Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach narciarskich - na czym polega?

Narciarze, którym zdarza się szusować po spożyciu piwa czy kilku drinków, powinni zainteresować się ubezpieczeniem turystycznym z klauzulą alkoholową. Dzięki niemu, będą mogli uchronić się przed niektórymi konsekwencjami wypadku na stoku.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jak działa polisa z takim rozszerzeniem? W jakich sytuacjach zapewnia ochronę? Co grozi za jazdę na stoku pod wpływem alkoholu?Należy podkreślić, że polisa narciarska z klauzulą alkoholową nie rozwiąże wszystkich problemów nietrzeźwego narciarza. Jest tak choćby dlatego, że w większości krajów niezgodne z prawem jest samo szusowanie po stoku pod wpływem alkoholu.

W takiej sytuacji, mimo posiadania ochrony ubezpieczeniowej, można otrzymać wysoką grzywnę lub nawet iść do więzienia. Ubezpieczyciel nie zapłaci za mandat narciarza lub grzywnę, jak również nie uchroni go przed karą pozbawienia wolności. Pokryje za to koszty jego leczenia i transportu do szpitala, jeśli na przykład złamie na stoku rękę lub nogę.


Klauzula alkoholowa – jako rozszerzenie lub w ramach podstawowej polisy narciarskiej


Jeszcze kilka lat temu, towarzystwa ubezpieczeniowe nie zapewniały ochrony w sytuacji, gdy ubezpieczony borykał się z problemem zdrowotnym lub doznał nieszczęśliwego wypadku, ale był przy tym w stanie nietrzeźwości. Jeśli tylko miał on więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, nie mógł liczyć na pokrycie kosztów leczenia, czy też otrzymanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Wsparcia nie otrzymywał również w przypadku wyrządzenia szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej.

Obecnie, narciarze i inni turyści mogą korzystać z ochrony ubezpieczeniowej także wówczas, gdy znajdują się „pod wpływem”. To możliwe pod warunkiem, że posiadają ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową. Ta ostatnia stanowi najczęściej osobne rozszerzenie, co oznacza, że trzeba ją dodatkowo dokupić do polisy turystycznej. Zdarzają się jednak oferty, gdzie klauzula jest już od razu dołączona do standardowego ubezpieczenia. Niezależnie o którym rozwiązaniu mowa, przed zawarciem umowy zawsze należy sprawdzić, jaki jest dopuszczalny limit spożycia alkoholu.


Dopuszczalny limit spożycia alkoholu u różnych ubezpieczycieli


Spożywanie niewielkich ilości alkoholu, czy to przed rozpoczęciem jazdy na nartach czy pomiędzy kolejnymi zjazdami, jest zjawiskiem dość powszechnym. Występuje ono w wielu krajach, w tym również w Polsce. By przybliżyć jego potencjalną skalę, warto posłużyć się przykładem Czech, a konkretniej, badaniem przeprowadzonym przez jedną z czeskich firm ubezpieczeniowych. Otóż wynika z niego, że aż 83% ankietowanych szusuje po tamtejszych stokach po spożyciu alkoholu, a najpopularniejszymi wśród nich trunkami są: wódka i grzaniec.

Powyższe dane tylko potwierdzają, że wprowadzając do swoich ofert klauzulę alkoholową, ubezpieczyciele odpowiedzieli na duże zapotrzebowanie rynkowe. Co więcej, część z nich postawiła przy tym na brak jakichkolwiek limitów, to znaczy zapewnia ochronę bez względu na ilość wypitego alkoholu. W Polsce takie podejście stosują między innymi: Allianz, AXA Assistance, ERV, Nationale Nederlanden czy Signal Iduna. Są też oferty, w których obowiązuje dopuszczalna dawka stężenia alkoholu we krwi – w AXA Travel Insurance czy Europa Ubezpieczenia wynosi ona 0,5 promila. W ich przypadku jest tak, że jeśli poszkodowany przekroczy wskazany limit, polisa po prostu nie zadziała i ubezpieczyciel nie zapewni żadnego wsparcia finansowego.


Przed czym chroni i jak działa klauzula alkoholowa?


Polisa narciarska z klauzulą alkoholową obejmuje najczęściej tylko dwa elementy: ubezpieczenie kosztów leczenia oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. By wyjaśnić, jak działa w ich przypadku ochrona, najlepiej jest posłużyć się praktycznymi przykładami.

Przykład:


Narciarz uległ na stoku wypadkowi i musiał zostać przetransportowany do szpitala. Podczas badań okazało się, że stężenie alkoholu w jego krwi wynosiło 0,8 promila. Dysponował on jednak polisą z klauzulą alkoholową, dzięki czemu to ubezpieczyciel pokrył koszty udzielenia pomocy, transportu ze stoku do szpitala, niezbędnych badań oraz hospitalizacji. Gdyby nie takie rozszerzenie, powiązałby kolizję ze stanem nietrzeźwości i odmówił wsparcia finansowego.

Przykład:


Wskutek wypadku na stoku narciarz doznał złamania nogi. Badanie przeprowadzone po przyjęciu go do szpitala wykazało, że miał on we krwi 1,2 promila alkoholu. Fakt ten odnotowano w raporcie medycznym, ale ponieważ poszkodowany posiadał ubezpieczenie narciarskie z klauzulą alkoholową, ubezpieczyciel wypłacił mu odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w ramach polisy NNW.


Kiedy nie działa klauzula alkoholowa?


Na polisę narciarską składa się z reguły ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW oraz polisa OC. Nie wszystkie te elementy zostaną jednak objęte rozszerzeniem w postaci klauzuli alkoholowej. W zdecydowanej większości przypadków nie działa ono w kontekście ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że nawet jeśli narciarz posiada polisę z klauzulą alkoholową, to w razie wyrządzenia „pod wpływem” szkody osobie trzeciej, nie uzyska od ubezpieczyciela wsparcia finansowego. Jeśli będzie sprawcą wypadku na stoku, a poszkodowany go pozwie i wygra sprawę w sądzie, to z własnej kieszeni będzie musiał wypłacić mu odszkodowanie.

Należy podkreślić, że klauzula alkoholowa nie zadziała także w sytuacji, gdy ubezpieczony dopuści się złamania prawa lub rażącego zaniedbania. Jeśli będzie szusować po spożyciu alkoholu, za ewentualny mandat lub grzywnę zapłaci z własnych środków. Ubezpieczyciel nie pomoże narciarzowi również wówczas, gdy w momencie zdarzenia objętego ochroną nie zachowa on podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli na przykład nie będzie miał na sobie kasku.


Konsekwencje jazdy na nartach pod wpływem alkoholu


Warto zauważyć, że każdy kraj indywidualnie ustala przepisy obowiązujące narciarzy i innych miłośników szusowania. Różnice dotyczą zarówno dopuszczalnej dawki stężenia alkoholu we krwi, jak i konsekwencji nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie. W Polsce, Austrii czy we Francji wspomniany limit wynosi 0,5 promila, ale już na przykład w Czechach, Niemczech czy Szwajcarii nie obowiązują żadne górne graniczenia.

Co jednak oczywiste, w krajach stosujących tak liberalne zasady, obsługa stacji narciarskiej monitoruje poczynania narciarzy i snowboardzistów – jeśli któryś stwarza zagrożenie, musi liczyć się z utratą skipassów i wyproszeniem z ośrodka. Na alpejskich trasach często można też spotkać patrole policji, które za nieostrożną jazdę „pod wpływem” nakładają wysokie mandaty. Policjanci pilnują również bezpieczeństwa na polskich stokach, przy czym ich obecność nie jest tak powszechna.

O ile na europejskich stokach nieostrożna jazda po spożyciu alkoholu może skutkować jedynie grzywną, tak już w niektórych stanach USA obowiązują w tym zakresie znacznie surowsze przepisy. Wprawdzie i tutaj nietrzeźwi narciarze najczęściej karani są grzywnami, jednak w razie spowodowania dużego zagrożenia na stoku mogą trafić nawet do więzienia – w Wyoming na 20 dni, a w Nevadzie 6 miesięcy.


Co jeszcze warto wiedzieć?


Wykupienie ubezpieczenia narciarskiego z klauzulą alkoholową to rozsądny wybór dla każdego, kto w czasie pobytu na stoku zamierza spożywać choćby niewielkie ilości alkoholu. Trzeba tylko pamiętać, że opcja ta wiąże się zwykle z nieco wyższą składką, niż pozbawiona takiego rozszerzenia polisa.

Jak wynika z wyliczeń kalkulatora ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl, za standardową, działającą w Europie, 7-dniową polisę z optymalnym zakresem ochrony, jedna osoba dorosła zapłaci 85,55 zł. W przypadku rozszerzenia ochrony, cena wzrośnie o 30%, czyli do 111,22 zł dziennie. Choć na rynku z łatwością można znaleźć tańsze rozwiązania, to jednak należy pamiętać, że najważniejszą cechą oferty jest nie jej cena, lecz zakres gwarantowanej ochrony.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
To warto wiedzieć
  1. Klauzula alkoholowa jest dodatkiem do ubezpieczenia narciarskiego.
  2. Klauzula alkoholowa zwykle obejmuje 2 elementy polisy narciarskiej – koszty leczenia i NNW.
  3. Niektórzy ubezpieczyciele określają limit spożycia alkoholu do 0,5 promila.
  4. Zwykle klauzula alkoholowa nie zawiera ochrony OC.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
8
2
7
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy