Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

10 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie turystyczne

Pomoc tłumacza, prawnika, odholowanie zepsutego pojazdu i samochód zastępczy, pomoc medyczna i transport ambulatoryjny do kraju – to tylko niektóre usługi, które zapewnia polisa turystyczna. Już 3,70 zł dziennie potrafi zabezpieczyć pobyt za granicą.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje tylko niektóre świadczenia medyczne w 32 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski czy akcji poszukiwawczej. Wyjaśniamy w 10 punktach, dlaczego warto za granicą posiadać polisę turystyczną.
 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


1. Wypadek, choroba, kontuzja? Masz zapewnioną bezpłatną pomoc medyczną


Znaczna część turystów utożsamia dodatkowe ubezpieczenie turystyczne z ekstremalnymi wyprawami. W takim rozumieniu wspinaczka wysokogórska albo nurkowanie to wyjazdy, na których zabezpieczenie polisą jest zrozumiałe. Jednak nawet na egzotycznych wakacjach możemy mieć bardzo poważne problemy medyczne. Swego czasu słynna była historia turysty, który brodząc w ocenie w Australii na płytkiej do kolan wodzie został z taką siłą uderzony przez falę, że doznał poważnej kontuzji kręgosłupa. Nie zdobywał Everestu, nie uczestniczył w safari, nie nurkował, zwyczajnie kąpał się w ocenie, a powrót do Polski specjalnym transportem medycznym (musiał mieć asystę lekarza i być w pozycji leżącej) kosztował ponad 300 000 zł.

Nawet podczas, wydawać by się mogło, bezpiecznych wyjazdów na greckie wyspy, ubezpieczenie może okazać się zbawieniem. Jedna z polskich rodzin przekonała się o tym na własnej skórze. Wyjechali z dwójką małych dzieci do popularnego kurortu na Rodos. Miał to być rodzinny, spokojny odpoczynek. Niestety chłopcy zakazili się groźną bakterią – prawdopodobnie podczas jedzenia lub picia. Beztroskie wakacje skończyły się przykrym pobytem w szpitalu, przedłużeniem urlopu o ponad tydzień, bo tyle wymagała hospitalizacja dzieci.

Stres i niepokój rodziców oraz cierpienie dzieci jest bezdyskusyjne, ale w całej tej historii pocieszające dla rodziców było jedno – to, że mieli wykupioną dobrą polisę turystyczną. Dzięki temu nie zapłacili ani grosza za pobyt dzieci w prywatnym szpitalu, leki, pobyt matki w szpitalu, pomoc tłumacza, dzięki któremu mogli się porozumieć z lekarzami, przedłużony o tydzień wynajem apartamentu i przebukowanie lotu powrotnego.


 

2. Ubezpieczyciel zapewni transport medyczny do Polski

Niektóre urazy podczas wyjazdu zagranicznego nie pozwalają na powrót zwykłymi liniami lotniczymi. Niekiedy potrzeba dwóch miejsc (np. przy złamanej nodze), a nawet transportu w w pozycji leżącej (także możliwy tradycyjnymi liniami lotniczymi, ale dużo droższy). Są jednak sytuacje, gdy stan zdrowia wymaga odwiezienia pacjenta karetką, nierzadko z asystą medyczną.

Powrót do kraju karetką z Francji, Austrii czy Włoch to koszt ok. 5000 zł. Jeśli konieczna byłaby opieka lekarza podczas powrotu, koszt wzrasta nawet do 7000 – 8000 zł. Transport lotniczy w pozycji leżącej z Austrii kosztuje ponad 16 000 zł, a z Egiptu niemal dwa razy tyle, bo ok. 32 000 zł.

Jeśli zaszłaby konieczność powrotu do Polski wyspecjalizowanym ambulansem lotniczym np. z Turcji to koszt opiewa tu nawet na 70 000 zł.  Jak widać kwoty są ogromne, a już polisa z dzienną składką w wysokości 6-8 zł może zapewnić pokrycie takich kosztów.
 

3. Polisa pokrywa zwrot za spowodowane przez ciebie szkody – ubezpieczenie OC


Twoje dziecko rozbiło komuś szybę lub zarysowało auto? Wpadłeś na innego narciarza i zniszczyłeś mu narty? Dobra polisa turystyczna obejmuje także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – OC. Dzięki temu ubezpieczony ma zapewniony zwrot kosztów w przypadku takich niespodziewanych zdarzeń.
 

4. Finanse na rehabilitacje i za uszczerbek na zdrowiu – ubezpieczenie NNW


Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to podstawa. Jeśli złamiemy nogę podczas urlopu to będzie nam potrzebna nie tylko pomoc medyczna na miejscu oraz prawdopodobnie dedykowany transport do domu (np. na dwóch miejscach w samolocie lub w pozycji leżącej). Konieczna będzie także rehabilitacja już w Polsce, czasem wielomiesięczna. Koszty zabiegów pokryje ubezpieczyciel. Dostaniemy także odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
 

5. Wypadek w górach? Wyspecjalizowana ekipa bezpłatnie wyruszy na pomoc


Turyści w Polsce są przyzwyczajeni, że cokolwiek stanie się podczas górskiej wycieczki, wyspecjalizowana ekipa GOPR odnajdzie ich w górach i bezpiecznie sprowadzi na dół. Ta skomplikowana operacja, niejednokrotnie wymagająca specjalistycznego sprzętu, w tym helikoptera, jest zupełnie bezpłatna.

Inaczej jest za granicą. Na Słowacji, w Czechach czy innych krajach UE za akcję ratowniczą płaci poszkodowany, nawet jeśli poszkodowany posiada ubezpieczenie w NFZ i Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Koszt wylotu ratowniczego helikoptera w góry to ok. 5000 zł za godzinę pracy. Dlatego dodatkowa polisa turystyczna jest szczególnie istotna w sytuacji wyjazdu w góry, narciarstwa czy wspinaczki.
 

6. Zepsute auto w drodze na wakacje nie będzie już problemem – ubezpieczenie assistance


Większość polis turystycznych ma w ofercie usługę assistance. Co do zasady ma ona stanowić pomoc w zakresie technicznym, ale także informacyjnym i medycznym w sytuacji kryzysowej. Warto zwrócić uwagę, jaki zakres assistance zawiera dana polisa. Czasami może to być tylko przyjazd po zepsute auto i odholowanie go do mechanika. Bardziej rozbudowane assistance zapewnią auto zastępcze na czas naprawy, pomoc kierowcy, który odwiezie rodzinę we wskazane miejsce, gdy kierowca pojedzie z autem, pomoc prawnika lub tłumacza, gdy sytuacja będzie tego wymagała.
 

7. Zgubiony bagaż to zmora turystów, ale nie, gdy jest ubezpieczony


Zagubienie bagażu podczas podróży potrafi być bardzo uciążliwe. Brak niezbędnych rzeczy, strata ubrań i sprzętu, konieczność wydania pieniędzy na podstawowe ubrania i akcesoria kosmetyczne na miejscu, a następnie próba wyegzekwowania zadośćuczynienia od linii lotniczych. Ubezpieczenie bagażu w polisie turystycznej rozwiąże te problemy. Co prawda strata swoich rzeczy lub ich opóźniony zwrot nadal może być dotkliwe, ale dzięki polisie turysta może kupić najpotrzebniejsze rzeczy, a także otrzymać odszkodowanie za powstałe kłopoty.
 

8. Ubezpieczyciel zapewni tłumacza


Nie każdy, kto wyjeżdża za granicę mówi płynnie po angielsku lub w języku lokalnym. Tym bardziej, że porozumiewanie się w sytuacji kradzieży, wypadku, kolizji wymaga specjalistycznego słownictwa. Do tego najczęściej dochodzi potężny stres. Optymalne ubezpieczenie turystyczne zapewni poszkodowanemu pomoc tłumacza, a nawet prawnika, który pozwoli uporać się z dokumentacją.
 

9. Kradzież aparatu czy komputera za granicą to już nie stres. Polisa zapewni zwrot kosztów


Wyjeżdżając na wakacje, zabieramy ze sobą cenny sprzęt elektroniczny: laptop, tablet, aparat fotograficzny, mp4, smartfon. Najczęściej są to przedmioty będące łakomym łupem dla złodziei. Podczas wyjazdu wakacyjnego, zwiedzając pełne turystów miasta i kurorty, o kradzież  nietrudno. W niektórych krajach grasują nawet wyspecjalizowane szajki złodziei jeżdżące na skuterach. Podjeżdżają, wyrywają plecak lub torebkę i błyskawicznie odjeżdżają. Gdy poszkodowany zorientuje się, co się stało, zazwyczaj sprawca jest już daleko, a szansa na odzyskanie własności jest zerowa.

Ubezpieczenie turystyczne zapewni zwrot kosztów w tej nieprzyjemnej sytuacji. Jest to opcja polisy szczególnie warta polecenia, gdy w podróż udaje się dziecko lub młodzież. Zwykle, choć oczywiście nie jest to regułą, małoletni są mniej wyczuleni na tego typu sytuacje i stanowią łatwą ofiarę dla złodziei.
 

10. Turysta ma bezpieczne i beztroskie wakacje


Najważniejszy powód posiadania ubezpieczenia jest jeden: polisa turystyczna zapewni nam bezpieczne, spokojne, beztroskie wakacje, a w razie sytuacji kryzysowych – otrzymamy niezbędną pomoc. Upragnione wakacje nie staną się przyczyną długów i finansowych tarapatów. Gdy odpoczynek uniemożliwi nam ból zęba, nie będziemy musieli odliczać dni do wyjazdu do Polski, aby skorzystać z pomocy stomatologa na miejscu, bez obawy, że duży rachunek obciąży nasz budżet. Gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, ubezpieczyciel poprowadzi nas krok po kroku przez kolejne etapy: od udzielenia pierwszej pomocy, przez wskazanie odpowiedniej placówki, po zapewnienie transportu naszej rodzinie i pomoc tłumacza w szpitalu.
 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


W prosty sposób można kupić polisę turystyczną już od 2,29 zł dziennie online. Najprościej sprawdzić ofertę różnych towarzystw ubezpieczeniowych za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Intuicyjne i czytelne zestawienie pozwoli porównać oferty, a samą polisę można kupić w zaledwie kilka minut online.

 

Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne.
  2. Powrót helikopterem medycznym do Polski może kosztować nawet 300 000 zł.,
  3. Za granicą za akcję ratowniczą w górach nieubezpieczony turysta musi zapłacić z własnych środków.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne można kupić już od 3 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy