Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jakie najlepsze ubezpieczenie na narty?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Wyjazd na narty za granicę bez dodatkowego ubezpieczenia w razie urazu na stoku może być dla nas bardzo kosztowny. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne.

EKUZ w ogóle nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski czy kosztów akcji ratowniczej w górach. W naszym kraju pomoc GOPR czy TOPR jest bezpłatna, jednak za granicą jej koszty pokrywa poszkodowany. W razie braku polisy turystycznej, mogą one wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.
 

Gdzie działa i do czego upoważnia EKUZ?


EKUZ gwarantuje dostęp do podstawowych usług medycznych we wszystkich krajach Unii Europejskiej (z wyjątkiem Polski) oraz krajów członkowskich EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein). Uściślając, umożliwia bezpłatne korzystanie z usług placówek, które są odpowiednikami polskich jednostek służby zdrowia, współpracujących z NFZ.

Określenie „podstawowe” oznacza tu naprawdę niewielką ochronę, która na dodatek może mieć w poszczególnych krajach nieco inny zakres. Z listą bezpłatnych świadczeń można zapoznać się na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia – za usługi spoza niej trzeba w części lub w całości zapłacić samodzielnie. Należy przy tym pamiętać, że w niektórych krajach, na przykład we Francji, płatna jest nawet państwowa opieka medyczna i EKUZ nie daje w ich wypadku praktycznie żadnych korzyści.
 

Wyjazd na narty – dlaczego EKUZ nie wystarczy?


Powyższy opis działania EKUZ jasno sygnalizuje, że nie obejmie ona wystarczającą ochroną wyjazdu narciarskiego. Jeśli z jakiegoś względu konieczne będzie skorzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej, to związane z tym wydatki trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Karta nie zapewni również bezpłatnego transportu medycznego do kraju, czy też darmowej akcji ratunkowej i poszukiwawczej; warto zaznaczyć, że koszty tego typu „usług” mogą sięgnąć od kilku do kilkuset tysięcy euro.

Jeśli dojdzie do poważniejszej kontuzji na stoku i niezbędna będzie późniejsza rehabilitacja, poszkodowany będzie zdany na siebie i własne oszczędności. Wszystkie te mankamenty, a także kilka innych – nie mniej istotnych, można wyeliminować wykupując odpowiednie ubezpieczenie narciarskie.


 

Ubezpieczenie turystyczne – obowiązkowa ochrona wyjazdu narciarskiego


Na rynku funkcjonuje kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych, spośród których większość posiada w swojej ofercie co najmniej dwa różne pakiety polis narciarskich. Niezależnie o której z nich mowa, zawsze można liczyć na ochronę przed zdarzeniami nieobjętymi przez kartę EKUZ; co więcej, wystarczy wybrać jej odpowiedni wariant, a będzie obowiązywała na całym świecie.

Ubezpieczenie na narty pozwoli uniknąć konieczności ponoszenia kosztów leczenia, akcji ratunkowej, czy rekonwalescencji, a przy tym zagwarantuje odszkodowanie w razie poważniejszego uszczerbku na zdrowiu. Zapewni też dostęp do całodobowej infolinii ubezpieczyciela, dzięki której będzie można w razie potrzeby natychmiast uzyskać pomoc w zorganizowaniu leczenia, czy też wsparcie na przykład tłumacza, prawnika lub warsztatu samochodowego.

Ponadto, co niezwykle ważne, ubezpieczenie turystyczne zawiera polisę OC w życiu prywatnym, która pozwala przenieść na ubezpieczyciela odpowiedzialność finansową za ewentualne szkody wyrządzone osobom trzecim, czy to na stoku czy poza nim. Jeśli na wyjazd zabierany jest własny sprzęt narciarski lub inny wartościowy bagaż, to może przydać się też dodatkowy pakiet, który zapewni odszkodowanie w przypadku jego zgubienia czy kradzieży.
 

Na co zwrócić uwagę  wybierając ubezpieczenie na narty?


Skorzystanie z podstawowej oferty polisy turystycznej jest lepsze, niż wyjazd narciarski pozbawiony ochrony ubezpieczyciela, czy też zabezpieczony jedynie kartą EKUZ. Niemniej jednak, zamiast wybierać pierwsze lepsze ubezpieczenie, warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie poszczególnych propozycji i zaopatrzyć się w produkt dopasowany do własnych potrzeb.

W tym celu należy sprawdzić oferty pod kątem zakresu działania polisy, sum ubezpieczenia, wysokości składki, czy listy wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to trzeba mieć też na uwadze, że standardowe polisy nie chronią w przypadku uprawiania sportów zimowych wysokiego ryzyka (np. jazdy poza wyznaczonymi szlakami), chorób przewlekłych, czy też zdarzeń mających miejsce po spożyciu alkoholu. Chcąc zyskać w takich sytuacjach ochronę, trzeba wykupić odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia.


 

Wysokość sum ubezpieczenia w dobrej polisie narciarskiej


Optymalna polisa turystyczna posiada możliwie najwęższy zestaw wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, a przy tym odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia – czyli takie, które niezależnie od zdarzenia zapewnią pełne pokrycie kosztów przez towarzystwo. Jeśli mowa o tych ostatnich, to najważniejsze są limity kwotowe dotyczące kosztów leczenia i ratownictwa, a także OC. W przypadku zagranicznego wyjazdu na narty, zwłaszcza do jednej z droższych destynacji alpejskich, powinny być one maksymalnie wysokie.

Należy zadbać, by suma ubezpieczenia dla kosztów leczenia wynosiła minimum 150 000 zł, kosztów akcji ratunkowej – 25 000 zł, a OC w życiu prywatnym – 200 000 zł. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że niektóre polisy OC nie obejmują zdarzeń na stoku lub posiadają podlimity dla zdarzeń związanych z uprawianiem sportów. Ze względu na wysokie odszkodowania wypłacane poszkodowanym na stoku, trzeba dopilnować, by wspomniana kwota w całości objęła szkody wyrządzone podczas szusowania.W skład polisy turystycznej wchodzi również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także ochrona bagażu i sprzętu narciarskiego (zwykle opcjonalnie). W tym wypadku, każdy narciarz musi już samodzielnie określić, jakie kwoty świadczenia byłyby dla niego satysfakcjonujące. Generalnie jednak, w razie zgubienia lub kradzieży sprzętu można zwykle liczyć maksymalnie na 5 000 zł odszkodowania; w przypadku polisy NNW sumy ubezpieczenia często wahają się w przedziale 10 000-30 000 zł.
 

Porównanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych dla narciarzy

  AXA AVIVA EUROPA ALLIANZ
Koszty leczenia i assistance 600 000 zł 200 000 zł 1 291 284,00 zł 200 000 zł
Poszukiwanie i ratownictwo 600 000 zł 40 000 zł 43 042, 80 zł 50 000 zł
Polisa NNW 50 000 zł 50 000 zł 43 042, 80 zł 30 000 zł
Odszkodowanie za uraz ciała 50 000 zł 50 000 zł 43 042, 80 zł 30 000 zł
Odszkodowanie za śmierć ubezpieczonego 25 000 zł 50 000 zł 25 825, 68 zł 15 000 zł
Bagaż, sprzęt elektroniczny i sportowy 1 500 zł brak 4 304, 28 zł 4000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym 150 000 zł 200 000 zł 430 428,00 zł 100 000 zł
Ubezpieczenie OC podczas uprawiania sportu 150 000 zł 200 000 zł 430 428,00 zł 100 000 zł
Składka za tydzień ochrony 50,89 zł 96,00 zł 142,00 zł 148,61 zł


Źródło: rankomat.pl

Podane wysokości składki i sum ubezpieczenia dotyczą wszystkich klientów, niezależnie od wybranego przez nich kurortu w Europie – chcąc szusować poza Starym Kontynentem trzeba liczyć się z wyższymi kwotami. Co ważne, powyższe zestawienie nie rozstrzyga, które ubezpieczenie turystyczne jest najlepsze na rynku. Zawsze należy polisę dopasować indywidualnie do celu i miejsca wyjazdu. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Po wypełnieniu kilku pól i wyborze interesującej nas oferty, w ciągu kilku minut otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą w podróż.

Co warto wiedzieć?
  1. Suma gwarantowana kosztów leczenia w polisie turystycznej powinna wynosić co najmniej 150 000 zł.
  2. Suma gwarantowana kosztów ratownictwa w polisie turystycznej powinna wynosić co najmniej 25 000 zł.
  3. Suma gwarantowana OC w życiu prywatnym w polisie turystycznej powinna wynosić co najmniej 200 000 zł.
  4. Najtańszą polisę turystyczną można kupić już od 3 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

kris1979

2019-11-26 06:35:47

odradzam PZU wojażer ,,,,,,, bronią sie nogami i rękami żeby choć procentowy uszczerbek zapłacić .trzeba iść do sądu

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia