Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak wybrać ubezpieczenie od rezygnacji z lotu i biletu lotniczego?

Długoterminowe planowanie podróży nie dla każdego jest komfortowe. Zawsze jest ryzyko, że wypadnie choroba czy ważna sprawa rodzina. Takie wątpliwości pojawiają się u potencjalnych podróżników bardzo często.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jednak jest na nie proste rozwiązanie – ubezpieczenie od rezygnacji z lotu i biletu lotniczego. Gwarantuje zwrot poniesionych na bilety kosztów w określonych sytuacjach, kiedy ubezpieczony nie ma możliwości wyruszyć w podróż. 

To rodzaj polisy, która zabezpiecza przede wszystkim nasz portfel od utraty gotówki. W dobie pandemii koronawirusa i niepewnych czasów warto takie uezpieczaenie zakupić i to odpowiednio wcześniej.

Długoterminowe planowanie wyjazdu. Czy wystarczy ubezpieczenie od rezygnacji z lotu? 

Zakup ubezpieczenia kosztów od rezygnacji z lotu to częsta praktyka osób, które organizują wyjazd wakacyjny na wiele miesięcy wcześniej. Podobnie, jeśli zakup dotyczy biletów drogich, najczęściej międzykontynentalnych. 

To prosty sposób dla osób przezornych, które nie chcą stracić środków na bilety, jeśli zdarzyłoby się coś, co uniemożliwi wyjazd. 

PAMIĘTAJ! Ubezpieczeniem można objąć zarówno bilety kupowane samodzielnie, jak i wycieczkę zorganizowaną z biurem podróży lub bilety czarterowe. 

W aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z zachorowaniami na SARS-CoV-2 ubezpieczenie w razie nagłego zachorowania wydaje się uzasadnione jak nigdy wcześniej – zakażenie koronawirusem może zdarzyć się każdemu w najmniej spodziewanym momencie. Stąd tak dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie możliwość ubezpieczenia kosztów od rezygnacji z biletu lotniczego – większość z nas już zrozumiała, że dawna normalność jeszcze długo nie wróci i musimy nauczyć się żyć i podróżować w nowej rzeczywistości.  

Na co uważać podczas rezerwacji biletu?

Kupowanie biletu nie jest czynnością tak prostą, jak mogłoby się wydawać. Nierzadko zdarza się, że turyści siedzący ramię w ramię obok siebie w samolocie zapłacili zupełnie inną kwotę za miejsce. Znaczenie ma przede wszystkim czas zakupu biletu – statystycznie najlepszym czasem na zakup jest 10, a nawet 12 tygodni przed wylotem. Bilet może być nawet o połowę tańszy niż kupowany kilka dni przed wylotem. 

RADA: szukasz taniego biletu? Rozważ lot w dni inne niż piątek i poniedziałek – wtedy loty bywają najdroższe. Czasami przesunięcie lotu jedynie o 1 dzień już znacząco zmieni cenę. 

Ważnym aspektem podczas zakupu biletu lotniczego jest ewentualne ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży. Ubezpieczenie turystyczne można wykupić nawet z podróży, natomiast ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z lotu obwarowane jest już ścisłymi terminami. W niektórych przypadkach będzie należało je zakupić w tym samym dniu, co bilety lotniczy. 

Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu – jak to działa?

Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z lotu zazwyczaj należy wykupić średnio 7-14 dni od daty zakupu biletu, jeśli wyjazd nastąpi w czasie dłuższym niż 30 dni oraz w dniu zakupu biletu, jeśli wyjazd odbędzie się w terminie krótszym niż 30 dni. Warto tu zapoznać się z umową u poszczególnych ubezpieczycieli, gdyż okres ten może się nieco różnić.

Nie każdy ubezpieczyciel zobowiązuje się do zwrotu 100% kosztów zakupu biletu lotniczego. Bywa, że zabezpieczona jest określona kwota, która nie zawsze pokrywa wartość zakupu biletu. Zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) to absolutna konieczność. 

Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z lotu – kiedy zadziała?

Nawet posiadanie ubezpieczenia kosztów od rezygnacji z lotu nie gwarantuje pełnego zwrotu pieniędzy – istotna jest bowiem przyczyna, dla której podróż nie może się odbyć. Niemożliwym jest rezygnacja z podróży bez podawania powodu albo z powodów nieuwzględnionych przez ubezpieczyciela (np. niesprzyjające warunki pogodowe, zmiana decyzji, znalezienie biletów w lepszej cenie itp.).

Do najpowszechniejszych przyczyn rezygnacji z lotu, jakie zakładają ubezpieczyciele, należą:

 • nagłe poważne zachorowanie,

 • nieszczęśliwy wypadek,

 • śmierć,

 • zwolnienie z pracy,

 • w przypadku osoby bezrobotnej, wyznaczenie rozpoczęcia pracy na czas planowanego wyjazdu,

 • kradzież dokumentów,

 • wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego,

 • ciąża zagrożona lub powikłania (ten powód jest najbardziej sporny; część ubezpieczycieli w ogóle nie dopuszcza możliwości ubezpieczenia dla ciężarnych, a inni tylko do 32. tygodnia ciąży).

Ubezpieczyciel w ramach zawartej polisy zwróci wydatki poniesione na: zakup biletu, wynajem auta, wynajem jachtu, zakup biletu na wydarzenie sportowe czy kulturalne, udział w szkoleniu/konferencji, rezerwację noclegu. Zakres ten może się różnić – szczegółów należy zawsze szukać w OWU. 

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z lotu a COVID-19

Niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia w OWU sytuację związaną z zarażeniem koronawirusem zarówno ubezpieczonego, jak i często nawet współuczestnika podróży. Jednak konieczne jest poświadczenie lekarskie i wykonany test uwzględniające diagnozę. Sama podwyższona temperatura i inne objawy potencjalnie wskazujące na obecność koronawirusa nie są wystarczającym powodem uwzględnienia rezygnacji. 

PAMIĘTAJ! Sytuacja związana z zachorowaniami na COVID-19, jak i same obostrzenia zmieniają się bardzo dynamicznie. Planując wyjazd, należy na bieżąco śledzić zalecenia, ograniczenia w wyjazdach, konieczność odbycia kwarantanny po przylocie.  

Nagły wzrost zachorowań w kraju docelowym, ale bez zamkniętych granic czy innych ograniczeń we wjeździe, nie będzie dostatecznym argumentem za zwrotem kosztów rezygnacji z wyjazdu. Ubezpieczyciel w takiej sytuacji nie uwzględni wypłaty.  

Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z lotu?

Koszt zabezpieczenia biletu i otrzymania zwrotu w razie rezygnacji z wyjazdu jest uzależniony od kwoty wykupionej usługi i stanowi określony jej procent – mniej więcej od 2,8% do nawet 7% przy bardzo rozbudowanych polisach. Poniżej przedstawiono kilka symulacji, m.in. na podstawie naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Za kwotę usługi przyjęto sumę 5000 zł. Oto, jakie możliwości ma wyjeżdżający, pragnący się zabezpieczyć:

Europa Ubezpieczenia: przy koszcie usługi w wysokości 5000 zł, ubezpieczyciel pobiera od 3,12% do 7,22% w zależności, czy polisa ma mieć rozszerzenia. Najwyższy procent uwzględnia m.in. zachorowanie na COVID-19 oraz choroby przewlekłe. Kwota polisy będzie wynosić od 161 zł do 361 zł.  

AXA: składka na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z lotu dla kosztu 5 tys. zł będzie wynosić 150 zł. Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę to 35 tys. zł. 

Signal Iduna: Ubezpieczenie obejmuje rezygnację z imprezy turystycznej (kwota ubezpieczenia do 34 tys. zł), anulowanie biletu lotniczego (do 20 tys. zł), anulowanie rezerwacji hotelu/apartamentu (do 6 tys. zł). Składka przy koszcie biletu 5 tys. zł wynosi 221,25 zł.

Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z biletu lotniczego to realne zabezpieczenie, szczególnie cenne dla rodzin z dziećmi, które – jak wiadomo – chorują często i w najmniej odpowiednich momentach. Warto jednak mieć szczególną baczność na uwzględnione w OWU wyłączenia, które mogą nas pozbawić zwrotu kosztów.

Do najpopularniejszych należą m.in. zdarzenia, urazy, hospitalizacje, które odbyły się w wyniku spożycia alkoholu, rozruchy, klęski żywiołowe, choroby przewlekłe lub wcześniej zdiagnozowane oraz oczywiście sytuacja, w której to operator odwoła wycieczkę/lot. 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Ubepieczenie od kosztów rezygncji z biletu to zabezpieczenie na wypadek konieczności odwołania podróży.
 2. Dzięki takiej ochronie nie straci się gotówki przeznacznej na zakup biletu.
 3. Polisy w większości chronią w razie zachorowania na Covid-19.
 4. Takie ubezpieczenie należy dopasować pod kątem ceny biletu. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
4
0
1
1
9
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy