Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 1900 - 22 417 11 40

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.

Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie na narty PZU Bezpieczny Powrót - jaki zakres polisy?

Średnia ocena: 4.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jak co roku w sezonie zimowym tysiące narciarzy spędzi aktywnie wolny czas na stokach. Z tej okazji największy polski ubezpieczyciel PZU przygotował całoroczne ubezpieczenie turystyczne Bezpieczny Powrót.

Jest ono skierowane do m. in. do osób jeżdżących na nartach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się wadom i zaletom tej polisy.

Ubezpieczenie turystyczne to niezbędnik każdego narciarza. Szczególnie, kiedy wybieramy jazdę na zagranicznych stokach. Co prawda, wydawana bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia nam darmowy dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA. do tej organizacji należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), to jednak w wielu przypadkach karta będzie niewystarczająca.
 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 


Koszt ubezpieczenia na narty od PZU – czy to się opłaca?


EKUZ refunduje wyłącznie świadczenia zdrowotne w podstawowym zakresie. Czyli takie, które są gwarantowane pacjentom bezpłatnie w danym kraju UE bądź EFTA w placówkach mających podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ. Oznacza to, że w razie wypadku w górach podczas jazdy na nartach koszty akcji ratunkowej czy transportu do Polski będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Polscy narciarze błędnie myślą, że podobnie jak w naszym kraju, akcje ratunkowe prowadzone przez odpowiednik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) za granicą są również bezpłatne. Jednak w wielu europejskich państwach jest inaczej. Na własnej skórze przekonało się już o tym kilku turystów z Polski:
 

  • przykładowo w 2011 roku turysta ze Śląska za pomoc austriackich służb musiał zapłacić aż 46 tys. euro, z czego 12 tysięcy wyniosła kwota odszkodowania wypłacona poszkodowanej przez niego osobie,
  • z kolei w 2015 roku polski turysta wędrując po Tatrach przewrócił się, a następnie spadł po słowackiej części gór. Służby naszych południowych sąsiadów przeprowadziły akcję ratunkową, w wyniku której przewieziono poszkodowanego do szpitala. Jednak jej koszt był ogromny, ponieważ za udzielenie pomocy Polak musiał zapłacić aż 63 tys. zł z własnej kieszeni.


W porównaniu do tak dużych wydatków, cena ubezpieczenia na narty oferowanego przez PZU w ramach polisy Bezpieczny Powrót wydaje się symboliczna. Produkt składa się z dwóch wariantów – podstawowego, w przypadku którego koszt zakupu polisy zaczyna się od 220 zł, a także rozszerzonego (od 453 zł). Towarzystwo przewidziało zniżki dla członków Polskiego Związku Alpinizmu, par, rodzin i osób do 18. roku życia. Oferta składa się z czterech pakietów:
 

  • indywidualnego,
  • partnerskiego (osoba ubezpieczona i jedna osoba bliska),
  • rodzinnego (do 5 osób),
  • młodzieżowego (osoba niepełnoletnia).
 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 


PZU wyjaśnia, że oba warianty (podstawowy i rozszerzony) różnią się jedynie poziomem sum gwarancyjnych. Natomiast zakres ochrony ubezpieczeniowej w obu opcjach jest taki sam. Można to dokładnie porównać analizując poniższą tabelę:
 

Zakres Wariant podstawowy Wariant rozszerzony
Akcja ratunkowa (w tym z użyciem helikoptera) 100 000 zł 250 000 zł
Koszty transportu do kraju bez ograniczeń bez ograniczeń
Koszty leczenia 250 000 zł 250 000 zł
a) limit na koszty leczenia ambulatoryjnego 10 000 zł 20 000 zł
b) udział własny w zakresie leczenia ambulatoryjnego i zakupu leków 300 zł 300 zł
OC za szkody na osobie 500 000 zł 500 000 zł
OC za szkody na mieniu 100 000 zł 100 000 zł
Pomoc prawna 20 000 zł 35 000 zł
Bagaż 2 000 zł 3 000 zł
Dostępne rozszerzenia:    
Ochrona od NNW + +
Rozszerzenie do wysokości 7 600 m n.p.m. + +
Wydłużenie maksymalnego czasu jednego wyjazdu do 16 tygodni + +
Koszty leczenia chorób przewlekłych, chronicznych + +
Ryzyko wynikające z aktów terroryzmu czy działań wojennych + +
Wariant indywidualny + +
Wariant partnerski/rodzinny +
Podstawowa cena pakietu od 220 zł od 453 zł

Źródło: PZU Bezpieczny Powrót
 

PZU Bezpieczny Powrót - czy warto kupić ubezpieczenie?


Polisa Bezpieczny Powrót nie do końca może spełniać oczekiwania narciarzy czy snowboardzistów, ponieważ nie zawiera ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW). Oczywiście PZU oferuje możliwość rozszerzenia pakietu o tego rodzaju ochronę, będzie to jednak dodatkowo płatne.

Warto pamiętać, że Bezpieczny Powrót jest polisą całoroczną. Jeżeli więc np. wyjeżdżamy na narty tylko raz w roku na dłuższy wyjazd, to w dowolnym momencie możemy zakupić pakiet lepiej dostosowany do naszych potrzeb. Jeśli więc podróżujemy częściej i odwiedzamy różne miejsca, to ubezpieczenie PZU może nie zawsze być w stanie zapewnić nam pełną ochronę. W poniższej tabeli prezentujemy wady i zalety tej oferty największego polskiego towarzystwa:

Analiza rocznego ubezpieczenia Bezpieczny Powrót

Zalety Wady
Jedna polisa na cały rok Brak możliwości zmiany wariantu ubezpieczenia
Oszczędność czasu i pieniędzy Brak możliwości dopasowania ubezpieczenia do charakteru konkretnej podróży
Przydatna polisa w przypadku spontanicznych wyjazdów Jedna suma gwarantowana na wszystkie rodzaje podróży
Możliwość przedłużenia wyjazdu bez konieczności kupowania nowego ubezpieczenia Brak możliwości dobierania rozszerzeń do pakietu w zależności od indywidualnych potrzeb
  Brak możliwości porównania innych ofert
  Tylko 2 warianty cenowe

 

Jak wynika z poniższej analizy, zakup całorocznej polisy może być kuszącą opcją dla osób często podróżujących. Jednak Bezpieczny Powrót oferowany przez PZU nie zawsze spełni oczekiwania narciarzy czy snowboardzistów, nawet w przypadku rozszerzenia ochrony o NNW.

Co prawda jednorazowe ubezpieczenie trzeba zawsze zakupić przed każdym wyjazdem, ale dzięki temu ochrona będzie znacznie lepiej dopasowana do miejsca i charakteru wypoczynku. Ponadto każdorazowo warto porównywać propozycje co najmniej kilku towarzystw, ponieważ ubezpieczyciele często modyfikują oferowane pakiety. Dzięki temu całkowicie spełniającą nasze oczekiwania polisę możemy kupić w bardzo atrakcyjnej cenie.

W prosty sposób ceny ubezpieczeń turystycznych można porównać ze sobą przez internet za pomocą naszego kalkulatora. Znajdują się w nim oferty kilkunastu towarzystw, do których dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W efekcie przed zakupem jednego z pakietów, możemy dokładnie przeanalizować jego zapisy. Po dokonaniu wyboru, na naszą skrzynkę mailową zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i cieszyć się urokami wyjazdu.
 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
566783
6
2
2
8
5
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy