Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jordania - wszystko co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Jordania w fascynujący sposób łączy ze sobą tradycyjną kulturę, niepowtarzalny urok orientu i współczesność. To najbardziej przyjazne spośród państw Bliskiego Wschodu dla turystów. Z Polski można tutaj dotrzeć tanimi liniami lotniczymi.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jordania to państwo azjatyckie położone na Bliskim Wschodzie na Półwyspie Arabskim. Jeszcze w latach 40. XX w. nosiła nazwę „Transjordani”, a nowy początek dała wywalczona niepodległość w 1946 roku. Od tego czasu Jordania sukcesywnie się rozwija i stała się też atrakcyjnym punktem na mapie dla turystów. Każdy, kto był w Jordanii, podkreśla, jak dobre wrażenie robi zarówno sam kraj – jego zabytki, klimat, krajobrazy, jak i sami ludzie – życzliwi, uśmiechnięci, chętni do pomocy i niezwykle tolerancyjni.
 

Atrakcje turystyczne Jordania – 8 miejsc, które trzeba zobaczyć


Jakie atrakcje turystyczne Jordania oferuje odwiedzającym turystom?

1. Amman

Stolica Jordanii pozostawia w odwiedzających skrajne odczucia. Jedni są nią zachwyceni, drudzy uważają, że w porównaniu z Petrą czy choćby izraelską Jerozolimą, wypada blado. Z pewnością próżno tu szukać wyróżniających się historycznych zabytków czy starożytnych ruin. Amman to miasto młode, niespełna 100-letnie, ale rozwijające się w imponujący sposób. Młode w obecnej formie, ale wzmianki historyczne o Ammanie pojawiają się już w Biblii, a w mieście odnaleziono szczątki datowane na osiem i pół tysiąca lat p.n.e.

Jednak w 1921 r., gdy była obierana na stolicę Emiratu Transjordanii (w 1946 r. – stolicę Jordanii), była to niewielka wioska. Dziś jest metropolią, którą zamieszkuje 2,5 mln ludzi. Amman nazywany jest najprzyjaźniejszym miastem Bliskiego Wschodu, a wszędzie da się tu odczuć niezwykłą życzliwość i tolerancję ludzi.

Będąc w stolicy, warto obejrzeć jej panoramę z Cytadeli Jebel Al Qala’a na Wzgórzach Ammanu. Oczom ukazuje się iście betonowa dżungla, ale mająca swoisty urok. Być może to harmonijny charakter betonowych bloków, które zbudowane zostały z zachowaniem jednolitości, a może schodkowo ułożona zabudowa, która daje ciekawy efekt panoramiczny. Cytadela wznosi się 850 m n.p.m. i są na niej zlokalizowane ruiny świątyni Herkulesa, bazyliki bizantyjskiej oraz Pałacu Umajjadów. U stóp Cytadeli Jebel Al Qala’a  podziwiać można pozostałości po Teatrze Rzymskim.

Spacer, który pozwoli chłonąć uroki Ammanu, najlepiej odbyć po Rainbow Street, zabytkowej dzielnicy w centrum. W stolicy Jordanii zdecydowanie zobaczyć trzeba także Meczet króla Abdullaha, sąsiadujący z kościołem katolickim. Godna naśladowania jest tolerancja i sympatia względem siebie obydwu tych wyznań.

2. Petra

Niezaprzeczalnie większość osób, która myśli „atrakcje turystyczne Jordania”, ma na myśli Petrę! To miejsce zajmuje pierwsze miejsce na liście rzeczy do zobaczenia w Jordanii, a część turystów przyjeżdża do kraju tylko na jeden dzień, by zobaczyć to fascynujące miejsce.

Petra to starożytne ruiny miasta Nabatejczyków. Położone są w różowo-czerwonych, wapiennych skałach, do których prowadzi wąski wąwóz. Petra znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznawana jest za jeden z siedmiu cudów świata.

Wrażenie robi tutaj rozmach, wielkość ruin i… cena za ich zobaczenie. Wstęp do Petry dla osób, które są w Jordanii tylko na jeden dzień to koszt niemal 500 zł za osobę, dla nocujących choć jedną noc – 280 zł. Jest jednak sposób, aby zapłacić mniej, pod warunkiem, że w planach jest jeszcze dalsze zwiedzanie Jordanii. Mowa o karcie Jordania Pass, która uprawnia do darmowego wstępu i obejmuje liczne atrakcje turystyczne Jordanii (o karcie więcej informacji znajduje się w dalszej części tekstu).

Al-Khazneh, czyli Skarbiec Faraona, Qasar al-Bint, czyli Pałac Córki Faraona, Klasztor Al-Deir, Grobowce Królewskie, Teatr – to tylko niektóre z atrakcji Petry. Miejsce robi ogromne wrażenie na wszystkich, zarówno historykach i archeologach, jak i zwykłych turystach.

3. Wadi Rum

To druga, po Petrze, najpopularniejsza atrakcja turystyczna Jordanii. Jest to niezwykła, bezkresna dolina pustynna, będąca Parkiem Narodowym. Wadi Rum leży 85 km na północ od Akaby. Krajobraz przypomina niemal obcą planetę – zachwycające formacje skalne, bezkres piasku układającego się w malownicze wzory. Pustynię można zwiedzać tylko z przewodnikiem-Beduinem. Można także skorzystać ze zorganizowanej wycieczki połączonej nawet z nocowaniem na pustyni w jednym z obozów.

Turyści najczęściej wybierają jeep safari, które dostarcza dodatkowych wrażeń. Jednak można poruszać się po Wadi Rum w tradycyjny sposób, czyli na wielbłądzie.

4. Morze Czerwone

Coś dla miłośników nurkowania i eksplorowania niezwykłego podwodnego świata. Kurort Akaba to jeden z najpopularniejszych miejsc do nurkowania na świecie. Ogromnym plusem jest umiejscowienie rafy koralowej zaraz przy brzegu. Na wyciągnięcie ręki jest tu zachwycający podmorski świat, wrak statku, kolorowe ryby, żółwie, a przy odrobinie szczęścia nawet delfiny.

5. Morze Martwe

Unoszenie się na wodzie bez konieczności pływania i beztroskie dryfowanie – to zdecydowanie ciekawsze atrakcje turystyczne. Jordania, podobnie jak Izrael, mając dostęp do Morza Martwego, oferuje turystom niepowtarzalną możliwość kąpieli w wyjątkowych wodach. Poziom zasolenia w Morzu Martwym jest tak duży, że gęsta woda wypiera niemal wszystko na powierzchnie. Tylko w Morzu Martwym można unosić się na powierzchni wody bez żadnego wysiłku, nie poruszając się, a nawet nie umiejąc pływać. Znajduje się ono 418 metrów p.p.m., co czyni je najniżej położonym punktem na powierzchni ziemi.

6. Wadi al-Mujib

Jeden z piękniejszych wąwozów na całym świecie i prawdziwa perła wśród atrakcji turystycznych Jordanii. Malownicze, białe i żółte skały, niewielka rzeka płynąca dnem wąwozu, wodospady, wąskie szczeliny między formacjami skalnymi, kręte drogi prowadzące przez wąwóz, będący jednocześnie Parkiem Narodowym – Wadi al-Mujib to prawdziwy cud natury.

Wadi Mujib jest zamknięta dla turystów ze względów bezpieczeństwa od 1 XI do 31 III.

7. Madaba

To niezwykłe miasto leżące na północy Jordanii. Warto tu przyjechać z trzech powodów: góry Nebo, Betanii, gdzie chrzczony był Jezus, a przede wszystkim olśniewających mozaik, głównie zlokalizowanych w greckiej cerkwi Św. Jerzego. W świątyni znajduje się bowiem najbardziej okazała mozaika – mapa Ziemi Świętej. Powstała aż z 2 mln elementów i jest najstarszą zachowaną mapą Ziemi Świętej.

Będąc w Madebie, warto także zobaczyć Park Archeologiczny, gdzie także można podziwiać mozaiki, a nawet nauczyć się je układać w znajdującej się tutaj Szkole Mozaik.

8. Jaresh

Najstarsze miasto rzymskie nazywane Pompejami Wschodu. Założył je Aleksander Wielki. Jego rozkwit przypadał na 63 r. p.n.e. Pomimo wielu zniszczeń w wyniku trzęsienia ziemi, do dziś zachowały się dwa teatry rzymskie, łaźnie, łuk triumfalny, mury miejskie, ruiny kościołów chrześcijańskich, świątynie Artemidy i Zeusa. W Jaresh odnaleziono stanowiska archeologiczne sprzed 2000 lat.
 

Jordania na własną rękę czy wyjazd z biurem podróży – co jest tańsze?


Polacy chcący zaplanować wyjazd w opcji „Jordania na własną rękę”, mają od 2018 roku znacznie ułatwione zadanie. Od tego roku bowiem z Polski lata bezpośrednia linia lotnicza na lotnisko Amman-Queen Alia.

Biura podróży także posiadają w swojej ofercie wycieczki do Jordanii, ale wybór nie jest tak duży jak w przypadku bardziej popularnych krajów turystycznych.
Poniżej porównanie, ile kosztuje Jordania na własną rękę, a ile z biurem podróży.

Jordania, urlop, 7 dni, 2 osoby

Sposób podróży Bilety lotnicze Nocleg Wypożyczenie auta Suma
Jordania na własną rękę 1 000 zł/2 os. 3 000 zł 950 zł   4 950 zł* + jedzenie
Jordania z biurem podróży 6 500 zł (wyżywienie BB) 950 zł 10 000 zł

Opracowanie własne

Powyższe liczby pokazują dobitnie, że Jordania na własną rękę to zdecydowanie tańsza wycieczka. W tabeli został uwzględniony nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu z basenem, ale bez wyżywienia. Jednak można też znaleźć bardziej budżetowe rozwiązania, które pozwolą nam jeszcze zmniejszyć kwotę za nocleg. Oczywiście do całości należy doliczyć wyżywienie (zarówno w opcji Jordania z biurem podróży, jak i Jordania na własną rękę).
 

Jordania z dzieckiem – czy to dobry kierunek?


Czy Jordania z dzieckiem to najlepszy pomysł na wakacje? Odpowiedź nie będzie tu jednoznaczna, bo wiele zależy, jaki pomysł na urlop mają rodzice, o jakiej porze roku planowany jest wyjazd oraz w jakim wieku jest dziecko.

Przede wszystkim pogoda – w Jordanii w najgorętszych okresach jest nawet 40 stopni Celsjusza. Chcąc mieć przyjemne 20 stopni Celsjusza do zwiedzania najlepiej jechać tam w marcu, kwietniu czy listopadzie. Niemowlaki w 40-stopniowych upałach mogą się męczyć.

Wiele atrakcji turystycznych Jordanii łatwiej zwiedzać z małym dzieckiem w chuście czy nosidle niż wózku. Nie wszędzie wygodnie nim wjechać, więc jadąc do Jordanii z niemowlakiem, warto zaopatrzyć się właśnie w nosidło.

Starsze dzieci będą zachwycone wieloma atrakcjami Jordanii, które robią duże wrażenie także na dorosłych: Petra, Wadi al-Mujib, Wadi Rum, Jaresh, Morze Martwe. Z pewnością dużo radości sprawi dzieciom przejażdżka jeepem lub wielbłądem po pustyni.
 

Jordania – bezpieczeństwo


Nie cała Jordania jest bezpiecznym miejscem dla turystów. Ministerstwo Spraw Zagranicznym odradza podróże na pogranicze z Syrią (za wyjątkiem miejscowości Umm Qais) i Irakiem, a także w pobliże miejscowości Ma’an i w do obozów zamieszkałych przez uchodźców palestyńskich i syryjskich.

W pozostałych częściach kraju należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w pobliżu obiektów kultu religijnego i atrakcji turystycznych.
Będąc w Jordanii, może zdarzyć się, że władze będą chciały skontrolować zawartość torebek lub plecaków turystów, chcących wejść np. do galerii handlowych czy restauracji. Należy stosować się do wszelkich poleceń i zezwolić na kontrolę.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne, to wJordanii nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Należy być natomiast ostrożnym w przypadku spożywania pokarmów i picia wody. Z uwagi na zagrożenie zatruciem pokarmowym i zakażeniem amebą, należy dokładnie myć warzywa i owoce, dbać o higienę posiłków, nie spożywać jedzenia w miejscach o wątpliwym standardzie.

W Jordanii nie funkcjonuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), więc każdy przypadek skorzystania z pomocy medycznej będzie musiał być finansowany z kieszeni turysty. A niestety Jordania, podobnie jak sąsiadujący Izrael, są dość drogimi krajami. Dlatego turystom zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które w razie potrzeby pokryje koszty leczenia.

Przykładowy koszt opieki medycznej w Jordanii:

  • wizyta u lekarza specjalisty – 100-160 zł,
  • jednodniowy pobyt w szpitalu – 350-440 zł/dzień.

Jak przygotować się do wyjazdu do Jordanii?


Polacy wyjeżdżający do Jordanii muszą posiadać wizę.Można ją zakupić na lotnisku bądź lądowych przejściach granicznych i kosztuje ok. 200 zł. Jednym przejściem granicznym, w którym nie można nabyć wizy jest most Króla Husajna (Allenby Bridge). Ważne też, aby paszport miał co najmniej 3-miesięczny okres ważności.

Wyjeżdżając do Jordanii w celach turystycznych, warto nabyć tzw. Jordan Pass. Jest to karta, która uprawnia do zniżek, a nawet darmowych wejść do licznych atrakcji turystycznych. Karta Jordan Pass kosztuje ok. 380-430 zł, ale zawiera w sobie wizę i wejście do Petry, co już daje koszt 370 zł. Cena karty zwraca się już po zobaczeniu Petry, a przecież daje ona zniżki do wielu innych miejsc.

Jak kupić kartę Jordan Pass? Wystarczy wejść na stronę https://www.jordanpass.jo/i zakupić ją przez internet. Karta pojawia się po kilku minutach mailem na skrzynce pocztowej.

Ważnym etapem przygotowań do wyjazdu do Jordanii jest także zakup ubezpieczenia turystycznego. Polisę także można wybrać i zakupić przez internet. Wystarczy wejść na kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl i porównać oferty różnych ubezpieczycieli.Znajdują się tam sumy za poszczególne usługi, np. leczenie, OC, ratownictwo czy NNW. Zakupiona polisa przychodzi na maila po kilku sekundach. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą do Jordanii.

Porównanie ofert ubezpieczenia turystycznego do Jordanii

Zakres ochrony Najtańsza oferta  - 4,30 zł zł/dzień (AXA) Najdroższa oferta – 23,07 zł/dzień (AXA Assistance) Oferta optymalna – 12,63 zł/dzień (AXA Assistance)
Suma ubezpieczenia 128 829,12 zł  40 000 000 zł 600 000 zł
Ratownictwo - 40 000 000 zł 600 000 zł
NNW 17 777,22 zł 150 000 zł 50 000 zł
OC 214 715,19 zł 1 500 000 zł          150 000 zł
Stomatolog 1 073,58 zł 2 000 zł 1 600 zł
Bagaż 1 717,72 zł 3 000 zł 3 000 zł
Assistance Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant rozszerzony Assistance pełny Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotu O 5h – 200 euro O 6h – 75 zł za każdą godzinę, ale nie więcej niż 1500 zł -
Ubezpieczenie mieszkania -

Źródło: rankomat.pl

Wybierając polisę turystyczną, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby suma leczenia wynosiła co najmniej 120 tys. zł, a ubezpieczenie obejmowało także NNW, OC i usługę ratownictwa. Wszystkie te wymogi spełnia znaleziona optymalna oferta ubezpieczenia.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Petra znajdująca się w Jordanii jest jednym z 7 cudów świata.
  2. W Morzu Martwym bezpiecznie mogą kąpać się osoby nieumiejące pływać.
  3. W Madabie można podziwiać najstarszą zachowaną mapę Ziemi Świętej.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Jordanii można kupić od około 4 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
5
4
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia