Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Polsce?

2/3 polskich narciarzy wybiera krajowe stoki. Jednak jednocześnie co trzeci z nich odwiedza również w trakcie sezonu ośrodki za granicą. Niemal 50 proc. osób, które jeżdżą na nartach decyduje się samodzielnie zakupić dodatkową polisę narciarską.

Tak wynika z badania „Zwyczaje Polaków związane ze sportami zimowymi” przeprowadzonego na zlecenie TU Europa. Dużą przewagą polskich stoków są niższe ceny. Weekendowy karnet (3-dniowy) dla osoby dorosłej w Białce Tatrzańskiej, Zieleńcu czy Stroniach Śląskich jest nawet trzykrotnie tańszy w porównaniu do kosztu zakupu skipassów w Alpach. To do Austrii (28,6 proc.) oraz Włoch (24,3 proc.) najchętniej wyjeżdżają narciarze z Polski – wynika z raportu „RanKING – Bezpieczne wyjazdy narciarskie 2018” przygotowanego przez rankomat.pl. Dojazd do któregoś z tych państw również jest droższy niż do jednego z krajowych kurortów.

Ceny weekendowych karnetów w wybranych ośrodkach narciarskich w Europie
 

Nazwa ośrodka Cena 3-dniowego karnetu
  Dorośli Dzieci
Białka Tatrzańska 255 zł 210 zł
Zieleniec Ski Arena 240 zł 190 zł
Stronie Śląskie Czarna Góra Resort 250 zł 225 zł
Kaprun 147 euro (611 zł) 73 euro (303 zł)
Kitzbuehel 152 euro (632 zł) 76 euro (316 zł)
Stubai 135 euro (561 zł) 67,50 euro (280 zł)
Dolomiti Superski 167 euro (694 zł)
Val Senales/Schnalstal - Maso Corto 112 euro (466 zł) 67,50 euro (280 zł)
Źródło: Skionline.pl (Ceny w okresie 1 lutego 2018-30 marca 2018)

Ubezpieczenie na narty Polska – jakie wybrać?


Narciarze, którzy wybierają polskie stoki mogą sobie pozwolić na zakup polisy z nieco mniejszym zakresem ochrony ubezpieczeniowej niż w przypadku szusowania za granicą. W Polsce pomoc Górskiego lub Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest bezpłatna. W razie wypadku podczas jazdy, koszty leczenia refundowane są z ubezpieczenia zdrowotnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (oczywiście jeżeli poszkodowany opłaca składki ZUS).

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 


W przypadku doznania urazu na nartach w Alpach, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) gwarantuje bezpłatny dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Jednak w ramach karty nie są refundowane koszty akcji poszukiwawczej w górach, transportu do szpitala z użyciem śmigłowca bądź przewozu medycznego pacjenta do kraju. Jeżeli poszkodowany przed wyjazdem nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego, może zostać zmuszony do zapłaty z własnej kieszeni nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.

Chociaż akcje poszukiwawcze prowadzone przez GOPR lub TOPR są bezpłatne, a w razie wypadku na nartach w Polsce koszty leczenia refunduje NFZ w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, to jednak warto zakupić dodatkową polisę narciarską. Szczególnie przydatne będą dwa rozszerzenia:
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC).

Pierwsze z nich zapewni nam dodatkowe odszkodowanie w razie wypadku. Wysokość rekompensaty wypłacanej przez ubezpieczyciela w ramach NNW uzależniona jest od dwóch czynników:
  • sumy gwarantowanej ubezpieczenia określonej w umowie,
  • wyrażonego procentowo uszczerbku na zdrowiu, który określa lekarz orzecznik współpracujący z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Przykład:

Jeżeli suma gwarantowana ubezpieczenia zapisana w umowie wynosi 200 tys. zł, a lekarz określił uszczerbek na zdrowiu na 2 proc., to poszkodowany otrzyma odszkodowanie w kwocie 400 zł (2 proc. x 20 tys. zł = 400).
Natomiast OC będzie przydatne w sytuacji, kiedy z naszej winy urazu na stoku dozna osoba trzecia. Jeżeli nas pozwie i sąd przyzna jej odszkodowanie za poniesione straty, to wypłaci je towarzystwo do kwoty określonej w umowie.

Ubezpieczenie na narty Polska – cena do 25 lat


W przypadku weekendowego wyjazdu na narty w Polsce (3 dni) dla jednej osoby do 25 lat, najtańszy pakiet Travel Sport Polska Xsmall w ramach ubezpieczenia AXA Travel kosztuje 5,40 zł. Towarzystwo jazdę po wyznaczonych trasach zalicza do sportów amatorskich. Ubezpieczyciel oferuje cztery warianty polisy narciarskiej:

Rodzaj Ubezpieczenia Travel Sport Polska Xsmall Travel Sport Polska Small Travel Sport Polska Medium Travel Sport Polska Large
NNW 10 tys. zł 20 tys. zł 30 tys. zł 50 tys. zł
Koszty leczenia i Assistance 500 zł 500 zł 750 zł 1 tys. zł
OC 100 tys. zł 100 tys. zł 100 tys. zł 100 tys. zł
Wysokość składki 5,40 zł 8,10 zł 10,80 zł 13,50 zł
Źródło: AXA Travel

 
Ubezpieczenie na narty Polska – koszt od 25 do 65 lat 


W ramach polisy AXA Travel mogą się również ubezpieczyć narciarze od 25 do 65 lat. W przypadku 3-dniowego wyjazdu w Polsce w najtańszym wariancie wysokość składki wynosi 6 zł, a w najdroższym 15 zł:

Rodzaj Ubezpieczenia Travel Sport Polska Xsmall Travel Sport Polska Small Travel Sport Polska Medium Travel Sport Polska Large
NNW 10 tys. zł 20 tys. zł 30 tys. zł 50 tys. zł
Koszty leczenia i Assistance 500 zł 500 zł 750 zł 1 tys. zł
OC 100 tys. zł 100 tys. zł 100 tys. zł 100 tys. zł
Wysokość składki 6,00 zł 9,00 zł 12,00 zł 15,00 zł
Źródło: AXA Travel

Ceny zakupu ubezpieczenia turystycznego w przypadku weekendowego wyjazdu na narty w Polsce są również dwukrotnie niższe niż w Alpach. W Austrii i we Włoszech trzydniowa najtańsza polisa narciarska dla osoby w wieku 25 lat kosztuje 10,62 zł, a dla 50-latka 11,10 zł.

W prosty sposób ceny ubezpieczeń turystycznych można porównać ze sobą przez internet za pomocą naszego kalkulatora. Znajdują się w nim oferty kilkunastu towarzystw, do których dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W efekcie przed zakupem jednego z pakietów, możemy dokładnie przeanalizować jego zapisy. Po dokonaniu wyboru, na naszą skrzynkę mailową zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i cieszyć się urokami wyjazdu.
 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
7
7
7
7
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy