Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austriackie Alpy to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów polskich narciarzy. Jednak przed wyjściem na stok warto zadbać o ubezpieczenie. W razie wypadku zakres ochrony EKUZ może być niewystarczający, a koszty leczenia bardzo wysokie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinna stanowić jedynie uzupełnienie ubezpieczenia turystycznego. EKUZ nie refunduje m.in. kosztów akcji ratowniczej w górach czy transportu medycznego do Polski. W efekcie optymalna polisa powinna zapewnić ochronę na wypadek odniesienia kontuzji, zachorowania, wyrządzenia szkody innemu narciarzowi. Warto ją dokładnie dobrać, ponieważ w Austrii opieka medyczna opieka medyczna jest bardzo droga.
 

    Kup tanie ubezpieczenie na narty


W Austrii EKUZ to za mało


Z wyżej wspomnianych względów, EKUZ nie jest wystarczającym zabezpieczeniem dla wyjazdu do Austrii. Choć karta stanowi przydatne rozwiązanie, to jednak zakres oferowanej przez nią ochrony jest zdecydowanie zbyt wąski. W praktyce, gwarantuje ona darmowy dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych, oferowanych przez  państwowe placówki zdrowotne danego kraju.

Na tym kończą się jej atuty – nie pozwala pokryć kosztów prywatnej opieki medycznej, akcji ratowniczej na stoku, czy transportu medycznego do Polski. Plusem jest jej bezpłatność oraz fakt, że  działa we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajach zrzeszonych w EFTA. Dla narciarzy i snowboardzistów wybierających się do Austrii, to jednak zdecydowanie zbyt mało.

Wyjazd na narty do Austrii – dlaczego potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie?


Zamiast wyrabiać EKUZ z ograniczoną ochroną, można za relatywnie niską cenę wykupić dodatkową polisę narciarską i zyskać kompleksowe zabezpieczenie wyjazdu. Ta ostatnia jest wolna od wszystkich wcześniej wspomnianych ograniczeń, a przy tym oferuje jeszcze kilka innych istotnych z punktu widzenia narciarzy udogodnień.

O tym, że wybierając się na narty do Austrii warto posiadać ubezpieczenie, niech świadczą również kwoty potencjalnych wydatków związanych z wypadkiem na stoku. Jak pokazują dane przygotowane dla rankomat.pl, w ostatnich latach nie brakowało nieszczęśliwych zdarzeń, które kosztowały rodzimych turystów dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

Ile może kosztować wypadek na austriackim stoku?


Szusowanie na austriackim stoku skończyło się dla jednego z polskich narciarzy złamaniem ręki i nogi oraz operacją kręgosłupa, a w konsekwencji – rachunkiem za leczenie opiewającym na blisko 60 tys. złotych. Inną naszą rodaczkę, udzielenie tego typu pomocy i transport helikopterem kosztowały ponad 40 tys. złotych – mimo że „tylko” złamała obojczyk. Jeszcze inny polski narciarz spowodował na stoku wypadek, wskutek którego poszkodowana narciarka doznała licznych stłuczeń oraz złamań. Poszkodowana wydatki na leki, zabiegi, opaski i szyny, a także koszty niezdolności do pracy  oraz swoje cierpienie, wyceniła na blisko 70 tys. złotych.Dzięki ubezpieczeniu narciarskiemu, poszkodowani i sprawcy wypadków na stoku, mogą liczyć na pełną ochronę finansową. Gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, związane z nim koszty pokryje firma ubezpieczeniowa.
 

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii? – wysokie sumy ubezpieczenia to podstawa


W przypadku wyjazdu do Austrii, dowolne ubezpieczenie narciarskie będzie lepszym wyborem niż EKUZ. By móc zapewnić sobie możliwie najszerszy zestaw korzyści i najlepszą ochronę, należy jednak poświęcić chwilę i uważnie przeanalizować poszczególne oferty polis. Najważniejsze, aby dany produkt odznaczał się krótką listą wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także wysokimi sumami ubezpieczenia. Te ostatnie to gwarancja, że w razie naprawdę poważnego wypadku na stoku, za wszystkie wydatki zapłaci firma ubezpieczeniowa.

Wyjeżdżając do Austrii na narty trzeba przede wszystkim zadbać o wysokie sumy ubezpieczenia dla: kosztów leczenia, akcji poszukiwawczej i ratowniczej, a także odpowiedzialności cywilnej. W przypadku wydatków na pomoc medyczną limit powinien wynosić minimum 30 tys. euro, akcji ratunkowej na stoku i poza nim 6 tys. euro, natomiast szkód wyrządzonych na mieniu i zdrowiu osób trzecich 40 tys. euro. Co ważne, analizując warunki danej polisy OC koniecznie należy sprawdzić, jak reguluje ona kwestię „zdarzeń sportowych”; część propozycji w ogóle nie daje ochrony na stoku, a inne zabezpieczają je na niższą kwotę niż w przypadku „życia prywatnego”.


 

Pozostałe elementy polisy i rozszerzenie ochrony


Ubezpieczenie na narty to również polisa NNW, usługi assistance, a także – opcjonalnie – ochrona bagażu i sprzętu narciarskiego. Te elementy mają generalnie mniejsze znaczenie, niż wcześniej wspomniane składniki ubezpieczenia, niemniej jednak każdy ubezpieczający się narciarz musi indywidualnie ocenić, na czym najbardziej mu zależy i ile jest gotów za to zapłacić.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że miłośnicy bardziej ryzykownych sportów zimowych, takich jak choćby szusowanie poza wyznaczonymi trasami, powinni również zweryfikować, jak dana oferta podchodzi do aktywności wysokiego ryzyka. W tym wypadku zwykle jest tak, że można wprawdzie rozszerzyć na nie ochronę, ale za dodatkową opłatą.

Ubezpieczenia narciarskie do Austrii – cennik popularnych polis


Jak już wcześniej zasygnalizowano, koszty ubezpieczenia narciarskiego, nawet takiego obejmującego sporty ekstremalne, są stosunkowo niewielkie. Co to konkretnie oznacza? Najtańsze, podstawowe polisy pozwalają nabyć podstawową ochronę już od 3-4 złotych dziennie, natomiast  optymalne ubezpieczenie (odpowiadające wcześniej przedstawionemu opisowi) to koszt od około 10 do kilkunastu złotych dziennie. Kwoty te dotyczą wyjazdu narciarskiego do Austrii. Oto przykłady trzech ofert, które spełniają kryteria dobrego ubezpieczenia narciarskiego do Austrii, które można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl.

    Kup tanie ubezpieczenie na narty


Porównanie zakresu ochrony trzech optymalnych polis narciarskich

Zakres ochrony AXA AVIVA EUROPA
Koszty leczenia i assistance 600 000 zł 200 000 zł 1 291 284,00 zł
Poszukiwanie i ratownictwo 600 000 zł 40 000 zł 43 042, 80 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i na stoku 150 000 zł 200 000 zł 430 428,00 zł
Bagaż, sprzęt elektroniczny i sportowy 1 500 zł brak 4 304, 28 zł
Polisa NNW 50 000 zł 50 000 zł 43 042, 80 zł
Składka za tydzień ochrony 50,89 zł 96,00 zł 142,00 zł
Co warto wiedzieć?
  1. Suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 tys. euro.
  2. Suma gwarantowana kosztów akcji ratowniczej powinna wynosić co najmniej 6 tys. euro.
  3. OC w życiu prywatnym na stoku powinno wynosić co najmniej 40 tys. euro.
  4. Najtańsza polisa narciarska kosztuje 3-4 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
6
2
4
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy