Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie podróżne Grecja - jakie wybrać?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Grecja to popularny kierunek wakacyjnych podróży. Jedną z najważniejszych spraw przed wyjazdem jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne? Dlaczego karta EKUZ to za mało?

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Grecja to popularny kierunek wyjazdów na zagraniczne wakacje. Nic dziwnego - piękna pogoda, ciepłe morze, przepyszna kuchnia i mnóstwo miejsc do zwiedzania to idealny plan na urlop. Zanim jednak porwie Cię wir pakowania i planowania zwiedzania, pamiętaj o załatwieniu niezbędnych formalności - jedną z najważniejszych jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne? Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to za mało? Wyjaśniamy.

Na co uważać wyjeżdżając na wakacje do Grecji?

Grecja to bezpieczny, europejski kraj - nie ma więc czego się obawiać lecąc tam samolotem czy wybierając w podróż autem. Zagrożenia są takie, jak właściwie wszędzie - w turystycznych, tłocznych kurortach i miastach trzeba uważać na kieszonkowców i nie zostawiać samochodu otwartego ani cennych rzeczy na wierzchu.

Ponadto, należy zachować ostrożność podróżując po Grecji autem. Tamtejsi kierowcy mają dość luźny stosunek do przepisów ruchu drogowego i nietrudno o stłuczkę.

Ubezpieczenie turystyczne Grecja - czy jest konieczne?

Masz kartę EKUZ i jesteś obywatelem Unii Europejskiej - czy to nie wystarczy, żeby ruszać w wymarzoną podróż do Grecji? Rzeczywiście, ta podstawowa ochrona wystarczy, jeśli... na urlopie nic się nie wydarzy. Niestety, wakacyjne wyjazdy pełne są niespodzianek - zagubiony bagaż, zatrucie pokarmowe, gorączkujące dziecko czy awaria samochodu. Zdarzają się również poważniejsze wypadki - na przykład, jeśli uprawiasz sporty ekstremalne - które wymagają leczenia szpitalnego, a nawet transportu medycznego. Co więcej, w wielu małych greckich kurortach nie ma państwowych placówek medycznych! Swój problem możesz więc załatwi jadąc kilkadziesiąt kilometrów dalej albo w lokalnych placówkach prywatnych - których nie obejmuje karta EKUZ.

Czy warto analizować, co złego może się na urlopie wydarzyć? Oczywiście, że nie! Należy jednak zadbać o dobrą ochronę, która pozwoli mieć spokojną głowę i całkowicie zrelaksować się w czasie wyjazdu. To szczególnie istotne, jeśli wyjeżdżasz z dziećmi - ich złe samopoczucie to zawsze spory stres dla rodziców.

Karta EKUZ - co daje w Grecji i dlaczego nie wystarczy?

Mając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego masz gwarancję, że otrzymasz pomoc medyczną w różnych sytuacjach. Może to być zatrucie pokarmowe, gorączka u dziecka czy złamana noga. Mogłoby się wydawać, że to zupełnie wystarczy! Musisz jednak wiedzieć, że w ramach EKUZ uprawnia do skorzystania ze służby zdrowia na takich zasadach, jakie obowiązują obywateli Grecji. Są to więc najbardziej podstawowe usługi. Z własnej kieszeni trzeba zapłacić za:

 • badania - 15% kosztów,

 • leczenie stacjonarne w szpitalu - 30% (za badania lub zabieg) lub 10% (w przypadku dziennej hospitalizacji),

 • konsultację w prywatnej placówce,

 • transport medyczny,

 • opiekę anestezjologa,

 • ratownictwo,

 • wizytę u stomatologa,

 • wyższy standard w szpitalu.

Jak wybrać ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Grecji?

Karta EKUZ jest podstawowym zabezpieczeniem, które jednak nie daje zbyt dużej ochrony, szczególnie w bardziej skomplikowanych sytuacjach. Podstawowa polisa turystyczna powinna więc przede wszystkim obejmować pokrycie wszystkich kosztów leczenia. Rekomenduje się, aby kwota była nie niższa niż 30 000 euro. Dobra, solidna polisa pokrywa powinna uwzględniać również koszty ratownictwa - do kwoty przynajmniej 5 000 euro. Co jeszcze powinien obejmować zakres ubezpieczenia?

 • NNW, czyli ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków - taka polisa sprawia, że w sytuacji nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i rehabilitacji w Polsce, nawet jeśli do wypadku doszło zagranicą.

 • Transport do kraju - koszt "ściągnięcia" z Grecji polskich turystów, którzy ulegli wypadkowi to od 30 do nawet 100 tysięcy euro. Powrót zwykłym środkiem transportu (samolot, samochód) jest często nie tylko niewskazany, ale wręcz niemożliwy - stanowi bowiem zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

 • Ubezpieczenie bagażu - to bardzo przydatne rozszerzenie ubezpieczenia, które jest niezastąpione w razie kradzieży albo zgubienia walizki czy rzeczy osobistych.

Jeśli jesteś osobą aktywną i planujesz uprawiać w czasie urlopu sporty ekstremalne albo wysokiego ryzyka: surfing, nurkowanie czy skoki na bungee rozszerz swoją polisę o dodatek dla aktywnych. Jeżeli jedziesz z własnym sprzętem sportowym - go również możesz ubezpieczyć.

Wyjeżdżasz do Grecji z biurem podróży? W ofercie prawdopodobnie jest ubezpieczenie turystyczne. Musisz wiedzieć, że jest ono minimalne - pokrywa zaledwie kilka dni hospitalizacji. W przypadku wykupienia takiej polisy, NFZ nie pokrywa kosztów leczenia - wszystkie opłaty spadają na turystów. Znacznie lepszą opcją jest więc wykupienie ubezpieczenia dobranego do swoich potrzeb, z takimi rozszerzeniami, które gwarantują opiekę w każdej, nawet bardzo trudnej sytuacji.

Jeśli zamierzasz na urlopie pić alkohol - pomyśl, czy nie warto dokupić ubezpieczenia, które zawiera klauzulę alkoholową. To rozszerzenie, dzięki któremu będziesz mógł liczyć na pokrycie przez ubezpieczyciela wszystkich kosztów nawet wtedy, gdy w twojej krwi będzie alkohol. To rozwiązanie, które pozwoli ci czuć się bezpiecznie, gdy wypijesz wino do kolacji czy drinka na plaży.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Grecji samochodem?

Do Grecji można lecieć samolotem, ale jeśli chcesz odwiedzić Grecję kontynentalną, możesz wybrać się w podróż samochodem. Trasa wiedzie przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię (alternatywnie dodatkowo przez Czechy) i zajmuje około 22-24 godzin. Zanim wyrusz w taką podróż, musisz oczywiście sprawdzić sprawność samochodu oraz zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

 • OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej - to najbardziej podstawowa polisa, bez której nie ma co wybierać się w żadną dalszą podróż. Dzięki niej ubezpieczyciel pokryje koszty stłuczki, a także wypłaci odszkodowanie w sytuacji, gdy twoje dziecko porysuje komuś auto czy zniszczy sprzęt sportowy.

 • Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, można dokupić również assistance - przyda się na przykład, gdy przebijesz oponę a aucie, zabraknie ci paliwa albo zdarzy się rozległa awaria silnika. Wykupienie assistance to także pomoc konsultanta, który pomoże ci zorganizować pomoc i skontaktuje się z odpowiednimi placówkami na miejscu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Grecji?

Koszt ubezpieczenia zależy od kilku czynników:

 • liczby ubezpieczonych osób,

 • zakresu ubezpieczenia,

 • długości pobytu,

 • dodatkowych rozszerzeń.

Ubezpieczenie turystyczne to naprawdę niewysoki koszt - porównując z wydatkami, które trzeba ponieść w razie wypadku czy konieczności leczenia. Oferty zaczynają się już od kilku złotych za dzień ochrony.

Cenę polisy warto porównać między ubezpieczycielami - każda firma ma swoją ofertę, dlatego dobrze jest sprawdzić kilka różnych propozycji. Gdzie najłatwiej to zrobić? Przez internet, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. W kilka minut zapoznasz się z ofertami różnych towarzystw i bez wychodzenia z domu wybierzesz tę, która będzie najbardziej ci odpowiadać.

Co wziąć do Grecji poza ubezpieczeniem podróżnym?

Ubezpieczenie turystyczne wybrane? Teraz czas na najprzyjemniejszą część - planowanie i pakowanie! Co musisz ze sobą wziąć?

 • Kosmetyki z filtrami UV - pogoda w Grecji rozpieszcza, a w sezonie jest tam słonecznie i bardzo gorąco. Średnia temperatura w Grecji w lipcu to 30 stopni! Jeśli chcesz uniknąć poparzeń słonecznych, ochronne filtry są koniecznie. Dzieciom koniecznie kup kremy albo spray z SPF 50, a nawet wyższym.

 • Kapelusz albo inne nakrycie głowy - to nie tylko stylowy dodatek, ale przede wszystkim niezbędna ochrona! Pamiętaj nie tylko o czapeczkach dla dzieci, ale i o sobie - kapelusz czy czapka z daszkiem chronią przed poparzeniami i udarami. Noś je nie tylko na plaży, ale także podczas zwiedzania.

 • Lniane ubrania - lekkie lniane albo bawełniane ubrania powinny być podstawą twojej wyjazdowej garderoby. Naturalne tkaniny pozwalają skórze oddychać, dzięki czemu nawet w upalne dni jest w nich przyjemnie. Unikaj poliestru i innych sztucznych tkanin, w których zwiedzanie i plażowanie będzie udręką!

 • Ochronne obuwie - sporo greckich plaż jest pokrytych kamieniami, co utrudnia chodzenie. Odpowiednie obuwie nie zepsuje dzieciom zabawy i umożliwi bezpieczne kąpanie się. Ze względu na kamienne plaże, zamiast ręcznika wybierz matę plażową.

Bibliografia:

 • Strona rządowa - https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych
 • Strona NFZ - https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Polisa podróżna do Grecji - Co warto wiedzieć?
 • Przed wyjazdem do Grecji koniecznie zadbaj o dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne.

 • Dokumenty, które trzeba zabrać ze sobą do Grecji to dowód osobisty, EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne.

 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) gwarantuje ci możliwość skorzystania z usług medycznych w publicznej służbie zdrowia na bardzo podstawowym poziomie. Nie jest więc wystarczająca, jeśli będziesz potrzebować konsultacji w prywatnej placówce.

 • Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Grecji należy zdecydować się na ofertę, która gwarantuje pokrycie kosztów leczenia do 30 000 euro oraz kosztów ratownictwa do 5 000 euro.

 • Ubezpieczenia warto rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu, NNW oraz ubezpieczenie dla aktywnych - jeśli zamierzasz na wyjeździe uprawiać ryzykowne sporty.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne do Grecji:

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Grecji?

  Koszt ubezpieczenia zależy od zakresu ochrony, długości pobytu, ubezpieczonych osób i wybranych rozszerzeń. Najtańsze polisy zaczynają się już od kilku złotych za dzień ochrony.

 2. Czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia, skoro jesteśmy w Unii Europejskiej?

  Obywatele Unii Europejskiej mają ochronę w postaci EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej zakres obejmuje jedynie możliwość skorzystania z publicznej służby zdrowia i dostęp do lekarza pierwszego kontaktu. Może więc okazać się niewystarczająca, jeśli wydarzy się coś poważniejszego - na przykład wymagającego konsultacji specjalisty.

 3. Czy w Grecji jest bezpiecznie?

  Grecja, zarówno w części kontynentalnej, jak i wyspowej, jest bezpieczna. Zdarzają się tam jednak kradzieże, dlatego trzeba uważać na kieszonkowców i pilnować dokumentów i wartościowych przedmiotów.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia