Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć sprzęt narciarski przed kradzieżą?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Kradzież nart, deski snowboardowej, czy innych wartościowych elementów wyposażenia narciarskiego, może być dotkliwa finansowo, a nawet całkowicie zepsuć zimowy urlop. W związku z tym warto ubezpieczyć sprzęt przed wyjazdem.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Sprzęt narciarski można ubezpieczyć w ramach polisy turystycznej. Zwykle wiąże się tą z wyższą ceną ubezpieczenia narciarskiego. Sprawdziliśmy, jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać odszkodowanie w razie kradzieży lub zaginięcia nart czy desek, a także jakie są wyłączenia zakresu ochrony oraz ile kosztuje tego typu polisa.


Sprzęt narciarski a ubezpieczenie turystyczne


Istota działania ubezpieczenia sprzętu narciarskiego jest bardzo prosta: w razie jego utraty lub zniszczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca poszkodowanemu rekompensatę pieniężną. Trzeba jednak podkreślić, że ponieważ poszczególni ubezpieczyciele stosują własną definicję takiego sprzętu, nie każda polisa chroni dokładnie te same elementy wyposażenia narciarza. Za sprzęt narciarski zwykle uznaje się narty biegowe lub zjazdowe wraz z wiązaniami, butami narciarskimi oraz kijkami, a także deskę snowboardową wraz z butami snowboardowymi i wiązaniami. Czasami chroniony jest dodatkowo kombinezon i kask, a niekiedy ochrona jest węższa i obejmuje same narty oraz deskę snowboardową.

W ofertach polis turystycznych ubezpieczenie sprzętu narciarskiego kryje się zwykle pod określeniem „ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego”. Dlatego to właśnie pod tak zatytułowanym fragmentem Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), zawarte są informacje na temat ochrony wyposażenia narciarza. Warto podkreślić, że w OWU określa się nie tylko przedmiot i zakres ochrony, ale również potencjalne kwoty rekompensaty, wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czy też formalności, jakie trzeba dopełnić chcąc uzyskać odszkodowanie.


Kiedy działa ochrona sprzętu narciarskiego w polisie turystycznej?


W praktyce, ochrona bagażu i sprzętu sportowego, w tym również sprzętu narciarskiego, obejmuje nie tylko jego kradzież, ale również zgubienie i zniszczenie. Zła wiadomość jest taka, że każdy ubezpieczyciel stosuje zamkniętą listę sytuacji, w których poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie. Najczęściej może je otrzymać wówczas, gdy sprzęt utraci wskutek:
 • zaginięcia, ale pod warunkiem, że był on zabezpieczony zgodnie z wymogami;
 • kradzieży z włamaniem, rozboju lub wymuszenia rozbójniczego, przy czym zdarzenie to musi być udokumentowane przez policję;
 • działań w ramach akcji ratunkowej prowadzonej w związku ze zdarzeniem losowym;
 • działania niszczycielskiej siły żywiołu: lawiny, gradu, powodzi, zalania, pożaru, huraganu, bezpośredniego uderzenia pioruna, czy też trzęsienia, zapadnięcia lub osunięcia się ziemi;
 • wypadku komunikacyjnego na lądzie, w wodzie lub powietrzu;
 • nieodpowiedniego zabezpieczenia sprzętu, które było spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem ubezpieczonego (zdarzenie musi zgłosić do Centrum Alarmowego Ubezpieczyciela).
Ubezpieczony otrzyma odszkodowanie również w razie uszkodzenia lub zniszczenia sprzętu, do którego dojdzie wskutek nieszczęśliwego wypadku, na przykład zderzenia się na stoku z innym narciarzem. Co ważne jednak, świadczenie co do zasady jest wypłacane pod warunkiem, że odniósł on szkodę podczas amatorskiego uprawiania sportu. By sprzęt zyskał ochronę również podczas aktywności wysokiego ryzyka, trzeba wykupić polisę z rozszerzeniem o sporty ekstremalne.


Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać odszkodowanie w razie kradzieży?


Wystąpienie jednej ze wspomnianych sytuacji nie oznacza, że ubezpieczony na pewno otrzyma odszkodowanie za utracony lub zniszczony sprzęt narciarski. Aby było to możliwe, musi jeszcze spełnić narzucone przez towarzystwo ubezpieczeniowe warunki. To ostatnie oczekuje przede wszystkim, że sprzęt będzie przechowywany w taki sposób, który zapobiegnie powstaniu szkody. Zgodnie z podejściem wielu ubezpieczycieli, kryterium to jest spełnione wówczas, gdy sprzęt:
 • powierzono zawodowemu przewoźnikowi na podstawie dokumentu przewozowego,
 • pozostawiono w przechowalni za pokwitowaniem,
 • zamknięto w pokoju hotelowym,
 • znajduje się w kabinie przyczepy, luku bagażowym lub bagażniku samochodu (zamykanym na zamek elektroniczny lub mechaniczny) zaparkowanego w strzeżonym miejscu.
Jeśli sprzęt został utracony wskutek rabunku lub kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel zażąda przedstawienia policyjnego protokołu opisującego zaistniałe zdarzenie; może przy tym wymagać, aby sprawa została zgłoszona na policję w ciągu 12 godzin od momentu zauważenia szkody. Niezależnie od sposobu utraty sprzętu, by móc uzyskać odszkodowanie, koniecznie trzeba też zadzwonić do całodobowego centrum alarmowego ubezpieczyciela i poinformować go o zdarzeniu.


Wyłączenia ochrony w ubezpieczeniu sprzętu narciarskiego


Niezgłoszenie zdarzenia w centrum alarmowym, czy też brak dokumentacji opisującej zajście spowoduje, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Nie są to jednak jedyne okoliczności, w których nie zadziała ochrona ubezpieczenia sprzętu narciarskiego. Każda firma ubezpieczeniowa ustala listę wyłączeń swojej odpowiedzialności, a więc przypadków, w których mimo jego posiadania nie zapewnia wsparcia finansowego. Choć lista ta jest określana indywidualnie, pewne pozycje powtarzają się w większości ofert.

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli sprzęt był pozostawiony bez opieki, albo w miejscu, które nie gwarantowało mu dostatecznego bezpieczeństwa. Podobnie będzie w przypadku kradzieży z wykorzystaniem dorobionych kluczy, która nie jest uznawana za włamanie. Polisa może też przewidywać dolną wartość szkody (np. 100 czy 200 zł), poniżej której nie jest wypłacana rekompensata.

Co ważne, ubezpieczenie najczęściej nie obejmuje sprzętu „wypożyczonego, użyczonego lub powierzonego ubezpieczonemu”; oznacza to, że ochrona działa tylko w stosunku do wyposażenia narciarskiego będącego własnością ubezpieczonego.


Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu narciarskiego?


Jak wynika z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl, za polisę trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za jeden dzień ochrony. Cena najtańszej oferty to zaledwie 3,70 zł, natomiast optymalną, zawierającą ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, ochronę można zapewnić sobie już od 7,27 zł dziennie. Jeśli dana polisa oferuje ubezpieczenie bagażu w ramach rozszerzenia, to chcąc z niego skorzystać trzeba liczyć się ze wzrostem składki w wysokości od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych dziennie. Oznacza to, że nartom, desce snowboardowej czy innym elementom wyposażenia, można zapewnić realną ochronę za naprawdę niewielką kwotę.


Co jeszcze warto wiedzieć?


Należy pamiętać, że ubezpieczyciele limitują swoją odpowiedzialność finansową do określonej kwoty. W przypadku ubezpieczenia sprzętu narciarskiego, maksymalna wysokość rekompensaty wynosi zwykle 2000-3000 złotych, a w pojedynczych ofertach 4000 i więcej złotych. W razie utraty drogiego, profesjonalnego sprzętu, suma odszkodowania może być zatem niższa od jego rzeczywistej wartości. Warto też pamiętać, że jeśli narty lub snowboard zostały uszkodzone, ubezpieczyciel w pierwszej kolejności zaproponuje pokrycie kosztów naprawy (jeśli będzie ona możliwa). W przypadku całkowitego zniszczenia lub kradzieży, wysokość zwrotu będzie zgodna z wartością utraconego sprzętu uwzględniającą jego stopień zużycia, albo równa cenie sprzętu dostępnego na rynku.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 1. Sprzęt narciarski można ubezpieczyć w ramach polisy turystycznej.
 2. Aby otrzymać odszkodowanie w razie kradzieży sprzętu, musi on być zabezpieczony zgodnie z warunkami określonymi w OWU.
 3. Sprzęt narciarski można ubezpieczyć nie tylko przed kradzieżą, lecz także zaginięciem i zniszczeniem.
 4. Polisę turystyczną z ubezpieczeniem sprzętu narciarskiego można kupić już od 7,27 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia