Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Mienie ruchome - czym jest i jak je ubezpieczyć?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie mienia ruchomego chroni przedmioty materialne przechowywane w nieruchomości. Zakres takiej polisy można wybrać zależnie od własnych potrzeb. Sprawdzamy, od jakich zdarzeń najlepiej ubezpieczyć ruchomy majątek oraz ile to kosztuje?

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Dla towarzystw to przedmioty będące własnością lokatorów, które można swobodnie wynieść z obszaru ubezpieczonej nieruchomości, bez konieczności demontażu ich przy użyciu narzędzi. W przeciwieństwie do elementów stałych, których demontaż nie jest możliwy bez użycia narzędzi. Elementy stałe najczęściej są obecne w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej, a ruchomości domowe można nabyć jako rozszerzenie (standardowa umowa dodatkowa).
 
Rzecz jasna, wiąże się to ze zwyżką składki ubezpieczeniowej, ale nie jest to przesadnie wysoka kwota – w dalszej części artykuły pokazujemy przykładowe składki.
 

Czym jest ubezpieczenie mienia ruchomego?

Określenia mienie ruchome używają towarzystwa ubezpieczeniowe w odniesieniu do wszystkich przedmiotów przechowywanych w nieruchomości, które nie są na stałe przytwierdzone do ścian lub podłogi i można je swobodnie wynieść. 
 
Mienie ruchome to m.in.:
 • sprzęt RTV i AGD, który nie jest częścią zabudowy;
 • książki i płyty;
 • komputery, smartfony, tablety, konsole do gier;
 • sprzęt sportowy i turystyczny;
 • meble wolnostojące;
 • gotówka;
 • biżuteria;
 • perfumy;
 • ubrania i obuwie;
 • markowe alkohole;
 • elementy wystroju wnętrz;
 • zwierzęta domowe;
 • przedmioty osobiste.
Jak widać, mienie ruchome to niemal wszystko, co przechowujemy w mieszkaniu lub domu – począwszy od drogiego sprzętu i mebli, a na drobiazgach, takich jak kosmetyki, skończywszy. Całość zwykle jest warta co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.
 

Przed czym warto chronić mienie ruchome?

Kiedy włączymy mienie ruchome do polisy, staje się ono automatycznie chronione przed tymi samymi ryzykami, przed którymi polisa zabezpiecza mury i elementy stałe.
 
Pamiętajmy jednak o dodatkowych możliwościach, które mają zastosowanie szczególnie w odniesieniu do mienia ruchomego. Wśród takich rozszerzeń trzeba wymienić:

 • Kradzież z włamaniem– niedostępna w podstawie, ale zawsze możliwa jako rozszerzenie. Odnosi się nie tylko do ruchomości, ale również do elementów stałych. Z reguły rozróżnia się kradzież z włamaniem od kradzieży zwykłej;
 • Kradzież zwykła– najczęściej definiuje się ją przez brak widocznych śladów obecności złodziei, czyli np. zbitej szyby czy wyłamanych zamków. Kiedy ślady są obecne, mówimy o kradzieży z włamaniem;
 • Rabunek– rozszerzenie odnoszące się do zdarzeń zachodzących poza ubezpieczoną nieruchomością, czyli mających miejsce np. w pociągu, na ulicy czy w innym miejscu publicznym;
 • Przepięcie– czasami dostępne w podstawie, ale nie zawsze. Chroni ruchomości i elementy stałe. Dla większości ubezpieczycieli przepięcie i uderzenie pioruna to dwa różne zdarzenia;
 • Stłuczenie przedmiotów szklanych– zazwyczaj dostępne jako rozszerzenie. Chroni szeroką gamę mienia ruchomego oaz elementy stałe, czyli np. szyby, płytę indukcyjną czy szklane drzwi balkonowe;
 • Home assistance– właściwie nie ubezpieczenie, a zbiór usług. Najczęściej w pakiecie assistance mieści się m. in. naprawa sprzętu RTV, AGD czy PC;
 • Powódź– rzadko dostępna podstawie, a niezwykle groźna dla całego naszego majątku. Często objęta dwutygodniową lub miesięczną karencją.

 

Na jaką kwotę ubezpieczyć mienie ruchome?

Od tego, na jaką kwotę ubezpieczymy mienie ruchome, zależy jego łączna wartość – suma ubezpieczenia powinna być równowartością mienia ruchomego. Wycena mienia ruchomego  nie jest łatwym zadaniem, ale warto to zrobić precyzyjnie, bo od tego (w dużej mierze) zależy nasze odszkodowanie w przypadku szkody.

Aby ustalić, na jaką kwotę ubezpieczyć mienie ruchome, najlepiej sporządzić najpierw listę wszystkich przedmiotów, które chcemy ubezpieczyć. W kolejnym kroku, na podstawie rachunków i faktur, należy oszacować ich wartość. Jeżeli przedmioty są już dość długo używane, w wycenie należy uwzględnić ich stopień zużycia. 
 
Przy wycenie mienia ruchomego nie możemy ani zawyżać, ani zaniżać wartości przedmiotów. Jeżeli wartość mienia ruchomego zaniżymy, będzie to skutkować tzw. niedoubezpieczeniem – niższa będzie składka na polisę mieszkaniową, ale w przypadku szkody, otrzymamy zbyt niskie odszkodowanie, które nie zdoła pokryć wszystkich strat. 

Z kolei, jeśli sumę ubezpieczenia mienia zawyżymy, będziemy tylko niepotrzebnie opłacać wyższą składkę na polisę mieszkaniową, a w razie szkody i tak otrzymamy odszkodowanie o wartości równej stratom, bo TU przyśle na miejsce zdarzenia rzeczoznawcę. 

Im wyższa suma ubezpieczenia mienia, tym z reguły wyższa jest składka na ubezpieczenie mieszkania – wartość nieruchomości i przechowywanych w niej przedmiotów ma największy wpływ na cenę ubezpieczenia mieszkania lub domu. 

Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych, sprawdziliśmy, jak suma ubezpieczenia mienia wpływa na cenę polisy mieszkaniowej. Dla porównania przenalizowaliśmy 3 różne sumy ubezpieczenia:

 • 10 000 zł,
 • 50 000 zł,
 • 100 000 zł.

Okazuje się, że przy sumie ubezpieczenia na kwotę 10 000 zł, ubezpieczenie mienia można nabyć już za 105 zł rocznie – oferta Inter Polska. W tej cenie zyskujemy dodatkową ochronę na wypadek dewastacji oraz przydatne Home Assistance. Najdroższe ubezpieczenie mienia dla tej SU zaproponowało towarzystwo Wiener – 287 zł za rok, ale mamy tu aż 5 dodatków: Home Assistance, OC do 100 000 zł, Powódź, Przedmioty szklane i Dewastacja.

Przy sumie ubezpieczenia na kwotę 50 000 zł, ubezpieczenie mienia ruchomego moglibyśmy kupić za 155 zł za rok – oferta Proamy. W tej cenie otrzymujemy dodatkowo ubezpieczenie od dewastacji oraz Home Assistance. Najwyższa oferta tutaj to 468 zł za rok– polisa mieszkaniowa w TU Europa. 
Z kolei, jeśli nasze mienie ruchome opiewałoby na kwotę 100 000 zł, najtańsza polisa ubezpieczeniowa kosztowałaby 311 zł rocznie – oferta Proamy, a w tym ochrona od dewastacji oraz Home Assistance. Najdroższą polisę dla tej sumy ubezpieczenia mienia zaproponowało TU Europa – 1214 zł za rok. W tej cenie jednak aż 5 ryzyk dodatkowych: Home Assistance. OC do 100 000 zł , Przedmioty szklane i Dewastacja, a także ochrona All Risk, czyli ubezpieczenie na wypadek niemal każdej sytuacji, także tych, które trudno przewidzieć. 

 

Kiedy brak odszkodowania za mienie ruchome? 

Jak w każdym ubezpieczeniu, tak i przy ubezpieczeniu mienia ruchomego istnieją sytuacje, w których za szkody możemy nie otrzymać odszkodowania.

Sytuacje te to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” – znajdziemy je w dokumencie OWU dołączanym do polisy.

Najczęściej w ramach ubezpieczenia mienia ruchomego wyłączone z ochrony są:

 • dzieła sztuki (szczególnie sztuki współczesnej, której wartość trudno ustalić);
 • przedmioty używane do prowadzenia działalności gospodarczej;
 • niektóre gatunki zwierząt, np. egzotyczne;
 • dane zapisane w formie elektronicznej;
 • rękopisy;
 • trofea myśliwskie;
 • broń palna.

Niektóre TU nie ubezpieczają mienia ruchomego przechowywanego w domkach letniskowych, budynkach gospodarczych, budynkach tymczasowych itp.

Oprócz konkretnego  mienia ruchomego wyłączone z ochrony mogą być także niektóre sytuacje, gdy np:

 • do szkody dojdzie w wyniku naszego ewidentnego zaniedbania,
 • do szkody dojdzie w wyniku naszych działań pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających;
 • przyczyną szkody będą działania wojenne/ akty terrorystyczne.

W każdym TU wyłączenia odpowiedzialności mogą być nieco inne – warto sprawdzić je jeszcze przed podpisaniem umowy.

Aby uchronić się przed nieprzyjemną sytuacją związaną z odmową wypłaty odszkodowania za straty, warto też dobrze rozważyć zakres ubezpieczenia mienia ruchomego.

Jeśli ubezpieczamy mienie ruchome przechowywane w nieruchomości na parterze, warto rozważyć zakup dodatku Ubezpieczenie od powodzi, bo standardowa podstawowa polisa mieszkaniowa chroni nas jedynie od zalania – dla TU to dwie różne szkody. Podobna sytuacja jest z uderzeniem pioruna – to ryzyko również jest obecne w podstawowej polisie mieszkaniowej, nie chroni jednak mienia ruchomego na wypadek przepięcia – trzeba wykupić specjalny dodatek.

Jeśli chcemy mieć pewność, że odszkodowanie za straty na mieniu ruchomym zostanie nam wypłacone z każdej sytuacji, możemy wykupić wariant All Risk – ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, także tych, które trudno przewidzieć.

 

Ubezpieczenie mienia ruchomego poza domem – jak chronić?

Ubezpieczenie mienia ruchomego możemy wykupić nie tylko na przedmioty przechowywane w nieruchomości, ale na wartościowe rzeczy poza domem. W ten sposób możemy ubezpieczyć np. laptop, smartfon, iPhone, tablet, gotówkę, a także bagaż podręczny.

Aby ubezpieczyć mienie ruchome poza domem, trzeba wykupić dodatek do polisy mieszkaniowej Rabunek. Takie ubezpieczenie chroni nas na wypadek sytuacji, gdy pod groźbą słowną lub przy użyciu siły zostaną nam odebrane cenne przedmioty, np. na ulicy czy w parku. 

Zakup takiego dodatku do ubezpieczenia mienia ruchomego to zwykle nieduży koszt – warto go rozważyć. 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mienia ruchomego?

W kalkulatorze polis mieszkaniowych online sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie mienia ruchomego w polisie mieszkaniowej dla 45-metrowego mieszkania w Warszawie, o wartości 500 00 zł, z mieniem ruchomym o wartości 50 000 zł. 

Dla porównania sprawdziliśmy też, ile kosztuje polisa mieszkaniowa dla samych murów i stałych elementów w nieruchomości, bez mienia ruchomego. 
Wyniki z kalkulatora wyraźnie pokazują, że aby zabezpieczyć cały majątek nie trzeba inwestować wiele – ubezpieczenie mieszkania wraz z mieniem ruchomym można kupić już od 213 zł za rok.

Najtańszą polisę zaproponowała Proama, co ciekawe ubezpieczenie mieszkania w tej samej firmie, bez mienia ruchomego, to koszt 204 zł. Wystarczy zatem dopłacić zaledwie 9 zł, by ubezpieczyć wszystko. Podobnie wyglądaj oferty ubezpieczenia mieszkania w innych TU – różnice w cenie pomiędzy polisą bez mienia ruchomego i z nim są, w większości przypadków, niewielkie. 

Różnice w cenie pomiędzy podstawową, a rozszerzoną polisą mieszkaniową to często maksymalnie kilkadziesiąt złotych rocznie. Ubezpieczenie mienia ruchomego mogą rozważyć także najemcy – dla nich TU też oferują specjalne polisy, w ramach których chronione jest ich mienie ruchome przechowywane w wynajmowanym mieszkaniu – Leszek Drozdalski, ekspert w ubezpieczeniaonline.pl.

Ubezpieczenie mienia ruchomego – porównanie ofert

TU

Polisa bez mienia ruchomego

Polisa z mieniem ruchomym

Proama

204 zł

213 zł

Europa

198 zł

211 zł

Generali

214 zł

225 zł

Link4

232 zł

256 zł

Wiener

225 zł

269 zł

mtu24.pl

170 zł

412 zł

Benefia

196 zł

584 zł

Inter Polska

317 zł

614 zł

Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 22.09.2022 r.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie mienia?

Ubezpieczenie mienia ruchomego najlepiej kupić przez Internet - wygodnie i szybko. Można to zrobić bezpośrednio w porównywarce ubezpieczeniowej – w 3 krokach. 

Krok 1.
Wybierz najlepsze dla siebie ubezpieczenie mienia ruchomego i kliknij „KUP ONLINE”

Krok 2.
Kalkulator przekieruje Cię do uzupełnienia podstawowych danych, potrzebnych do skonstruowania umowy na polisę mieszkaniową. Wypełnij kwestionariusz. 

Krok 3.
Bezpiecznie zapłać za polisę mieszkaniową za pomocą wybranej płatności online.
Wszystkie niezbędne dokumenty otrzymasz na swoją skrzynkę mailową. Polisa mieszkaniowa kupiona online zwykle działa już od następnego dnia – po zaksięgowaniu wpłaty za składkę. 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Włączenie w polisę ruchomości domowych nie jest specjalnie drogie, a znacznie zwiększa nasz zakres bezpieczeństwa. Warto też rozważyć wykupienie innych dodatków, takich jak kradzież z włamaniem. Ubezpieczenie powinniśmy wybierać biorąc pod uwagę i zakres ochrony, i cenę. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny ponad 50 polis w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojego domu lub mieszkania.

To warto wiedzieć o mieniu ruchomym:

1. Ubezpieczenie mienia ruchomego można wykupić w ramach rozszerzenia do polisy mieszkaniowej

2. Mienie ruchome to dla ubezpieczycieli wszystkie przedmioty, które można swobodnie wynieść z nieruchomości, bez użycia narzędzi czy siły fizycznej

3. Jeśli zależy nam na dobrym ubezpieczeniu mienia ruchomego, warto w polisie mieszkaniowej uwzględnić ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem, przepięcia, a jeśli mieszkamy na parterze – także na wypadek powodzi

4. Warto wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty przechowywane w nieruchomości można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia mienia ruchomego – dobrze jest sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności zanim podpiszemy umowę na polisę

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mienia

 1. Czy polisa mieszkaniowa chroni też kolekcje i dzieła sztuki?

  Ubezpieczenie dzieł sztuki w polisie mieszkaniowej może być trudne, niektóre TU mają takie przedmioty w włączeniach odpowiedzialności, inne wymagają przedstawienia wyceny od rzeczoznawcy. Niemożliwe może być ubezpieczenie dzieł sztuki, których wartość ciężko jest ocenić, np. sztuki nowoczesnej nieznanych artystów.

 2. Ile maksymalnie dostanę odszkodowania za mienie ruchome?

  Maksymalne odszkodowanie wypłacane jest przy szkodzie całkowitej i powinno być równowartością sumy ubezpieczenia. Warto jednak zwracać uwagę na tzw. „limity odpowiedzialności”, bo TU ustalają też górne granice odszkodowania za mienie ruchome.

 3. Czy ubezpieczenie mienia ruchomego obejmuje przedmioty należące do najemcy?

  Najemca może wykupić osobną polisę mieszkaniową na mienie ruchome przechowywane w cudzej nieruchomości, ale polisa mieszkaniowa, wykupiona przez właściciela mieszkania nie obejmuje jego majątku – chroni jedynie majątek właściciela.

 4. Czy komornik może zająć mienie nie należące do dłużnika?

  Nie, komornik nie ma prawa zajmować mienia, które nie należy do dłużnika, np. mienia najemcy przechowywanego w nieruchomości, która należy do zadłużonego właściciela. Komornik ma prawo zająć mienie, które nie należy do dłużnika, tylko w sytuacji, gdy dany przedmiot został przekazany komuś do władania, lecz ta osoba musi potwierdzić, że właścicielem danego przedmiotu jest dłużnik oraz wyrazić zgodę na przejęcie.

 5. Czy telewizor zawieszony na ścianie to też mienie ruchome?

  Jeśli telewizor nie jest przytwierdzony do ściany na stałe i można go zdjąć bez użycia narzędzi lub siły, chroniony jest w ramach ubezpieczenia mienia ruchomego. Jeśli jednak przymocowany jest na stałe, chroni go polisa podstawowa, bo przez ubezpieczyciela uznany jest za stały element nieruchomości.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia