Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 21 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Wypowiedzenie umowy najmu

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Wypowiedzenie umowy najmu musi być zgodne z kodeksem cywilnym. Przy najmie na czas określony decyduje treść umowy, a przy nieokreślonym okresie odgórne przepisy. Zobacz, kiedy najemca i wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę i na jakich zasadach.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Pobierz za darmo wzór umowy wypowiedzenia najmu

Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę najmu, musisz przedłożyć drugiej stronie odpowiedni dokument. Jego treść jest raczej krótka, a forma nieskomplikowana, jednak powinieneś zwrócić uwagę na wszystkie detale, żeby wypowiedzenie miało moc prawną.

Poniżej znajdziesz prawidłowy wzór wypowiedzenia umowy najmu, z którego możesz skorzystać zarówno jako najemca, jak i wynajmujący nieruchomość. Pieczołowicie go wypełnij i podpisz, a później przekaż drugiej stronie umowy. Co ważne, powinno się to odbyć za pokwitowaniem, bez względu na to, czy wysyłasz go pocztą, czy przekazujesz bezpośrednio lub przez Internet.

Pobierz wzór wypowiedzenia umowy najmu

 

Jaka umowa wypowiedzenia najmu?

Umowy najmu mogą być podpisane na czas nieoznaczony (nieokreślony) lub oznaczony (określony). 

W pierwszym przypadku mówimy o stosunku najmu, który rozpoczyna się w dniu zapisanym w umowie, a kończy najczęściej po kilku miesiącach lub paru latach. W tej sytuacji kwestię wypowiedzenia umowy normują głównie odgórne przepisy kodeksu cywilnego, konkretnie Art. 673 § 2. 

Umowa najmu podpisana na czas oznaczony najczęściej obowiązuje przez rok, a później można ją przedłużyć lub przedłużenie następuje automatycznie. Jest to jednak tylko najczęstsza praktyka, a nie wymóg, bo strony mogą się umówić równie dobrze na półroczny, dwuletni, trzymiesięczny czy tygodniowy najem – to już kwestia indywidualna. 

Umowa na czas oznaczony albo wygasa sama w dniu zapisanym w umowie, albo jej rozwiązanie wymaga jednostronnego wypowiedzenia w określonym terminie – jest to wymagane przy umowach, które mają zapis o automatycznym odnowieniu się. Wcześniejsze rozwiązanie stosunku najmu, owszem, jest tutaj możliwe, ale tylko wtedy, kiedy w treści umowy jest taki zapis. Jeśli go nie ma, najem nie może zostać wypowiedziane przedwcześnie. Decydują więc głównie treści ustalone pomiędzy stronami, a nie odgórne przepisy.

Obecnie sporą popularnością cieszy się najem okazjonalny, który głównie tym różni się od tradycyjnego najmu, że umowa podpisywana jest u notariusza, a najemca składa specjalne oświadczenia ułatwiające ewentualną eksmisję po wygaśnięciu umowy. Taka opcja stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla właściciela.

Umowa najmu okazjonalnego zawsze podpisywana jest na czas oznaczony, najczęściej na rok z opcją przedłużenia. Dlatego też obowiązują tutaj takie same zasady, jak przy zwykłym najmie na czas określony – kluczowe są zapisy zawarte w umowie, a nie odgórne przepisy.

Musisz wiedzieć, że oprócz wypowiedzenia umowy najmu istnieje jeszcze procedura rozwiązania jej za porozumieniem stron. Co ważne, są to dwie różne sytuacje prawne. Porozumienie stron może nastąpić w dowolnym momencie, bez względu na odgórne przepisy oraz zapisy umowy. Wymaga jednak obopólnej zgody. Wypowiedzenie jest jednostronną deklaracją wynajmującego bądź najemcy.

 

Kiedy wypowiedzieć umowę najmu?

Najpierw zajmijmy się umową na czas nieoznaczony. Wypowiedzieć może ją każda ze stron z zachowaniem odpowiedniego terminu, który ustawowo jest uzależniony od sposobu opłacania czynszu właścicielskiego:

  • czynsz opłacany raz w miesiącu – obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia, a wypowiedzenie trzeba złożyć na koniec miesiąca kalendarzowego;
  • czynsz opłacany rzadziej niż raz w miesiącu – obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, a wypowiedzenie trzeba złożyć na koniec kwartału;
  • czynsz opłacany częściej niż raz w miesiącu – obowiązuje trzydniowy okres wypowiedzenia;
  • czynsz opłacany codziennie – obowiązuje jednodniowy okres wypowiedzenia.

W przypadku umowy na czas określony zasady wypowiedzenia są nieco inne. Tutaj to zapisy umowy decydują o terminach i ogólnie o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia. Jeśli omawiany temat w ogóle nie jest wyjaśniony w umowie, ani lokator, ani właściciel nie mogą zakończyć najmu przed czasem, o ile druga strona się na to nie zgodzi. 

Nierzadko w umowach na czas oznaczony wypowiedzenie możliwe jest dopiero po upływie określonej liczby miesięcy. Przykładowo, przy rocznym najmie każda ze stron może wypowiedzieć umowę po upływie 8 miesięcy z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Takie zapisy nie są jednak ani obowiązkowe, ani powszechnie praktykowane.

 

Kto może wypowiedzieć umowę najmu?

Oprócz wypowiedzenia umowy najmu z zachowaniem zapisanego w niej lub w odgórnych przepisach terminu, jest jeszcze możliwość wypowiedzenia w trybie natychmiastowym. Jest to dopuszczalne tylko w ściśle określonych okolicznościach, które są różne dla najemcy i wynajmującego. Ogólnie chodzi tutaj o sytuacje, w których wyraźnie złamane zostały zasady zawarte w umowie najmu.

Wypowiedzenie najmu przez właściciela

Wynajmujący ma prawo do złożenia wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym wyłącznie w następujących okolicznościach:

  • gdy najemca użytkuje lokal w sposób sprzeczny z warunkami umowy lub z jego przeznaczeniem i pomimo upomnień właściciela nie zaprzestaje tych praktyk;
  • gdy najemca zaniedbuje lokal w takim stopniu, że narażony jest on na stratę lub uszkodzenia;
  • gdy najemca zalega z opłatami czynszowymi co najmniej za dwa pełne okresy płatności (najczęściej za dwa miesiące);
  • gdy najemca wynajmuje, podnajmuje lub bezpłatnie użycza lokal lub jego część osobom trzecim, a właściciel nie wyraził na to pisemnej zgody.

Doprecyzujmy, że przy zaległościach czynszowych procedura wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym musi być poprzedzona formalnym ponagleniem. Właściciel musi więc na piśmie poinformować lokatora, że chce zerwać umowę oraz dać mu jeszcze jeden miesiąc na uregulowanie zaległości. Jeśli najemca zlekceważy takie ponaglenie, wypowiedzenie w trybie natychmiastowym będzie już możliwe.

Wypowiedzenie najmu przez lokatora

Najemca może wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym właściwie tylko w jednej sytuacji. Takie prawo przysługuje mu wtedy, kiedy w momencie przekazywania nieruchomości posiadała ona istotne, ale ukryte wady, które mają znaczący wpływ na jej użytkowanie. Innymi słowy, wypowiedzenie ma moc prawną wtedy, kiedy przedmiot najmu wyraźnie różni się od swojego opisu zawartego w umowie.
 

Co z polisą po wypowiedzeniu najmu mieszkania?

Przy wynajmie dobrą praktyką jest ubezpieczenie nieruchomości. Co prawda nie ma takiego obowiązku, jednak warto jest wykupić polisę, co dla tego samego lokalu może zrobić i najemca, i wynajmujący. Może się zdarzyć, że takie ubezpieczenie wygaśnie wraz z umową najmu (kiedy okresy ubezpieczenia i najmu się pokrywają), jednak najczęściej tak się nie dzieje. Co więc zrobić, kiedy najem się skończył, a polisa obowiązuje?

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania i po wygaśnięciu jednej umowy najmu chcesz znaleźć kolejnego lokatora, nie musisz nic robić. Polisa mieszkaniowa wykupiona przez wynajmującego, dotyczy nieruchomości, chroni jej mury i elementy stałe, ewentualnie zawiera jakieś dodatki, np. OC w życiu prywatnym. W żaden sposób nie odnosi się więc do mienia lokatorów. W takiej sytuacji, dla ubezpieczyciela nie ma więc żadnego znaczenia, że w lokalu zmienił się najemca – warunki umowy pozostają bez zmian.

Jeśli z kolei jesteś najemcą, który zmienia miejsce zamieszkania i posiada ważną polisę mieszkaniową, możesz ją tylko zmodyfikować. Ubezpieczenie dla lokatorów chroni głównie mienie ruchome, które możesz przenieść do kolejnej wynajętej nieruchomości – ubezpieczycielowi musisz wówczas tylko podać nowe dane adresowe. Jeśli natomiast z wynajętego lokalu chcesz przenieś się już do własnego, możesz poszerzyć zakres ubezpieczenia o mury i elementy stałe.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania na wynajem?

Ubezpieczenie nieruchomości pod wynajem możesz kupić online, za pomocą kalkulatora polis. W ten sposób może się ubezpieczyć i właściciel lokalu, i lokator, chociaż oczywiście każdy z nich musi wykupić inny zakres ochrony.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wynajmujący podczas wypełniania formularza w kalkulatorze musi zaznaczyć, po pierwsze, że jest właścicielem nieruchomości i po drugie, że będzie ona przeznaczona pod najem. Wówczas będzie mógł obliczyć składki dla dopasowanego do swoich potrzeb zakresu ochrony.

Lokator w formularzu kalkulatora ubezpieczeń powinien zaznaczyć, że jest najemcą. Wówczas kalkulator sam dopasuje się do wymagań klienta, umożliwiając mu ubezpieczenie ruchomości domowych i nakładów inwestycyjnych oraz dokupienie kluczowych rozszerzeń, np. OC w życiu prywatnym.

Kalkulator ubezpieczeń jest bardzo prostym narzędziem, dzięki któremu w dosłownie kilka minut można poznać co najmniej kilkanaście ofert sprofilowanych na konkretną nieruchomość i wybrany zakres. W ten sposób można też sporo zaoszczędzić, nawet kilkaset złotych rocznie

To warto wiedzieć

1. Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieoznaczony regulują głównie odgórne przepisy kodeksu cywilnego

2. Wypowiedzenie umowy najmu na czas oznaczony odbywa się przede wszystkim w oparciu o zasady opisane w danej umowie

3. W trybie natychmiastowym umowę najmu można wypowiedzieć wtedy, kiedy jedna ze stron wyraźnie złamała zasady zapisane w tej umowie

4. Wypowiedzenie umowy najmu musi zawierać: dane stron, adres lokalu, datę i miejsce podpisania, termin wypowiedzenia, podstawę prawną i konkretny powód

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypowiedzenie umowy najmu

  1. Co napisać w wypowiedzeniu najmu mieszkania?

    Wypowiedzenie umowy najmu musi zawierać: • dane osobowe obu stron; • wskazanie, jakiego lokalu dotyczy; • termin wypowiedzenia; • datę i miejsce podpisania dokumentu; • ręczny podpis wypowiadającego umowę; • podstawę prawną – konkretny zapis w umowie najmu lub artykuł z kodeksu cywilnego; • opcjonalnie uzasadnienie wypowiedzenia (powód).

  2. Z jakim wyprzedzeniem wypowiedzieć najem mieszkania?

    Umowę najmu na czas nieokreślony można wypowiedzieć w terminie wskazanym w ustawie – w zależności od częstotliwości płacenia czynszu, jest to od jednego dnia do trzech miesięcy. Umowę na czas określony wypowiada się w terminie wskazanym w tej umowie, a jeśli go nie ma, wypowiedzenie może nie mieć mocy prawnej. W przypadku wyraźnego złamania zasad umowy (konkretne sytuacje opisane w ustawie), obie strony mogą ją wypowiedzieć w trybie natychmiastowym.

  3. Czy wypowiedzenie najmu mieszkania musi być na piśmie?

    Tak, wypowiedzenie umowy najmu musi być przedłożone na piśmie, albo osobiście, albo listownie za potwierdzeniem odbioru. W określonych sytuacjach najem można wypowiedzieć też drogą elektroniczną, ale konieczne są do tego podpisy elektroniczne obu stron – prawnie takie pismo musi uzyskać status doręczonego.

  4. Jak odzyskać kaucję po wypowiedzeniu najmu mieszkania?

    Bez względu na sposób, w jaki umowa najmu została rozwiązana, właściciel lokalu ma obowiązek zwrócić kaucję lokatorowi w terminie do 30 dni, licząc od dnia przekazania nieruchomości i zdania kluczy.

  5. Co powinna zawierać umowa najmu nieruchomości?

    Umowa najmu nieruchomości powinna zawierać: • datę i miejsce jej podpisania; • dane osobowe i kontaktowe obu stron; • wskazanie lokalu będącego przedmiotem najmu oraz jego opis; • termin obowiązywania najmu (określony bądź nieokreślony); • wysokość kaucji, termin jej zapłaty; • wysokość czynszu i innych opłat, sposób i termin ich płacenia; • załącznik w postaci protokołu zdawczo-odbiorczego; • inne kwestie, np. zwierzęta domowe, palenie w lokalu, podnajem.

  6. Czy można wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym?

    Tak, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach, które opisuje kodeks cywilny. Chodzi tutaj o okoliczności, w których wyraźne złamane zostały zapisy umowy. Przykładowo, kiedy najemca przez co najmniej 2 miesiące nie płaci czynszu albo wynajmujący nie poinformował najemcy o istotnych wadach lokalu, które wyraźnie wpływają na jego użytkowanie.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia