Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty za granicą?

Blisko połowa polskich narciarzy kupuje ubezpieczenie turystyczne. Najważniejszym aspektem polisy narciarskiej dla 3/4 z nich jest zakres ochrony, a dla niemal 1/2 cena.

Nieco mniejsze znaczenie ma renoma towarzystwa (24 proc.) oraz rekomendacje znajomych (20 proc.). Tak wynika z badania „Zwyczaje związane ze sportami zimowymi” przeprowadzonym na zlecenie TU Europa. Oznacza to, że z roku na rok rośnie świadomość dbania o bezpieczeństwo wśród polskich narciarzy. Coraz więcej z nich decyduje się (oprócz wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), samodzielnie wykupić dodatkowe ubezpieczenie.


EKUZ zapewnia w państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak przeciwnie niż w Polsce, karta nie refunduje kosztów pomocy udzielonej przez pogotowie górskie, jak np. przewóz poszkodowanego ze stoku do szpitala czy akcja ratunkowa w górach. Nie pokrywa również wydatków związanych z transportem powrotnym pacjenta do kraju przy użyciu helikoptera bądź karetki. Jeżeli narciarz nie wykupił wcześniej dodatkowego ubezpieczenia, za pomoc ratowniczą i medyczną może zapłacić z własnej kieszeni nawet kilkanaście tysięcy złotych.


Jakie ubezpieczenie na narty za granicą?


Najważniejszym elementem polisy narciarskiej w przypadku zagranicznego wyjazdu są koszty leczenia, których suma gwarantowana powinna wynosić przynajmniej 30 tys. euro. Bardzo ważnym aspektem są również koszty ratownictwa (ich minimalna suma gwarantowana powinna wynosić przynajmniej 5 tys. euro). Inaczej zakres ochrony ubezpieczenia może okazać się niewystarczający. W takim przypadku część wydatków za udzieloną pomoc poniesie towarzystwo, a część poszkodowany.
 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 


Warto rozszerzyć również polisę narciarską o dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). W ramach pierwszego rozwiązania zostanie nam wypłacona rekompensata, jeżeli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Druga opcja będzie pomocna w sytuacji, gdy z naszej winy na stoku urazu dozna osoba trzecia. Jeżeli nas pozwie, to odszkodowanie zostanie jej wypłacone w ramach polisy do kwoty zawartej w umowie z towarzystwem.


Ubezpieczenie można również poszerzyć o pakiet Assistance. W jego ramach towarzystwa oferują za granicą między innymi pomoc prawnika, tłumacza czy całodobowej infolinii. Jeśli posiadamy dobrej jakości narty bądź deskę snowboardową, zakresem ochrony można także objąć sprzęt sportowy oraz bagaż.


Ubezpieczenie na narty za granicą koszt – jak wysoki?


Najczęściej polscy narciarze za granicą urazy odnoszą we Włoszech (36 proc.) oraz w Austrii (21 proc.). Nieco rzadziej do wypadków na trasach z ich udziałem dochodzi we Francji (8 proc.), w Czechach (5 proc.) oraz na Słowacji (4 proc.) – tak wynika z danych Mondial Assistance przygotowanych dla rankomat.pl. W każdym z tych państw za przewóz ze stoku do szpitala czy transport powrotny do Polski można zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 


Tymczasem w okresie od 1 listopada 2017 roku do 15 stycznia 2018 roku w przypadku osoby dorosłej za jeden dzień ochrony za granicą najwięcej trzeba było zapłacić w Austrii (7,63 zł), we Francji (7,45 zł) oraz we Włoszech (7,32 zł). Nieco taniej ubezpieczenie kosztowało za naszą południową granicą – na Słowacji (6,73 zł) oraz w Czechach (6,67 zł). Natomiast najtańszą jednodniową polisę narciarską do każdego z tych krajów można kupić już za 3,70 zł – wynika z danych rankomat.pl.


Jednak najtańsza na rynku polisa narciarska nie zapewni kompleksowej ochrony, ponieważ nie zawiera m.in. ubezpieczenia OC, a także sprzętu sportowego czy bagażu. Dlatego warto zainteresować się np. nieco droższym pakietem w kwocie 7,27 zł za jeden dzień ochrony dla jednej osoby dorosłej, w którego skład wchodzi:


  • koszty leczenia na sumę gwarantowaną w wysokości 600 tys. zł (około 144 tys. euro),
  • koszty ratownictwa na kwotę 600 tys. zł (około 144 tys. euro),
  • NNW na kwotę 50 tys. zł,
  • OC w życiu prywatnym na kwotę 150 tys. zł,
  • OC sportowe na kwotę 150 tys. zł,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu na kwotę 1,5 tys. zł.

Ta sama polisa narciarska w przypadku trzydniowego wyjazdu jednej osoby dorosłej na narty za granicę kosztuje 21,81 zł, a tygodniowego 50,89 zł. Jednak aby wybrać ubezpieczenie w pełni dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, należy porównać ze sobą oferty co najmniej kilku towarzystw. W prosty sposób można to zrobić np. za pomocą naszego kalkulatora. Następnie gdy zakupimy interesujący nas pakiet, na wskazany adres e-mail zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i cieszyć się bezpieczną jazdą po zagranicznych stokach.
 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy