Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Wypowiedzenie umowy najmu

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania lub domu możemy złożyć na pewnych warunkach i zasadach, które określa Kodeks cywilny. Są one różne w przypadku wynajmu na czas określony oraz nieokreślony.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Jeśli jesteśmy lokatorami w nieruchomość na czas nieokreślony, możemy wypowiedzieć umowę na zasadach regulowanych przez Kodeks cywilny. Sytuacja zmienia się, jeżeli podpisaliśmy umowę na czas określony. Wówczas wypowiedzenie przysługuje nam, jeśli taki zapis został uwzględniony w podpisanym dokumencie. W tym artykule tłumaczymy, jak poprawnie złożyć wypowiedzenie umowy najmu w obu tych przypadkach.
 

Wypowiedzenie umowy najmu – zasady 


Pierwszy przypadek to umowa najmu podpisana na czas nieokreślony, w której nie został ustalony okres, w jakim ma ona obowiązywać. Wypowiedzieć mogą ją obie strony dokumentu, czyli Najemca i Wynajmujący. Mogą zrobić to na warunkach zawartych w Art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego. Jednym z warunków jest zachowanie okresu wypowiedzenia podanego w ustawie. Terminy będą różne, w zależności od sposobu, w jakim dotąd opłacaliśmy czynsz.
 

 • Miesięczny okres wypowiedzenia – obowiązuje nas, jeśli za czynsz płaciliśmy raz w miesiącu – wtedy wypowiedzenie składamy na koniec miesiąca kalendarzowego.
   
 • Trzymiesięczny okres wypowiedzenia– gdy opłacaliśmy czynsz rzadziej niż raz na miesiąc, umowę wypowiadamy na koniec kwartału kalendarzowego.
   
 • Trzydniowy okres wypowiedzenia – zachowujemy dla płatności wnoszonych częściej niż raz na miesiąc.
   
 • Jednodniowy okres wypowiedzenia – obowiązuje nas, gdy czynsz opłacaliśmy codziennie.

Inaczej wypowiedzenie umowy najmu będzie wyglądało, gdy zawarliśmy ją na czas określony – ze wskazanym terminem jej zakończenia. W tym przypadku ważne będą przede wszystkim zapisy uwzględnione w samym dokumencie. To one warunkują sytuacje oraz terminy, w jakich wypowiedzenie umowy najmu może złożyć Najemca, jak i Wynajmujący.

Możemy spotkać się z sytuacją, w której wypowiedzenie umowy najmu nie będzie możliwe – gdy w umowie na czas określony nie zawarto zapisu o możliwości jej wypowiedzenia. Wtedy, zgodnie z prawem, możemy wypowiedzieć umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, ale dopiero, gdy minie termin jej obowiązywania. 

 

Pobierz wzór wypowiedzenia umowy najmu

 

Wypowiedzenie umowy najmu – co może najemca, a co wynajmujący?


Sytuacja z wypowiedzeniem umowy najmu zmienia się, kiedy jedna ze stron nie dotrzymuje warunków umowy najmu mieszkania czy domu. W takich przypadkach wypowiedzenie umowy najmu, nawet ze skutkiem natychmiastowym, może złożyć Najemca i Wynajmujący. Ponadto Najemca może wypowiedzieć umowę bez zachowania określonych w niej zasad, jeśli wynajmowany lokal posiada niewskazane wcześniej przez Wynajmującego istotne wady, które będą miały wpływ na jego użytkowanie.

Prawo do wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania ustalonych warunków ma również Wynajmujący – może to zrobić, gdy:
 • najemca użytkuje lokal w sposób niezgodny z umową lub niezgodny z jego przeznaczeniem oraz nie zmienia swojego zachowania, pomimo upomnień Wynajmującego (Art. 667 § 2 K.C.);
   
 • najemca zaniedbuje lokal do tego stopnia, że nieruchomość narażona jest na stratę lub uszkodzenia (Art. 667 § 2 K.C.);
   
 • najemca nie opłaca czynszu przez min. dwa pełne okresy płatności (Art. 672 K.C.);
   
 • najemca wynajmuje, podnajmuje lub bezpłatnie użycza lokal (w całości albo jego części) osobom trzecim, bez pisemnej zgody Wynajmującego.
Kiedy Najemca zalega z opłatami czynszu, Wynajmujący jest zobowiązany pisemnie uprzedzić go o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu oraz wyznaczyć dodatkowy miesięczny termin zapłaty zaległości. Takie zawiadomienie powinien złożyć w formie pisemnej, przed wręczeniem ostatecznego wypowiedzenia umowy. W innym wypadku, wypowiedzenie nie będzie miało mocy prawnej.
 

Wypowiedzenie umowy najmu – jak powinno wyglądać?


Aby poprawnie przygotować wypowiedzenie umowy najmu, musimy w niej zawrzeć kilka elementów, takich jak:

 • miejscowość i data sporządzenia;
 • dokładne dane osoby wypowiadającej umowę (Najemcy lub Wynajmującego), zgodne z danymi wpisanymi na umowie, której dotyczy wypowiedzenie;
 • dokładne dane strony, której umowa jest wypowiadana (Najemcy lub Wynajmującego), zgodne z danymi na zawartej umowie najmu;
 • podstawę prawną, która pozwala nam na wypowiedzenie – np. artykuł z Kodeksu cywilnego lub zapis w umowie najmu;
 • dane wynajmowanego lokalu (dokładny adres);
 • termin, w którym umowa najmu przestaje obowiązywać;
 • uzasadnienie wypowiedzenia umowy – powód, dla którego wypowiadamy umowę;
 • podpis osoby wypowiadającej umowę.


Jak wypowiedzieć polisę mieszkaniową w wynajmowanym mieszkaniu?


Dodatkową kwestią, którą czasem trzeba wziąć pod uwagę przy wypowiedzeniu umowy najmu, jest rezygnacja z ubezpieczenia mieszkania.

Jeśli najemca zabezpieczył ubezpieczeniem całość lub część lokalu (np. jego wyposażenie), w przypadku, gdy rezygnuje z wynajmu, powinien wypowiedzieć również zawartą umowę ubezpieczenia. Warunki wypowiedzenia ubezpieczenia mieszkania lub domu określają tzw. Ogólne Warunki Umowy (OWU). Mimo, że często nie możemy zrezygnować z ubezpieczenia przed końcem jego terminu, są pewne sytuacje, które nam na to pozwalają.
 

Kiedy możemy wypowiedzieć ubezpieczenie mieszkania?


Ponownie należy rozróżnić najemcę (lokatora) i wynajmującego (właściciela). Jeśli mają oni osobne polisy mieszkaniowe, to w przypadku rezygnacji z najmu ubezpieczenie dotycyz lokatora. Może on zrezygnowac z polisy lub zmienić dane adresowe w ubezpieczeniu, aby było ono nadal ważne.

Z kolei właściciel nie musi robić nic przy zmianie najemców. Chyba że chce zrezygnować polisy, co zalezy już od konkretnej sytuacji:

 • nowa lub kontynuowana polisa mieszkaniowa - zgodnie z Kodeksem cywilnym, jeśli zawieramy umowę na czas dłuższy niż 6 miesięcy (a standardowo jest to rok), jako osoby fizyczne mamy prawo zrezygnować z ubezpieczenia, bez konsekwencji, w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy. Nie musimy nawet podawać powodów rezygnacji. W przypadku, gdy mieszkanie lub dom wynajmuje firma, termin ten wynosi 7 dni od podpisania umowy.
   
 • sprzedaż nieruchomości – jeśli dom lub mieszkanie, objęte ubezpieczeniem, zostało sprzedane, mamy prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, jeżeli w OWU znajdzie się konkretny zapis dotyczący takiej sytuacji.
   
 • zniszczenie nieruchomości – w przypadku gdy dom lub mieszkanie objęte ubezpieczeniem zostało zniszczone, np. w czasie pożaru, możemy wypowiedzieć umowę. Chyba że w OWU znalazły się klauzule, które w inny sposób regulują taką sytuację.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypowiedzenie umowy najmu i ubezpieczenia


Czy mogę wyprowadzić się z mieszkania natychmiast z uwagi na pleśń na ścianie?

Tak, o ile wcześniej taka szkoda została zgłoszona właścicielowi, a ten jej nie usunął w wyznaczonym czasie.

Czy właściciel ma prawo eksmitować najemcę na brak opłacania czynszu?

Nie, zgodnie z obowiązującym prawem właściciel musi skierować sprawę do sądu i oczekiwać na rozstrzygnięcie.
 
Czy brak składki w terminie oznacza automatycznie wypowiedzenie ubezpieczenia?

Ubezpieczyciel wyśle najpierw informację o zaległości i dodatkowym terminie na zapłatę, a jesli po tym czasie ona nie nastąpi, polisa przestanie obowiązywać

Kto dostanie odszkodowanie za zniszczenie mebli w najmowanym mieszkaniu?

To zależy do kogo należą meble. Najlepiej, aby najemca posiadał własną polisę obejmującą mienie ruchome.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisa mieszkaniowa przyda się zarówno najemcy, jak i wynajmującemu dom czy mieszkanie, ale trzeba pamiętać o wybraniu właściwych ryzyk ubezpieczeniowych przez każdą ze stron umowy najmu. Ceny za takie ubezpieczenie można szybko i łatwo sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowych, który zawiera oferty najpopularniejszych towarzystw. W kilka minut porównasz w nim polisy nawet kilkunastu ubezpieczycieli i w jednym miejscu znajdziesz ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb.

To warto wiedzieć
1. Jeśli wynajmujemy mieszkanie na czas nieokreślony – termin wypowiedzenia umowy najmu zależy od częstotliwości opłacania czynszu 

2. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie z umową na czas określony, nie mamy możliwości rezygnacji z wynajmu aż do czasu zakończenia umowy, chyba że w umowie znalazł się inny zapis dotyczący jej wypowiedzenia

3. Najemca oraz wynajmujący mają prawo wypowiedzieć umowę najmu poza zasadami w niej zawartymi, nawet ze skutkiem natychmiastowym, jeśli jedna ze stron nie dotrzymuje warunków umowy najmu

4. Jeśli posiadamy ubezpieczenie dla najemcy, nie trzeba wypowiadać umowy polisowej tylko zmienić w niej adres zamieszkania kontaktując się z TU
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy