Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Najlepsze ubezpieczenie na wakacje - co powinna zawierać polisa?

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Pandemia Covid-19 pokazała, jak ważne jest posiadanie wsparcia w razie choroby. Polisa przyda się także w razie wypadków, kradzieży czy innych problemów za granicą.

Pieniądze wydane na ubezpieczenie dla siebie i swojej rodziny zapewni nam spokojny urlop, a w razie wypadku fachową opiekę i zwrot kosztów. Podpowiemy, jak wybrać polisę na wakacje, na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy jej zakupie.

 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego

 

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Zagraniczne wakacje - poza miłymi wspomnieniami - czasami pozostawiają po sobie również nieplanowane zobowiązania finansowe, których można uniknąć decydując się na zakup turystycznego ubezpieczenia na wyjazd. 

Najtańszą polisę na wyjazd do Europy można kupić już od kilku złotych dziennie, zyskując tym samym o wiele bardziej rozszerzoną i kompleksowa ochronę podczas podróży. Refundacja kosztów szpitalnego leczenia? Zwrot środków wydanych na leczenie prywatne? Pokrycie kosztów medycznego transportu do kraju? To właśnie zagwarantuje polisa, chroniąc tym samym przed naprawdę ogromnym wydatkiem. 

Koszty likwidacji szkód nieszczęśliwych zdarzeń mogą okazać się jeszcze wyższe, jeśli w wyniku nieszczęścia długotrwałego uszczerbku na zdrowiu doznamy my sami lub - w wyniku naszego działa - osoby trzecie. Ubezpieczenie ochroni także przed tym. 

Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). 

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl:

Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. 

Oto przykładowe koszty usług medycznych w Europie: 

Kraj 

Wizyta lekarska (nagłe przypadki) 

Pobyt w szpitalu 

Stomatolog 

Transport karetką 

Transport medyczny do Polski 

Ratownictwo górskie 

Czechy 

30 Kč 

90 CZK

90 CZK

90 CZK

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Słowacja 

Bezpłatnie 

2-10 EUR

2 EUR

0,10 EUR/km 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Austria 

Bezpłatnie 

12-20 EUR

Częściowe 

Bezpłatnie 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Francja 

7-8 euro 

18 EUR

7-8 EUR

Częściowe 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Włochy 

Bezpłatnie (lub 36,15 euro w przypadku specjalisty) 

Bezpłatnie 

100% ceny 

Bezpłatnie (w nagłych przypadkach) 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Szwajcaria 

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych 

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych; dodatkowa hospitalizacja - 15 CHF za dzień dla osób po 26 roku życia 

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych 

50% ceny 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Źródło: opracowanie własne ubezpieczeniaonline.pl

EKUZ nie finansuje m.in. kosztów akcji ratowniczej lub poszukiwawczej, a także transportu medycznego do Polski. W wielu krajach nieubezpieczony pacjent musi również zapłacić z własnych środków za pobyt w szpitalu. W efekcie optymalną ochronę za granicą zapewnia tylko dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Kiedy najczęściej EKUZ nie pomoże? 

Prywatna opieka medyczna 

Począwszy od zwykłej wizyty lekarskiej, poprzez specjalistyczne konsultacje, na badaniach i zabiegach kończąc - wszystko to turyści bez ubezpieczenia będą musieli opłacić z własnej kieszeni, ponieważ EKUZ zapewnia nieodpłatny dostęp wyłącznie do podstawowej i publicznej opieki medycznej 

Stomatolog 

Jeżeli EKUZ w ogóle pokrywa koszty leczenia stomatologicznego, to tylko w ograniczonym zakresie. Nieodpłatnej pomocy można oczekiwać tylko w niektórych krajach i tylko w nagłych przypadkach. 

Transport medyczny do kraju 

Gdy w wyniku wypadku na stoku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia turysta nie będzie w stanie samodzielnie wrócić do Polski i konieczny będzie jego transport (np. karetką), EKUZ nie zwróci kosztów za taką usługę. To szczególnie ważne, gdy potrzebny będzie inny środek transportu, np. helikopter - wtedy ceny transportu znacznie wzrosną. 

Ratownictwo górskie 

Jeśli podczas wypoczynku w górach zabłądzimy lub doznamy urazu w miejscu, z którego nie będziemy mogli samodzielnie wrócić, będzie się to wiązało z koniecznością zapłaty za pomoc. 

Źródło: opracowanie własne ubezpieczeniaonline.pl

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne za granicę?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia - to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdej zagranicznej polisy, szczególnie turystycznej. Gdy wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje, każda nagła choroba, uraz, czy nieszczęśliwy wypadek, często wiąże się z koniecznością nagłego skorzystania z lokalnej, często prywatnej opieki medycznej. W wielu przypadkach urazy wymagają szybkiej interwencji lekarza, a nierzadko kosztownych badań, zabiegów i późniejszej rehabilitacji. Ceny usług medycznych poza Polską są natomiast bardzo wysokie.. Dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia wszelkie wydatki związane z leczeniem, badaniami, środkami opatrunkowymi i lekami pokryje ubezpieczyciel. 

 • Assistance - czyli najprościej mówiąc: pomoc i podstawowe wsparcie w nagłych wypadkach. Dzięki tej opcji towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszt transportu medycznego do kraju, a w rozbudowanych pakietach także kontynuacji leczenia po powrocie do domu. Często jest to niezbędne rozwiązanie w przypadku skomplikowanych urazów lub chorób przewlekłych (wymagają one rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczenia),w przypadku, których leczenie za granicą przewyższyłoby sumę ubezpieczenia i uwięziło nas za granicą na długie tygodnie. Dzięki Assistance możemy również liczyć na doradztwo informacyjno-medyczne. 

 • OC w życiu prywatnym - powinien wykupić je każdy turysta, który planuje aktywny zagraniczny urlop. Niewiele bowiem trzeba, aby podczas wakacyjnego wyjazdu stać się sprawcą lub uczestnikiem poważnego wypadku, którego konsekwencje mogą dotyczyć nie tylko nas, ale również innych uczestników. Wykupując polisę OC, zabezpieczymy się na wypadek takich okoliczności, a ub pokryje koszty ewentualnych szkód oraz leczenia osób trzecich, które ucierpią w wyniku naszego działania. 

 • NNW - nie ma znaczenia czy spędzamy wolny czas w Polsce nad jeziorem, czy na egipskiej plaży — wypadki zdarzają się wszędzie. Zwykle wystarczy tylko chwila nieuwagi albo zwykły przypadek. Urazu możemy doznać na przykład, kiedy poślizgniemy się na śliskiej posadzce w muzeum. Takiego wypadku nie da się przewidzieć, dlatego dobra polisa powinna zawierać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Przedmiotem takiego ubezpieczenia jest uszczerbek na zdrowiu (trwały lub częściowy) albo zgon osoby ubezpieczonej (w tym przypadku zabezpieczymy finansowo swoją rodzinę). Wysokość odszkodowania, w razie wypadku, obliczana jest procentowo od kwoty ubezpieczenia. 

Przykład: Jeśli wykupimy ubezpieczanie na 20 tys. złotych, a złamana ręka zostanie zakwalifikowana jako 10-procentowy uszczerbek na zdrowiu, to otrzymamy 2 000 zł odszkodowania. Składka NNW zwykle nie jest wysoka, dlatego warto ubezpieczyć się na maksymalne sumy, żeby w razie wypadku otrzymać jak największe odszkodowanie. 

 • Koszty ratownictwa górskiego – to bardzo ważny element kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej, szczególnie jeśli urlop chcemy spędzić aktywnie wypoczywając na stokach. Nie można zapomnieć o ubezpieczeniu na wypadek konieczności zorganizowania akcji ratunkowej w górach - praktycznie wszędzie poza Polską koszty takiej akcji są bardzo wysokie. We większości europejskich krajów wygląda to podobnie i tak za kilkugodzinną akcje poszukiwawczą oraz transport helikopterem trzeba będzie zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego też przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na limity, jakie ubezpieczyciel ustala w tym zakresie. Dobrze, jeśli sumy gwarantowane takiego ubezpieczenia nie są niższe niż 8-10 tys. euro. 

Przykład: Marek i Kasia wybrali się w Pireneje. Na górskim szlaku Marek ześlizgnął się po zboczu i złamał nogę. Wypadek nie był poważny, ale powrót do najbliższej miejscowości o własnych siłach był niemożliwy. Para zmuszona była więc wezwać ratowników. Na miejsce przyleciał helikopter i przetransportował rannego do szpitala. Koszt takiej akcji na terenie Unii Europejskiej to kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych (jedna z rekordowych kwot padła w 2017 roku w Hiszpanii, kiedy koszt transportu rannego narciarza do szpitala wyniósł 41 700 zł). Na szczęście poszkodowany miał odpowiednią polisę i o koszty pokrył ubezpieczyciel. Niestety EKUZ nie refunduje takich wydatków. Gdyby przed wyjazdem Marek nie wykupił polisy, musiałby zapłacić za akcję ratowniczą z własnych środków. 

 • Ubezpieczenie bagażu - w tym także sprzętu, sportowego czy elektronicznego. Zdarza się, że bagaż w trakcie transportu zostaje zgubiony albo uszkodzony. Sprawa jednak robi się poważna, gdy przewozimy w nim cenny sprzęt. Cena nowego laptopa może znacznie przewyższać koszt biletu lotniczego, dlatego warto zastanowić się nad tą opcją. Wykupując ten element, warto sprawdzić, jaki rodzaj sprzętu został uwzględniony, bo jeżeli nie będzie go na liście, ubezpieczyciel może nie zwrócić nam straconych pieniędzy. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia?

Decydując się na zakup polisy turystycznej, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które nie tylko ułatwią nam dobór odpowiedniego ubezpieczenia, ale także realnie zabezpieczą przed wysokimi kosztami likwidacji ewentualnych szkód. 

Znaczenie ma głównie wysokość sum gwarantowanych w przypadku poszczególnych elementów – oczywiście im są one wyższe tym lepiej, jednak najważniejsze, aby dostosować je do potrzeb wyjazdu. Np. urlop spędzany w Stanach, gdzie koszty leczenia i usług medycznych są bardzo wysokie, suma ubezpieczenia musi być wyższa, niż podczas podróży do sąsiedniego, europejskiego kraju. 

Przed podpisaniem polisy należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunku Ubezpieczenia (OWU. Szczególną uwagę warto zwrócić na opis sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe zastrzega sobie wyłączenie odpowiedzialności. W prosty sposób można to zrobić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl, który zawiera oferty kilkunastu ubezpieczycieli.

Magdalena Kajzer, specjalista ds. iubezpieczeń turystycznych ubezpieczeniaonline.pl

Po wyborze jednej z nich, w ciągu kilku minut otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą w miejsce podróży. 

Jakie dodatki do polisy wybrać?

 • Klauzula alkoholowa - czyli rozszerzenie ubezpieczenia o sytuacje, do których doszło, kiedy osoba ubezpieczona była pod wpływem alkoholu. Dotyczy ono kosztów leczenia oraz ubezpieczenia NNW. Warto o niej pomyśleć, jeśli wybieramy się na wakacje ze znajomymi i wiemy, że prawdopodobnie wieczory będziemy spędzać „przy drinku”. Klauzula nie ochroni nas, jeśli spowodowaliśmy szkodę osobom trzecim. 

 • Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka - jeśli zamierzamy uprawiać sport, warto sprawdzić, jakie dyscypliny uwzględnione są w podstawowym ubezpieczeniu. Zwykle odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona w przypadku uprawiania sportów uznawanych powszechnie za niebezpieczne (np. kolarstwo górskie, a do drugich np. rafting i nurkowanie z wykorzystaniem aparatów oddechowych). 

 • Choroby przewlekłe - odpowiednie rozszerzenie jest ważne także w przypadku osób chorujących przewlekle. W większości przypadków standardowa polisa podróżna może bowiem wyłączać związane z nimi usługi ze swojej odpowiedzialności. Za choroby przewlekłe uznaje się te o charakterze trwałym, które wymagają nie tylko stałego nadzoru medycznego, ale także leczenia (np. nadciśnienie tętnicze, przewlekła choroba wieńcowa, nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego, niewydolność serca, a nawet cukrzyca). 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Cena zależy od wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę kierunek wyazdu, charakter podróży, liczbę wyjeźdżaających, czas pobytu za granicą oraz wybrane dodatki. Nie należy jednak kierować się wyłącznie ceną. Lepiej dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb, tak by zapewniało pełną ochronę na czas podróży.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenie dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na wakacje do Turcji:

Ubezpieczyciel 

Axa Assistance 

Nationale Nederlanden 

Allianz 

TU Europa 

Cena 

4,31 PLN 

6,36 PLN 

12,85 PLN 

20 PLN 

COVID-19 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Leczenie chorego 

200 000 PLN 

 150 000 PLN 

500 000 PLN 

300 000 Euro 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko jeśli test jest niezbędny w przebiegu leczenia 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka 

200 000 PLN 

400 PLN dziennie dziennie (max 7 dni) 

400 PLN dziennie dziennie (max 7 dni) 

2 000 euro (koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

300 PLN (max 10 dni) 

5 400 PLN 

2 000 Euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Transport powrotny 

500 PLN 

Bez limitu 

2 000 Euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

5 400 PLN 

2 000 Euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Transport powrotny 

2 000 Euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

200 000 PLN 

150 000 PLN 

500 000 PLN 

300 000 Euro 

Ratownictwo 

200 000 PLN 

100 000 PLN 

50 000 PLN 

10 000 Euro 

Koszty hospitalizacji 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Transport medyczny do kraju 

TAK 

TAK 

Bez limitu 

TAK 

Stomatolog 

900 PLN 

1000 PLN 

100 PLN 

300 Euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

Wariant The Best 

OC 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

150 000 PLN 

100 000 PLN 

100 000 Euro 

Szkody osobowe 

150 000 PLN 

100 000 PLN 

100 000 Euro 

Szkody w mieniu 

150 000 PLN 

10 000 PLN 

20 000 Euro 

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków(NNW) 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

20 000 PLN 

10 000 PLN 

40 000 PLN 

10 000 Euro 

Uszczerbek na zdrowiu 

20 000 PLN 

10 000 PLN 

40 000 PLN 

10 000 Euro 

Śmierć 

10 000 PLN 

10 000 PLN 

20 000 PLN 

6 000 Euro 

Źródło: ubezpieczeniaonline.pl

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Wybór polisy turystycznej nie zajmuje wiele czasu, ale oprócz sugerowania się zakresem oraz sumami ubezpieczenia, powinniśmy skupić się na samym produkcie i cechach, które oferuje dana polisa. Jedną z najważniejszych usług polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Dzięki niej unikniemy zapłacenia rachunków za opiekę medyczną.

Jeśli wyjeżdżamy na teren Unii Europejskiej, rekomendujemy wykupienie sumy KL na minimum 30 000 EUR. Nasz wybór padł na wyjazd poza teren UE? Wybierzmy usługę z sumą powyżej 40 000 EUR. Planujemy podróż na terenie USA, Kanady, Wysp Karaibskich, Japonii lub Australii? W takim razie powinniśmy zastanowić się na co najmniej 50 000 EUR sumy ubezpieczenia KL. Pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne to bardzo ważny element każdego wyjazdu za granicę.

Dlaczego warto porównać ceny ubezpieczeń turystycznych?

Porównanie ze sobą różnych wariantów ubezpieczenia w różnych towarzystwach to w zasadzie najwygodniejszy i najszybszy sposób wyboru polisy dopasowanej do kierunku wyjazdu i naszych indywidualnych potrzeb. 

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych mamy możliwość zestawienia cen i zakresu wielu ofert, a po wyborze tej właściwej – polisę wykupimy w kilku prostych krokach i w zasadzie bez wychodzenia z domu. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić?
 1. Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego jest suma gwarantowana kosztów leczenia. 
 2. Polisa turystyczna powinna posiadać również ubezpieczenie NNW.
 3. Optymalna polisa turystyczna powinna również zawierać OC w życiu prywatnym na wypadek, gdy z naszej winy szkody dozna osoba trzecia. 
 4. Uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka wymaga rozszerzenia zakresu ochrony polisy.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Które ubezpieczenie turystyczne jest najlepsze?

  Najlepsze ubezpieczenie to takie, które w kompleksowy sposób ochroni nas w trakcie urlopu, w zależności od potrzeb. Dobra polisa powinna posiadać odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia, szeroki zakres i wszystkie niezbędne rozszerzenia.

 2. Czy polisę można kupić tuż przed wyjazdem?

  Tak. Ubezpieczenie, zwłaszcza korzystając z wygodnych porównywarek online, można kupić w dowolnym momencie przed planowaną podrożą.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne chroni też od rezygnacji z wyjazdu?

  Można zabezpieczyć się na wypadek rezygnacji w podróży, wykupując ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Warto jednak pamiętać, że trzeba zdecydować się na jego zakup odpowiednio wcześniej (liczbę dni przed wyjazdem każde TU określa w swoich OWU).

 4. Czy można kupić polisę już w czasie wyjazdu na urlop?

  Tak, można to zrobić w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać że większość ubezpieczycieli przewiduje tak zwany okres karencji. Jest to czas (najczęściej około 3 dni), w którym ubezpieczenie - już po jego wykupieniu - nie obowiązuje. Karencja zapobiega sytuacjom, w których turysta wyjeżdżający za granicę bez ważnej polisy, usiłuje „wyłudzić” odszkodowanie za nieszczęśliwe zdarzenie, zgłaszając jego wystąpienie chwilę po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej, już podczas pobytu na wakacjach.

 5. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

  Nie, ale bez niego urlop może zamienić się w ogromny, nieplanowany wydatek, jeśli dojdzie do nieszczęścia, takiego jak wypadek czy choroba.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy