Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Do Grecji samochodem - trasa, koszty, dokumenty

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Grecja to jeden z popularniejszych turystycznych kierunków, którzy wybierają Polacy wyjeżdżając na wakacje. Ile czasu zajmuje dojazd? Co jest potrzebne do takiej podróży i czy się opłaca? Poradnik wyjeżdżających do Grecji samochodem.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Grecja to jeden z popularniejszych kierunków na wakcje, którzy wybierają Polacy. Najszybciej można dostać się tam samolotem, jednak nie wszyscy lubią i chcą podróżować tym środkiem transportu. Alternatywą jest zorganizowanie wyprawy samochodowej. Ile czasu zajmuje dojazd samochodem do Grecji? Co jest potrzebne do takiej podróży i w końcu – czy to się opłaca? Przedstawiamy kompleksowy poradnik dla wszystkich, którzy myślą o tym, by na wakacje do Grecji wybrać się autem.

Jak dojechać do Grecji kontynentalnej samochodem?

Podróż do Grecji jest z pewnością wspaniałą przygodą – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że trasa wiedzie przez bardzo ciekawe kraje. Organizacja takiej podróży na własną rękę nie jest trudna - wystarczy wybrać trasę, sprawdzić auto, wykupić ubezpieczenie... i można ruszać!

Do Grecji można dojechać samochodem z Warszawy 2 trasami:

 • Czechy – Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia – Grecja

 • Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia – Grecja

Druga trasa jest nieco krótsza – szacunkowy czas przejazdu to około 21 godzin. Trasa przez Czechy jest dłuższa o około 2-3 godziny.

W każdym z tych krajów obowiązkowe jest zakupienie winiety. Ceny winiet wyglądają następująco:

 • Słowacja: 10-dniowa winieta kosztuje 50 zł, 30-dniowa – 70 zł

 • Węgry: 10-dniowa winieta kosztuje 80 zł, 30-dniowa – 100 zł

 • Czechy: 10-dniowa winieta kosztuje 55 zł, 30-dniowa – 75 zł 

 • Serbia: płaci się za przejechany kilometr autostrady – koszt 1 km to 16-20 zł

 • Macedonia: płaci się za przejechany kilometr autostrady – koszt 1 km to 15 -23 zł

Najwygodniej jest zakupić winiety online, jeszcze przed wyjazdem. Można to zrobić przez internet dla każdego z krajów, oprócz Serbii i Macedonii – tam należy opłacić winiety przy kasach na autostradzie.

Grecja samochodem – przykładowe trasy

Czas podróży to Grecji samochodem to około 21-23 godzin – w zależności od tego, skąd wyruszasz i dokąd chcesz dojechać.

Warszawa – Ateny

Warszawa - AtenyWarszawa - Ateny

Długość trasy: 2322 km

Czas trasy: 23 godziny

Wyświetl trasę w mapach Google

Kraków – Ateny

Kraków - AtenyKraków - Ateny

Długość trasy: 1976 km

Czas trasy: 20 godzin 17 minut

Wyświetl trasę w mapach Google

Warszawa – Saloniki

Warszawa - SalonikiWarszawa - Saloniki

Długość trasy: 1862 km

Czas trasy: 18 godzin 30 minut

Wyświetl trasę w mapach Google

Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd autem do Grecji?

Zanim zaczniesz pakować walizki, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty na wyjazd. Przy wjeździe do Grecji potrzebne będą:

 • dokument tożsamości: dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy 
  lub paszport ważny minimum 3 miesiące,

 • prawo jazdy (w Grecji honoruje się polskie prawo jazdy),

 • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,

 • ubezpieczenie pojazdu OC,

 • karta NFZ-EKUZ, która uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych.

Grecja - przepisy drogowe

Pod względem przepisów drogowych Grecja jest krajem podobnym do Polski. Obowiązuje tam ruch prawostronny oraz reguła prawej ręki. Dosyć trudno jest odczytać napisy na znakach drogowych – są one bowiem najczęściej napisane tylko po grecku.

Najważniejsze zasady ruchu samochodowego w Grecji - ograniczenie prędkości:

 • prędkość w terenie zabudowanym dla wszystkich typów pojazdów -  50 km/h

 • prędkość w terenie niezabudowanym dla aut osobowych  - 90km/h, 

 • prędkość na drogach ekspresowych dla samochodów osobowych – 110 km/h,

 • prędkość na autostradach dla osobówek – 130 km/h.

Inne ważne zasady ruchu drogowego w Grecji, w których należy pamiętać:

 • używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe,

 • światła należy mieć włączone w nocy, a w dzień tylko w razie złych warunków atmosferycznych,

 • obowiązkowym wyposażeniem auta jest apteczka, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy,

 • limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila dla kierowców doświadczonych i 0,2 promila dla kierowców początkujących i dla kierowców zawodowych.

Jak ubezpieczyć się na podróż autem do Grecji?

Bardzo ważnym krokiem w czasie planowania wyjazdu do Grecji jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. W Grecji (ze względu na to, że jest ona w Unii Europejskiej) honorowana jest karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Ma ona jednak pewne ograniczenia - jako turysta otrzymasz taką samą pomoc medyczną, jaką mają zapewnioną mieszkańcy Grecji. Może więc okazać się, że w twoim przypadku będzie niewystarczająca! Dokup więc dobrą polisę na wyjazd za granicę, która da Ci możliwość leczenia albo konsultacji lekarskiej w prywatnej klinice oraz obejmuje transport medyczny.

Ile kosztuje polisa turystyczna? To zależy od ubezpieczyciela. Zwykle koszty to kilkadziesiąt albo nieco ponad sto złotych za 7/10-dniowy pobyt. To nic w porównaniu z tym, jakie koszty trzeba byłoby ponieść w razie problemów ze zdrowiem czy wypadku! Wybierając polisę, skup się nie tylko na jej cenie, ale przede wszystkim na sumie ubezpieczenia. Sprawdź, co oferują poszczególni ubezpieczyciele w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych.

Wyjeżdżając w długa podróż samochodem, warto zabezpieczyć się także na wszelkie kryzysowe sytuacje na drodze. Wjeżdżając do Grecji musisz mieć wykupione OC, ale dla świętego spokoju dobrze jest dokupić również polisę NNW - zapewnia ona wypłatę odszkodowania w sytuacji uszczerbku na zdrowiu, będącym następstwem wypadku.

Jaki jest koszt podróży samochodem do Grecji?

Koszt podróży do Grecji autem zależy od wielu czynników: trasy (dłuższa/krótsza), spalania samochodu, cen paliwa i ilości podróżnych. Zakładając, że podróż odbędzie się samochodem z silnikiem 1,6 litra, a trasa to Warszawa-Ateny (około 2300 kilometrów) – koszt to mniej więcej 1600-1800 złotych w jedną stronę. Oczywiście na ten koszt największy wpływ mają ceny paliw – rozbieżności z miesiąca na miesiąc potrafią być całkiem spore, dlatego nie da się określić uniwersalnej kwoty, jaką należy dysponować na taką podróż.

Czy podróż autem do Grecji się opłaca?

Przyjmując założenia z powyższego akapitu (trasa Warszawa-Ateny, silnik samochodu o pojemności 1,6 litra), podróż w jedną stronę może kosztować około 1600-1800 złotych. Jeżeli więc na wyjazd wybiera się 3 osobowa rodzina, koszt na osobę to 500-600 złotych. Jeśli na wakacje pojadą dwie pary – każdy musi zapłacić średnio 400-450 złotych. Czy to się opłaca? Bilety lotnicze kosztują mniej więcej tyle samo, ale trzeba doliczyć do nich dojazd na lotnisko (jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości albo lecisz z innego miasta niż twoje, musisz doliczyć na przykład bilet na pociąg).

A co z tanimi liniami lotniczymi? Coraz częściej ceny biletów oscylują wokół setek złotych. Bardzo rzadko udaje się kupić loty za 100 złotych i mniej. Jeśli pojawia się taka promocja, często terminy są niekorzystne albo ilość niedrogich biletów bardzo ograniczona.

Opłacalne jest także wzięcie swojego auta, jeśli planujesz zwiedzanie kraju albo okolic swojej destynacji – odpada ci wtedy (wysoki) koszt wypożyczenia samochodu na miejscu.

Czy warto jechać do Grecji samochodem?

Podróż do Grecji samolotem z pewnością jest krótsza, a pewnie wiele osób stwierdzi, że również wygodniejsza niż wyjazd autem. Z pewnością nie jest natomiast tak ciekawa! Przejazd samochodem daje możliwość zatrzymania się w pięknych miejscach po drodze i zwiedzenia dodatkowych miast. Można na przykład zatrzymać się na Węgrzech czy Słowacji i zobaczyć którąś ze stolic.

Podróż samochodem to także wygoda, jeśli chodzi o zwiedzanie samej Grecji. Nie musisz bowiem wypożyczać samochodu na miejscu – odpada ci więc ten koszt, który jest dość wysoki. Poza tym, masz swoje auto i o nic się nie martwisz: ani o znalezienie solidnej, uczciwej wypożyczalni, ani o kaucję czy ewentualne zarysowanie nie swojego auta.

Co warto zwiedzić w Grecji wyjeżdzając samochodem?

Grecja kontynentalna ma turystom bardzo wiele do zaoferowania. Z pewnością nie można pominąć stolicy, czyli Aten. Tam koniecznie trzeba zwiedzić Akropol Ateński, wzgórza z ruinami dobrze zachowanych świątyń, Teatr Dionizosa, Propyleje czy starożytną Agorę. Co warto zwiedzić poza stolicą?

SalonikiSaloniki

 • Saloniki, które są drugim, największym miastem w Grecji. To ciekawa, wielokulturowa metropolia z piękną, nadmorską promenadą.

 • Termopile – warto zatrzymać się przy pomniku Leonidasa w wąwozie Termopile, znanym ze znaczącej bitwy pod Termopilami.

 • Delfy – to kolejny punkt znany wszystkim miłośnikom historii i grecki pępek świata. To tu zapadały przecież decyzje o państwa! W Delfach trzeba zobaczyć sanktuarium Apollina, wyrocznię delficką oraz skarbiec Ateńczyków.

Bibliografia:

Strona z biletami lotniczymi: skyscanner.pl

Strona rządowa: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

Serwis dotyczący podróżowania po Europie samochodem: http://autempoeuropie.pl/grecja

Serwis podróżniczy: https://www.travelplanet.pl/blog/grecja-kontynentalna/

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Grecja samochodem - To warto wiedzieć:
 • Podróż samochodem do Grecji zajmuje (w zależności od trasy) około 23-24 godzin. Najszybsza trasa z Warszawy prowadzi przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię.
 • Koszt wyjazdu autem do Grecji zależy od długości trasy, spalania samochodu i cen paliwa. Średnio w 2023 roku jest to 1600-1800 złotych w jedną stronę.
 • Do wjazdu na teren Grecji nie potrzeba żadnych specjalnych dokumentów – honorowane jest polskie prawo jazdy, a poza tym trzeba mieć dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym, ubezpieczenie OC i dowód tożsamości.
 • Na wyjazd do Grecji warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – karta EKUZ, która obowiązuje w Unii Europejskiej może być niewystarczająca.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o samochodową podróż do Grecji:

 1. Ile trwa podróż samochodem do Grecji?

  Podróż z Polski do Grecji trwa około 23-24 godzin. Może być nieco dłuższa albo krótsza w zależności od tego, z którego miejsca w Polsce wyruszasz i dokąd w Grecji chcesz dotrzeć.

 2. Ile kosztuje wyjazd do Grecji samochodem?

  Trasa do Grecji to koszt około 1600-1800 złotych w jedną stronę. Dokładny koszt zależy od trasy, która wybierzesz oraz spalania samochodu, którym będziesz jechać. Największą część wydatków stanowi koszt paliwa.

 3. Czy podróż autem do Grecji jest bezpieczna?

  Podróż samochodem do Grecji jest bezpieczna – przed wyjazdem należy obowiązkowo sprawdzić auto i się odpowiednio przygotować do wyjazdu. Przede wszystkim, należy zadbać o ubezpieczenie – będzie nieocenioną pomocą w razie niespodziewanych problemów z samochodem albo ze zdrowiem. Poza tym, trzeba po prostu zachowywać ostrożność taką, jak na co dzień – nie zostawiać samochodu otwartego albo nie kłaść na wierzchu w aucie cennych rzeczy: aparatu fotograficznego czy laptopa.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia