Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Kupując ubezpieczenie turystyczne za granicę, nie warto decydować się na pierwszą, lepszą ofertę. Należy dostosować ją indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu.

Wybór optymalnej polisy na wyjazd za granicę pozwoli nam zarówno oszczędzić pieniądze, jak i mieć pewność, że w razie nieprzewidzianych zdarzeń ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty, które w niektórych państwach potrafią być bardzo wysokie.

 

Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego

 

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne za granicą?

Kłopoty ze zdrowiem mogą przydarzyć się każdemu, niezależnie od tego gdzie się przebywa. Podczas wakacji za granicą często dochodzi do wypadków czy kontuzji. Pobyt w obcym kraju często może spowodować też różne kłopoty, z którymi trudniej poradzić sobie niż w Polsce, chociażby z powodu bariery językowej. We wszytskich tych sytuacjach pomoże polisa turystyczna. 

Czy EKUZ nie wystarczy za granicą?

Wiele osób podróżując po Europie zakłada, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewni im pełną ochronę. Problem w tym, że EKUZ zapewnia nam zwrot kosztów tylko za te świadczenia zdrowotne, które w danym kraju oferowane są bezpłatnie. Za pozostałe trzeba zapłacić z wlasnej kieszeni. 

Ponadto, większości krajów europejskich koszty ratownictwa pokrywa sam poszkodowany, a co za tym idzie i w tym nie otrzymamy zwrotu kosztów. Jedynym rozwiązaniem, które odpowiednio nas zabezpieczy jest wykupienie ubezpieczenia we własnym zakresie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę turystyczną na wyjazd?

Pod uwagę należy wziąć kilka kryteriów, takich jak:

 • wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia i ratownictwa,
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • assistance oraz OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od szkód wyrządzonych osobom trzecim i ich mieniu).

Dodatkowo warto zastanowić się też nad ubezpieczeniem naszego bagażu. Jeśli przewozimy ze sobą cenny sprzęt elektroniczny albo sportowy warto sprawdzić, czy ubezpieczenie ich dotyczy oraz na jaką kwotę możemy liczyć w przypadku kradzieży, zniszczenia albo zagubienia tych przedmiotów.

Dobierając odpowiednią polisę, decyzję podejmujmy przede wszystkim ze względu na miejsce pobytu i rodzaj wypoczynku. Zupełnie inne ubezpieczenie będzie potrzebne osobie wybierającej się na narty w austriackie Alpy, a inne turyście spędzającemu leniwy tydzień w nadmorskim hiszpańskim kurorcie.

Gdzie najszybciej kupić ubezpieczenie zagraniczne?

Internetowe porównywarki ubezpieczeniowe uprościły zakup polisy do minimum. Wystarczy mieć dostęp do internetu i skrzynki mailowej, a także kilka wolnych minut. Jak dokładnie wygląda cały proces zakupu ubezpieczenia za pośrednictwem porównywarki/kalkulatora ubezpieczeń?

1. Pierwszy krok to określenie podstawowych danych dotyczących wyjazdu. Jest ich dosłownie kilka. kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl należy określić:
 • miejsce podróży (podział na kontynent, następnie na kraj lub kraje, jeśli wycieczka obejmować ma przemieszczanie się po różnych państwach),
 • cel podróży (zwiedzanie i wypoczynek, snowboard i narty, praca fizyczna, nurkowanie, sporty wysokiego ryzyka, sporty ekstremalne,),
 • czas, na jaki ma być wykupione ubezpieczenie,
 • aktualne miejsce pobytu ubezpieczających (czy przebywają w Polsce?),
 • liczba osób wyjeżdżających,
 • wiek osób wyjeżdżających,
 • stan zdrowia, tzn. uwzględnienie, jeśli wyjeżdżający cierpią na choroby przewlekłe.

2. Po wpisaniu powyższych danych, system wygeneruje kilkanaście polis turystycznych. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych został zaprojektowany tak, aby był maksymalnie przejrzysty i intuicyjny w obsłudze. Wyjeżdżający ma widzieć dostępne opcje tak, aby dało się łatwo porównać sumy ubezpieczeń i dzienne stawki.

3. Po wyborze najlepszej polisy, system prowadzi do opcji płatności. Po podaniu maila i opłaceniu ubezpieczenia, polisa przychodzi w formie elektronicznej na skrzynkę mailową w ciągu kilki sekund.
Proces jest tak prosty i szybki, że zakupu można dokonać w dowolnym momencie, nawet w kolejce do lekarza czy w komunikacji miejskiej.

Ważne! Kalkulatory polis turystycznych mają doskonale przygotowane wersje mobilne strony – na telefon i tablet. Wszystko po to, aby kupujący mógł swobodnie zakupić polisę z każdego możliwego miejsca. Nawet, gdy przypomni sobie o tym, w drodze na lotnisko.  

Dopasuj wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia do miejsca wyjazdu

Na terenie Europy suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być więc niższa niz 30 000 euro. W pozostałych krajach, tam gdzie EKUZ nie jest honorowany ta kwota powinna oscylować w okolicy 60 000 euro. Podróżujący do państw słynących z wysokich kosztów leczenia, jak Stany Zjednoczone, Australia, Kanada czy Japonia powinni wybrać możliwie najwyższy wariant. 
 


 

O co rozerzyć ochronę w polisie turystycznej przed wyjazdem?

Oprócz miejsca pobytu bardzo ważnym czynnikiem jest sposób spędzania urlopu. Jeśli decydujemy się na tzw. czynny wypoczynek warto sprawdzić, czy polisa gwarantuje zwrot kosztów za wypadki podczas uprawiania sportów ekstremalnych (np. kolarstwo górskie), czy sportów wysokiego ryzyka (np. rafting). Każdy ubezpieczyciel określa listę dyscyplin indywidualnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
 
Pamiętajmy również, że są przypadki, w których towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło starać się o zwolnienie ze swoich zobowiązań. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe (np. astma lub cukrzyca), należy zaznaczyć to szukając odpowiedniej polisy. Analogicznie, jeśli w trakcie urlopu będziemy spożywać alkohol, zazwyczaj ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeżeli podczas zdarzenia byliśmy w stanie nietrzeźwości. Polisę można jednak rozszerzyć o tzw. klauzulę alkoholową, która zapewni nam zwrot kosztów niezależnie od ilości alkoholu we krwi. Trzeba jednak pamiętać, że klauzula nie dotyczy szkód wyrządzonych osobom trzecim.

W dobie pandemii Covid-19 warto zadbać, by polisa obejmowała również koszty leczenia w razie zarażenia się koronawirusem. Obecnie większość ubezpieczycieli gwarantuje to w standardowym zakresie ochrony, niemniej poszczególne zakresy mogą się między sobą różnić. Niektóre firmy oprócz pokrycia kosztów leczenia oferują także sfinansowanie pobytu w izolacji, na kwarantannie czy opłacanie wykonania testu. Te szczegoły można sprawdzić jeszcze przed zakupem w kartach porduktów lub OWU.

Magdalena Kajzer, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

O czym jeszcze pamiątać, przy zakupie polisy turystycznej na zagraniczny wyjazd?

Detale, które mogą wpłynąć na wypłatę odszkodowania:

 • Zatajenie przewlekłej choroby lub choroby w chwili wyjazdu – już w pierwszym kroku w kalkulatorach ubezpieczeń, kupujący zobowiązany jest określić, czy cierpi na choroby przewlekłe, np. cukrzycę. Jeśli podróżujący zatai tę informację, a problem zdrowotny za granicą będzie spowodowany właśnie tą chorobą, ubezpieczyciel będzie miał podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.
 • Wypadki pod wpływem alkoholu – jeśli do wypadku, kolizji czy problemu zdrowotnego dojdzie w wyniku spożycia alkoholu przez poszkodowanego, może on nie otrzymać należnych pieniędzy z ubezpieczenia. Jednak jest na to rozwiązanie. Większość polis może zawierać dodatkową usługę, tzw. klauzulę alkoholową. Mając takie zabezpieczenie, złamanie nogi u w stanie nietrzeźwości nie będzie przeszkodą do wypłaty odszkodowania. W tym zakresie należy zapoznać się szczegółowo z ubezpieczeniem, gdyż większość ubezpieczycieli wyłącza z klauzuli alkoholowej usługę OC w życiu prywatnym.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę?

Cena polisy zależy od wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę, dokąd się wyjeżdża, na jak długo, jakich rozszerzeń i opcji ochrony się oczekuje i potrzebuje. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne można mieć już od niespełna 4 zł dziennie. Nie warto jednak kierować się tylko ceną. Najlepiej porównać różne oferty i dopasować ochronę typowo pod swój wyjazd.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych cena ubezpieczenia:

Ubezpieczyciel 

Allianz 

Europa Ubezpieczenia

Cena 

3,74 PLN 

20 PLN 

COVID-19 

TAK 

TAK 

Leczenie chorego 

80 000 PLN 

300 000 euro 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka 

400 PLN/dzień (max 7 dni) 

2 000 euro (koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

5 400 PLN 

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Transport powrotny 

Bez limitu 

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

5 400 PLN 

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Transport powrotny 

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

80 000 PLN 

300 000 euro 

Ratownictwo 

50 000 PLN 

10 000 euro 

Koszty hospitalizacji 

TAK 

TAK 

Transport medyczny do kraju 

Bez limitu 

TAK 

Stomatolog 

1000 PLN 

300 euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

Wariant The Best 

Ubezpieczenie bagażu 

NIE 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

1000 euro 

OC 

NIE 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

100 000 euro 

Szkody osobowe 

100 000 euro 

Szkody w mieniu 

20 000 euro 

NNW 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

14 000 PLN 

10 000 euro 

Uszczerbek na zdrowiu 

14 000 PLN 

10 000 euro 

Śmierć 

7 000 PLN 

6 000 euro 

Ubezpieczenie dla aktywnych 

TAK 

TAK 

Źrodło: ubezpieczeniaonline.pl

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


 

W prosty sposób oferty kilkunastu ubezpieczycieli można porównać ze sobą za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.Po wybraniu optymalnej polisy, w ciągu kilku minut otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na wakacje. 

Co warto wiedzieć?
 1. EKUZ za granicą refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne.
 2. Wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia należy dostosować do celu i miejsca wyjazdu.
 3. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe lub uprawiające sporty ekstremalne bądź wysokiego ryzyka muszą rozszerzyć zakres ochrony polisy.
 4. Optymalna polisa za granicą powinna zawierać ubezpieczenie NNW i OC w życiu prywatnym.

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wyjazd za granicę

 1. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe za granicą?

  Nie. Może się zdarzyć, że niektóre państwa wymagają potwierdzenia dokumentu ubezpieczenia np. przy składaniu wniosku o wizę. Warto jednak mieć polisę bez względu na to, czy jest obowiązkowa, czy nie. Zapewni wsparcie w razie jakichkolwiek problemów za granicą.

 2. Czy można mieć więcej niż jedną polisę turystyczną?

  Tak. Nic nie stoi na przeszkodzie.

 3. Czy na wakacje można ubezpieczyć dziecko?

  Tak. Polisy dla najmłodszych są tańsze niż dla dorosłych.

 4. Czy można mieć jednocześnie EKUZ i polisę turystyczną?

  Tak. Wtedy za nierefundowane przez EKUZ koszty leczenia zapłaci się z ubezpieczenia.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
3
5
7
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy