Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Mienie ruchome - czym jest i jak je ubezpieczyć?

Mienie ruchome czy ruchomości domowe – określenia są różne, ale to bardzo istotny element każdej polisy mieszkaniowej. Jeśli nasza polisa nie obejmuje wyposażenia, odszkodowanie będzie mocno zaniżone, a w niektórych przypadkach równe zeru.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Dla towarzystw to przedmioty będące własnością lokatorów, które można swobodnie wynieść z obszaru ubezpieczonej nieruchomości, bez konieczności demontażu ich przy użyciu narzędzi. W przeciwieństwie do elementów stałych, których demontaż nie jest możliwy bez użycia narzędzi. Elementy stałe najczęściej są obecne w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej, a ruchomości domowe można nabyć jako rozszerzenie (standardowa umowa dodatkowa).
 
Rzecz jasna, wiąże się to ze zwyżką składki ubezpieczeniowej, ale nie jest to przesadnie wysoka kwota – w dalszej części artykuły umieściliśmy przykładowe kalkulacje.
 

Przykłady ruchomości domowych


Nie sposób sporządzić kompletnej listy mienia ruchomego, ponieważ do tej kategorii może zaliczać się niemal każdy przedmiot spełniający powyższą definicję. To przede wszystkim:

 • meble, o ile nie są przytwierdzone na stałe, jak np. szafa wnękowa;
 • sprzęt RTV i AGD, o ile nie znajduje się w zabudowie;
 • ubrania i obuwie;
 • gotówka;
 • kosztowności i biżuteria;
 • rzeczy osobiste;
 • kosmetyki, w tym markowe perfumy;
 • walizy, torby, plecaki;
 • sprzęt sportowy i turystyczny;
 • instrumenty muzyczne;
 • sprzęt elektroniczny, audiowizualny i muzyczny;
 • książki i płyty;
 • zapasy, m. in. drogie alkohole;
 • zbiory kolekcjonerskie i pamiątki;
 • zwierzęta domowe z wyłączeniem niektórych gatunków.

Jak widać, mienie ruchome to bardzo obszerny zbiór dóbr, który może zawierać i drobiazgi typu kosmetyki, i sprzęt komputerowy wart przynajmniej kilka tysięcy.

 

Przed czym warto chronić mienie ruchome?


Kiedy włączymy mienie ruchome do polisy, staje się ono automatycznie chronione przed tymi samymi ryzykami, przed którymi polisa zabezpiecza mury i elementy stałe.
 
Pamiętajmy jednak o dodatkowych możliwościach, które mają zastosowanie szczególnie w odniesieniu do mienia ruchomego. Wśród takich rozszerzeń trzeba wymienić:

 • Kradzież z włamaniem– niedostępna w podstawie, ale zawsze możliwa jako rozszerzenie. Odnosi się nie tylko do ruchomości, ale również do elementów stałych. Z reguły rozróżnia się kradzież z włamaniem od kradzieży zwykłej;
 • Kradzież zwykła– najczęściej definiuje się ją przez brak widocznych śladów obecności złodziei, czyli np. zbitej szyby czy wyłamanych zamków. Kiedy ślady są obecne, mówimy o kradzieży z włamaniem;
 • Rabunek– rozszerzenie odnoszące się do zdarzeń zachodzących poza ubezpieczoną nieruchomością, czyli mających miejsce np. w pociągu, na ulicy czy w innym miejscu publicznym;
 • Przepięcie– czasami dostępne w podstawie, ale nie zawsze. Chroni ruchomości i elementy stałe. Dla większości ubezpieczycieli przepięcie i uderzenie pioruna to dwa różne zdarzenia;
 • Stłuczenie przedmiotów szklanych– zazwyczaj dostępne jako rozszerzenie. Chroni szeroką gamę mienia ruchomego oaz elementy stałe, czyli np. szyby, płytę indukcyjną czy szklane drzwi balkonowe;
 • Home assistance– właściwie nie ubezpieczenie, a zbiór usług. Najczęściej w pakiecie assistance mieści się m. in. naprawa sprzętu RTV, AGD czy PC;
 • Powódź– rzadko dostępna podstawie, a niezwykle groźna dla całego naszego majątku. Często objęta dwutygodniową lub miesięczną karencją.

 

Jakie sumy ubezpieczenia dla mienia ruchomego?


Wycenienie mienia ruchomego nie jest łatwym zadaniem, ale trzeba poświęcić na to czas, żeby dokonać precyzyjnych rachunków. Najprościej jest najpierw sporządzić listę wszystkich przedmiotów, a później oszacować ich wartość na podstawie rachunków, paragonów lub cen analogicznych przedmiotów (ta sama marka, wiek, stopień zużycia, itp.), które można kupić w Internecie.
 
Przy wycenie mienia ruchomego musimy uważać na:

 1. Nadubezpieczenie – przeszacowanie wartości posiadanych przedmiotów, które skutkuje sztucznie zawyżoną składką i brakiem dodatkowych profitów.
   
 2. Niedoubezpieczenie – niedoszacowanie nieruchomości, które w niewielkim stopniu obniży składkę, ale przy dużej lub maksymalnej stracie narazi nas na spore koszty. Przykładowo, jeśli ustalimy sumę ubezpieczenia na poziomie 20 000 zł, a ruchomości będą w rzeczywistości warte 30 000, to przy maksymalnych zniszczeniach stracimy 10 000.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Za jakie mienie ruchome nie będzie odszkodowania?


To zawsze ubezpieczyciel decyduje, jakie przedmioty możemy objąć ochroną i na jaką kwotę. Mimo tego, że jest to indywidualna kwestia, można wskazać kilka punktów wspólnych w polityce większości towarzystw. Problematyczne może więc okazać się ubezpieczenie:

 • danych zapisanych w formie elektronicznej;
 • rękopisów;
 • przedmiotów używanych do działalności gospodarczej;
 • niektórych gatunków zwierząt, np. egzotycznych;
 • trofeów myśliwskich;
 • broni palnej;
 • dzieł sztuki, szczególnie współczesnych (często konieczna jest wycena rzeczoznawcy).

Wszystkie rodzaje ruchomości, których nie obejmuje dana polisa, zawsze są szczegółowo opisane w jej OWU. Chcąc zadbać o swój interes, powinniśmy dobrze przeanalizować ten dokument.

 

Ubezpieczenie krótkoterminowe czy roczne – co się bardziej opłaca?


Porównajmy jeszcze roczną polisę z krótkoterminowym ubezpieczeniem dostępnym w pakiecie turystycznym. Korzystając z produktu Avivy „Twoja podróż” (ubezpieczenie turystyczne plus polisa dla domu) podczas dwutygodniowego wyjazdu wydamy łącznie 114 zł na wariant uniwersalny lub 303 zł na elastyczny.
 
Przy kilku wyjazdach kwoty się zwielokrotnią. Bardziej opłacalne jest więc nabycie zwykłej polisy mieszkaniowej za wspomniane 200-300 zł. Wówczas nasza nieruchomość będzie chroniona przez cały rok, a my będziemy mogli spokojnie podróżować, kiedy tylko chcemy, nie martwiąc się o nasz majątek. 

 

Mienie ruchome poza domem – jak można je chronić?


Przedmioty, które nosimy przy sobie poza domem, możemy objąć ochroną uwzględniając w polisie rabunek.
 
Żeby chronić również akcesoria przechowywane np. w pomieszczeniach przynależnych do mieszkania, budynkach gospodarczych czy garażu, musimy wykupić odpowiednie rozszerzenia, a także spełnić określone wymogi bezpieczeństwa. Chodzi tutaj o drzwi zamykane na zamek lub kłódkę, szczelne okna czy obecność dachu. Towarzystwa precyzują tego typu kwestie w OWU. 

 

Ile zapłacimy za polisę z mieniem ruchomym?


Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń wyliczyliśmy przykładowe składki dla konkretnej nieruchomości i polisy o sprecyzowanym zakresie ochrony:

 • Mieszkanie własnościowe w Bydgoszczy;
 • Powierzchnia: 80 m2;
 • Wartość: 300 000 zł;
 • Piętro pośrednie;
 • Nieruchomość stale zamieszkana i niewynajmowana;
 • Bez cesji na bank i działalności gospodarczej;
 • Ubezpieczenie od podstawowych zdarzeń losowych.

W tabeli uwzględniliśmy aktualnie najtańsze oferty dla powyższej nieruchomości, jakie mogą zaproponować cztery towarzystwa. Składki odnoszą się do 1 roku ubezpieczenia. Sumę ubezpieczenia dla ruchomości domowych ustaliliśmy na pułapie 35 000 zł.
 
Cena za polisę bez mienia ruchomego wacha się granicach 129-188 zł, co daje średnią 160,75 zł. Ubezpieczenie uwzględniające ruchomości we wszystkich czterech przypadkach jest droższe, odpowiednio o 38, 68, 53 i 6 zł. Uśredniając, za ochronę wyposażenia w skali roku zapłacimy tylko 41 więcej. Z pewnością nie jest to dużo, biorąc pod uwagę, że np. przy pożarze, który wygeneruje całkowitą stratę, otrzymamy odszkodowanie wyższe o 35 000 zł, bo taka jest właśnie deklarowana wartość naszych ruchomości. 

Ubezpieczenie ruchomości domowych – porównanie ofert

 Towarzystwo  
Polisa bez mienia ruchomego
 
 Polisa z mieniem ruchomym  Różnica w cenie
 
Proama

 
129 zł 167 zł 38 zł
 
Link4

 
156 zł 224 zł 68 zł
 
Inter Polska

 
170 zł 223 zł 53 zł
 
Generali

 
188 zł 194 zł 6 zł
 
Średnio:
 
161 zł 202 zł 41 zł

 Źródło: rankomat.pl (stan na 17.12.2019 r.).
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Włączenie w polisę ruchomości domowych nie jest specjalnie drogie, a znacznie zwiększa nasz zakres bezpieczeństwa. Warto też rozważyć wykupienie innych dodatków, takich jak kradzież z włamaniem. Ubezpieczenie powinniśmy wybierać biorąc pod uwagę i zakres ochrony, i cenę. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojego domu lub mieszkania.

To warto wiedzieć
 1. Ubezpieczenie mienia ruchomego dostępne jest jako rozszerzenie polisy mieszkaniowej
   
 2. Ruchomości domowe, z definicji, to przedmioty, które można swobodnie wynieść z obszaru nieruchomości, nie demontując ich uprzednio za pomocą narzędzi
   
 3. Chcąc kompleksowo chronić się przed złodziejami powinniśmy uwzględnić w polisie: rabunek, kradzież z włamaniem i kradzież zwykłą
   
 4. Z polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć bardzo szeroką gamę ruchomości domowych, ale nie wszystkie i nie na każdą okoliczność
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
4
2
8
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy