Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Czym jest klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach narciarskich i na czym polega?

Narciarze, którym zdarza się szusować po spożyciu piwa czy kilku drinków, powinni zainteresować się ubezpieczeniem turystycznym z klauzulą alkoholową. Dzięki niemu, będą mogli uchronić się przed niektórymi konsekwencjami wypadku na stoku.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty

Jazda na nartach połączona z alkoholem każdemu może się zdarzyć. W takim przypadku warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową. Dzięki temu uchronimy się przed niektórymi konsekwencjami wypadku na stoku. 

 

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach narciarskich z pewnością przyda się, gdy podczas szusowania zdarzy nam się spożywać alkohol. To ona zagwarantuje nam zwrot kosztów leczenia i transportu do szpitala, jeśli w stanie nietrzeźwości doznamy kontuzji na stoku. Warto jednak wiedzieć, że polisa narciarska z klauzulą alkoholową nie rozwiąże wszystkich problemów nietrzeźwego narciarza. W większości krajów sama jazda na stoku pod wpływem alkoholu jest niezgodna z prawem. Wobec tego, mimo posiadania ochrony ubezpieczeniowej, możemy otrzymać wysoką grzywnę lub nawet dostać karę więzienia.  

Klauzula alkoholowa – co to takiego?  

Klauzula alkoholowa to rozszerzenie ubezpieczenia na narty, które zapewni nam odszkodowanie za wypadek na nartach pod wpływem alkoholu. Warto je wykupić, jeśli zdarza się nam szusować po wypiciu drinka w barze na stoku.  

Ubezpieczenie z klauzulą alkoholową obejmuje zwykle dwa elementy: 

 • sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, 

 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). 

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu narciarskim dotyczy sytuacji, gdy na stoku dojdzie do wypadków i urazów pod wpływem alkoholu. W ramach polisy ubezpieczyciel pokryje wówczas takie koszty, jak leczenie w szpitalu czy transport do placówki medycznej. 

W większości przypadków towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach tego rozszerzenia nie oferują ubezpieczenia OC, czyli nie zapewniają ochrony w razie spowodowania na stoku wypadku lub uszkodzenia sprzętu w stanie nietrzeźwości.  

Dopuszczalny limit spożycia alkoholu u różnych ubezpieczycieli  

Jak pokazują dane, jazda na nartach po spożyciu alkoholu jest zjawiskiem powszechnym, niezależnie od kraju. Narciarzom zdarza się wypić alkohol przed rozpoczęciem szusowania lub w przerwach pomiędzy kolejnymi zjazdami. Według jednej z czeskich firm ubezpieczeniowych aż 83% ankietowanych szusuje po tamtejszych stokach po spożyciu alkoholu, rozgrzewając się najczęściej wódką i grzańcem. W takiej skali sens oferowania klauzuli alkoholowej wraz z ubezpieczeniem na narty jest bardzo duży.  
 

W ofercie ubezpieczeń z klauzulą alkoholową ważnym kryterium jest limit spożywanego alkoholu, który uprawnia nas do odszkodowania. 

Szukając ubezpieczenia na narty z klauzulą alkoholową, możemy spotkać się z dwoma wariantami:  

 • brak limitu dot. ilości wypitego alkoholu, jak w ofertach m.in. Allianz, AXA Assistance, ERV, Nationale Nederlanden czy Signal Iduna;  

 • określony limit spożywanego alkoholu – gdy obowiązuje dopuszczalna dawka stężenia alkoholu we krwi – przykładowo w ofertach AXA Travel Insurance czy Europa Ubezpieczenia wynosi ona 0,5 promila. W tej sytuacji, jeśli przekroczymy wskazany limit, polisa po prostu nie zadziała i ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Limit spożycia alkoholu w klauzuli alkoholowej jest zawsze dokładnie określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).  

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty

Jak działa klauzula alkoholowa?  

Jeszcze kilka lat temu żadne ubezpieczenie nie zapewniało w żadnym stopniu ochrony w razie wypadków czy kontuzji poniesionych pod wpływem alkoholu. Teraz klauzula alkoholowa może być zawarta w ramach podstawowego ubezpieczenia na narty lub jako jego dokupione rozszerzenie. 

Dzięki klauzuli alkoholowej, w ubezpieczeniu na narty możemy otrzymać pokrycie kosztów leczenia czy otrzymanie odszkodowania, nawet wtedy, gdy po wypiciu alkoholu w naszej krwi znajdzie się więcej niż 0,5 promila. Niezależnie, czy klauzula alkoholowa jest zawarta w podstawowym zakresie, czy też musimy ją nabyć dodatkowo – przed zawarciem umowy zawsze należy sprawdzić, jaki jest dopuszczalny limit spożycia alkoholu.  

Dla wyjaśnienia, jak działa klauzula alkoholowa, najlepiej poznać poniższe przykłady. 

Przykład: Narciarz uległ na stoku wypadkowi i wymagał transportu do szpitala. Podczas badań okazało się, że stężenie alkoholu w jego krwi wynosiło 0,8 promila. Dysponował on jednak ubezpieczeniem z klauzulą alkoholową, dzięki czemu, to ubezpieczyciel pokrył koszty udzielenia pomocy, transportu ze stoku do szpitala, a także niezbędnych badań oraz hospitalizacji. Gdyby nie posiadał ubezpieczenia z klauzulą alkoholową, poniósłby wszystkie koszty z własnej kieszeni, ponieważ ubezpieczyciel powiązałby kolizję ze stanem nietrzeźwości i odmówiłby wsparcia finansowego. 

Przykład: Wskutek wypadku na stoku narciarz złamał nogę. Badanie przeprowadzone po przyjęciu go do szpitala wykazało, że miał we krwi 1,2 promila alkoholu. Fakt ten odnotowano w raporcie medycznym, ale ponieważ poszkodowany posiadał ubezpieczenie na narty z klauzulą alkoholową, ubezpieczyciel wypłacił mu odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w ramach ubezpieczenia NNW. 

Kiedy klauzula alkoholowa nie zadziała?  

W ubezpieczeniu na narty zawiera się z reguły ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW oraz ubezpieczenie OC. Jednak nie wszystkie z tych elementów są objęte rozszerzeniem w postaci klauzuli alkoholowej. Dodatkowo, przy tym szczególnym rodzaju ubezpieczenia, obowiązują określone wyłączenia.  
 

Wyłączenia ochrony klauzuli alkoholowej następują w sytuacjach:  

 • złamania obowiązującego prawa pod wpływem alkoholu (np. kierowania pojazdem „pod wpływem” – wówczas za ewentualny mandat lub grzywnę zapłacimy z własnych środków), 

 • rażącego niedbalstwa, 

 • niedostosowania się przez turystę do podstawowych zasad bezpieczeństwa (np. jazdy na nartach bez kasku), 

 • wyrządzenia pod wpływem alkoholu szkody osobie trzeciej – rozszerzenie to nie zawiera ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeżeli narciarz będzie sprawcą wypadku na stoku, a poszkodowany go pozwie i wygra sprawę w sądzie, to odszkodowanie zapłaci sam z własnej kieszeni.  
   

Przykład: Narciarz przed wyruszeniem na stok spożył alkohol. W czasie jazdy na nartach nie miał na sobie kasku ochronnego, a w wyniku nierozwagi spowodował wypadek, w którym inny turysta doznał poważnego złamania kości udowej. Poszkodowany i sprawca trafili do szpitala, gdzie stwierdzono, że drugi z nich ma we krwi 1 promil alkoholu. Ubezpieczyciel odmówił mu pokrycia kosztów leczenia i nie wypłacił odszkodowania, pomimo że mężczyzna posiadał ubezpieczenie na narty z klauzulą alkoholową.  

Co istotne, w ramach klauzuli alkoholowej nie uzyskamy pokrycia kosztów leczenia również w sytuacji, gdy po doznanej kontuzji czy wypadku, zostanie u nas stwierdzony poziom alkoholu, który będzie przekraczał limit określony przez ubezpieczyciela. Dlatego też przed zakupem klauzuli alkoholowej, należy sprawdzić w OWU, czy ubezpieczyciel wprowadził jakiś limit spożycia alkoholu, do którego gwarantuje ubezpieczonemu ochronę.  

Konsekwencje jazdy na nartach pod wpływem alkoholu 

Warto zauważyć, że również każdy kraj indywidualnie ustala przepisy obowiązujące narciarzy. Różnice znajdziemy w dopuszczalnym poziomie stężenia alkoholu we krwi oraz w konsekwencjach, które poniesiemy za nieprzestrzeganie przepisów. 

W Polsce, Austrii czy we Francji wspomniany limit alkoholu wynosi 0,5 promila, ale już w Czechach, Niemczech czy Szwajcarii nie obowiązują żadne górne ograniczenia. 
 
Co jednak oczywiste, na wielu stokach obsługa stacji narciarskiej monitoruje zachowanie narciarzy i jeśli ktoś wyraźnie stwarza zagrożenie, musi liczyć się z utratą skipassów i wyproszeniem z ośrodka. W Polsce dość rzadko, ale już na alpejskich trasach często można też spotkać patrole policji, które za nieostrożną jazdę pod wpływem alkoholu nakładają wysokie mandaty. We Włoszech wprowadzane są już kontrole trzeźwości wśród turystów uprawiających zimowe sporty. Za jazdę po wpływem alkoholu na włoskich stokach trzeba będzie zapłacić od 250 do nawet 1000 euro kary.  

 
O ile na europejskich stokach nieostrożna jazda po spożyciu alkoholu może skutkować jedynie mandatem, tak już w niektórych stanach USA obowiązują w tym zakresie znacznie surowsze przepisy. Wprawdzie i tutaj nietrzeźwi narciarze najczęściej karani są grzywnami, jednak w przypadku spowodowania na stoku dużego zagrożenia mogą trafić nawet do więzienia – w Wyoming na 20 dni, a w Nevadzie 6 miesięcy. 

Ile kosztuje polisa na narty z klauzulą alkoholową?  

Cena klauzuli alkoholowej w polisie narciarskiej zależy od wybranej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, czasu trwania wyjazdu oraz kierunku, w jakim wyjeżdżamy na narty.  

Najlepiej i najszybciej sprawdzić oraz porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych w kalkulatorze ubezpieczeń narciarskich.  

W takim kalkulatorze sprawdziliśmy, które oferty obejmują klauzulę alkoholową w swoim podstawowym zakresie, a którzy ubezpieczyciele wymagają – oraz w jakiej cenie – dodatkowego zakupu takiego rozszerzenia. Poniżej prezentujemy tabelę z cenami dla jednej osoby dorosłej, która zdecydowała się na tygodniowy wyjazd na narty do Czech.  

Ile kosztuje polisa na narty z klauzulą alkoholową na 7-dniowy wyjazd do Czech? 

 

Ubezpieczyciel 

Koszty leczenia 

Koszt klauzuli alkoholowej  

Cena całkowita 
z klauzulą alkoholową 

Axa Assistance 

200 000 zł 

+ 15% składki =  
4 zł dodatkowej opłaty 

31 zł 

Nationale Nederlanden 

80 000 zł 

zawarta w podstawowej składce 

33 zł 

Wiener 

92 796 zł 

zawarta w podstawowej składce 

40 zł 

Proama 

100 000 zł 

zawarta w podstawowej składce 

64 zł 

Signal Iduna 

92 796 zł 

brak 

65 zł 

Generali 

200 000 zł 

zawarta w podstawowej składce 

73 zł 

Europa Ubezpieczenia 

1 391 940 zł 

zawarta w podstawowej składce 

136 zł 

Allianz 

200 000 zł 

brak 

149 zł 

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniaonline.pl
Dane na dzień: 15.12.2021 r. 

Jak widać powyżej, większość ze sprawdzonych ubezpieczycieli oferuje klauzulę alkoholową w ubezpieczeniu na narty bez dodatkowych dopłat, a więc nawet z tym rozszerzeniem możemy opłacić jedynie podstawową składkę ubezpieczenia.  

Jak kupić klauzulę alkoholową na wyjazd na narty? 

Dokupienie klauzuli alkoholowej do standardowego ubezpieczenia na narty jest bardzo proste i szybkie. Zasadniczo nie różni się też od zakupu standardowego ubezpieczenia na narty przy pomocy porównywarki ubezpieczeń podróżnych.

 Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty w Polsce

Aby zakupić klauzulę alkoholową na narty wystarczy: 

 • po wyświetleniu i przejrzeniu proponowanych ofert, należy wybrać tę, której zakres i cena najbardziej nam odpowiada. W szczegółach oferty można sprawdzić, czy dany ubezpieczyciel umożliwia dokupienie klauzuli alkoholowej (np. Axa Assitance), wówczas system zaproponuje rozszerzenie zakresu ochrony; 

 • następnie trzeba podać numer telefonu i e-mail oraz uzupełnić szczegółowe dane do ubezpieczenia. Po kilku minutach gotową polisę, rozszerzoną o klauzulę alkoholową, otrzymamy na wskazany adres e-mail. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy każdy ubezpieczyciel oferuje klauzulę alkoholową? 

Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują klauzulę alkoholową już w podstawowym ubezpieczeniu na narty. Czasami opcja ta wiążę się z dopłatą do podstawowej składki ubezpieczenia. 

 1. Czy klauzula alkoholowa dotyczy wszystkich elementów ubezpieczenia? 

Nie, klauzula alkoholowa dotyczy tylko dwóch elementów polisy turystycznej: kosztów leczenia oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W żadnej ofercie nie zapewni nam ona ubezpieczenia OC.  

 1. Czy ubezpieczenie pokryje koszt mandatu za jazdę pod wpływem alkoholu? 

Nie, klauzula alkoholowa nie zapewni pokrycia kosztu mandatu za jazdę pod wpływem alkoholu. Takie zachowanie, jako złamanie obowiązującego prawa, stanowi wyłączenie ochrony klauzuli alkoholowej.  

 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
To warto wiedzieć
 1. Klauzula alkoholowa jest dodatkiem do ubezpieczenia narciarskiego.
 2. Klauzula alkoholowa zwykle obejmuje 2 elementy polisy narciarskiej – koszty leczenia i NNW.
 3. Niektórzy ubezpieczyciele określają limit spożycia alkoholu do 0,5 promila.
 4. Zwykle klauzula alkoholowa nie zawiera ochrony OC.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
5
4
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia