Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 1900 - 22 417 11 40

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.

Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Najlepsze ubezpieczenie na wakacje - co powinna zawierać polisa?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Organizując wyjazd wakacyjny, większość z nas szuka oszczędności. Nie warto robić tego jednak za cenę bezpieczeństwa. O ile zakup nowej walizki nie zawsze jest konieczny, o tyle nie warto rezygnować z ubezpieczenia na wakacje.

Pieniądze wydane na ubezpieczenie dla siebie i swojej rodziny zapewni nam spokojny urlop, a w razie wypadku fachową opiekę i zwrot kosztów.

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


Podstawowym kryterium wyboru polisy nie powinna być cena, a suma gwarantowana kosztów leczenia. W zależności od tego, gdzie spędzamy urlop, koszty opieki medycznej mogą różnić się diametralnie. 
  • W przypadku krajów Unii Europejskiej rekomendowana kwota jest najniższa i wynosi 30 000 euro.
  • W przypadku pozostałych państw poleca się wykupić ubezpieczenie z sumą gwarantowaną w wysokości 60 000 euro.
  • Nie zapominajmy jednak, że są jeszcze kraje słynące z bardzo wysokich kosztów opieki medycznej. Zaliczają się do nich np. Japonia, Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia. Udając się tam, warto posiadać polisę na sumę nie mniejszą niż 120 000 euro.


Koszty ratownictwa i Assistance


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). EKUZ nie finansuje m.in. kosztów akcji ratowniczej lub poszukiwawczej, a także transportu medycznego do Polski. W wielu krajach nieubezpieczony pacjent musi również zapłacić z własnych środków za pobyt w szpitalu. W efekcie optymalną ochronę za granicą zapewnia tylko dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.Przykład


Marek i Kasia wybrali się w Pireneje. Na górskim szlaku Marek ześlizgnął się po zboczu i złamał nogę. Wypadek nie był poważny, ale powrót do najbliższej miejscowości o własnych siłach był niemożliwy. Para zmuszona była więc wezwać ratowników. Na miejsce przyleciał helikopter i przetransportował rannego do szpitala. Koszt takiej akcji na terenie Unii Europejskiej to kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych (jedna z rekordowych kwot padła w 2017 roku w Hiszpanii, kiedy koszt transportu rannego narciarza do szpitala wyniósł 41 700 zł). Na szczęście poszkodowany miał odpowiednią polisę i o koszty pokrył ubezpieczyciel. Niestety EKUZ nie refunduje takich wydatków. Gdyby przed wyjazdem Marek nie wykupił polisy, musiałby zapłacić za akcję ratowniczą z własnych środków. Pokrycie kosztów ratownictwa to jeden z najważniejszych elementów naszego ubezpieczenia, którego suma gwarantowana w Europie powinna wynosić co najmniej 5000 euro.

Bardzo ważnym ogniwem jest również pomoc w podróży w nagłych wypadkach, czyli Assistance. Dzięki tej opcji towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszt transportu medycznego do kraju, a w rozbudowanych pakietach także kontynuacji leczenia po powrocie do domu. Często jest to niezbędne rozwiązanie w przypadku skomplikowanych urazów lub chorób przewlekłych (wymagają one rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczenia),w przypadku, których leczenie za granicą przewyższyłoby sumę ubezpieczenia i uwięziło nas za granicą na długie tygodnie. Dzięki Assistance możemy również liczyć na doradztwo informacyjno-medyczne.

Wypadki zdarzają się wszędzie


Nie ma znaczenia czy spędzamy wolny czas w Polsce nad jeziorem, czy na egipskiej plaży — wypadki zdarzają się wszędzie. Zwykle wystarczy tylko chwila nieuwagi albo zwykły przypadek. Urazu możemy doznać na przykład, kiedy poślizgniemy się na śliskiej posadzce w muzeum. Takiego wypadku nie da się przewidzieć, dlatego dobra polisa powinna zawierać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Przedmiotem takiego ubezpieczenia jest uszczerbek na zdrowiu (trwały lub częściowy) albo zgon osoby ubezpieczonej (w tym przypadku zabezpieczymy finansowo swoją rodzinę). Wysokość odszkodowania, w razie wypadku, obliczana jest procentowo od kwoty ubezpieczenia.

Przykład


Jeśli wykupimy ubezpieczanie na 20 tys. złotych, a złamana ręka zostanie zakwalifikowana jako 10-procentowy uszczerbek na zdrowiu, to otrzymamy 2 000 zł odszkodowania. Składka NNW zwykle nie jest wysoka, dlatego warto ubezpieczyć się na maksymalne sumy, żeby w razie wypadku otrzymać jak największe odszkodowanie.

Dodatkowe opcje ubezpieczenia


Wydatki w podróży mogą wiązać się nie tylko z naszym leczeniem, ale także ze szkodami, które sami spowodujemy. Takie sytuacje zdarzają się na co dzień. Wystarczy, że przez przypadek zniszczymy drogi towar w sklepie albo potrącimy pieszego jadąc na rowerze. Warto więc pomyśleć o wariancie OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczanie ochroni nas przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, których skutkiem są szkody osobowe lub rzeczowe spowodowane osobom trzecim. Trzeba pamiętać, że taka polisa nie pokryje kosztów w przypadku, w którym szkodę spowodujemy umyślnie albo jeśli w trakcie zdarzenia będziemy znajdować się pod wpływem środków odurzających. W tym przypadku nie będzie miała zastosowania nawet tzw. klauzula alkoholowa.

Czym jest taka klauzula? To rozszerzenie ubezpieczenia o sytuacje, do których doszło, kiedy osoba ubezpieczona była pod wpływem alkoholu. Dotyczy ono kosztów leczenia oraz ubezpieczenia NNW. Warto o niej pomyśleć, jeśli wybieramy się na wakacje ze znajomymi i wiemy, że prawdopodobnie wieczory będziemy spędzać „przy drinku”. Niestety, jak wspominaliśmy, klauzula alkoholowa nie ochroni nas, jeśli spowodowaliśmy szkodę osobom trzecim.

Ostatni element, nad którym warto się zastanowić to ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego oraz sportowego. Zdarza się, że bagaż w trakcie transportu zostaje zgubiony albo uszkodzony. Sprawa jednak robi się poważna, gdy przewozimy w nim cenny sprzęt. Cena nowego laptopa może znacznie przewyższać koszt biletu lotniczego, dlatego warto zastanowić się nad tą opcją. Wykupując ten element, warto sprawdzić, jaki rodzaj sprzętu został uwzględniony, bo jeżeli nie będzie go na liście, ubezpieczyciel może nie zwrócić nam straconych pieniędzy.

Ubezpieczenie powinno być również dopasowane do sposobu spędzania czasu podczas urlopu. Jeśli zamierzamy uprawiać sport, warto sprawdzić jakie dyscypliny uwzględnione są w podstawowym ubezpieczeniu. Zwykle odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka. Do tych pierwszych zalicza się np. kolarstwo górskie, a do drugich np. rafting i nurkowanie z wykorzystaniem aparatów oddechowych.    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


Przed podpisaniem polisy należy dokładnie przeczytać ogólne warunku ubezpieczenia (OWU), zwracając szczególną uwagę na opis sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe zastrzega sobie wyłączenie odpowiedzialności. W prosty sposób można to zrobić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.plktóry zawiera oferty kilkunastu ubezpieczycieli. Po wyborze jednej z nich, w ciągu kilku minut otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą w miejsce podróży.

   

Co warto wiedzieć?
  1. Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego jest suma gwarantowana kosztów leczenia. 
  2. Polisa turystyczna powinna posiadać również ubezpieczenie NNW.
  3. Optymalna polisa turystyczna powinna również zawierać OC w życiu prywatnym na wypadek, gdy z naszej winy szkody dozna osoba trzecia. 
  4. Uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka wymaga rozszerzenia zakresu ochrony polisy.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
604939
6
6
1
0
0
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy