wariancie III (wartość mienia ruchomego: 150 tys. zł) ceny za ubezpieczenie domu wraz ze sprzętem elektronicznym rozpoczynają się się od 450 zł za rok – oferta Proamy. Najdroższe ubezpieczenie zaproponowało Mtu24.pl – 1326 zł.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego o wartości 150 000 zł

TU Cena za rok ochrony Dodatki do polisy
Proama 458 zł
Powódź, Wandalizm
 
Proama 485 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Generali 515 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm, Pakiet medyczny
 
Europa 530 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Proama 704 zł
Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Wandalizm
 
Link4 730 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 
Generali 760 zł
Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Wandalizm, Pakiet medyczny, NNW psa i kota
 
Mtu24.pl 1281 zł
Powódź, Wandalizm
 
Mtu24.pl 1326 zł
Home Assistance, Powódź, Wandalizm
 

Tabela 4. Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 20.07.2021 r.Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Ubezpieczenie mieszkania może zabezpieczać nie tylko samą nieruchomość, ale i przechowywane w niej oraz na jej posesji cenne przedmioty, np. sprzęt elektroniczny. Ubezpieczenie mieszkania możemy wykupić w wersji podstawowej lub rozszerzonej. Do polisy rozszerzonej możemy dobrać dodatki, tj:  kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym czy Home Assistance. Ceny polis mieszkaniowych są różne w poszczególnych TU. Warto je porównać w kalkulatorze polis mieszkaniowychKalkulator w kilka minut pokaże oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i łatwiej będzie wytypować najlepszą polisę mieszkaniową. 

To warto wiedzieć
1. Sprzęty elektroniczne mogą być traktowane przez ubezpieczyciela zarówno jako elementy stałe, jak i ruchomości domowe – zależnie od tego, czy są przytwierdzone na stałe w nieruchomości, czy też nie
 
2. Aby ubezpieczyć wszystkie sprzęty elektroniczne (zarówno te, które należą do elementów stałych, jak i te, które wpisują się w mienie ruchome), należy wykupić rozszerzoną polisę mieszkaniową
 
3. Suma ubezpieczenia musi zawsze odzwierciedlać realną wartość mienia, które ubezpieczamy – tylko wówczas możemy liczyć na odpowiednie odszkodowanie
 
4. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, warto kierować się nie tyko ceną polisy mieszkaniowej, ale także zasadami zawartymi w OWU
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
4
6
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy