Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

10 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie turystyczne

Pomoc tłumacza, prawnika, odholowanie zepsutego pojazdu i samochód zastępczy, pomoc medyczna i transport ambulatoryjny do kraju – to tylko niektóre usługi, które zapewnia ubezpieczenie na czas podróży turystom.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje tylko niektóre świadczenia medyczne w 32 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski czy akcji poszukiwawczej. Wyjaśniamy w 10 punktach, dlaczego warto na czas podróży za granicą posiadać polisę turystyczną.
 

    PORÓWNAJ UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNEGO

 

1. Otrzymasz pomoc medyczną w razie wypadku i choroby w czasie podróży

Dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia w razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej nie trzeba martwic się o dodatkowe wydatki. Opłaty za wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, zakup leków, wykonane badania i zabiegi pokryje towarzystwo – do wysokości sumy gwarantowanej. W ramach tej ochrony na czas podróży można liczyć na sfinansowanie leczenia zarówno w krajach Unii Europejskiej i EFTA (czyli tam, gdzie część opłat medycznych refunduje Europejska Karta Ubezpieczenia), jak i na całym świecie.

Ważne jest, by wybrać odpowiednią wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Tam, gdzie obowiązuje EKUZ wystarczy ubezpieczenie na 30 000 euro. W pozostałych krajach bezpieczne minimum to 50 000 euro. W państwach słynących z bardzo wysokich kosztów leczenia, jak USA, Japonia, Kanada czy Australia najlepiej wybrać możliwe najwyższy wariant.

2. Ubezpieczyciel zorganizuje transport medyczny do Polski

Niektóre urazy podczas wyjazdu zagranicznego nie pozwalają na powrót zwykłymi liniami lotniczymi. Niekiedy potrzeba dwóch miejsc (np. przy złamanej nodze), a nawet transportu w pozycji leżącej (także możliwy tradycyjnymi liniami lotniczymi, ale dużo droższy). Są jednak sytuacje, gdy stan zdrowia wymaga odwiezienia pacjenta karetką, nierzadko z asystą medyczną.

Powrót do kraju karetką z Francji, Austrii czy Włoch to koszt ok. 5000 zł. Jeśli konieczna byłaby opieka lekarza podczas powrotu z podróży, koszt wzrasta nawet do 7000 – 8000 zł. Transport lotniczy w pozycji leżącej z Austrii kosztuje ponad 16 000 zł, a z Egiptu niemal dwa razy tyle, bo ok. 32 000 zł. Jeśli zaszłaby konieczność powrotu do Polski wyspecjalizowanym ambulansem lotniczym, np. z Turcji, to koszt opiewa tu nawet na 70 000 zł.  Jak widać kwoty są ogromne, a już polisa z dzienną składką w wysokości kilku może zapewnić pokrycie takich kosztów.

3. Polisa pokrywa zwrot za spowodowane szkody w czasie podróży

Twoje dziecko rozbiło komuś szybę lub zarysowało auto? Wpadłeś na innego narciarza i zniszczyłeś mu narty? Dobra polisa turystyczna obejmuje także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – OC. Dzięki temu ubezpieczony ma zapewniony zwrot kosztów w przypadku takich niespodziewanych zdarzeń.

Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, odszkodowanie i inne zasądzone kwoty będą pokryte tylko do wysokości sumy gwarantowanej (warto więc wybrać najwyższy wariant). Po drugie, niektóre zdarzenia są wyłączone z ochrony, np. do zdarzenia doszło podczas łamania prawa, zawodowego uprawiania sportu, szkody zostały wyrządzone bliskiemu ubezpieczonego lub dotyczyły wypożyczonego sprzętu lub wynajętych pojazdów. I po trzecie – OC w życiu prywatnym nie jest objęte klauzulą alkoholową.

4. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie wypadku w czasie podróży

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to podstawa. Jeśli złamiemy nogę podczas urlopu to będzie nam potrzebna nie tylko pomoc medyczna na miejscu oraz prawdopodobnie dedykowany transport do domu (np. na dwóch miejscach w samolocie lub w pozycji leżącej). Konieczna będzie także rehabilitacja już w Polsce, czasem wielomiesięczna. Koszty zabiegów może zrekompesować odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Procent wypłaconego odszkodowania jest uzależniony od ustaleń ubezpieczyciela. Im wyższa suma gwarantowana NNW, tym większa rekompensata. W razie śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku odszkodowanie otrzyma rodzina ubezpieczonego.

5. Akcje ratowników w czasie podróży zostaną opłacone z polisy

Turyści w Polsce są przyzwyczajeni, że cokolwiek stanie się podczas górskiej wycieczki wyspecjalizowana ekipa GOPR odnajdzie ich w górach i bezpiecznie sprowadzi na dół. Ta skomplikowana operacja, niejednokrotnie wymagająca specjalistycznego sprzętu, w tym helikoptera, jest zupełnie bezpłatna.

Inaczej jest za granicą. Na Słowacji, w Czechach czy innych krajach UE za akcję ratowniczą płaci poszkodowany, nawet jeśli poszkodowany posiada ubezpieczenie w NFZ i Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Koszt wylotu ratowniczego helikoptera w góry to ok. 5000 zł za godzinę pracy. W ramach ubezpieczenia turystycznego takie akcje zostaną sfinansowane w ramach kosztów ratownictwa, oczywiście do wysokości sumy gwarantowanej. Ta powinna być nie mniejsza niż 5 000 euro.

6. Możesz liczyć na Assistance samochodowe w podróży – wsparcie dla podróżujących własnym autem

Większość polis turystycznych ma w ofercie usługę Assistance. Co do zasady, ma ona stanowić pomoc w zakresie technicznym, ale także informacyjnym i medycznym w sytuacji kryzysowej. Warto zwrócić uwagę, jaki zakres Assistance zawiera dana polisa. Czasami może to być tylko przyjazd po zepsute auto i odholowanie go do mechanika.

Bardziej rozbudowane Assistance zapewnią auto zstępcze na czas naprawy, pomoc kierowcy, który odwiezie rodzinę we wskazane miejsce, gdy kierowca pojedzie z autem, pomoc prawnika lub tłumacza, gdy sytuacja będzie tego wymagała.

7. Ochronisz swoj bagaż w czasie podroży i lotu samolotem

Zagubienie bagażu podczas podróży potrafi być bardzo uciążliwe. Brak niezbędnych rzeczy, strata ubrań i sprzętu, konieczność wydania pieniędzy na podstawowe ubrania i akcesoria kosmetyczne na miejscu, a następnie próba wyegzekwowania zadośćuczynienia od linii lotniczych. Ubezpieczenie bagażu w polisie turystycznej rozwiąże te problemy. Co prawda strata swoich rzeczy lub ich opóźniony zwrot nadal może być dotkliwe, ale dzięki polisie turysta może kupić najpotrzebniejsze rzeczy, a także otrzymać odszkodowanie za powstałe kłopoty.

8. Możesz liczyć na pomoc tłumacza w razie kłopotów za granicą

Nie każdy, kto wyjeżdża za granicę mówi płynnie po angielsku lub w języku lokalnym. Tym bardziej, że porozumiewanie się w sytuacji kradzieży, wypadku, kolizji wymaga specjalistycznego słownictwa. Do tego najczęściej dochodzi potężny stres. Optymalne ubezpieczenie turystyczne zapewni poszkodowanemu pomoc tłumacza, a nawet prawnika, który pozwoli uporać się z dokumentacją.

9. Ochronisz swój sprzęt sportowy i elektroniczny na czas podróży

Wyjeżdżając na wakacje, zabieramy ze sobą cenny sprzęt elektroniczny lub sportowy. Najczęściej są to przedmioty wartościowe, będące łatwym łupem dla złodziei. Podczas wyjazdu wakacyjnego, zwiedzając pełne turystów miasta i kurorty o kradzież  nietrudno. Ubezpieczenie turystyczne zapewni zwrot kosztów w tej nieprzyjemnej sytuacji – towarzystwo wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej.

10. Zapewnisz sobie bezpieczne i beztroskie wakacje z polisą

Najważniejszy powód posiadania ubezpieczenia jest jeden: polisa turystyczna zapewni nam bezpieczne, spokojne, beztroskie wakacje, a w razie sytuacji kryzysowych – otrzymamy niezbędną pomoc. Upragnione wakacje nie staną się przyczyną długów i finansowych tarapatów.

Gdy odpoczynek uniemożliwi nam ból zęba, nie będziemy musieli odliczać dni do wyjazdu do Polski, aby skorzystać z pomocy stomatologa na miejscu, bez obawy, że duży rachunek obciąży nasz budżet. Gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, ubezpieczyciel poprowadzi nas krok po kroku przez kolejne etapy: od udzielenia pierwszej pomocy, przez wskazanie odpowiedniej placówki, po zapewnienie transportu naszej rodzinie i pomoc tłumacza w szpitalu.

Jak kupić polisę turystyczną na wakacje?

To bardzo proste. Pomoże w tym nasz kalkulator polis turystycznych. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań związanych z celem i charakterem podróży i porównać przygotowane oferty. Do wyboru jest kilkanaście wariantów różnych firm ubezpieczeniowych. Każdy sam może dopasować ochronę pod katem swoich potrzeb i oczekiwań.

Polisę można dodatkowo rozszerzyć. Osoby, które planują aktywne wakacje mogą ochroną objąć uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Chorujący przewlekle powinni dokupić specjalne rozszerzenie w razie pogorszenia się stanu zdrowia. Można zdecydować się też na klauzulę alkoholową, czyli ochronę zdarzeń, do których doszło pod wpływem napojów wyskokowych.

Magdalena Kajzer, ekspert ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Wybrane ubezpieczenie można zakupić online, za pomocą szybkich płatności internetowych. Dokument polisy będzie dostępny w PDF-ie, można go pobrać lub zapisać – wcześniej zostanie wysłany na maila.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na czas podróży wakacyjnej?

Cena zależy od wielu elementów: kierunku wyjazdu, wybranych rozszerzeń, zakresu ochrony, liczby wyjeżdżających osób czy wybranych sum gwarantowanych. Polisę na wakacje w Europie można mieć od niespełna 4 zł dziennie. W przypadku wyjazdu poza Starty  Kontynent cena wzrośnie do około 5z ł za dzień.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych cena ubezpieczenia:

Ubezpieczyciel 

Allianz 

Europa Ubezpieczenia

Cena 

3,74 PLN 

20 PLN 

COVID-19 

TAK 

TAK 

Leczenie chorego 

80 000 PLN 

300 000 euro 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka 

400 PLN/dzień (max 7 dni) 

2 000 euro (koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

5 400 PLN 

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Transport powrotny 

Bez limitu 

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

5 400 PLN 

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Transport powrotny 

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

80 000 PLN 

300 000 euro 

Ratownictwo 

50 000 PLN 

10 000 euro 

Koszty hospitalizacji 

TAK 

TAK 

Transport medyczny do kraju 

Bez limitu 

TAK 

Stomatolog 

1000 PLN 

300 euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

Wariant The Best 

Ubezpieczenie bagażu 

NIE 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

1000 euro 

OC 

NIE 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

100 000 euro 

Szkody osobowe 

100 000 euro 

Szkody w mieniu 

20 000 euro 

NNW 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

14 000 PLN 

10 000 euro 

Uszczerbek na zdrowiu 

14 000 PLN 

10 000 euro 

Śmierć 

7 000 PLN 

6 000 euro 

Ubezpieczenie dla aktywnych 

TAK 

TAK 

Źrodło: ubezpieczeniaonline.pl

 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego

 

Ubezpieczenie na czas podróży - Co warto wiedzieć?
 1. EKUZ refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne.
 2. Powrót helikopterem medycznym do Polski może kosztować nawet 300 000 zł.,
 3. Za granicą za akcję ratowniczą w górach nieubezpieczony turysta musi zapłacić z własnych środków.
 4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na czas poróży można kupić już od niespełna 4 zł dziennie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na czas podróży

 1. Dlaczego EKUZ nie wystarczy na wakacyjny wyjazd w czasie podróży?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego refunduje tylko niektóre usługi medyczne. Za część z nich trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Co więcej, EKUZ jest honorowany tylko w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

 2. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe na wyjazd za granicę?

  Co do zasady nie. Może się jednak zdarzyć, że niektóre kraje wymagają okazania ubezpieczenia np. przy składaniu wniosku o wizę czy przy przekraczaniu granicy. Warto dla swojego bezpieczeństwa mieć ubezpieczenie, by w razie potrzeby bez obaw skorzystać z pomocy medycznej, prawnej czy informacyjnej.

 3. Czy polisę można kupić już w trakcie wyjazdu podróżnego?

  Tak, jest to możliwe, należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciele mogą stosować karencję. Oznacza to, że ubezpieczenie wykupione już po wyjeździe z Polski zacznie działać dopiero po kilku godzinach lub kilku dniach.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Józef Wiktor Kamiński

2022-06-18 09:29:13

Dzień dobry. Pytanie-czy w razie strajku służb lotniczych i związanych z tym trudności opuszczenia miejsca pobytu za granicą mam gwarancję ewentualnego zabezpieczenia finansowego pobytu i kto ponosi koszty?

4
1
2
5
6
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy